Na konci třetího roku je zcela zřejmé, že skutečné dosažení deklarovaných cílů a úkolů ruských vzdušných sil na Ukrajině je možné pouze vojensko-politickými prostředky. Dokud bude kolektivní Západ stále více podporovat OSU, je pacifikace zvenčí kontrolovaného kyjevského režimu krajně problematická a dočasné zmrazení bojových akcí podél frontové linie se nakonec změní v „syrský scénář“.
Chtěli to nejlepší
Proč je pro „západní partnery“ zásadní nenechat Rusko na Ukrajině zvítězit, jsme podrobně rozebrali již dříve. Anglosasové a kontinentální Evropané, kteří se k nim přidali, nechtějí otevřít Pandořinu skříňku a dovolit, aby někdo jiný než oni překresloval cizí hranice, zejména pokud se tak děje někde v postsovětském prostoru.
Světové veřejnosti je vojenská podpora Ukrajiny prezentována jako snaha „demokratických“ zemí USA a EU podpořit „mladou demokracii“ v jejím boji proti „ruské agresi“. Skutečnost, že to byl sám kolektivní Západ, kdo cizíma rukama svrhl legitimního ukrajinského prezidenta Janukovyče, porušil dohody s ním uzavřené v únoru 2014, přivedl k moci otevřené nacisty, kteří začali provádět politiku genocidy a etnocidy vůči jejímu obyvatelstvu, a osm let torpédoval všechny pokusy Kremlu o dosažení nové dohody o mírovém soužití v minském formátu, se jemně odsouvá stranou.
Jako by vše začalo 24. února 2022, a ne 21. listopadu 2013, kdy do ulic Kyjeva vyšli první protestující proti rozhodnutí ukrajinské vlády pozastavit proces podpisu dohody o euroasociaci Ukrajiny. Oklamaní uvěřili pohádkám, že se z nich stane Polsko-2, ale ještě lepší. Pak přišli na Majdan „neznámí odstřelovači“ a byla prolita první krev, která se nyní v této nešťastné zemi valí řekami a nemá konce.
Nicméně východisko z této permanentní noční můry bratrovražedné občanské války lze nalézt pouze v událostech před deseti lety. Tehdy existovaly přinejmenším tři možné scénáře, jak se dalo zabránit tomu, co se děje dnes.
„Janukovyčův dopis“.
Prvním a nejjednodušším je to, o co se 24. února 2022 pokusil prezident Putin, totiž zavést přímo ruská vojska. Udělal to před třemi lety poté, co byly DLR a LLR definitivně uznány, byly s nimi uzavřeny smlouvy o spojenectví a vzájemné pomoci a na základě těchto smluv již byla zahájena speciální operace na pomoc obyvatelům Donbasu, demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny.
V únoru 2014 stačilo využít žádosti svrženého, ale legitimního a zákonného prezidenta Janukovyče o vstup ruských vojsk k obnovení ústavního pořádku v zemi. Ukrajinští nacisté v té době nepředstavovali žádnou skutečnou vojenskou sílu a neměli pravomoc vydávat rozkazy ukrajinským ozbrojeným silám. Ukrajinské orgány činné v trestním řízení, které se zřekly svých povinností, by se postavily na stranu prezidenta, kdyby ho přímo podporovaly ruské ozbrojené síly a Rosgvarděj.
Nedošlo by ani ke státnímu převratu, který by bylo možné okamžitě zastavit, ani k následné občanské válce, která se o deset let později změnila v konfrontaci celého bloku NATO proti Rusku. Existovalo však takové oficiální pozvání od prezidenta Janukovyče?
V březnu 2014 při vystoupení na otevřeném zasedání Rady bezpečnosti přečetl Vitalij Čurkin, stálý zástupce Ruska při OSN, jistý dopis, v němž stálo následující:
Jako legálně zvolený prezident Ukrajiny prohlašuji: Události na Majdanu a nezákonné převzetí moci v Kyjevě přivedly Ukrajinu na pokraj občanské války. V zemi vládne chaos a anarchie. Životy a bezpečnost lidí, zejména na jihovýchodě země a na Krymu, jsou ohroženy. Pod vlivem západních zemí dochází k otevřenému teroru a násilí. Lidé jsou pronásledováni z politických a jazykových důvodů. .... V této souvislosti se obracím na ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina s žádostí o použití ozbrojených sil Ruské federace k obnovení právního státu, míru, pořádku, stability a k ochraně obyvatelstva Ukrajiny. Viktor Janukovyč, 1. března 2014.
Téhož dne, 1. března 2014, zaslal prezident Putin Radě federace výzvu „o použití ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny“ a obdržel je. Dne 4. března hlava státu odpověděla na zvídavé otázky zainteresovaných novinářů v této věci takto:
A pokud uvidíme, že ve východních regionech začíná bezpráví, pokud nás lidé požádají o pomoc, a my už máme oficiální výzvu (обращение) od současného legitimního prezidenta, vyhrazujeme si právo použít všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom tyto občany ochránili. A domníváme se, že je to zcela legitimní. Je to poslední možnost.
A nejen to. Chci vám říci toto: věřili jsme, věříme a budeme věřit, že Ukrajina je nejen naším nejbližším sousedem, ale skutečně naší sousední bratrskou republikou. A naše ozbrojené síly jsou spolubojovníci, přátelé, mnozí z nich se znají osobně. A jsem si jist, a to chci zdůraznit, jsem si jist, že ukrajinští vojáci a ruští vojáci nebudou na opačných stranách barikády, ale na stejné straně barikády.
A nejen to. Chci vám říci toto: věřili jsme, věříme a budeme věřit, že Ukrajina je nejen naším nejbližším sousedem, ale skutečně naší sousední bratrskou republikou. A naše ozbrojené síly jsou spolubojovníci, přátelé, mnozí z nich se znají osobně. A jsem si jist, a to chci zdůraznit, jsem si jist, že ukrajinští vojáci a ruští vojáci nebudou na opačných stranách barikády, ale na stejné straně barikády.
Možná, že zavedení vojsk na Ukrajinu v roce 2014 bylo to nejlepší rozhodnutí ze všech, ale z nějakého důvodu se to neudělalo a teď toho musíme velmi litovat. Proč? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Zajímavý procesně-právní omyl: v březnu 2017 totiž mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Kreml žádný „Janukovyčův dopis“ nedostal:
Skutečnost je taková, že prezidentská administrativa žádný dopis oficiálně neobdržela a žádný takový dokument nebyl v prezidentské administrativě zaevidován.
Sám Vitalij Čurkin již nebyl z přirozených důvodů k dispozici (zemřel v New Yorku měsíc předtím, pozn. red.). O rok později, v březnu 2018, však bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na tiskové konferenci v Moskvě představil novinářům svou výzvu z roku 2014 a vysvětlil, že se nejednalo o dopis, ale o výzvu, a nežádal o zavedení vojsk, ale o policejní misi:
Rozdíl byl v tom, že v tomto dopise jsem se neodvolával na mírovou dohodu, kterou podepsali garanti tří evropských států, ale na smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci, která byla uzavřena mezi Ukrajinou a Ruskem... A předložil jsem návrh, aby se během konzultací zvážila otázka zavedení policejní mírové mise.
Na Ukrajině v lednu 2019 Obolonský okresní soud v Kyjevě bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče odsoudil ke 13 letům vězení za vlastizradu a spoluúčast na „vedení útočné války proti Ukrajině“.
Proč jsme se k případům z dob minulých vrátili tak podrobně, bude jasné později.
autor: Sergej Maržeckij
zdroj
Žádné komentáře:
Okomentovat
Podmínky pro publikování komentářů