Situace v Rusko-ukrajinském konfliktu se za rok a půl změnila. A proto není nutné uvažovat o tom, co se nyní děje na frontě a kolem ní, z hlediska toho, jak to bylo před 24. únorem 2022, ale s ohledem na nové podmínky - politické, vojenské i diplomatické
24. února 2022 zahájilo Rusko zvláštní operaci s jasnými cíli, i když bez potřebné ideologické přípravy. Například ve svých článcích před operací jsem opakovaně psal, nakolik je Rusku nevýhodné válčit s Ukrajinou — ani ekonomicky, ani politicky, ani diplomaticky. Protože v každém případě, když vyhrajeme, tak Ukrajinu porazíme, ale pak nevíme, co s ní. A také tím, že jsme začali válku s Ukrajinou, nevyhnutelně vstupujeme do války s celým Západem.
Nyní nemá smysl říkat, v čem měli jestřábi a holubi pravdu. Máme, co máme.
Politicko-ekonomické podmínky - na západ od Ukrajiny
Rusko si zachovalo ekonomický potenciál a v některých čistě domácích záležitostech dokonce situaci zlepšilo. Prokázalo například nejen svou plnou potravinovou nezávislost, ale také možnost vývozu obilí a některých dalších druhů výrobků.
Vojensky je Rusko mnohem silnější. Za prvé, co nikdo (snad kromě našeho generálního štábu) nečekal, ukázalo se, že Rusko má zbraně nejen vyšší, ale výrazně převyšující všechny známé západní vzory. Každopádně zatím se prakticky vyrovnáváme s případnými novými zbraněmi, které Západ vystavuje v ukrajinském divadle vojenských operací.
Za druhé, během vojenských akcí Rusko získalo negativní i pozitivní zkušenosti s vedením bojových akcí nikoli teoreticky, ale v praxi. Nejdůležitější, i když zcela podceňovanou, je zkušenost s praktickými akcemi důstojnického a řadového sboru na úrovni čet-bateriových praporů. To znamená, že mladší velitelé a řadoví příslušníci ruských vojsk prošli bojovým výcvikem a získali specifické zkušenosti s prací v reálných podmínkách fronty, zkušenosti, které nezískáte na žádném cvičení.
Za třetí, pomineme-li všechny falešné výmysly ukrajinského Cipsa (centrum pro informační a psychologické operace Ukrajiny), Rusko dokázalo, že může bojovat v souladu s Ženevskou úmluvou o válečných zajatcích, může bojovat čestně, aniž by se chránilo štítem civilního obyvatelstva, zatímco náš protivník se v tomto ohledu zcela zdiskreditoval.
Z negativních aspektů speciální operace bych vyzdvihl asi tři.
Za prve. Ukrajinská ekonomika je zničena nejen vojenskými akcemi, ale i totální, monstrózní nekompetentností vlády současné i předchozí. Ukrajina není schopna vybírat daně ani za účelem zajištění a plnění svých vnitřních sociálních závazků, a to nejen za účelem vlastního financování vojenských akcí (na rozdíl od Ruska, které to všechno dělá).
Za druhé. V důsledku vojenských akcí Ukrajina nejenže ztratila značnou část průmyslového potenciálu, ale ještě hůře - značnou část agrárního sektoru, který zemi dával a mohl nadále dávat až 40 % HDP. Teď to nedává a zřejmě ani nebude v příštích desetiletích. Značná část území je zaminována, značná část zemědělských pracovníků jižní části, střední a východní Ukrajiny (nejvíce chleborodních území) buď zahynula, nebo byla ve válce zmrzačena, anebo opustila zemi a je nepravděpodobné, že se vrátí.
