„Byl zprovozněn další tranzitní plynovod Síla Sibiře do Číny. Kontrakt je podepsán na třicet let. Obrovský zájem o jejich zemní plyn má Indie a spolupráce v tomto směru probíhá. Ubohá Evropa si neuvědomuje, co činí,“ varuje Alena Vitásková, odbornice na energetiku a bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Trvá na tom, že současná krize pochází z úmyslu někoho na tom vydělávat, nikoliv z válečného konfliktu nebo z nedostatku plynu. A vládě doporučuje došlápnout si na ČEZ.
Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na semináři o energetice, Foto: Repro RaptorTV |
Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl v rozhovoru pro americkou TV stanici CBS, že Evropa platí 6× více za plyn a ropu než Američané, které je sem dodávají, a že USA na válce vydělávají, ale náklady nesou nepoměrně nižší. Zmínil také, že zabijákem pro Evropu jsou dotace, které USA poskytují svému průmyslu. Má pravdu?
Ano, pan Macron má pravdu. Navíc, obchod mezi Ruskem a Spojenými státy vzrostl v miliardách dolarů například nákupem strategických surovin – ropy a LNG. Určitě na této strategii obě velmoci neskutečně vydělávají. Kdo prodělává, je Evropa. Ale to jsem v nějakém rozhovoru opakovaně sdělovala podstatně dříve, ještě před panem Macronem.
Co tedy s tím?
Opravdu je těžké radit, co s tím… Je to jako házení perel sviním, jak někdy používala tento příměr moje babička. Evropané pracují na své destrukční politice a sebezničení. To je pak těžké radit. V poslední době jsme si mohli všimnout, že některé z evropských států se díky svým novým politickým strukturám snaží vymanit ze stávající nenávistné ideologie a nastavují svoji národní politiku. Bohužel, mnozí jsou pak dehonestováni. Každá doba má své těžkosti a nejednou se stává, že právě osvícení jsou likvidováni.
„Přiostření mezinárodních vztahů nemá přímou souvislost s ohrožením dodávek plynu z Ruska. Je to pouze jedna ze záminek na zemním plynu vydělávat neskutečné peníze, a to na úkor astronomického zvyšování jeho ceny na burze v Německu s dopadem na spotřebitele,“ řekla jste mi minule. Přesto stále slýcháme, že je to právě Rusko, které za současnou krizi a zvyšování cen energií může. Jak to?
Stále si stojím za tím, co jsem dříve řekla. Jedná se o ideologii, nikoliv o nedostatek zemního plynu. Nedostatkové zboží, které politici z plynu vyrobili, vyneslo jeho ceny do astronomických výšin a bude těžké přimět obchodníky, aby se umravnili. Je hloupé se domnívat, že světové plynárenství bude fungovat bez strategického hráče, kterým je Rusko. Patří mezi světové lídry v těžbě zemního plynu, vlastní jedny z největších ložisek tohoto energetického zdroje.
Evropa měla jednoznačnou energetickou výhodu, že byla napojena na tato ložiska tranzitními plynovody, což mělo bezesporu vliv nejen na bezpečnost dodávek, ale také výhodnou cenu. Je nezpochybnitelné, že to vadilo těm, kteří chtěli tento vzájemně výhodný obchod rozbít.
Rovněž slýcháme upozornění, že sankce na Rusko fungují a způsobují mu potíže. Ale jiní upozorňují, že Rusko energii, kterou neuplatní v Evropě, prodá Indii nebo Číně, a že sankce Rusku vážněji neškodí. Co si myslíte vy?
Žijeme ve světě, ve kterém je pro všechny výhodná vzájemná spolupráce a obchodování lepší než nesmyslné válčení. To, že sankce nemohou být přínosem pro rozvoj ekonomiky nikoho, je jednoznačné, a platí to i pro Rusko. Nicméně zapomínáme, kdo jsou Rusové a jak dokážou hájit své zájmy. To nakonec prokázali ve druhé světové válce. Ti, kdo znají historii, vědí, o čem hovořím, a těm, kteří o dějinách v poslední době dezinformují, to nemá smysl sdělovat. Rusové dokážou žít bohabojně, ale také neskutečně skromně. Za vlast dokážou položit život. Mají neskutečné nerostné bohatství, zdroje.
Myslím, že právě před dvěma dny byl zprovozněn další tranzitní plynovod Síla Sibiře do Číny. Kontrakt je podepsán na třicet let. Obrovský zájem o jejich zemní plyn má Indie a spolupráce v tomto směru probíhá. Ubohá Evropa si neuvědomuje, co činí.
