13. 4. 2025

Skryté anomálie nalezené v mozku příslušníků speciálních jednotek





Pokud bychom použili analogii, lidský mozek se nejvíce podobá složité síti silnic, kde každá dálnice je zodpovědná za paměť, emoce nebo rozhodování. Nyní si představte, že do těchto silnic neustále narážejí neviditelná kladiva a zanechávají na nich trhliny, které jsou na běžných mapách zcela neviditelné. Přesně to se děje s mozky vojáků vystavených opakovaným výbuchům.

Nedávný výzkum Harvardovy lékařské fakulty odhalil některé nečekané a dokonce šokující skutečnosti. Ukazuje se, že i když standardní snímky mozku vypadají normálně, může se uvnitř skrývat hluboké poškození, které vede ke ztrátě paměti, emočním poruchám a posttraumatické stresové poruše. Jak se vědcům podařilo tuto záhadu vyřešit? A co to znamená pro budoucnost medicíny?

Tichý zabiják mozku

Na začátku roku 2025 provedl tým neuroradiologa Andrey Dioziasiho z Harvard Medical School rozsáhlou studii, které se zúčastnilo 212 vojáků, včetně aktivních bojovníků amerických speciálních jednotek a veteránů. Všichni měli jedno společné: během své služby byli opakovaně vystaveni tlakovým vlnám.




Vědci porovnávali jejich mozky s kontrolní skupinou a s těmi, kteří byli vystaveni slabým výbuchům. Výsledky byly alarmující: silně exponovaní měli anomálie ve funkčním propojení. Zjednodušeně řečeno, jednotlivé oblasti mozku vojáků, kteří byli vystaveni silným výbuchům, byly nyní synchronizovány znatelně hůře. Jak poznamenal Diociasi, bylo to, jako by orchestr hrál bez dirigenta.

Vědci použili pokročilou magnetickou rezonanci s vysokým rozlišením a statistické modely k odhalení „neviditelných“ zranění. Běžná magnetická rezonance používaná na klinikách není schopna takové mikroskopické změny odhalit.

Zajímavost: nyní se podobné metody testují k diagnostice otřesů mozku u sportovců NFL (profesionální liga amerického fotbalu v USA). Tam má 99 % hráčů známky chronické traumatické encefalopatie.

Obzvláště průlomový byl ale prediktivní model - speciální počítačový program. Ten se podívá na data z výbuchu a se 73% pravděpodobností správně určí, jaké problémy by člověk mohl mít.

Jedná se o první krok k objektivní diagnostice - autoři studie.
 

Když se mozek „rozpadne“ zevnitř

Co se děje s neurony po výbuchu? Rázová vlna vytvoří tlak, který doslova „zatřese“ mozkem uvnitř lebky. Opakované trauma narušuje spojení mezi neurony podobně jako zemětřesení narušuje podzemní tunely.
 


 
U účastníků studie se to projevilo problémy s pamětí (vojáci zapomínali i ty nejjednodušší pokyny). Projevila se také zvýšená emoční labilita v podobě výbuchů hněvu nebo naopak v záchvatech apatie. Kromě toho se objevily příznaky posttraumatické stresové poruchy (PTSD): noční můry, zvýšená bdělost. Nejneočekávanějším zjištěním však bylo zvětšení určitých oblastí mozku.

Může jít o reakci na poškození, například zjizvení tkáně - Diociazi.

Zajímavé je, že podobné změny jsou pozorovány u boxerů po letech úderů do hlavy.

Další skutečnost: Podle Pentagonu bylo od roku 2000 diagnostikováno u více než 400.000 příslušníků americké armády traumatické poškození mozku, přičemž 80 % případů souviselo s výbuchem. Většina z nich však neměla na snímcích magnetické rezonance žádné viditelné poškození - až do této studie.


Nové obzory pro medicínu

Objev harvardského týmu přesahuje rámec vojenské medicíny. Metody analýzy funkční konektivity by mohly přinést revoluci v diagnostice traumatického poškození mozku při kontaktních sportech (fotbal, hokej), v průmyslu (průmyslové havárie) i při domácích úrazech (např. po dopravní nehodě).
 



Již dnes vědci spolupracují s NFL na vývoji protokolů pro včasnou detekci zranění u hráčů. A v roce 2022 pomohla podobná technologie odhalit skrytá zranění u horníků v Chile, kteří zažili výbuch horniny.

Otázkou však zůstává: jak léčit „neviditelná“ poranění mozku? Zatím na ni neexistuje odpověď. „Naučili jsme se je vidět, ale ne jak je napravit,“ přiznává Diociasi. Přesto vědci testují neuroplasticitu - trénink a léky, které stimulují obnovu spojení mezi neurony.

Studie Harvard Medical School odhalila samotný problém, ale jeho rozsah zatím není obecně znám. Co když se „neviditelná“ zranění hromadí roky a vedou k časné demenci? Jak ochráníme mozky těch, kteří riskují své životy na bojišti nebo na stadionu?

Jedno je zatím jasné: mozek je mnohem zranitelnější, než jsme si mysleli. A každý výbuch, každá rána je tikající časovanou bombou. Díky novým technologiím má však nyní lidstvo šanci ji zneškodnit. Nebo alespoň slyšet tikání...

Studie byla publikována v časopise Radiology.

autor: Dmitrij Alexejev
zdroj

1 komentář:

  1. Něco na tom jistě je, viz stav jistého vyšinutého brankáře s rusofobní pěnou u huby - po mnoha úderech pukem do hlavy.

    OdpovědětVymazat

Podmínky pro publikování komentářů