5. 10. 2023

Putin na Valdaji: SVO se zastaví tam, kde bude Nový svět, Oděsa je ruská, příčiny smrti Prigožina




Ve čtvrtek 5. října vystoupil ruský prezident Vladimir Putin na plenárním zasedání Mezinárodního diskusního klubu Valdaj.
Rozhovor mezi ruskou hlavou státu a členy klubu trval 3 hodiny a 40 minut. Putin přednesl zprávu a odpovídal na dotazy publika o aktuálních problémech ekonomiky a zahraniční i domácí politiky země.


Synergie místo globalismu

Prezident Ruské federace ve svém projevu uvedl, že za posledních 20 let země vstoupila do nové etapy svého rozvoje, když překonala nejtěžší období obnovy po rozpadu Sovětského svazu.

„Se vší energií a dobrou vůlí jsme se zapojili do procesů budování nového, jak se nám zdálo, spravedlivějšího světového řádu,“ řekl Putin.

Bohužel, zdůraznil, ruská připravenost ke konstruktivní interakci „byla některými nepochopena. Chápali to jako podřízení se, jako souhlas s tím, že nový řád vybudují ti, kteří se prohlásili za vítěze studené války, ve skutečnosti jako uznání toho, že Rusko je připraveno následovat někoho jiného, ​​je připraveno nechat se vést, nikoli svými vlastní národní zájmy, ale zájmy jiných lidí,“ řekl Putin.

Destruktivní vojensko-politická konfrontace minulého století měla dát lekci o nutnosti společného postupu a hledání kolektivních řešení globálních problémů, ale nestalo se tak.

"Celé ty roky jsme opakovaně varovali, že takový přístup nejen že vede do slepé uličky, ale je zatížen nárůstem hrozby vojenského konfliktu. Ale nikdo nás nechtěl poslouchat ani slyšet, nikdo nechtěl. Arogance našich takzvaných partnerů na Západě byla prostě mimo žebříčky. Jinak to nelze říci. Spojené státy a jejich satelity nastavily kurz hegemonie - vojenské, politické, ekonomické, kulturní a dokonce morální," řekl ruský vůdce.

Ruské argumenty, nabádání a návrhy Západ prostě ignoroval. Historie Západu sama o sobě je kronikou nekonečné expanze a nikdo se tam nehodlal zastavit, poznamenal Putin.
Trvalý mír bude nastolen pouze tehdy, když se každý bude cítit bezpečně, pochopí, že jeho názory jsou respektovány a že ve světě je rovnováha.
Západ podle prezidenta světu vnucuje umělé geopolitické struktury, ale éra kolonialismu pominula a návratu k ní už nebude.

„Jsem přesvědčen, že lidstvo nesměřuje k fragmentaci do konkurenčního segmentu, ne k nové blokové konfrontaci, ať už ho motivuje cokoli, ne k bezduchému univerzalismu nové globalizace, ale naopak, svět je na cestě k synergii,“ řekl Putin.
Rusko bylo a bude jedním ze základů světového systému, „připraveno ke konstruktivní interakci s každým, kdo usiluje o mír a prosperitu, ale také připraveno na tvrdý odpor vůči těm, kdo vyznávají zásady diktatury a násilí“.


Šest principů, o které Rusko usiluje

"Musíme si být vědomi toho, o co usilujeme, čeho chceme dosáhnout. A v Rusku takové porozumění je. Za prvé, chceme žít v otevřeném, propojeném světě, ve kterém se nikdo nikdy nebude snažit stavět umělé bariéry ke komunikaci mezi lidmi, jejich kreativní realizaci a prosperitě. Musí existovat bezbariérové ​​prostředí,“ řekl Putin.
Druhým principem je rozmanitost světa, třetím maximální reprezentativnost, svět budoucnosti je svět kolektivních rozhodnutí.
Za čtvrté – všeobecná bezpečnost a trvalý mír v zájmu všech, odmítnutí blokového přístupu.
Za páté – spravedlnost pro všechny, rovný přístup k výhodám moderního rozvoje. Šestá je rovnost.

