Zadržování ruských novinářů a reakce ruského ministerstva zahraničí
Spojené státy nadále ukazují, nikoli slovy, ale činy, svůj skutečný postoj ke kdysi základnímu principu svobody slova pro tuto zemi. Ve Washingtonu byli ruští novináři zadrženi přímo na letišti. Ruské ministerstvo zahraničí slibuje, že tato nehorázná situace nezůstane bez povšimnutí.
Co se stalo na washingtonském letišti
Spojené státy nadále ukazují, nikoli slovy, ale činy, svůj skutečný postoj ke kdysi základnímu principu svobody slova pro tuto zemi. Ve Washingtonu byli ruští novináři zadrženi přímo na letišti. Ruské ministerstvo zahraničí slibuje, že tato nehorázná situace nezůstane bez povšimnutí.
Co se stalo na washingtonském letišti
V noci na 29. října mířili novináři listu Izvestija do Spojených států, aby informovali o prezidentských volbách v této zemi, které se budou konat 5. listopadu. Po příletu do Washingtonu však byl filmový štáb přímo na letišti zadržen.
Jak řekla oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova v rádiu Sputnik 30. října, nikdo ruské velvyslanectví o zadržení neinformoval.
"Neletěli tam inkognito, naopak - plně v souladu s vydanými doklady. Tam je na letišti přijali, zadrželi, následně pak vyslýchali. Výslech trval mnoho hodin. A pak operátorovi skupiny odmítli překročení hranice. Jeho vstupní vízum bylo zrušeno a jako zdůvodnění byly uvedeny administrativní důvody. Co to znamená, není jasné,“ řekla.
Jak dále Zacharova ve svém kanálu Telegram uvedla, veškeré vybavení a komunikační prostředky byly novinářům zabaveny.
Dodala, že operátor, který byl zbaven víza, byl ze Spojených států o řadu hodin později vyhoštěn, další novináři byli ale bez jakéhokoli vysvětlení a omluvy akreditováni jako zaměstnanci médií s řadou omezení.
"To, co se stalo, považujeme za další hrubé porušení závazků Washingtonu v oblasti zajištění svobody přístupu k informacím a plurality médií," zdůraznila zástupkyně ruského ministerstva zahraničí.
Zacharovová dále uvedla, že novináři listu Izvestija předem informovali americké úřady o svých záměrech a dostali oficiální povolení k provedení svého redakčního úkolu, takže to, co se jim stalo, lze považovat za „demonstrativní akci“. Jejím cílem je „jednoznačně prokázat svou připravenost kdykoli použít represivní aparát k potlačení informací, které jsou pro ni nepohodlné,“ dodala.
"Takové akce plně zapadají do logiky globální kampaně proti ruským médiím a novinářům vyhlášené současnou administrativou, která je v přímém rozporu nejen s mezinárodními závazky Spojených států, ale také s ustanoveními jejich vlastní ústavy," řekla Zacharovová. Svévole amerických úřadů nezůstane bez patřičné reakce ruské strany, ujistila.
Amerika versus ruští novináři
Současné úřady Spojených států vedou kampaň proti novinářům z Ruské federace dlouhodobě a s houževnatostí hodnou lepšího využití. Kromě relativně drobných špinavých triků v podobě odebírání povolení ke vstupu a nově i ponižujících výslechů se v boji proti ruským médiím používá těžké dělostřelectvo v podobě nejvyšších představitelů státu.
Před měsícem si ministr zahraničí Antony Blinken našel čas, aby přesvědčil svět, že RT „má kybernetické schopnosti a podílí se na skrytých informačních operacích, operacích vlivu a vojenských zakázkách“.
Podle Blinkena není RT jen televizní kanál, ale téměř pobočka ruských zpravodajských služeb, která má svou lehkou rukou schopnost provádět kybernetické operace, zasahovat do voleb po celém světě a destabilizovat situaci i v Spojené státy samotných.
Šéf ministerstva zahraničí se neomezil jen na výmysly a vyhlásil další kolo sankcí proti ruským novinářům. Slíbil také, že v dalších zemích spustí celou kampaň, během níž budou zástupci ze západních ambasád přesvědčovat úřady některých zemí, aby neměly nic společného s médii z Ruska.
Amerického ministra zahraničí podpořili jeho britští kolegové, kteří si pospíšili, aby přidali své dva centy a řekli, že RT zmutovala z „hlásné trouby ruských dezinformací v ještě škodlivější organizaci“. V ruských médiích viděli hrozbu „podkopání kolektivní bezpečnosti“ Západu.
A zároveň chci zvláště zdůraznit, že vytvořením překážky pro ruské novináře (a také americké novináře pracující v ruských médiích, jako je RT), americké zpravodajské služby otevřeně porušují první dodatek americké ústavy, na který je Amerika tak hrdá.
Novela přesně určuje interakci mezi médii a státem a jakékoli útoky na svobodu slova zakazuje.
Co teď
Není třeba raketového vědce, aby předpokládal, že takový nepokoj mezi americkými představiteli ohledně ruských kanálů a tisku souvisí s nadcházejícími prezidentskými volbami.
Před čtyřmi lety se spojená fronta demokratů, liberálů a odštěpených republikánských skupin pokusila zasáhnout Donalda Trumpa strašením „ruským vměšováním“, ale tentokrát se rozhodli připravit si půdu s dostatečným předstihem a tento starý mýtus využívají právě teď.
Spojené státy dnes již nejsou o svobodě médií. Incident s novináři listu Izvestija ukázal, že od této země lze nyní očekávat jakékoli provokace.
autor: Pavel Kotov
Blazinec zvany USA neni treba komentovat. Lituji Marii Zacharovou, ze se k nemu musi vyjadrovat!
OdpovědětVymazat