Zmínila jste také, že do největších potíží se dostávají země, které nemají přímý kontrakt s ruským Gazpromem – jako je i Česká republika. Návrhy na přímý kontrakt se objevují i mezi některými poslanci (např. hnutí SPD), avšak vždy se strhne bouřlivá reakce odpůrců Ruska. Jak velkou roli má v celé věci hrát morálka? A byla byste pro kontrakt mezi Českem a Gazpromem?
O jaké morálce hovoříte? Že ten, kdo má přímý kontrakt na plyn s Ruskem, je amorální? Vy mi chcete vnutit, že USA jsou amorální, pokud mají přímý kontrakt na dodávku například LNG? Nebo že Německo, Maďarsko, Čína, Indie a řada dalších zemí jsou amorální, když mají přímý kontrakt na plyn s Ruskem a zajišťují tak důležitý energetický zdroj nejen pro svůj průmysl, ale i pro domácnosti? Naopak, ti všichni se chovají ke svému národu velmi zodpovědně.
Osobně jsem přesvědčena, že bychom měli být stejně morální jako výše zmíněné státy. Ano, já jsem pro přímé dlouhodobé kontrakty na zemní plyn přímo s ruským Gazpromem. Jeden háček vidím v tom, zda vůbec Rusko bude mít tento zájem také, když patříme mezi nepřátelské země.
Možná, že jiný názor by mohl mít Gazprom? S ním by se možná, opravdu opakuji možná, dalo jednat. Ale nevím, kdo za českou stranu bude opravdu schopen taková jednání vést. Je nutné si uvědomit, že se jedná o silně byznysově orientovanou firmu, v tomto smyslu západního střihu, navíc s ruským sebevědomím. Je to opravdu těžký hráč, což mohu potvrdit z osobní zkušenosti.
Založila jste pracovní tým s názvem Energie není luxusní zboží, který navrhl vládě určitá řešení v současné energetické krizi. Jakou máte reakci, případně odezvu?
Platformu jsem založila při Institutu Aleny Vitáskové před více než rokem. Po mém vyhodnocení činnosti jsem z této platformy sama vystoupila 4. listopadu 2022 a nemám s týmem expertů, který dál pracuje asi v jiné podobě, nic společného. To neznamená, že bych se energetice – především plynárenství – nevěnovala. Naopak, o to intenzivněji!
Probírali jsme spolu také vinu Green Dealu na aktuální situaci. Stále častěji se – i od politiků včetně těch vládních – začínají ozývat hlasy, že právě „zelený plán“ realizovaný bez rozmyslu je jedním z viníků, ale v Bruselu se nezdá, že by od něj hodlali upustit. Změní se něco, podle vašeho názoru?
Česká vláda pod vedením Andreje Babiše přistoupila ke Green Dealu bez výhrad. To již samo svědčí o nekompetentní úrovni české politiky. Energetika není program na jeden nebo čtyři roky. Jedná se o dlouhodobé strategické rozhodnutí. Nyní vidíme, že přijetí Green Dealu bez výhrad bylo špatným rozhodnutím, za které nakonec politici nenesou žádnou zodpovědnost.
V probíhající energetické krizi se názor na Green Deal mění i v Bruselu, jenže bruselští úředníci si to ještě stále neuvědomují, nebo tomu nerozumějí. Vždyť uhlí se těží na plné obrátky, otevírají se zavřené uhelné doly, teplárny, elektrárny používají vše, co hoří. Ekologie nehraje roli, a to ještě nemrzne. Pokud se budeme chválit, jak jsme snížili spotřebu, tak to bude tím, že řada podnikatelů již zkrachovala, takže plyn ani elektřinu nepotřebují.
Občané sedí v těch svetrech a v kulichu doma a mnozí vzpomínají na akci „reflektor mladých“. To bych ráda připomněla pro mladší ročníky. To bylo za socialismu v práci a všude ve veřejných prostorách zřízeno, že nejmladší zaměstnanci museli kontrolovat – takzvaný „reflektor mladých“ – zda někde nesvítí zbytečně žárovka. Jejich povinností bylo toto osvětlení či spotřebič vypnout. Běžně se používal tarif na noční proud.
Takže po 33 letech budování demokracie možná budeme muset zřídit „reflektor mladých“. Asi cítíte ten sarkasmus v mých slovech – my jsme nepokročili, ale vrátili jsme se o padesát let zpátky.
