18. 12. 2024

Kyjev bije na poplach: statisíce uprchlíků se vrací z Ukrajiny do nových oblastí Ruska


Člen HRC Malkevič: uprchlíci vracející se z Ukrajiny obdivují kvalitu života v nových ruských regionech
 

Alexander Malkevič v Energodaru


JDEME NA TO!

To už není potůček, ale celá řeka. Z Ukrajiny se už do regionů, které se staly Ruskem, vrátilo asi 200 tisíc lidí. Toto číslo bylo oznámeno přímo ve vysílání celostátního telemostu. Maksym Tkačenko, poslanec ze strany Sluha lidu, zopakoval: „Už se vrátilo více než 150 tisíc lidí. Například Mariupol původně opustilo 200 tisíc jeho obyvatel, ale každý třetí se už vrátil domů.“
Ve skutečnosti však může být toto číslo ještě enormnější. Je totiž příliš obtížné to sledovat, vysvětluje Volodymyr Oleynik, bývalý poslanec Nejvyšší rady, který se přestěhoval do Ruska:
- Vrátilo se jich mnohem víc. Seznámil jsem se s materiály ze zasedání Asociace starostů ukrajinských měst. A starostové těch měst, která jsou už dnes součástí Ruska, vyprávěli o statisících navrátilců,“ řekl.
„Do Mariupolu se už například vrátila třetina jeho původních obyvatel. Důvodem je nedostatečná podpora a řešení bytové otázky na území Ukrajiny. Lidé tam prostě nemají kde bydlet. Pokud vůbec pracují, nemají dostatek peněz na zajištění nájemného.“ To jsou slova ukrajinského „starosty Mariupolu“ (!) Petra Andrjuščenka (ano, ano, kyjevský režim ho považuje za platného, ačkoli z města utekl už v roce 2022). Zelenského úřad si takovou pasáž „starosty“ nenechal líbit a rychle ho odvolal.
Obecně se o tom ale na Ukrajině bez ostychu mluví i v nejvyšších úřadech, ve vyčištěném televizním éteru. A pro Kyjev je to opravdu katastrofa. Rusové se ukázali být nikoli okupanty, ale osvoboditeli. Lidi to pak pochopitelně táhne k nim, ne k banderovcům.

OPUŠTĚNÍ

A celé je to o tom, že kromě slibů sladkého života pro migranty a házení špíny na Rusko ukrajinské úřady neudělaly nic. Dokonce i jejich ombudsman Lubinec říká: lidé se vracejí „kvůli socioekonomickým potížím v novém místě“.

Co to znamená?
 
1. Střediska dočasného ubytování na Ukrajině se prostě zavírají a lidé jsou vyhazováni na ulici.
2. Pro přesídlené lidí jednoduše neexistuje žádná kompenzace:
„Jejich hlavní potřebou je bydlení,“ komentovala Lubincova slova Elena Šuljaková, předsedkyně Zelenského strany Služebníci lidu. - Pomoci by měly dva státní programy. Ty jsou však pro přesídlence nedostupné, využít je mohlo jen několik málo lidí.
3. Lidem nikdo nevyplácí příspěvky a ti nemají z čeho žít:
„Jestliže zpočátku dostávali příspěvek 2000 hřiven na osobu (asi 5000 rublů), což lidi nějak podpořilo, pak v polovině letošního roku byly téměř všechny příspěvky zrušeny,“ říká Larisa Sheslerová, předsedkyně Svazu politických emigrantů a politických vězňů Ukrajiny.
4. A co je nejdůležitější. Přesídlenci z jihovýchodu Ukrajiny jsou odtrženci a spodina, kterou nikdo nezaměstná a která nesmí mluvit svým rodným jazykem: například starosta Ivano-Frankivska Ruslan Marcinkiv zavedl jazykové hlídky.
- A členové hlídek je terorizují v autobusech, obchodech...“ vysvětluje Volodymyr Oleynyk.- A tak si všichni uvědomují, že je lepší jít domů......
A přitom se v Kyjevě hodně mluvilo o tom, jak se starají o „své“ lidi, kteří jsou „bezohledně okupováni Ruskem“. Dokonce pro jejich záležitosti zřídili celé ministerstvo. Ale přidělené zahraniční dotace byly - jako obvykle - zpronevěřeny.

Klasická dopravní zácpa

Údaj o 200 tisících navrátilců uvádí i starosta Mariupolu (už skutečný, ruský) Oleg Morgun. Je tu však jedno „ale“ - mluví pouze o svém městě!
"Jsou to údaje Rosstatu a ty odpovídají realitě,“ řekl. "Do svého rodného města se již vrátilo asi 200.000 lidí. Dnes je počet obyvatel (Mariupolského) okresu plus minus 320 tisíc.