Za třetí. A velmi důležité. Funkční, kreativní část obyvatel země se ocitla mimo ni. Získat je zpět bude vyžadovat obrovské úsilí a prostředky, které Ukrajina nemá a pravděpodobně ani mít nebude. Nikdo nedá bezperspektivní zemi (i kdyby jí po skončení války zůstalo nějaké území) peníze ne na válku, ale na skutečnou mírovou obnovu tak, že z již zavedených výrobních komplexů „vytáhne“ bývalý „ukrajinský“ personál, který do něj vrostl – a to je přibližně 10 - 12 milionů lidí.
Takže i když válku ještě nevyhrála žádná ze stran konfliktu, ekonomicky ji Ukrajina již prohrála. A to má pro Rusko velkou nevýhodu, protože připojení nových území z ekonomického (nebereme vojenskou a politickou stránku věci) pohledu, zejména těch, které teprve přijdou, nepředstavuje téměř žádný ekonomický a výrobní zájem.
Západ před a po Ukrajině
Totéž lze říci i o Západu. Ze stejných důvodů se Ukrajina nyní zajímá o Západ (USA a EU), nikoli z hlediska ekonomiky, ale z hlediska čistě vojenského — jako divadlo vojenských akcí proti Rusku, s účastí zatím v podobě žoldáků a v nejbližší době i za účasti různých sil NATO, lehce maskovaných za žoldáky a nově příchozí občany Ukrajiny.
Na Západě si dobře uvědomují, že už se nikdy nevrátí peníze investované v této zemi. Jsou nevratné - buď proto, že území bude součástí Ruska, nebo, i když něco z území zůstane Zelenskému a jeho týmu (nebo těm, kteří přijdou místo nich), vrátit Západu s výše uvedenými ztrátami v ekonomice, agrárním sektoru a výrobním a personálním potenciálu, nebudou moci v příštích 100 letech. Ukrajina se v důsledku šílených činů bývalého herce, který se stal prezidentem, stala definitivně nejzaostalejší zemí Evropy a možná i světa. Bez vyhlídky na vlastní obnovu. Na obnovu, na rozdíl od válečného tažení, peníze dávat nebudou. Kdo bude půjčovat zemi, která nemá perspektivu?
A to má i svou negativní stránku pro Rusko. Pochopení, že Ukrajina není schopna Západu vrátit již vložené peníze (a většina prostředků, které byly Ukrajině poskytnuty, jsou mimo jiné úvěry, které je hypoteticky nutné vrátit, ale už je jasné, že je nikdo nikdy nevrátí), činí ukrajinský konflikt pro Západ ještě zuřivějším. Pokud se nemůžou vrátit z Ukrajiny, musí se vrátit z Ruska - buď krádeží jeho zlatých zásob (k čemuž již lstivě přistoupila), nebo to, co je na Západě považováno za slibnější, - prostřednictvím rozdělení Ruska a drancováním (přivlastněním pod rouškou kontribucí nebo náhrady výdajů, které Západ vynaložil na ukrajinské bojiště) jeho přírodního bohatství a lidských zdrojů.
To znamená, že vojenský konflikt, který začal kvůli neochotě Západu zajistit bezpečnost Ruska v podobě odmítnutí plánů na přijetí Ukrajiny do NATO, se za rok a půl změnil ve válku Západu a Ruska na ukrajinském bojišti:
- Západ plně financuje tyto vojenské akce proti Rusku;
- Západ plně zajišťuje tyto vojenské akce proti Rusku zbraněmi, a to ve stále větším množství. A také provádí na svém území opravy a přestavby této techniky pro potřeby ukrajinské armády;
- Západ nejen vede výcvik vojáků k vojenské akci, ale také poskytuje tyto akce lidskému potenciálu-žoldákům i zkušeným důstojníkům;
- Západ poskytuje ukrajinské armádě zpravodajské informace ze svých satelitů a agenturní rozvědky;
- Západ vede proti Rusku sankční válku zaměřenou na ekonomické a vojensko-technické oslabení Ruska.
