7. 1. 2025

Koluje po internetu...

 
Jak je možné, že lidstvo je přesvědčováno o čistotě zelené energie a nejsou zmíněny negativní vlivy!

 
Lithiový důl Silver Peak v Clayton Valley, Nev., důl je zatím jediným produkujícím lithiovým dolem ve Spojených státech, zdroj

Zelená revoluce a trocha nepříjemné reality..!!
 
Věděli jste, že baterie nevyrábějí elektřinu? Šok! Ony ji jen ukládají – většinou tu z uhelných elektráren, dieselových generátorů a podobných "ekozdrojů." A přesto slyšíme o „nulových emisích“ u elektromobilů. Bohužel, jejich elektřina často pochází z kouřících komínů nebo plynárenských stanic.

Takže – a to si zapamatujte – většina elektromobilů je dnes doslova na uhlí.A tím to teprve začíná. Pojďme si povědět o těch „zázračných“ bateriích.Typická baterie elektromobilu váží 450 kg, což je jako hodně napěchovaný kufr auta. Obsahuje:11 kg lithia (to najdete v solích, ne v lékárně), 27 kg niklu, 20 kg manganu,14 kg kobaltu (ne, nejde o šperk),90 kg mědi,a zbytek tvoří 180 kg hliníku, oceli a plastů.

A teď to nejlepší – každá baterie obsahuje přes 6 000 jednotlivých lithium- iontových článků. Takže když říkáme, že elektromobily mají "složitý motor," mluvíme o batohu plném mikročlánků.

Ale co výroba? Na jednu jedinou baterii musíte:zpracovat 11 tun soli na lithium, +prohnat přes továrny 15 tun minerálů na kobalt,spotřebovat přes 2 tuny pryskyřice na nikl, a ještě přidat 11 tun měděných minerálů. Celkem? Přibližně 225 tun zeminy musí být vytěženo, přesunuto a zpracováno – jen pro jednu baterii.

A co solární panely? Ty „čisté“ pláty slunce? Aby se obyčejný křemík proměnil v krásně čistý panel, potřebujete kyselinu sírovou, fluorid, trichlorid a aceton (který byste jinak našli spíš v odlakovači). A jako bonus: vysoce toxické galium, arsenid, a další chemické dobroty. Solární panely jsou navíc nerecyklovatelné, takže po pár letech skončí na skládce.

Větrné turbíny? Ty možná vypadají jako moderní Don Quijotovy mlýny, ale každý z těchto kolosů váží 1 688 tun – což je jako 23 rodinných domů. Obsahují:1 300 tun betonu,295 tun oceli,48 tun železa,a spoustu vzácných kovů, jako neodymium, praseodymium a dysprosium (ne, to nejsou nové Marvel postavy)..!!

A ty obří lopatky?Každá váží 40 tun, vydrží 15–20 let a pak je musíte... hádáte správně, pohřbít. Recyklace? Smůla.Takže, až příště někdo z vašich přátel bude básnit o „zelené revoluci“, zkuste se s ním bavit o těžbě, chemikáliích a nerecyklovatelných lopatkách.Ne že by to bylo špatně, ale „zelená budoucnost“ není tak bezchybná, jak by se mohlo zdát.
 
Závěr? Elektromobily jsou fajn – pokud jste ve městě a na krátkou vzdálenost. Solární a větrná energie může mít místo, ale cesta k ní je všechno, jen ne "zelená." Možná bychom se měli méně soustředit na iluze „nulových emisí“ a víc na to, co to skutečně stojí – naši planetu, a to doslova.


19 komentářů:

