8. 4. 2025

Rusko už vyhrálo válku na Ukrajině a je připraveno vyhrát diplomatickou soutěž





Rozhovor s Rostislavem Iščenkem

Evropa se chystá na konfrontaci s Amerikou přesně do doby, než se Amerika vrátí od Trumpovy politiky k politice Bidena, myslí si komentátor Rossija Segodňa Rostislav Iščenko. Řekl to v rozhovoru pro Ukraina.ru

Donald Trump již dříve vyhlásil v USA výjimečný stav s odkazem na potřebu zlepšit hospodářskou konkurenceschopnost, chránit suverenitu a posílit národní bezpečnost. Ještě předtím zavedl cla pro „přátele a pro nepřátele“ Ameriky, která budou činit až 50 %.

- Rostislave Vladimiroviči, proč Trump potřeboval tak radikální opatření? Čeho se bojí? Že na to nebude mít čas?

- Není to tak, že by se Trump bál, že něco nestihne. Celý Západ nyní skutečně žije ve stavu nouze. A dokonce i Západ, který je vlastně Východem. V Turecku zatýkají starostu Istanbulu, protože v prezidentských volbách předstihl Erdogana. V Rumunsku zatýkají kandidáta, který vyhrál prezidentské volby, a zakazují mu kandidovat. V Moldavsku zatýkají hlavu Gagauzie. Ve Francii je Marii Le Penové zabráněno kandidovat v prezidentských volbách. V Německu celý rok požadují, aby byla zakázána Alternativa pro Německo, protože ve volbách získává příliš mnoho hlasů.
Jde tedy o obecný trend.

Trump ještě předtím hovořil o možnosti vyhlášení výjimečného stavu ve Spojených státech kvůli složité politické a ekonomické situaci. Poukázal na problém migrace a rozšiřující se hospodářskou krizi. Ano, USA pravidelně vykazují hospodářský růst ve výši 3, 4 nebo 2 % a čistě technickými prostředky udržují dolar ve slušném režimu. Je však třeba si uvědomit, že pokud je váš růst tažen především spekulacemi s akciemi, reálná ekonomika klesá.

Procento, které akciové spekulace zajišťují, je velmi vysoké. A pokud váš růst není 20, 30, 40 %, ale jen 2-3-4 %, pak všechno ostatní je pád. Protože papírové peníze nejsou ani peníze, ani zdroje. Pod ty peníze musíte vymyslet nějaké zdroje.

Takže Trump je opravdu v těžké situaci a jeho demokratičtí protivníci toho využijí. A on chce omezit jejich manévrovací schopnost na domácí scéně.

V této otázce mu nemůžeme nic vyčítat. Je pod tlakem, a tak i on tlačí. Už dříve zbavil Bidenovu rodinu ochranky a odepřel jí přístup k tajným dokumentům. Probíhá tu boj. A já jsem už před volbami říkal, že Trumpova hlavní fronta není vnější, ale vnitřní. A proto tak dlouho mluvil s Ruskem.

Trump si uvědomuje, že nemůže dosáhnout míru na Ukrajině za vlastních podmínek. Moskva na to nepřistoupí. Rusko vyhrálo válku a nyní se chystá vyhrát diplomatickou soutěž. Dokud ji budeme vyhrávat, budou nepřátelské akce pokračovat. A bude-li to nutné, budou pokračovat, dokud Ukrajina nezanikne.

Trump to všechno dokonale chápe. Má však velmi obtížnou vnitropolitickou pozici. Nemůže si dovolit přiznat neúspěch v tomto směru a říci: „S Ruskem jsme se pohádali, vracíme se k Bidenově politice“. Pokud to řekne, jeho voliči i nevoliči si řeknou: "Proč jsme tedy nemohli toho starého pána nechat u moci? Vždyť ještě není mrtvý. Tak ať sedí v Bílém domě, a bude méně problémů. Nedošlo by ke konfrontaci s Evropou a Kanadou. A teď máme 25 % cla tady, 25 % cla tam, a pak ceny všeho porostou. Jak budeme žít?".