Ozývá se kritika, že česká vláda zastropovala ceny u dodavatelů, nikoliv výrobců, navíc dost vysoko. Samoživitelky, důchodci a další ohrožené skupiny už přestávají mít na zálohy kvůli rostoucí ceně. Jak to tedy zastavit?
Pokud nenajdou politici odvahu sdělit skutečný důvod vysokých cen energií, není možné provést relevantní opatření k nápravě. Bude se hledat trvale viník místo nápravy, aby se odpoutala pozornost.
Probíhající způsob řešení přináší chaos pro všechny účastníky energetického trhu. Zálohy na energie, plyn u domácností se mění téměř měsíčně. Běžný občan není schopen si změny zkontrolovat. Je to energetická džungle. Stát navyšuje dluh, který je neodůvodnitelný v souvislosti s krytím vysokých cen energií. Osobně se přikláním mimo celou řadu opatření, která byla přijata jen částečně, abychom u domácnosti přešli na měsíční fakturaci elektřiny a plynu. Moc by to domácnostem pomohlo a státnímu rozpočtu také.
A jak těmto ohroženým skupinám vysvětlit, že český ČEZ oznámí v jeden den rekordní osminásobný zisk a vzápětí zdražování elektřiny?
Vidíte, že lidem není třeba nic vysvětlovat. Slepě tuto nehoráznost přijmou. Dostanou příslib, že jim stát dá příspěvek na bydlení, energie, či jiný druh žebračenek a oni mlčí! ČEZ je ze 70 procent vlastněn státem, a pokud to vláda dovolí a lidé mlčí a platí, žebrají o příspěvek, tak co k tomu chcete dodat. To, co na energetickém trhu probíhá, je pro občany, podnikatele nedůstojné. A politici to místo nápravy kryjí.
A co elektřina a známá lipská burza. Proč z ní Česká republika dosud nevystoupila, a byl by takový krok nevýhodný, jak tvrdí vláda?
Asi vláda ví, že vystoupit z lipské burzy nesmíme, a také ví proč, když hovoří o tom, že by byl tento krok pro nás nevýhodný. Jakou nevýhodnost a pro koho to nevýhodné je, nám však nesdělila. Můžeme se jen domýšlet, že je asi pro vládu výhodnější nechat doma krachovat firmy, živnostníky, snížit životní úroveň občanů na úroveň chudoby až bídy. Je důležité, aby vláda vysvětlila, v čem tu nevýhodnost vystoupení z lipské burzy pro náš národ vidí. Rozhodně to nemůže být spojováno s tím, že my dodáme elektřinu a oni nám dodají plyn.
Mělo by dojít k „znárodnění“ zbylých akcií ČEZu státem?
Zestátnění ČEZ nemůže být krokem k řešení vysokých cen energií. To je jen odklonění od řešení stávajících problémů. Vládě by stačilo mít kompetentní vedení ČEZ, se kterým by, jako majoritní akcionář, mohli tuto nápravu sjednat, a přitom nepoškodit minoritní akcionáře. Jsme do jisté míry velmoci v oblasti výroby elektrické energie. Tak v čem je problém, že neumíme řešit jejich cenu u nás doma a hledáme hloupé výmluvy?
Za vše, co se děje kolem ČEZ je odpovědný majoritní akcionář, a to je stát, naše vláda. Pokud se domnívá, že vedení ČEZ není schopno situaci řešit – myslím si, že tomu tak není, tak je povinna učinit personální obměny. Nelze přihlížet k neúměrnému navyšování cen elektřiny a přitom schvalovat milionové odměny jednotlivcům.
I Rothschildovo Reuters už přiznává, že Čína už má technologický náskok nad USA. A v takové situaci Evropa dělá vše možné, aby její zboží bylo směrem do světa oproti Číně nekonkurenceschopné. Není divu, že loni to bylo poprvé v dějinách Evropy, kdy Evropě se skóre zahraničního obchodu přehouplo do mínusu. A už z něj nikdy nevyleze. Vítejte na konci Evropy. Zvykejte si na bídu.
OdpovědětVymazatAnonyme,
Vymazatkdyž bych byl hnidopich, tak bych za vaší poslední větou viděl snahu o programování.
Takže chcete-li, klidně si na bídu odevzdaně zvykejte. Já mám ale v plánu něco jiného. A nejenom, že tomu věřím, ale i proto něco dělám. A doufám, že nejsem sám.