  1. Souhlasím s článkem. Já sám používám fototermické (vodní) panely i fotovoltaické k ohřevu vody a temperaci domu. Když pámbu dá. Pokud nedá, zatopím dřevem a dřevěným odpadem, kterého je u nás nadbytek. Fotovoltaika se vyplatí a je v brzku návratná, pouze pokud topí přímo do odporového drátu. Bez střídačů, měničů a baterií. Pouze se obtížněji odpojují, ale k tomu jsou určeny DC stykače a odpínače.
    Představa že si z domácí, 10kW fotoelektrárny dobiju 60 - 80kW baterky v autě je úplně mimo mísu. Snad jedině pokud baterky nebyly vytřískané a to pouze za ideálního slunečného dne. V tom případě nám ale nezbude žádná elektřina pro pokrytí potřeb domu. Navíc se nabízí otázka, proč bych s sebou tahal půl tuny navíc? A kupoval dražší pneumatiky s vyšší nosností? Raději budu jezdit v jedničkové oktávce, která na dvacetilitrový kanystr nafty ( aktuálně 660 Kč) ujede 400 - 500km, což dělá 1,30 - 1,70 na jeden kilometr. Pokud si započítáte investici do auta na baterky i do fotovoltaické elektrárny, nedostanete se na tuto cenu. Sorry jako, za víc jak dvacet let nic lepšího jak naftové motory VW 1,9 TDi lidstvo nevymyslelo. Smutné.

    MUDrland Wenca

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jedna tématická zpráva, která v podstatě potvrzuje, to co říkáte. Když si člověk odmyslí, tu strašlivou a destruktivní debilitu dnešních lídrů všeho, je to až skoro k popukání vtipné.
      https://casopisargument.cz/61275

      JV

      Vymazat
    2. JV
      Debilní vládci asi chyběli v hodinách fyziky a chemie. Zato se dobře naučili technologiím moci.
      Ještě napíšu něco o bateriích, zejména automobilových. Půltunové baterie neumožňují autu ani poloviční dojezd jak 50kg (60 litrů) nafty. To čím je pro naftu nádrž, jsou baterie pro elektřinu. Teď opominu fakt, že k dojezdu cca 1200km na 50kg (60 litrů) nafty by bylo zapotřebí 1000 kg baterií, pokud bychom chtěli trasu ujet bez nabíjecích přestávek. Zmíním recyklaci. Ta není jednoduchá. Kdo chce, ať se prokouše třeba těmito stránkami: https://www.mega.cz/cs/recyklace-lithiovych-baterii/
      Nádrže na naftu z PVC jsou na tom daleko líp. Kamarád destiluje naftu a benzín z použitých plastů, pro vlastní spotřebu. K destilaci může použít jakýkoli PVC, tedy i staré nádrže zaneřáděné naftou. Zahřívá je a od 150°C nahoru mu tečou frakce benzínu, posléze nafty. Není to žádná nejmodernější technologie, dokáže to ve své dílně se strojním vybavením ze 70 let minulého století. Je to ekologická výroba. Všechny frakce destilátu jímá k další spotřebě. Do ovzduší nic neunikne. Část takto vyrobeného paliva používá pro vlastní destilaci, část jako palivo do aut.

      Nerezový kotel a další části nakoupil v kovošrotu za hubičku.
      Kdyby to nebylo tak tragické, bylo by k smíchu cenové srovnání tzv. moderních technologií a jeho primitivní technologie. Opravdu jsou ty moderní technologie tak moderní? Nejsou dobré spíše k tomu, aby se zbůhdarma prošustrovaly peníze?

      MUDrland Wenca

      Vymazat
    3. Wenco,
      mám jen jedinou poznámku. V poslední větě bych zaměnil slova "zbůhdarma prošustrovaly" za "přerozdělily". Dle mého názoru to potom plně vystihuje podstatu všeho, co jsi napsal nad tím.

      Vymazat
    4. Michale,
      jsem jen prostý plájbój z vesnice a je možné že namísto hlavy mám jen kokosovej vořech. Na rozdíl od vládnoucích špiček si ale opravdu myslím, že se peníze zbůhdarma prošustrují.

      MUDrland Wenca

      Vymazat
  2. Zelená diktatúra nie je o tom, že to je lepšie pre planétu. Ale je to lepšie pre koncept totálnej kontroly nad masami. Spaľovacie motory dávajú príliš veľkú slobodu pohybu ovciam a príliš veľkú nezávislosť národom.

    s0lar

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Samozřejmě že to není kvůli ekologii. V tomto článku https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/ano-tyka-se-to-i-vaseho-zivota-jak-rockefeller-vyhlasil-valku-prirodnim-lecivum/ se píše o Rockefellerových praktikách v zájmu zajištění zisků.