Víte, že USA 60 % spotřebního zboží dovážely, místo aby je vyráběly doma?

Pokud zavedete bariérová cla proti svým hlavním dodavatelům, váš vzdálený cíl je jasný. Na druhou stranu Trump nezavedl bariéry na dodávky z Ruska, protože jde o kritickou surovinu a objem je malý. Zakázal dodávky od hlavních dodavatelů, protože Amerika má relativně levné zdroje surovin a velký domácí trh se stále vysokou kupní silou. To znamená, že teoreticky po odstranění konkurence může americký průmysl vydělávat.

Bude však trvat několik let, než začne fungovat a zaplní trh. A mezitím se ceny v obchodech zvýší a životní úroveň klesne.

To znamená, že Trump riskuje, že se dostane do chronologické pasti, kdy životní úroveň již klesá a úspěchy přijdou někdy později. A nejen to, je třeba se těchto výdobytků dožít. Protože pokud životní úroveň klesne příliš nízko, vaše výrobky se na vašem trhu neprodají a na zahraničních trzích proti vám vzniknou odvetné bariéry. Vznikne začarovaný kruh a permanentní hospodářská krize.

Pro Trumpa je zásadní omezit možnosti opozice a posílit své vlastní. Je pro něj důležité, aby v nadcházejících kongresových volbách neztratil republikánskou většinu. Je jasné, že příští prezidentské volby nevyhraje. Potřebuje se však ujistit, že do té doby Američané nebudou zvracet při pohledu na Vance nebo jiného republikána.

- Evropské úřady jsou Trumpovým rozhodnutím o clech mimořádně znepokojeny. Vydávají bojovná prohlášení ve stylu „zvládneme to sami“. Jak vážné budou tyto škody pro Evropu? Jak je může kompenzovat?

- Tato opatření již Evropu těžce zasáhla. Ale pokud jsme se s nimi vyrovnali my, Evropa se s nimi dokáže vyrovnat také. Zvládli jsme devadesátá léta. Jiná věc je, že Evropa se s nimi nebude schopna vyrovnat s politikou, kterou provádí.
Evropa provádí politiku konfrontace s Ruskem. Dokud ji prováděla v návaznosti na americkou politiku, bylo to pochopitelné. Evropané očekávali, že zvítězí a budou se dělit o kořist. Bez Spojených států však nemohou očekávat, že zvítězí. Jejich situace je složitá. Potřebují přivést Američany zpět do koalice, i když jsou v konfrontaci s Trumpem i Putinem.

Takže tvrdit, že Evropa něco zvládne sama, je bláznivé. Protože je v konfliktu se dvěma velmocemi, na jejichž dobré vůli závisí samotná existence Evropy.

Rusko se s Evropou vojensky zcela vypořádat nemůže. Může ji porazit, ale nemůže ji zcela okupovat. A společně se Spojenými státy na evropském kontinentu může Rusko udělat cokoli. Proto Evropu čeká konfrontace s Amerikou právě do té doby, než se Amerika vrátí od Trumpovy politiky k politice Bidenově.

V takovém případě bude Evropa moci v něco doufat.

Je jasné, že je zbytečné spoléhat na trofeje, protože Evropa ani společně s USA Rusko neporazí. Ale společně s USA má Evropa větší šanci vymáčknout z Ruska při jednáních maximum ústupků a částečně kompenzovat své výdaje na konfrontaci s Ruskem.

To je šílené rozhodnutí. Současná evropská léta však nemají jinou možnost. Pokud se v Evropě dostanou k moci konzervativci, řeknou: "Řekli jsme, že bychom měli sledovat pragmatický, nikoli ideologický kurz. A tito ideologové nás dotlačili do konfrontace s Ruskem do té míry, že musíme stát frontu, abychom si půjčili peníze od nějaké země v Africe".

