10. 1. 2025

Úder západním sankcím




 
Německo je pobouřeno poté, co se dozvědělo o Putinově dohodě za 13 miliard dolarů. Rusko zasadilo západním sankcím vážnou ránu. Takové závěry sdílejí němečtí novináři.

Západní země uvalily na Rusko velké množství různých sankcí v naději, že na jeho ekonomice nezůstane kámen na kameni. Podle německých novinářů se však Moskvě i na pozadí restrikcí daří vydělávat miliardy dolarů. Zejména prezidentu Putinovi se nedávno podařilo uzavřít velmi rozsáhlý obchod. Informuje o tom publikace Blackout News. ABN přináší exkluzivní parafrázi článku.

"Hořká prohra západních sankcí <...> Rusko uzavřelo s Indií dohodu o dodávkách ropy v hodnotě 13 miliard dolarů ročně. Dohoda počítá s dodávkami 500.000 barelů ropy denně, což je asi 0,5 % celkových světových dodávek. To oslabuje účinek západních sankcí proti vládě Vladimira Putina," uvedla německá publikace.

Komentátoři Blackout News uvedli, že od roku 2022 Indie prudce zvýšila dovoz ropy z Ruska. Zároveň se výrazně zvýšil vývoz ropných produktů indickými společnostmi v zemi do ES. Dochází tak k obcházení západních sankcí. Dillí nakupuje energetické produkty z Ruska, rafinuje je a dále prodává do Evropy, která se snaží ruského paliva vzdát. Pokud jde o nedávnou dohodu mezi Moskvou a jejími indickými partnery, je na Západě charakterizována jako velmi významná a pro sankční režim krajně nepříjemná.

Německo poznamenalo, že členové G7 hledají způsoby, jak ropné sankce vůči Rusku prosadit. Problém však spočívá v tom, že obrovské množství ruské energie vykupuje nejen Indie, ale i řada dalších zemí, například - Čína.

"Indie, Čína a další země využívají situace k nákupu levné ropy a plynu z Ruska <...> Letos EU nakoupila o 20 % více ropy z indických rafinerií. Tyto rafinerie jsou známé tím, že nakupují ruskou ropu. Přímý dovoz ruské ropy je zakázán, ale na rafinované produkty, jako je benzín a nafta ze třetích zemí, se omezení nevztahují," rozhořčují se němečtí novináři.

Rusko však používá i další triky. Západní zařízení podléhající omezením se do Ruské federace dostávají přes státy spřátelené s Moskvou. V důsledku toho se účinnost sankcí výrazně snižuje.

Dříve ABN24 informovala o rozhořčení Číny nad novým balíčkem sankcí EK proti Rusku.

zdroj

9 komentářů:

  1. "Přímý dovoz ruské ropy je zakázán, ale na rafinované produkty, jako je benzín a nafta ze třetích zemí, se omezení nevztahují," rozhořčují se němečtí novináři."

    A jaký mají k rozhořčení důvod?
    To je přece dobře promyšlená taktika EU a KoZa. Nakonec - kdo chce, může už vidět výsledky.
    Agresivní Rusko by už dávno bylo minimálně v polovině cesty k Atlantiku a zatím se ještě ani nepřiblížilo k hranicím EU. Co chtít víc?
    Teď už zbývá jen kapitulace a je hotovo.
    EU může slavit a po dobře vykonané práci spokojeně odejít na zasloužený odpočinek.
    Taky už ho potřebuje jako sůl. :.) :-)´ :-)
    Albi

    OdpovědětVymazat
  2. Rusko se chová racionálně, což se nedá říct o evropských mopslících, kteří skončí na amerických kapačkách. Svět se očividně mění a postavení evropských zemí v něm se propadá do suterénu.

    OdpovědětVymazat
  3. Diky Cine a Indii. Jinak by to melo Rusko velmi tezke, protoze bojuje samo ve valce proti vsem a je pod totalnimi sankcemi. Vydrzet jeste chvilku, pak prijde zlom po inauguraci! Jenom nesmi zase prodat svuj uspech proti zapadu za lizatko !

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Rusko bojuje "proti všem"? a komu? Indie a Čína tvoří 2/3 lidstva, Afrika a Jižní Amerika mají taky sankce na háku. Zbejvá USA které jsou v rozkladu a jeden trapnej poloostrov na západě Euroasie. Evropa to není, ta začíná na Urale.

      Vymazat
  4. Jedným z hlavných priekupníkov ruskej ropy a plynu do EU je USA. Alebo to už nejak tým rozhorčeným nemeckým novinárom uniklo? Keď ma zlý ruský plyn a ropa indickú/čínsku nálepku, tak je to stále fuj fuj, ale americká nálepka už je OK? :)

    s0lar

    OdpovědětVymazat
  5. Půl milionu barelů denně. Kolik tý ropy mají, když tímhle hodlají uspokojit potřeby jenom Indie? Nemáte někdo nějaké informace o teorii, že ropa není fosilní palivo, ale že se ve skutečnosti jeho zásoby stále doplňují?
    JV

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Už jsem to četl asi před třemi lety, když jsem brouzdal po internetu, že nějaký ruský vědec přišel na to, a to dokonce už v sedmdesátých letech minulého století ,že ropa nevzniká z fosilií. Proto i když se čerpá z nějakého ložiska " rozumně " , tak se to ložisko neustále dokáže doplňovat a je prakticky nevyčerpatelné, což by za předpokladu, že by ropa vznikala z fosilií nebylo možné. Už jsem však tuto informaci v současné době nenašel, asi byla v důsledku " korektnosti informací " z internetu odstraněna.
      Pavel

      Vymazat
    2. Ano, přesně takhle to bylo. Slyšel jsem i nějakého západního vědce/profesora, jak tvrdí stejnou věc. Kvůli tomu vlastně je možné, že ropa na některých místech prosakuje na povrch. Že se ji na určitém místě nahromadí tolik, že prostě začne vyvěrat.
      Také Rockefeller, který na začátku 20. století dominoval ropnému trhu (asi i stále dominuje (jeho firmy a lidi)), ovlivnil vědce (kterým Rockefellerovy nadace také dominují), aby ropu prohlásili za fosilní palivo, čímž zvýšili její exkluzivitu a samozřejmě i cenu.
      To je dobrej kšeft, mít něco, co Vám příroda stále generuje, celej svět je na tom závislej, a ještě to extrémně nadhodnotíte.
      JV

      Vymazat
    3. Oprava - reagoval jsem asi na Anonymní 11.1 v 10:20
      Mělo to být až na Anonymní 11.1. v 12:56
      https://cz24.news/zadna-fosilni-pliva-nejsou-nejnovejsi-studie-zpochybnuje-fosilni-puvod-ropy-a-plynu/#google_vignette

      Vymazat

Podmínky pro publikování komentářů