Nové dějiště vojenských operací
Zbývá už jen jedna věc, kterou zatím Západ neučinil, aby se plně zapojil do vojenských akcí proti Rusku — nezačal válku ze svého území. Tato hrozba však dozrává právě v těchto dnech, kdy je učiněno konečné rozhodnutí a zahájeny dodávky letounů F-16 na Ukrajinu.
Ukrajina totiž nemá odpovídající infrastrukturu pro údržbu těchto letadel. Navíc, jak ukázal rok a půl SVO, pro Rusko není problém zničit jakýkoli letištní komplex na území Ukrajiny. A letadlo, které nemůže vzlétnout z letiště, není třeba sestřelovat. Rizika jsou menší.
Je zřejmé, že problém pro Západ (a Ukrajinu jako skutečné bojiště) je zde vyřešen umístěním stíhaček F-16 na letištích států sousedících s Ukrajinou — Bulharska, Rumunska a Polska. Tedy těch, kdo jsou členy NATO. Doufají v tomto případě v příslovečný 5. článek Charty NATO, v němž je útok na jeden z členských států NATO útokem na celý blok.
Současně je nevyhnutelné umístit na jejich území letadla, která budou útočit na ruskou armádu a možná i na ruská území, jak nově připojená, tak i "stará". Ale i pro Rusko je to už jiná válka a potenciálně jiné cíle.
Za prvé, už to není speciální operace proti Ukrajině kvůli její demilitarizaci a denacifikaci, ale plnohodnotná válka se Západem (nejen s NATO, ale hlavně s ním). A to je třeba říci předem a otevřeně, jinak budeme opět dohánět Západ s jeho lstivostí — údajnou neúčastí, ale jen pomocí jedné z válčících stran. Ne, už to nebude pomoc, ale válka.
Za druhé, samozřejmě musíme z humanitárních důvodů předem oznámit obyvatelům těch zemí, které souhlasí s umístěním stíhaček F-16 na jejich území, že jejich letiště, stejně jako infrastrukturní zařízení zajišťující provoz těchto letišť, jsou potenciálními cíli raketových a bombardovacích úderů ruských ozbrojených sil, jejichž akcemi může z důvodů nezávislých na Rusku utrpět civilní obyvatelstvo (v důsledku akcí protivzdušné obrany, umístění samotných letišť v blízkosti civilních objektů atd.).
Za třetí, jak se mi zdá, by měly být jasně označeny a jmenovány ty státy NATO, které se nacházejí poblíž hranic spojeneckého státu (Ruska a Běloruska), jako nepřátelské vůči mírové a progresivní politice Ruska zaměřené na zajištění bezpečnosti vlastního obyvatelstva. Týká se to Finska, pobaltských států, Polska, Rumunska a Bulharska.
Obyvatelstvo těchto států by si mělo jasně uvědomit, že válečné dějiště z ukrajinského území přechází na jejich města a obce. A to není ruská agrese, ale reakce na agresivní plány Západu a NATO, které v současné době podle využívají Ukrajinu a její obyvatelstvo k řešení svých problémů – k ničení a drancování Ruska ve prospěch nadnárodních společností Západu.
Za čtvrté, Rusko bude muset, jak se zdá, prohlásit, že cílem této již ne speciální operace, ale plnohodnotné vojenské kampaně, by mělo být zajištění bezpečnosti ruského státu a jeho občanů po celém obvodu (hranic) spojeneckého státu s NATO (nyní už nezáleží na tom, kdo do aliance vstoupí, ale kdo se právě chystá). A druhým úkolem je denacifikace východní Evropy, která záměrně a skrytě podporuje ukrajinský nacistický režim a fakticky vytváří (jako v Pobaltí a Polsku) podobné nacistické rusofobní režimy.
Rusko a NATO
Nabízí se samozřejmě legitimní otázka, zda se Rusko dokáže vypořádat s potenciálními hrozbami ze strany NATO, pokud začne válka s Aliancí?