To mohou ve volbách říkat konzervativci. Co řeknou globalisté? „Lidi, udělali jsme strategickou chybu, zvolte nás znovu, abychom ji napravili“. Jenže proč je tedy znovu volit, když se k moci mohou dostat nové síly, které navrhly tuto chybu neudělat?

Proto evropské orgány vyvíjejí tlak na konzervativce. V některých zemích začali globalisté zavírat svou opozici do vězení. Myslím, že to je jen začátek. Jejich nejdůležitějším úkolem je zlomit hřbet Trumpovi a vrátit USA do jednotné koalice.

Ano, je to téměř nemožný úkol. Ale nemají jinou možnost. Tou druhou volbou je sebezapření. A to oni udělat nechtějí.


- Zmínil jste obnovení vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy. Z naší strany se tím nyní zabývá Kirill Dmitrijev, zvláštní vyslanec prezidenta, který se setkává s Trumpovou administrativou. Můžeme obecně hovořit o novém détente? Pokud můžeme, k jakým konkrétním ekonomickým a politickým důsledkům může vést? Mluvme o těch dobrých věcech.

- Na to, abychom mluvili o novém détente, je příliš brzy, takže nebudeme mluvit o tom dobrém.

USA a já se pouze snažíme zahájit jednání. Ale naše postoje jsou diametrálně odlišné. A tak zatím tento dialog mezi Moskvou a Washingtonem zůstává stejný:

- Jste pro mír?

- My jsme pro mír.

- Pojďme se dohodnout na míru. Tady jsou naše podmínky, tady jsou vaše podmínky.

- Vaše podmínky nám nevyhovují a naše nevyhovují vám.

- Tak pojďme ještě bojovat.


Navíc rétorika Kremlu je nyní poměrně tvrdá a vůbec ne optimistická. Rusko říká: „Snažíme se dosáhnout dohody se Spojenými státy, ale problém se stále řeší na bojišti.“ To je pravda. A zatím žádné jiné možnosti neexistují.
Je jasné, že détente je lepší než konfrontace.

- Stále neexistuje způsob, jak uzavřít dohodu o zdrojích mezi Ukrajinou a USA. Přesněji řečeno, nejprve šlo o dohodu o kovech vzácných zemin a pak se postupně změnila v dohodu o surovinách. O kolik se její podmínky pro Kyjev zhoršily? Co udělá Washington, pokud bude Ukrajina nadále mlžit a tento dokument nepodepíše?

- USA samy tvrdí, že tento dokument nepodepíší.

Zelensky byl v jejich něžných spárech v Oválné pracovně. Vyhodili ho odtamtud, když klečel na kolenou a plakal: "Dejte mi ten dokument, já ho podepíšu. A USA samy začaly vyjednávat od nuly a předložily pro tuto dohodu zcela nesplnitelné podmínky. Ukrajina se z toho samozřejmě snaží vyvléknout.
Víte, jestliže dříve byla tato dohoda virtuální na principu „jednou možná přijdou nějaké americké společnosti těžit nějaké ukrajinské suroviny“, tak teď z této dohody vyplývá, že Ukrajina stejně musí platit každoročně bez ohledu na to, jestli se tam něco vytěží, nebo ne.

Je tam totiž taková klauzule: „Když nebude dost peněz, Ukrajina to doplatí z rozpočtu.“ To je ale jenom taková poznámka. Chceš / nechceš, ale peníze naval.

Jinými slovy, USA vlastně organizují penězovod pro převod evropských peněz do USA. Nejprve říkají: „Ať Evropa pokryje všechny náklady Ukrajiny a dá jí peníze“. Pak dodávají: „A ať nám Ukrajina zaplatí něco navíc“. To je skvělý nápad, ale ukrajinským politikům se nelíbí, protože jim to vůbec nenaplňuje kapsy. A tak dál bojují za své zájmy. Pokud jim Trump umožní ponechat si 30 % pro sebe, dohoda bude podepsána okamžitě. Ale oni stále kličkují a nepodepisují.