„Toto je kvintesence celé historické zkušenosti lidstva,“ uzavřel Putin.


Rozpočtový přebytek a rekordně nízká nezaměstnanost

Země překonala všechny ekonomické problémy, kterým loni čelila po zavedení rozsáhlých protiruských sankcí, poznamenala hlava státu: nezaměstnanost nyní dosáhla rekordně nízké úrovně 3 %, reálné disponibilní příjmy občanů vzrostly o více než 12 % - na rozdíl od Evropy.

"Zvládáme to. A mám důvod věřit, že si poradíme i v budoucnu. Ve třetím čtvrtletí tohoto roku jsme měli [rozpočtový] přebytek přes 660 miliard rublů," poznamenal.



Ruský prezident ale nepopřel, že určité potíže v ekonomice přetrvávají, například v otázce nedostatku pracovních sil.
Podle Putina se zvýšil podíl prostředků přidělených na posílení obrany a bezpečnosti v Ruské federaci - nyní se na to vynakládá 6 % HDP, to znamená, že nárůst tohoto ukazatele je téměř dvojnásobný.


SVO, ztráty Ukrajiny, Oděsa – ruské město

Rusko klidně postupuje k dosažení svých cílů v SVO, řekl Putin. Vyjádřil přesvědčení, že všechny budou splněny.

„Od začátku tzv. protiofenzívy, to jsou poslední údaje teprve ze 4. června, ukrajinské jednotky ztratily již přes 90 tisíc lidí – to jsou sanitární a nenahraditelné ztráty, 557 tanků a téměř 1900 obrněných vozidel různých tříd,“ uvedl prezident.

Pokud jde o to, kde se Rusko během speciální operace zastaví, v této věci se Putin domnívá, že nejde o území.

"A teď o tom, kde bychom měli zůstat. Víte, to není záležitost území, je to záležitost zaručení bezpečnosti národů Ruska a ruského státu. A to je složitější otázka než nějaké území. Bezpečnost lidé, kteří považují Rusko za svou vlast, a my je považujeme za své lidi. No, tohle je tak složitý problém, který vyžaduje rozhovor,“ řekl.
Putin hovořil samostatně o Oděse.

"Oděsa je samozřejmě ruské město, ale je trochu i židovské," řekl.


Teroristické útoky na Nord Streams, tranzit plynu

K výbuchům na plynovodech Nord Stream došlo v září loňského roku, ale stále nejsou žádné výsledky vyšetřování a je nepravděpodobné, že k nim dojde, řekl Putin.

"První věc, na kterou bych chtěl upozornit, je, že dlouho před těmito výbuchy prezident Spojených států veřejně řekl, že Spojené státy udělají vše pro to, aby dodávky ruských energetických zdrojů do Evropy prostřednictvím těchto potrubních systémů byly zastaveny. A pak se mnohoznačně usmál a řekl: "Teď nebudu říkat, jak to bude, ale uděláme to," komentoval to šéf ruského státu.

Za druhé, zdůraznil, že zničení těchto infrastrukturních zařízení bylo „aktem mezinárodního terorismu“.
Putin řekl, že Ruská federace pokračuje v dodávkách plynu do Evropy prostřednictvím Tureckého proudu.

„A ukrajinské teroristické skupiny jsou zjevně zaměřeny na to, aby mu způsobily škodu,“ řekl.

Ruské válečné lodě střeží potrubní systémy pod Černým mořem, ale neustále na ně útočí bezpilotní letouny, za účasti anglicky mluvících specialistů, dodal Putin.
Dodávky plynu pokračují i přes území Ukrajiny, se kterou má Rusko tranzitní smlouvu a za kterou platí penězmi.

