6. 1. 2025

Evropa čelí krizi, která je nebezpečnější než krize energetická



EU musí urychleně řešit nedostatek vody a najít nové způsoby, jak co nejdříve financovat opravy netěsnících potrubí. Jinak se krize s vodou stane pro kontinent hrozivou. V rozhovoru pro Financial Times to řekla komisařka bloku pro životní prostředí Jessica Rosvallová. Podle ní se EU neúnavně zaměřuje na energetickou bezpečnost na úkor úsilí o řešení vodní krize, která bude mít velký dopad na podniky a komunity v bloku.

O vodě jsme mluvili příliš málo, častěji jsme se zaměřovali na energetickou účinnost a energii. To je samozřejmě velmi důležité, ale voda je také velmi důležitá a v Evropě jí nemáme dostatek, - řekla Roswallová.

Podnikatelé si nyní uvědomili nebezpečí, zejména když bylo sucho a pak skutečně přestaly fungovat jaderné elektrárny a doprava na velkých řekách nemohla plout, dokonce ani loďky. Je to naléhavý problém, dodala.

Krize s vodou by mohla být nebezpečnější a horší než krize energetická, je přesvědčena eurokomisařka. Času na reakci je málo, zejména proto, že Brusel se nadále soustředí jen na palivo.

Podle dosud nejrozsáhlejší studie o stavu vodních zdrojů v EU, kterou zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí, se nedostatek vody každoročně týká pětiny území EU a téměř třetiny její populace.

Podle Světové meteorologické organizace došlo v EU k „dramatickému nárůstu“ počtu a intenzity sucha, přičemž plocha a počet lidí postižených suchem se v letech 1976 - 2006 zvýšily téměř o 20 %. Zejména zemědělci zaznamenali pokles výnosů plodin, ale nedostatek vody ovlivní také průmyslová odvětví, jako je textilní průmysl a výroba vodíku, která potřebuje vodu pro proces elektrolýzy.

Navzdory obavám z rostoucího tlaku na průmysl a zemědělství se pro zlepšení notoricky děravých vodovodů v bloku udělalo jen málo. Podle Evropské komise se totiž téměř čtvrtina vyčištěné vody ztrácí v procesu distribuce. Zdroje se neobnovují a řeky jsou stále mělčí, a to i ty kdysi nejplnější.
 

3 komentáře:

  1. Podle platu úředníků v Bruseli bych čekal, že jsou tam jen samí experti, kterým nic neunikne....

    OdpovědětVymazat
  2. V Bruseli nejsou experti, ale odborníci z Císusalkuch, kteří se tam drží od dob pekařova císaře.

    MUDrland Wenca

    OdpovědětVymazat
  3. to že je nedostatek vody,je díky 5 G vysílačům,ty jsou jak mikrovlnky,vysají ze všeho vodu..lidem se pořád jen lže!

    OdpovědětVymazat

Podmínky pro publikování komentářů