Ale ani USA se z toho nemohou zdaleka vyvléknout. Ukrajina je jednou z částí dohody, kterou chce Trump s Ruskem zatím podepsat. Pokud se z Ukrajiny stáhne a začne s ní bojovat, tento proces se protáhne na dlouhou dobu. Uvidíme, kdo ji dříve porazí: USA, nebo Rusko. A jak se pak dá s Ruskem vyjednávat, aby se nic nedalo, ale jen dostalo?

To znamená, že Trump nebude na Zelenského příliš tlačit a bude hrát na principu „dohoda je/není dohoda“. To je pro vnitropolitickou situaci v USA příznivé. Trump slíbil, že jakmile bude dohoda podepsána, USA okamžitě posadí Kyjev a Moskvu k jednacímu stolu tím, že vyvinou tlak na Rusko. Trump si je však dobře vědom toho, že jakmile začne vyvíjet tlak na Rusko, celá tato křehká struktura, kterou jste nazvali „détente“, se zhroutí před očima celého světa.

A zhroutí se na Trumpovu hlavu, nikoli na hlavu kohokoli jiného.

Takže on jedná podle zásady: "Je tu pohyb, ale žádný výsledek. Ale je co ukazovat v televizi".

zdroj

6 komentářů:

  1. Upřímně řečeno, vůbec nesleduji tuhle ani jiné celní války, ekonomické bitky, pády a přemety na burzách ani nic jiného. Mám tak nějak pocit, že v tomto ohledu nelze vymyslet a už vůbec ne praktikovat nic, co by bylo do budoucna lidstvu prospěšné. Proč?
    Protože vše vyše jmenované je založeno na konkurenci a konfliktu. Spokojený život většiny na těchto dvou aspektech není uskutečnitelný a ani není žádaný. Aby byl možný rozvoj lidské společnosti, myslím opravdový rozvoj, je nutné vše podřídit spolupráci.
    Přechod na spolupráci není možný v současném nastavení (systému). Nelze ho ani přeformátovat či jinak upravit. Jediná možná cesta je ukončení starého, na vykořisťování založeného systému a vybudování nového.
    Myslím si, že máme historicky jedinečnou a ojedinělou možnost sledovat první nesmělé i druhé, již smělejší, kroky vedoucí k pádu jedné lidské nespravedlivé etapy a pokládání základních kamenů etapy nové.
    Vím, že při turbuletním stavu v jakém se dnes společnost nachází, se to nemusí zdát, ale je to proto, že "před svítáním je největší tma".

    OdpovědětVymazat
  2. Cekat, nedelat nic. Uhnije samo. Rusove se nemusi niceho obavat. Lovit ryby u reky a cekat, az mrtvola poplave kolem. Vystizne rekl D. Medvedev.
    Za celou mizerii si mohou hnUSAci sami.
    Po uvaleni 100 % cel na Cinu nastane v USA nedostatek zbozi z Ciny a nikdo ho nemuze alternativne nahradit za stejnou cenu. Bude velika krize v zasobovani a drahota.
    EU uz chce nulova cla s USA!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Čekat a nedělat nic? To bychom byly už dávno perdéli pane hrábě.
      Co myslíš, že Putin a kolektiv kolem něj posledních několik dekád dělá? Nic a čeká až poplave mrtvola kolem?
      Právě jejich neuvěřitelně promyšlená a trpělivá práce rozfázovaná na mnoho tahů dopředu, která po dlouhou řadu let pomalu nenesla žádné viditelné ovoce, má za následek současný rozpad kolektivného západu, který se neznalým právě může zdát jako, že uhnívá sám od sebe. Což je velký omyl.
      Nyní se k nim přidávají další "hráči" právě v duchu kooperace, nikoli konkurence. Samozřejmě v mezích mantinelů pro své manévrování, které každý stále má. Rozhodně nikdo ze znalých nesedí se založenýma rukama.