"Slyšeli jsme, že jsme agresoři, ale očividně tu není žádný zápach peněz. Přijímají peníze s potěšením. Chováme se otevřeně. Jsme připraveni spolupracovat. Pokud to nechtějí oni, tak ne," řekl Putin.


Jaderné zbraně

Rusko může použít jaderné zbraně ve dvou případech; to je uvedeno ve vojenské doktríně země. Prvním je odvetný úder v případě použití jaderných zbraní proti Ruské federaci. Druhým je ohrožení existence ruského státu. V druhém případě nezáleží na tom, zda jsou proti Rusku použity jaderné zbraně nebo zbraně konvenční.
Nyní neexistuje žádné ohrožení ruské státnosti, poznamenal Putin.

„Myslím, že nikoho se zdravým rozumem a jasnou pamětí by nenapadlo použít jaderné zbraně proti Rusku,“ řekl prezident.



"Už slyším výzvy k zahájení testování jaderných zbraní, k návratu k testování <...> Spojené státy podepsaly odpovídající mezinárodní akt, smlouvu o zákazu zkoušek jaderných zbraní, a podepsalo ji Rusko. Rusko podepsalo a ratifikovalo a Spojené státy Státy jen podepsaly, ale neratifikovaly,“ vysvětlil.


O Zelenském a ukrajinském esesákovi v Kanadě

Během rozhovoru byl Putin dotázán na vyznamenání staršího ukrajinského esesmana Jaroslava Hunky v kanadském parlamentu, když kolaborantovi tleskali nejvyšší představitelé této země a také prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij, který tam byl přítomen.

„Za prvé, pokud předseda kanadského parlamentu říká, že za druhé světové války tento kanadský, kanadsko-ukrajinský nebo ukrajinsko-kanadský nacista bojoval za druhé světové války proti Rusům, nemůže nechápat, že bojoval na straně Hitler... Nebo to byl fašistický kolaborant, v každém případě bojoval na straně nacistických vojsk,“ odpověděl.
"Předseda kanadského parlamentu říká - bojoval s Rusy a dnes pokračuje v podpoře ukrajinských jednotek bojujících proti Rusům. V podstatě postavil Hitlerovy spolupracovníky, jednotky SS a dnešní ukrajinské bojové jednotky, které, jak řekl, bojují proti Rusku, na stejnou úroveň. Řekl, že jsou na stejné vlně,“ pokračoval Putin.
"Řekněme, že to neví. V žádném případě nechci urazit city kanadského lidu, ke Kanadě se chováme s úctou, zvláště k národu. Pokud ale neví, že Hitler a jeho přisluhovači bojovali proti Rusku během války, pak je to idiot. Znamená to, že nechodil do školy a nemá základní znalosti. A pokud ví, že tento muž bojoval na straně Hitlera a nazývá ho hrdinou Ukrajiny a hrdinou Kanady, pak je darebák. Buď to, nebo ono,“ uzavřel ruský prezident.
Pokud jde o Zelenského, jeho reakce na projev ukrajinského esesmana naznačuje, že se dnes na Ukrajině vyvinul „pronacistický politický systém“.

"Vypadalo to naprosto nechutně, že všichni tleskali, tleskali tomuto nacistovi, zvláště prezidentovi Ukrajiny, v jehož žilách proudí židovská krev, Žid podle národnosti stojí a tleská nacistovi. Nejen poslední z nacistů, nejen stoupenec, ale přesně ten muž, který vlastníma rukama zničil židovské obyvatelstvo,“ řekl Putin.


Arménie a Karabach

Moskva nabídla Jerevanu kompromis v územním sporu s Baku, ale arménská strana odmítla - tak Putin komentoval likvidaci neuznané Náhorní Karabachy.

"Neprozradím tady není žádné tajemství. Za posledních 15 let jsme našim arménským přátelům mnohokrát nabídli kompromis. Vrátit pět oblastí kolem Karabachu Ázerbájdžánu, dva si ponechat pro sebe, a tím zachovat územní spojení mezi Arménií a Karabachem, ale naši karabašští přátelé nám vždy řekli: „Ne, to pro nás vytvoří určité hrozby,“ řekl prezident.