      Toto téma vzpomněl i kamarád, když mluvil o spalovacích motorech. "Před 20 lety se vyráběly naftové motory které dokázaly jezdit za 4 - 5 litrů. Předchozí auta vždy jezdily za 7 a více litrů. Myslíš že ty ropné společnosti si to nechaly líbit? Aby se snižovala spotřeba? Ani náhodou! Zatahaly za špagátky, aby vlády zpřísnily emise. A proto současná auta jezdí zas za 7 a víc litrů!"

      Já a moje rodina víc jak dvacet let jezdíme na motorech VW 1,9TDi za 5 litrů. Pamatuju jak jsem se poprvé svezl autem VW s novým motorem 2,0TDi. Byl jsem nemile překvapen. Řidič mi řekl že auto sice líp jede, ale za 7 litrů. To jsem čuměl! Tohle že je vývoj a evoluce? Proč bych si měl kupovat auto které víc žere? A tak celá rodina včetně rodin synů jezdí ve víc jak 20 let starých, byť opečovávaných šrotech.

      MUDrland Wenca

      Vymazat
    2. Ahoj Venco, vše dobré v tom novém přelomovém!
      Abych byl i já trochu ekologo, tak přisolím polívčičku. Ti zelení greteni jednají správně ekologicky, protože čím větší spotřeba barevných kovů (zejména chamtrajzlů), plastů (řetězců uhlíku) a nitrocelulozy (ze Semtína do kijeva), tím větší uhlíková stopa a dávkování uhlovodíků do potravního řetězce zelených rostlin, takže bude více cukru i slivovice a tím i více dusíkatých a uhlovodanových těl živočichů. A tím více vydýchaného oxidu uhlíku, takže konkurovat můžou pouze konvenční exploziva na ukrojinštině. Tam zplodiny hoření nevadí, bo to je o ovládnutí území a zdrojů Slavjanských gojů. Ale všeho do času a ten se krátí tryskem. A k těm 7-mi litrovým diselům. Byla to slepá ulička, což dokázal Nikolka Tesla, když jezdil elektromotorem poháněným fordem na elektřinu získanou z ovzduší (bo orgon či eter). Proto ho nechali umřít hladem v nejvyšším patře hotýlku pod dozorem zdravotnice SS. Možná se dočkáme skutečného poznání o stavbě hmoty a její přeměně na libovolnou formu energie (pochopitelně beze ztrát a znečistění a hlavně zdarma). To bude poslední hřebík do rakve satanských parazitů a oni už vědí kdy to nastane a proto tak šílí.

      Přeji všem myšlenkářům volnomyšlenkářský rok 2025!!!!!!!

      Ďuro Trulo alias Somárik Sprostučký, jinak příšerně nasratý valašský staříček

      Vymazat
    3. Já si spíš myslím, že "hmota" je jen jeden z projevů energie.
      ChlapeczDediny

      Vymazat
    4. WhitelikesnowandcoldlikeWinter11. ledna 2025 v 8:56

      To každopádně.
      Jeví se mi to ( nyní ) tak,že VŠE je ENERGIE a přeměnou z jednoho jakéhokoliv skupenství do jiného vzniká "ta energie" na pohánění těch našich rozličných strojů a přístrojů.
      Tudíž,platí-li zákon o zachování energie,a on platí,pak to vypadá,že vesmír ( vjes mir - celý svět ) je uzavřený systém s konečným množstvím energie - tedy energie nevzniká ani nezaniká,pouze se přeměňuje a je jí určité neměnné množství.
      Nicméně VŠE dobré do dalšího roku VŠEM ( každému ten rok začíná někdy jindy,že? :-) a díky za tyto a podobné stránky.

      Vymazat
    5. Wintere!
      Pokud jsou Tvá tvrzení o energii a hmotě pravdivá pak se jedná o tzv. uzavřený vesmír a jakékoliv úvahy o otevřeném vesmíru, paralerním vesmíru či nekonečnu jsou tmářské hereze. Navíc neodpovídají ani vylhané OTR, takže z úcty k Albertovi bych ta tvrzení bral s rezervou. Dnešní grantová věda je podobná diskusi scholastiků o počtu ďáblů na hrotu jehly a její oficiální závěry slouží k vytváření iluzí o světě.
      Ďuro Trulo

      Vymazat
    6. Už jsem si dlouho nezafilozofoval, tak tématu využiju :-)
      Píšete, že "vše je energie" a energie nevzniká, jen se přeměňuje.