Tak snad vám to bude stačit, protože životní standard všech se odvíjí od bohatství kmene. Úředník v Kongu vykoná třeba stejnou práci co úředník v ČR, ale oba si mohou dovolit úplně jiný standard jen kvůli tomu, že každý patří k jinému kmeni. Ano mohou se někteří jednotlivci prosadit mezi jinými jednotlivci ale jak bude chudnout celek, nakonec zchudnou všichni. Pokud ale vynaleznete něco na co nepříjdou v Číně, máte šanci z toho uniknout. Ale to pochybuji, že se vám povede.
VymazatDnes díky ropě se máme na Západě tak, jako by na každého z nás pracovalo asi 40 otroků. Kdybyste se ocitl bez této energie, tak to těžko zvládnete vlastním úsilím.
VymazatAnonyme - jak jsem psal - chcete-li vstoupit do chudoby a bídy - je to vaše volba. K té vaší kmenové příslušnosti se ani nebudu vyjadřovat, protože je to z mého pohledu nesmysl. Možná by to ještě platilo v teoretickém světě, kde by všichni byli stejně ne/pracovití a stejně ne/schopní.
VymazatDalší vaše takové pokusy o negativní programování již nebudeme zveřejňovat.
CXitát - jako by na každého z nás pracovalo asi 40 otroků.
VymazatMěli jsme se tak proto, že "naše civilizace" ještě pořád vysává "zbytek světa". Dalším pokusem je třeba zelený úděl, uhlíková stopa, že aby se jeden měl lépe, musí na něj pracovat cca šest za živobytí "pod průměrem".
Nebo ještě jinak. Někde v Asii vyrobí tričko, to stojí v prodeji dejme tomu 6 euro v Německu. Asijský podnik dostane i na materiál a dopravu(!) cca 2 eura. A do HDP jeho země se počítá jen toto. V Německu to tričko zvýší HDP o cca 4 eura. A počítá se mu to samozřejmě jako i výroba (cca 2 eura za přešití značek nebo vůbec za nic), takové zboží můžete najít i v našichj obchodech - Manufacturing China, a zbytek je pro dopravu, prodej na území Německa. Takových triček může továrna v Asii vyrobit cca 10 000 za den (podle velikosti a technologie) Pokud by to teda bylo přepočteno, země výrobce dostane pak 20 000, ale Německo si zapořítá 40 000 euro. Proto může být "u nás v naší civilizaci" tolik darmojedů a to dobře placených.
Navíc tu byly ve srovnání se zbytkem světa levné suroviny z Ruska.
To je to, co "nás" dělalo "výjimečnými v oblasti životní úrovně". To, co jsme opravdu u nás uměli jsme bohužel pozapomněli a naše vlády zlikvidovaly.
Bedřich
Ještě k té kmenové příslušnosti.
VymazatTo je plně rasistické a je to absolutní neznalost skutečností z historického hlediska. Mohu vás ubezpečit, že dokud nepřišli do Afriky a Asie kolonizátoři, byly tamní "kmeny" mnohem bohatší než ty evropské. Stejně tak to bylo v Jižní a Střední Americe. Ovšem to neznamená, že by to bylo vyjádřeno např. ve zlatě , drahokamech apod., čehož si cení "naše civilizace". Třeba mnohé asijské země, včetně Japonska oceňovaly uměleckou krásu a hodnotu více, než stejné množství zlata na váhu.
Zvláště Indie a Čína před kolonizací samy vytvářely podstatnou část světové výroby a obchodu. V Evropě (té kolem nás a směrem na západ) v té době nebylo zrovna ani moc voňavo, čisto ani zdrávo. Náboženství nevítalo "příliš časté mytí".
V Jižní Americe prakticky "evropské kmeny" de facto likvidovali původní obyvatelstvo a o hospodářství nevím zas tak moc, ale nemohli být až tak neschopní, když se před tím dokázali uživit.
To, co udělalo "Váš" "kmen" "lepším, byly vraždy, byla to genocida, bylo to vykořisťování, bylo to odsuzování tamních "kmenů" k životu v téměř absolutní chudobě, zkrátka kolonizace.
Až donedávna byla na straně "lepšoidokmenů" drtivá převaha ve výzbroji, to se jednak postupně stírá, byznys je "jen" byznys a stále roste touha po skutečné samostatnosti. Na rozdíl od "naší vlády".
Takže opravdu ty "lepší" "kmeny" jako Anglie, Německo, Francie, Itálie, Belgie, Holandsko, Portugalsko, Španělsko atd. si "plně zaslouží" označení jako "lepší".
I na základě toho lze odvodit, kromě jiných "podnětů", že z hlediska dlouhodobého jakékoliv plány "západních hospodářů světa" jsou nakonec odsouzeny ke krachu. A "západní elity" se pletou, ostatní části světa mají SVÉ elity a budou se zbavovat "spolupráce" s tou "naší". Vlastně prohrávající. Jak pak budete hodnotit "svůj" kmen?