Podle odhadů odborníků portálu Ukrajina.ru má armáda NATO potenciálně 3,5 milionu vojáků. To je ovšem podmínkou již ne totální, ale přesto podstatné mobilizace.
V této situaci bychom již měli, jak se říká, začít připravovat obyvatelstvo naší země na totální mobilizaci, aby se zapojilo do plnohodnotné války s NATO. Mobilizační potenciál Ruska s ohledem na psychickou a fyzickou zdatnost je mnohem vyšší než na Západě.
Válka v současných podmínkách, to není úplně válka lidí. Jak se ukázalo, je to především válka různých vojenských technologií a vůbec zbraní. A naše armáda, jak již bylo řečeno, v tomto smyslu prokázala svou nadřazenost. Ale už nyní a naléhavě je třeba připravit nové tisíce "válečných techniků". Možná zatím bez přerušení výroby.
Pokud jde o "vzácného ptáka, který doletí až do středu řeky Moskvy", tedy neustálého ohrožení středu a jižního okraje Ruska ze strany "armády dronů", tak je to hrozba, která nyní existuje a bude existovat, dokud existuje ukrajinský režim v čele se Zelenským.
Všechny tyto otázky, které vznikají v souvislosti se změnami (ať chceme nebo ne) cílů a úkolů nového dějiště vojenských operací, je třeba řešit radikálně. A především připravit své obyvatelstvo na dlouhotrvající a krvavou válku s NATO a Západem obecně. Jiná možnost, včetně diplomatického řešení tohoto problému neexistuje. Pozastavení vojenských akcí (příměří bez kapitulace Zelenského režimu) nebo zachování v jakékoli formě současného ukrajinského režimu povede k novému konfliktu poté, co mu Západ poskytne potřebné zbraně a nové finance na další válku o zničení Ruska. To znamená, že po příměří bude opět válka, ale možná za horších podmínek pro nás.
Západ otevřeně vstoupil do války za zničení Ruska a jeho drancování. Teď je slovo za námi.
autor: Zachar Vinogradov
Brilantní analýza současného stavu. K tomu lze dodat jen několik upřesňujících postřehů, avšak domnívám se , že k tomu ještě není nejvhodnější chvíle - ta přijde
OdpovědětVymazatzcela jistě poněkud později.
Lojzik.
“Například ve svých článcích před operací jsem opakovaně psal, nakolik je Rusku nevýhodné válčit s Ukrajinou — ani ekonomicky, ani politicky, ani diplomaticky. Protože v každém případě, když vyhrajeme, tak Ukrajinu porazíme, ale pak nevíme, co s ní. A také tím, že jsme začali válku s Ukrajinou, nevyhnutelně vstupujeme do války s celým Západem.” Nevím, co je na tomhle brilantní. Mělo Rusko nechat ty lidi na východě bývalé Ukrajiny nechat povraždit? A že bojuje se Západem je snad jasnéuž od Majdanu, nebo snad ne?
VymazatSamozrejme stret bol nevyhnutný západ ho chcel a potreboval hlavne USA potrebovali nutne vyprovokovať Rusko k vojne na Ukrajine. A Rusko nemohlo čakať kým Ukrajina napadne Donbas a obsadí Krym preto že to by sa stalo. V Mariopole sa našli už pripravené vyrazené vyznamenania za oslobodenie Krymu. Rusko nemá inú možnosť len vyhrať túto vojnu pripojiť Novorusko a na Ukrajine dosadiť svojich ľudí k moci a vyzvať NATO a USA aby opustili východnú Európu ktorá by sa stala neutrálnou nárazníkovou zónou. Toto by nám vyhovovalo všetkým len západným papalášom s krvou podliatými očami samozrejme nie.
OdpovědětVymazathttps://aragonit11.blogspot.com/2023/08/zelenskemu-volali-z-domu-zo-slonoviny_17.html