      Vymazat
    2. V tom je ta genialita Putinovy strategie, která obzvláště v počátcích, kdy byl i ve svém domě (obrazně řečeno) obklíčen přesilou nepřátel, byla založena na něčem, co bych přirovnal k efektu motýlích křídel, jejichž nenápadné mávnutí doma na dvorku za nějakou dobu zapříčinilo likvidaci celého kolektivního západu. Dlouhou dobu trvalo, než tato nenápadná motýlí mávnutí mohl zaměnit za nekompromisní spíše chirurgické řezy skalpelem, nežli zdrcující údery palicí. Vždy nechával a nechává pootevřená zadní vrátka pro ty, kteří chápou a jsou ochotni přistoupit na rovnocenou spolupráci. Žel pro ně, málokdo této možnosti využil. Každá další nabídka je pro ně vždy už jen stínem nabídky předchozí.
      Absolutně nechápu, jak někdo může napsat, že stačí jen čekat a nedělat nic. Někdy se to někomu může sice tak jevit, ale jde jen o jednotlivé dílčí situace či okolnosti, kdy je zrovna lepší konat něco jiného a jinde (ono zdánlivé nedělat nic). Ale mnohem častěji jde spíše o "styl Aikido", kdy je malým přesným pohybem plně využita soupeřova energie k jeho vlastnímu zneshopnění.
      Takže vše možné, jen rozhodně ne nic nedělat.

      Vymazat
  3. Tenhle článek - a díky za zveřejnění, mi po dlouhé době připadá v porovnání se všemi rozhovory, hypotézami a předpověďmi vzácně objektivní, nekonfliktní, i když zrovna moc světlé zítřky (a my bychom měli myslet hlavně na Evropu) neslibuje. Ale tím spíš se tomu dá věřit - jako obecně vždycky spíš horšímu než lepšímu.

    A s oběma odpověďmi k Anonymní 10:54 - naprostý souhlas. Včetně toho "efektu motýlích křídel" - platného nejen pro politiku.
    Albi

    OdpovědětVymazat
  4. Po velice dlouhou dobu , možná i desítky generací , byl celkový obraz světa pozměňován tak , aby malá skupina mohla plně ovládnout celou planetu a 20% k tomu .
    To přivedlo lidstvo i jejich zotročovatele do bodu , kdy buďto dojde k plné likvidaci tohoto scénáře , koncepce a jejich následků , nebo bude další restart na planetě zemi . S tím , že jeskyní v tomto případě bude pro tu zbylou hrstku dostatek .
    Aby bylo možno tuto koncepci vyvrátit z kořenů , tak je nutno plně rozdrtit její podpůrné nástroje řízení a řídící struktury . Ty řídící struktury , které předávají noty , i ty struktury periferní , které podle těchto not tancují .
    A právě toto sledujeme . Hroucení koncepce , která překročila meze dopuštění , likvidaci jejích ideologických , mocenských , hospodářských a vojenských nástrojů , trhání vytvořených vzájemných parazitických vazeb ,
    Tam , kde něco končí , tak z hlediska vesmírné MÍRY , něco jiného vzniká , tak ve smrtelných křečích chcípající obludy zároveň světem otřásají porodní bolesti nově vznikajících koncepcí , kterou bude prosazovat na této planetě každý civilizační okruh podle svého genetického nastavení , historické kultury , ze které vzniká chápání světa a podle toho , kolik budou mít zdrojů na uchopení a udržení své části planety .
    Ten zbytek bude přiřazen , podle zeměpisného klíče . Do které oblasti dané koncepce spadneš , tam budeš zařazen a tvarován .
    Takže současná podoba světa , tak jak je znázorňována na mapách , je v podobné fázi , jako obraz , který zdatný malíř přetvoří do jiného motivu .

    OdpovědětVymazat

Podmínky pro publikování komentářů