22. 4. 2013

Vortexová elektrárna

Informační zásobovátor Vlabi mě upozornila na tuto zajímavost. Sice mi tam osobně nesedí vysvětlení pomocí Coriolisova efektu, ale co na tom záleží, že?Vortexová elektrárna jako alternativní zdroj energie


Zkušební prototyp této elektrárny zkonstruovala společnost Sumatel v Savojsku. Věž vysoká 300 m by dala výkon 242 MW pro teplotní gradient 30 stupňů. Francouzský letecký inženýr Edgard Nazare pracoval v 60. letech v Alžíru, kde pozoroval větrné víry na Sahaře. Výsledkem jeho přemýšlení byl francouzský patent N° 1439849/P.V. 983953 podaný 3. srpna 1964 v Paříži (Générateur de cyclones artificiels). Na základě jeho návrhu podala 31. března 1982 skupina dalších vědců a inženýrů průmyslový patent N° 8205544/2524530 (Procédé pour la construction de tours de centrales aérothermiques). První zkušební prototyp této elektrárny najdete na fotografii v anotaci. Zkonstruovala jej společnost Sumatel v roce 1997, a to v Savojsku.
Tzv. vortexová elektárna pracuje na stejném principu jako výlevka nebo jako vzdušný vír na Sahaře. Tornádo vzniká v momentu, kdy teplotní gradient mezi základnou a vrcholem víru překračuje 50 stupňů. Pak dojde k efektu, který vidíte zde.
Podle tzv. Coriolisova efektu dojde ke dvojímu typu proudění, který využívá soustava turbín umístěná ve vzdušném sloupu. Podle teoretických údajů na příslušném francouzském webu propočítaný výkon elektrárny vypadá následovně.
 • Věž vysoká 300 m dává výkon 242 MW pro teplotní gradient 30 stupňů.
 • Věž vysoká 600m dává výkon 1403 MW a to pro teplotní gradient 50 stupňů.
Nejvýkonnější atomové elektrárny dávají výkon kolem 1.500 MW a světový průměr je 750 MW. Náklady na výrobu vortexové elektřiny jsou třetinové proti klasickým jaderným elektrárnám. Pochopitelně odpadá jakékoliv znečištění životního prostředí. Tento typ výroby není závislý na síle větru, ale rozdílu teplot, který je plus mínus konstantní ve dne či v noci.

Zdroj

aktualizace: Teď vidím, že Iv již přede mnou uveřejnil totéž. Ale je to tak zajímavé řešení výroby energie, že si to zaslouží zveřejnit na co nejvíce místech.

3 komentáře:

 1. je to hezké,ale na zahradě to asi nepůjde postavit a k tomu ještě na vysočině.
  V 300m komíně to už musí mít pěkný fofry.Kdyby tak 3m tubus-o to by se dalo uvažovat.
  živočich

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud budeš mít dostatečnou zahradu, tak proč ne? :-)
   Ale potom co s 200MW? To by ti pod jahodama ležely slušně tlustý káble. Navíc, jak tě znám, ty bys tam hned vrazil dobrou flákotu na vyuzení a takový komín by ti vycucnul krávu i s pluhem. :-)

   Vymazat
 2. Mne sa na mužoch páči to vyjadrovanie :-)))))
  Som ženská, ale pred 20timi rokmi keď sme sa chystali opraviť starý kamenný dom, som uvažovala o veternej elektrárni. V tom čase ešte dávali na "rozbeh" akcie dotáciu. Lenže kým sme zohnali ručiteľov na kúpu domu, stopli dotácie a bolo po ftákach.
  Aj tak sme v dome použili stropné vykurovanie - žiariče, a dodnes na tom krútia a žasnú naše návštevy.

  B

  OdpovědětVymazat

Žádáme diskutující o slušnou formu při vyjadřování. Odkazy bez krátkého popisu, oč se jedná, budou mazány. Anonymní komentující žádáme o podpis (nick).
Názory v diskuzi se nemusí shodovat s názory redakce blogu.