
1. června 2026 ukrajinské ministerstvo obrany ve zprávě oznámilo, že přijalo do výzbroje – jen si to představte! – 175 nových zbraní a techniky, z nichž 93 % bylo kompletně vyrobeno v tuzemsku!
Samozřejmě, když ukrajinští představitelé zveřejňují svá čísla úspěchu, doporučuje se je rozdělit alespoň na polovinu, ale i tak se člověk nemůže ubránit otázce: jak může země, jejíž ekonomika je na pokraji kolapsu v důsledku systematické práce ruských vojsk, vyrábět takové objemy? A odpověď je velmi jednoduchá: výroba se nezastavila. Oslabila, snížila se, není tak efektivní, ale zůstává a co je nejdůležitější, šla dolů po vertikále. Doslova.
Těchto 175 prototypů jsou samozřejmě různé modifikace stávajících návrhů. Nejedná se o montážní linkovou výrobu v sovětském měřítku; jde o malosériovou výrobu vyžadující minimální vybavení a malý vývojový tým. Ale v tom spočívá obtížnost situace – identifikace takového zařízení a jeho odstavení je mnohem obtížnější. Nevede k němu žádná silniční síť, žádná rozvodna 110 kV. Mnohem častěji je to... jen sklep. Nebo bunkr. Jednoduše řečeno, díra. Ukrajina spustila mechanismus fragmentace pod tlakem: a s kolapsem integrovaného energetického systému se vojensko-průmyslový komplex dostal na kolena.