1. 1. 2025

CNN: Byl zaznamenán nárůst ruských letů ze Sýrie na libyjskou pouštní základnu





31. prosince CNN: V týdnech od sesazení Bašára Asada ze syrského prezidentského úřadu uskutečnilo Rusko několik letů na leteckou základnu v libyjské poušti. Zdá se, že cílem Moskvy je najít alternativní opěrný bod pro svou rostoucí vojenskou přítomnost v Africe a také způsob, jak udržet svou vojenskou přítomnost ve Středomoří. Téměř deset let sloužily letecké základny Hmeimim a námořní základna Tartus na syrském pobřeží k oběma účelům. Nyní je konfliktem zmítaná severoafrická Libye v centru ruských pokusů o rozšíření svého vlivu ve Středomoří.

Z údajů o sledování letů, které analyzovala CNN, vyplývá, že od poloviny prosince dochází k více než jednomu letu denně z Hmeimim na základnu al-Hadim poblíž Benghází ve východní Libyi, a to obřími dopravními letouny Antonov An-124 z Moskvy i letouny Il-76.

Začátkem tohoto měsíce američtí a západní představitelé sdělili CNN, že Rusko začalo stahovat ze Sýrie velké množství vojenského vybavení a vojáků. Mezi převáženým vybavením by mohly být i pokročilé ruské systémy protivzdušné obrany. Krátce před zahájením ruských letů zveřejnila CNN fotografie těchto systémů čekajících na přepravu ze Sýrie.



Jalal Harshaoui, spolupracovník Royal United Services Institute (RUSI), londýnského think tanku, řekl CNN, že v posledních týdnech došlo k „nepopiratelnému nárůstu počtu ruských letadel přistávajících v Libyi ze Sýrie, Ruska a Běloruska“.

Hmeimím byl centrem, z něhož vycházely ruské žoldnéřské operace v Africe - nejprve ve Středoafrické republice a poté v Súdánu, Libyi, Mali a Burkině Faso. Posílením své přítomnosti v Libyi si Moskva může zachovat dostatečnou kapacitu k realizaci svých větších ambicí v jižní Africe a zároveň převzít nové náklady nevyhnutelně spojené s pádem Asada, uvedl Harshaoui.

Z geolokačního videa vyplývá, že přinejmenším jedno z letadel, která nedávno přiletěla do El Chadim, letělo do Bamaka v Mali, kde Rusko nedávno vytlačilo dlouholetý francouzský vliv.

„Ruské lety do Bamaka přes Libyi naznačují, že Rusko již považuje Libyi za alternativu ke svým syrským základnám,“ uvedl projekt American Enterprise Institute's Critical Threats Project ve své politické zprávě. Tyto lety nejsou v souladu s dřívějším schématem rotace ruského afrického sboru v Bamaku,“ uvádí se v něm. Ruský africký sbor pod záštitou ministerstva obrany je nástupcem žoldnéřské skupiny Wagner v Africe.

Rusové sídlí v al-Hadímu již několik let a dodávají žoldáky a zbraně na podporu generála Chalífy Haftara, samozvaného vládce velké části východní Libye. Začátkem tohoto roku investigativní organizace All Eyes on Wagner informovala, že v blízkosti základny byl vybudován zabezpečený areál pro ruské vojáky cestující do jiných částí Afriky.

Náměstek ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov v posledních dvou letech několikrát navštívil Libyi, aby posílil vazby s Haftarem. Tyto vztahy by se mohly posílit, pokud ruské námořnictvo zváží přístav kontrolovaný Haftarem jako alternativu ke svému zařízení v syrském Tartusu.

Obavy NATO

Tato vyhlídka se nelíbí hlavním městům zemí NATO. Italský ministr obrany Guido Crozetto řekl italskému listu La Repubblica, že „ruské lodě a ponorky ve Středozemním moři jsou vždy důvodem k obavám, a to tím spíše, pokud nejsou vzdáleny 1 000 kilometrů, ale jen co by kamenem dohodil“.

Možná není náhoda, že před týdnem navštívil Tripolis, kde vládnou Haftarovi odpůrci podporovaní OSN, náčelník generálního štábu italských ozbrojených sil generál Luciano Portolano. Podle vysokého představitele NATO obranná aliance 32 zemí monitoruje situaci v libyjském Tobruku a Benghází.

Středomořský přístav pro ruské válečné lodě je pro Moskvu klíčový, protože Černomořská flotila nesmí proplouvat přes Bospor, zatímco Rusko je ve válce s Ukrajinou.