      Kam by se tedy dala zařadit myšlenka?
      Osobně myšlenku zrovínka do pytle s energií neházím. Myšlenka je něco, co energie (tedy naše nesmrtelná podstata) vytváří. Dalo by se říct, že myšlenka je to jediné, co v celém Vesmíru vzniká z ničeho a dále se již v nic jiného netransformuje právě proto, že není energií.

      Ale!
      Ale dokáže manipulovat s energií, tedy s Vesmírem, měnit ho.

      Další ale!
      Ne každá myšlenka je schopná donutit jít horu k tvůrci myšlenky. Záleží na Vědomí, jež myšlenku vytvoří, zda je schopno tuto myšlenku "propojit" s takovým množstvím energie, které je k "posunu hory" zapotřebí.

      Toliko k mému sobotnímu přemítání nad nesmrtelností brouka :-)

      Vymazat
    7. WhitelikesnowandcoldlikeWinter12. ledna 2025 v 7:15

      Vše v dobrém.
      ad Ďuro Teorie uzavřeného,leč nekonečného vesmíru,nevylučuje paralelní či jakékoliv dimensionální vesmíry; uzavřeným systémem může být myšlen pouze náš pozemský svět; vskutku nedovtípil jsem se,co je to OTR... Děkuji za zpětnou vazbu ( re akci ),bez úcty k Albertovi,však v úctě k Nikolovi - ano,svět je iluse a včil se nacházím v bodě života,kdy toto bytí naprosto zpochybňuji ( omlouvám se,snad se z toho vyspím :-).
      ad MichalB Myšlenky jsou v podstatě též energií ( prý existuje tzv. noosféra plná rozličných myšlenek,idejí... a mozek,jakožto přijímač,se pouze vylaďuje na vibrace různých myšlenek atp. ),ale nemusí být - jsou zde či se vytváří? Toť otázka a myslím si,že hledáme nejen na tuto odpověď.
      Velice přínosné vyměňovat si názory,zjištění,pohledy na dané věci - děkuji a přeji otevřenou mysl i srdce.

      Vymazat
    8. Valašský staříčku,
      obávám se že o to co nám zvýšený CO2 v ovzduší pomůže se zráním trnek, o to nás oberou mašinfýrové počasí zatemněním oblohy.

      MUDrlandWenca

      Vymazat
    9. ad WhitelikesnowandcoldlikeWinter12. ledna 2025 v 7:15
      lidský mozek nejen jako přijímač, ale i vysílač - de facto takový nesmírně sofistikovaný biologický interface ,který zprostředkovává informace z naší 3D reality do jiných vyšších realit a naopak. Co myslíš, je tato úvaha zcestná ?
      Pavel

      Vymazat
    10. WhitelikesnowandcoldlikeWinter12. ledna 2025 v 12:16

      Možné to je,spíše jisté; co my vlastně víme?
      Informace jsou před námi tajeny a různě překrucovány,objevujeme objevené...

      Prozatím se loučím,nejsem stále na síti; ať se daří!

      Vymazat
  3. Dovolím si pokračovat ve filozofování. Energie (a její podmnožina hmota - jako i člověkem viditelná část spektra záření - tedy tak malá) je lokalizovaná v prostoru, kdežto myšlenka se chová kvantově. Když vznikne, najednou je všude. Ovšem ne každý prijímač je správne naladěn.
    ChlapeczDediny

    OdpovědětVymazat
  4. Kdopak tady nechodil do ZŠ, nebo se to už dnes ve Fyzice neučí...?
    Hmota se dělí na energii a na látku.
    Kvantová teorie jen ukazuje, že i energie má v podstatě podobu látky (např fotony, gluony a zatím hypotetické gravitony jsou považovány taky za částice).
    (No možná s tím pohledem na věc trochu mává temná hmota/energie, nebo temno v našich hlavách :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kdopak tady nepochopil, že školství neučí to nejlepší z poznání, ale jen nevyhnutné, aby pracující udržovali systém v chodu?
      ChlapeczDediny

      Vymazat

Podmínky pro publikování komentářů