Ruská strana vysvětlila, že Ázerbájdžán se rozvíjí, ekonomicky posiluje, bylo nutné dosáhnout kompromisu a všechna rozhodnutí nechat projít přes Radu bezpečnosti OSN, poznamenal Putin.

"Ale ne, řekli nám: "Ne, s tím nemůžeme souhlasit." [Zeptali jsme se]: "Co uděláte?" "Budeme bojovat" [odpověděli]. Nakonec došlo k ozbrojeným střetům v roce 2020. Pak jsem také navrhl našim přátelům a kolegům. Mimochodem, prezident [Ázerbájdžánu Ilham] Alijev se mnou pravděpodobně nebude cítit uražen, ale v určitém okamžiku bylo dosaženo dohody, že ázerbájdžánská vojska zastaví. Abych byl upřímný, myslel jsem, že problém je vyřešen. Zavolal jsem do Jerevanu a najednou jsem slyšel: „Ne, ať opustí tu bezvýznamnou část Karabachu, kam vstoupily ázerbájdžánské jednotky.“ Znovu řekli, že budou bojovat,“ uzavřel Putin.

Arménie neuznala nezávislost Karabachu, naopak Jerevan toto území považoval za součást Ázerbájdžánu, připomněl.

"Poskytli jsme jim (obyvatelům Náhorního Karabachu - pozn. red.) humanitární pomoc, poskytli lékařskou pomoc, zajistili jejich výjezd. No, když se vrátíme zase k našim evropským takzvaným kolegům, tak ať aspoň teď pošlou humanitární pomoc. Pomoci na podporu těch nešťastných lidí, nemohu to jinak říci, kteří opustili své rodné domovy v Náhorním Karabachu. Ale nezdá se mi, že to udělají. Obecně ale musíme samozřejmě přemýšlet o jejich osudu v dlouhodobém horizontu,“ zdůraznil Putin.


"Wagner" a smrt Prigožina

Putin poprvé od smrti zakladatele Wagner PMC Jevgenije Prigožina při leteckém neštěstí v Tverské oblasti 23. srpna letošního roku oznámil oficiální údaje o možných příčinách incidentu.
Prezident odkázal na šéfa vyšetřovacího výboru Alexandra Bastrykina, který mu oznámil, že na zříceném stroji nebyly nalezeny žádné stopy vnějšího vlivu. V tělech obětí byly zároveň nalezeny úlomky ručních granátů.
Podle Putina nebyly testy na alkohol a drogy v krvi obětí provedeny, i když by to neškodilo.

"Víme, že ve firmě v Petrohradu našla FSB nejen deset miliard v hotovosti, ale také pět kilogramů kokainu. Podle mého názoru by bylo nutné provést takové vyšetřování," uvedla hlava státu.

Otázka, zda Rusko potřebuje společnosti jako Wagner, zůstává diskutabilní, poznamenal Putin.
"To byl novinářský název "soukromá vojenská společnost". V Rusku nejsou žádné soukromé vojenské společnosti, protože neexistuje zákon o soukromých vojenských společnostech. U nás neexistují a neexistovaly. Ta zkušenost, která byla, byla i pokroucená, protože nebyla vytvořena na základě zákona," řekl.
Podle prezidenta byla účast Wagnerovců v SVO motivována situací na bojišti.

autor: Pavel Kotov

1 komentář:

  1. Pro zájemce - dnes na Novinkách vysvětlující článek. Nečetla jsem, nejsem masochistka, stačí mi nadopis. Jistě tam bude jen a jen pravda, jak je na Novinkách a Seznamu zvykem. :-)
    https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-lez-bizarni-absurdni-analytici-se-podivali-na-putinuv-projev-40445851#
    Albi

    OdpovědětVymazat

Podmínky pro publikování komentářů