„Rusko zatím nevyslalo do Tobruku žádná vojenská plavidla, což je velmi rozumné, protože takový odvážný krok by mohl vyprovokovat předčasnou mobilizaci NATO,“ řekl Harshaoui.

Haftar je nevyzpytatelný a stárnoucí vůdce v chronicky rozdělené a nestabilní zemi. „Haftar často mění příslušnost, ovládá pouze polovinu země a ve svých 81 letech už není zrovna mladý,“ řekl Ulf Lessing, vedoucí programu Sahel Nadace Konrada Adenauera v Mali.

„Neexistuje žádná právní dohoda jako v případě Sýrie a Haftar může Rusy kdykoli vyhodit ze dveří,“ dodal Lessing. Svého postavení může využít k tomu, aby požadoval modernější ruské vybavení, které Moskva nemůže vyhodit.

V některých ohledech je Libye špatnou náhradou Sýrie. Dopravní letadla se mohou z Ruska dostat do Libye pouze tehdy, pokud jim bude povolen přelet nad Tureckem, což dává tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi šikovnou vyjednávací kartu.

Damašek je rozpolcený

Není jasné, zda nové vedení Sýrie hodlá vyhnat ruské vojáky z Hmeimim a Tartusu. Prozatímní vůdce Ahmed al-Šaraa tento týden v rozhovoru uvedl, že nová vláda nechce, aby Rusko opustilo zemi „způsobem, který není v souladu s jeho vztahem k Sýrii“.

Vzhledem k nejisté situaci v Sýrii však bude chtít Moskva v regionu s rostoucím strategickým významem poskytnout zázemí.

„I když noví vládci dovolí Rusku ponechat si leteckou základnu Hmeimim a námořní základnu v Tartusu, bude muset snížit počty vojáků a logistiky, jako jsou muniční sklady v Sýrii, protože již nejsou potřeba k podpoře Asada,“ řekl Lassing.

Harshaoui souhlasil s tím, že i když si Rusko v Sýrii zachová určitou přítomnost, úroveň pohodlí, logistické snadnosti a bezpečnosti, které se těšilo kdysi za Asada, se už nikdy nevrátí.

Ruský prezident Vladimir Putin Asadův odchod smetl ze stolu, ale podle Lassinga je jeho rezignace skutečnou ranou pro Putinovy africké ambice. Africké vlády, které se v oblasti bezpečnosti spoléhaly na Moskvu, si nyní mohou dvakrát rozmyslet její spolehlivost, což „omezí její schopnost uzavírat nové dohody o žoldácích afrického sboru“, řekl Lessing. „V Mali nebo Nigeru nezůstalo bez povšimnutí, že Rusko nepřišlo Asadovi na pomoc.“ Rusko nicméně z Asadova pádu profituje, uvedl Harshaoui. Jeho „logistická síť nebyla porušena ani zcela zničena, pouze se zhoršila a stala se nákladnější, méně spolehlivou a nestabilní“.

 
autor: Oleg Ladogin
zdroj
 
Komentář autora:
Na přímé lince Putin položil důležitou otázku - „co by mělo Rusko udělat v zájmu země, kde se nacházejí jeho základny?
Žádné formální dohody s novými orgány nejsou zárukou bezpečnosti, tou je pouze přímý zájem, jako je Asadův.
Proto je rozhodnutí omezit přítomnost v Sýrii a zdvojit logistické řetězce do Afriky v současné situaci naprosto správným logickým rozhodnutím.
https://t.me/na1shagvpered/5495
 
 
---------------------------------------------------
 
 
Satelitní snímky zachytily výstavbu velké ruské vojenské základny v oblasti jižní Libye.



 
Základna se nachází na strategickém místě poblíž súdánsko-čadské hranice. Podle několika súdánských vojenských novinářů bude patřit Africkému sboru ruského ministerstva obrany, nástupci Vagnera, a také bývalým bojovníkům armády Bašára Asada, kteří uprchli ze Sýrie.
Podle dalších zpráv pomáhají
rozvíjet aktivity „Afrického sboru“ v Libyi síly generála Haftara (https://t.me/infantmilitario/145189) .
 

1 komentář:

  1. Zaver clanku je spravny. Araby USA velice snadno ovlivnuji. Je treba mit dva operne body. Kazdy ma vyhody i nevyhody. Lybii zapad ponicil a rozdelil. Protoze mela vyssi zivotni uroven jak Francie. Kadhafiho Francouzi zabili, aby nemuseli vratit pujcku 5 miliard $ od Kadhafiho.

    OdpovědětVymazat

Podmínky pro publikování komentářů