Bedřich
Takže náš kmen, který je bohatší, není bohatší? Já měl za to, že náš kmen ukradl zbytku světa bohatství a brzdil jejich rozvoj, aby mohl zůstat nejbohatším. Lidi chtějí patřit k Západu, protože je nejbohatší, protože to z čeho vyrostl, ukradl jiným. Lidi nezajímá, jak k tomu přišel. I Karel IV byl na začátku placený žoldák, který neměl problém pro peníze nechat pozabíjet Židy, díky čemuž získal kapitál na univerzity a mosty. Lidi chtějí patřit k tomu bohatšímu a u toho přehlídnou i miliony povražděných. A toho, kterého považují za chudšího a nechtějí k němu patřit, na toho si promítnou všechny své vlastní démony. Dnes to vidíme v úplné nahotě.
VymazatAnonyme,
Vymazatváš komentář zveřejňuji, jen aby bylo jasno, co jste zač a za koho kopete.
Jak si můžete dovolit napsat něco jako "lidi nezajímá", "lidi chtějí patřit k ..."
, "lidi přehlížejí miliony povražděných", apod.?!
Laskavě pište v první osobě, protože váš komentář není nic jiného, než "podle sebe, soudím tebe"!
Každý z vašich komentů, které jsme publikovali i z těch nepublikovaných, byla jen manipulace a snaha o programování.
Takže tady máte definitivní šlus.
PS: O Karlovi IV něco málo vím a není to nic vyčteného, nýbrž tzv. z první ruky. A jediné, co napíšu, je, že uvádíte nepravdy, případně informace bez zasazení do kontextu.
Náš "kmen" ať se Vám to líbí nebo ne, rovněž svým způsobem využíval kolonizaci. Nevěříte? Tak si přečtěte třeba Bylo nás pět, kde otec hrdiny je obchodníkem a mimo jiné i s koloniálním zbožím, odtud je také název - koloniál - pro obchod.
VymazatA zvláště dnes se na tom podílíme přímo, od té doby kdy jsme vstoupili do EU a NATO. Víte kde všude naši vojáci byli nasazeni? Co stálo za těmi misemi? Právě snaha prodlužovat (neo)koloniální (platí oboje) vysávání.
Co je současný boj na Ukrajině? Boj o to, aby se objevila nová kolonie, která má být zcela zničena, rozdělena a vysáta do "mrtě".
Většina lidí chce patřit tam, kde najde možná nakonec smysl života. Ač se to nezdá, takových je i u nás hodně. Jen se neumí spojit jako "mamonáři", protože to, co jste popsal je touhou čistě materiální. Po hračkách, po věcech, které stejně v drtivé většině případů nakonec skončí v koši, v popelnici. Ještě pořád máme malinký sic, ale přece jen "náskok" před "západem". Tam chce patřit jen ....l! (vidíte, že falešná "západní" tolerance umožňuje domýšlet taková slova, která ani nemám na mysli)
Jediný smysl života, který máme, máme přímo pod nosem. Bohužel dost lidí si jej neuvědomuje a nevidí. Ale jedno vám mohu říci, žádné věci, žádné peníze, žádný majetek jej nedokáže nahradit.
Omlouvám se Vlabi i MichaloviB, ale nepokládám za rozumné mlčet k takovým "umělým pozvednutím našeho národa". Myslím si, že právě falešná tolerance nás přivedla tam, kde jsme v ... Ech, ještě že jsem se zastavil v rozletu psaní myšlenek. :)
Bedřich
Současná situace je konec EU. Vláda to buď ví, ale dělá, že poslušně tancuje, jak Temní pískají nebo to neví a vede nás do propasti. Paní Vitásková má pravdu.
OdpovědětVymazatTohle je ale pěkné počteníčko, jen škoda, že jde již očividně o zastaralou a nefunkční verzi zákona, protože jinak by se v každém paragrafu musela vidět vláda současná i všechny předchozí, parlament a další zodpovědné osoby každičký den, každým svým výrokem, každým krokem nejenom na politické scéně. Začíná to vlastizradou:
OdpovědětVymazathttp://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-9
Samozřejmě ,že Rossia ukrajinu opět připojí ke své zemi tak jak to bývalo!!! Copak budou dělat američané kteří ukrajinskou pudu od porošenka a zelenského odkoupili??????Rusko se nebude o ukrajině snikým bavit. a to je dobře
OdpovědětVymazat