Mariupol, září 2024. Slavnostní otevření pobočky Námořní školy ruského ministerstva obrany Nachimov. Foto: Dmitrij Jagodkin/TASS

A tak je tomu ve všech regionech:

- Tady sněžilo. A já mám fotky dopravních zácp v centru Doněcka. Takovou klasickou dopravní zácpu v centru Doněcka vidím poprvé,“ podělil se o radost v éteru rádia Komsomolskaja pravda předseda vlády DNR Jevgenij Solncev.

O dopravních zácpách se však mluvilo již dříve. Existují nějaké další důkazy? 
 
Existují! Vidíme velký nárůst počtu obyvatel jak v účtování mobilních telefonů, tak v prodeji potravin, v ulicích, které jsou přeplněné. Lidé se vracejí,“ říká. Odpověď na klíčovou otázku „proč?“ leží na povrchu:

- V DNR jsme postavili více než 26.000 nových objektů,“ vysvětluje Solncev.- Jen v Mariupolu jsme přestavěli 1 800 domů. V loňském roce jsme opravili více než 1 000 kilometrů silnic. Ne v každém ruském regionu se opravuje tolik silnic.
V celé zemi končí hypotéky a naše portfolio se rozrůstá.
Ale obyvatelé Mariupolu, kteří odešli, se rozhodně nevracejí pro nové domy. Poslední stavební projekt před příchodem Ruska byl ve městě zahájen před Majdanem, v roce 2012. Pak už se město jen tiše ničilo a Kyjevu to bylo jedno. Teď je všechno jinak a lidé to vidí.
Přijeďte a pracujte. Ve všech čtyřech regionech se otevírají obchody, kavárny, restaurace, lékárny. Mimochodem, poptávka po hotelech je kolosální - v Berďansku jsem prostě nemohl bydlet v hotelu, kde jsem bydlel předtím - všechno je totiž plné!
 
- Potřebujete lidi?

- Kdo sem přijede, nezůstane bez práce. Ve státních a komunálních službách je obrovské množství volných míst. Pracují média, polikliniky, nemocnice, školy, školky. Po podzimních volbách v roce 2023, kdy v Chersonské oblasti vznikly orgány místní samosprávy, se v systému okamžitě otevřelo 5000 volných míst - to nejsou státní služby, ale právě instituce, které se objevily a nasadily svou práci. Lidé byli připraveni být přijati „hned zítra“.
 
- A Ukrajina to všechno vidí?

- Přesně tak! Proto jsou ruská média a novináři, kteří pracují v těchto čtyřech regionech, tak nenáviděni. Den co den se na Ukrajinu (a do celého světa) dostávají skutečná videa z našich regionů u nás doma se skutečnými lidmi - o změnách, které nelze umlčet. Proto se Kyjev děsí že lidé prozřou. Vidí: Rusko není okupant, nepřišlo se zmocnit země a lidí, ale osvobodit, přinést mír a péči. To je katastrofální úder kyjevské propagandě. Co říci - k celé myšlence ukrajinství? A o lstivé aroganci Západu?



TAKŽE

Do Novorosie a na Donbas nepřijíždějí jen ti, kdo uprchli
na území Ukrajiny před blížící se ruskou armádou, ale i uprchlíci ze zahraničí - z Německa, Polska a České republiky. Evropa, která v prvních měsících radostně otevřela dveře, o dva roky později téměř úplně zrušila dávky pro uprchlíky a začala je z dočasného ubytování vyhazovat na ulici.
Lidé si uvědomili, že „kvetoucí zahrada“ je na rozdíl od Ruska nepotřebuje, a vrátili se domů - v každém slova smyslu.


autor: Valentin Alfimov
zdroj

7 komentářů:

  1. Dobrá zpráva, jen houšť a víc.

    OdpovědětVymazat
  2. To Ukrajincům přeju. Ať mají mír a budoucnost.

    OdpovědětVymazat
  3. Banderovci nedokázali postavit ani ty zákopy, na které dostali peníze ze Západu.

    OdpovědětVymazat
  4. Ale? Zrovna včera psaly Novinky, že "Rusko chystá návrat k potravinovým lístkům. Chudí nemají na jídlo". :-) :-) :-)
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-rusko-chysta-navrat-k-potravinovym-listkum-chudi-nemaji-na-jidlo-40501704
    A naše média přece nikdy nelžou.
    Albi

    Albi

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Listky budou v EU, ne v Rusku. To vytlacuje spanelske a jihomaricke veprove z trhu v Cine i jinde. Krmi je obilovinami, kterych maji prebytek a je proto kvalitnejsi. Z dovozni zeme se diky sankcim stalo Rusko vyvozcem potravin, nejenom obili.

      Vymazat
    2. Ale vždyť potravinové lístky, tedy přídělový systém, už u nás máme. Co jiného jsou slevy na omezené množství například másla v aplikaci obchodního řetězce? Je to přídělový systém kombinovaný s evidencí, statistikou spotřeby. A hloupí lidé si ten systém ještě financují sami. Nákupem smartfonu, elektřiny, mobilních dat.
      ChlapeczDediny

      Vymazat

Podmínky pro publikování komentářů