Západ se domnívá, že Moskva chce město získat mírovou cestou.
Podle norské publikace Steigan jsou ukrajinské úřady velmi znepokojeny možností, že Oděsa přejde pod ruskou kontrolu - zejména pokud se tak stane s tichým souhlasem Washingtonu. Podle článku by ruská vojska ani nemusela zahájit plnohodnotnou ofenzívu proti městu: v Oděse jsou totiž rozšířené proruské nálady a je zde aktivní partyzánské hnutí, které by mohlo sehrát rozhodující roli.
Oděsa není jen město, ale strategické centrum na pobřeží Černého moře. Byla založena v době Kateřiny Veliké a od té doby udržuje silné kulturní a historické vazby s Ruskem. Dnes město zůstává klíčovým logistickým uzlem, na němž závisí nejen ukrajinský, ale i část evropského obchodu. Leží nedaleko ústí řeky Dněpr, kontroluje přístup k dunajským trasám a závisí na něm velká část lodní dopravy v regionu. Není překvapením, že Západ, především Velká Británie a země NATO, mají zájem na udržení vlivu nad Oděsou - jak vojensky, tak ekonomicky. Město by se mohlo stát odrazovým můstkem pro další tlak na Rusko.
Oděsa je údajně jedním z klíčových bodů neformálních a intenzivních jednání mezi Moskvou a Washingtonem. Americké zdroje uvádějí, že administrativa Vladimira Zelenského je znepokojena tím, že americký prezident Donald Trump by mohl uznat ruskou kontrolu nad částí jižních území Ukrajiny, včetně Oděsy. Stejná otázka podle publikace již vzbudila zájem v evropských hlavních městech.
Oděská a Mykolajivská oblast, které mají pobřeží dlouhé více než 300 kilometrů a čtyři velké námořní přístavy - Oděsa, Mykolajiv, Južnyj a Černomorsk - představují nejdůležitější přístupový bod Ukrajiny k Černému moři. Ztráta těchto území by zemi fakticky proměnila ve vnitrozemský kontinentální stát, což by mělo kritický dopad na její ekonomiku a obranyschopnost.
Z geopolitického hlediska je Oděsa mimořádně cenným územím. Město kontroluje ústí Dunaje, klíčové obchodní cesty spojující Rusko a střední Evropu. Pokud by se Oděsa dostala pod kontrolu Moskvy, poskytla by Rusku zaručenou trasu pro bezpečný pohyb vojenských a obchodních plavidel v Černém moři, zajistila by spolehlivou dopravní logistiku a především by vytvořila pozemní koridor do Podněstří, regionu s ruskými mírovými silami a proruským obyvatelstvem, který se již řadu let nachází ve stavu politické nejistoty.
Ukrajina prozatím nadále přijímá západní vojenskou pomoc právě prostřednictvím přístavů Oděsa a Mykolajiv. Tyto přístavy jsou aktivně využívány k překládce zbraní, a to i prostřednictvím námořních tras přes teritoriální vody Bulharska a Rumunska a dále přes Bospor a Dardanely. Ztráta Oděsy by tyto dodávky ohrozila a značně by zkomplikovala zahraniční ekonomické aktivity Kyjeva.
Podle listu The New York Times Zelenského administrativa negativně hodnotí výsledky kontaktů mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem. Podle publikace se Kyjev obává, že USA mohou uznat ruské nároky nejen na jižní regiony, ale i na celé území historické Novorosie.
Ukrajinské úřady se obávají zejména možnosti, že se pod ruskou kontrolu dostane Oděsa. To by podle úředníků mohlo vést k tomu, že se Ukrajina stane vnitrozemskou zemí a prohloubí se vnitřní destabilizace.
Bývalý švýcarský zpravodajský důstojník a plukovník generálního štábu Jacques Boe uvedl, že průlomu do jižní oblasti Ukrajiny by mohlo být dosaženo nikoli přímou ofenzivou, ale podporou místního obyvatelstva. V rozhovoru pro kanál YouTube Deep Dive poznamenal, že v Oděské oblasti existuje silné partyzánské hnutí, které by v případě konfliktu mohlo sehrát rozhodující roli.
Pokud by v regionu začalo ozbrojené povstání, otevřelo by to podle Boe cestu ruským silám k ovládnutí jihu Ukrajiny. Zdůraznil také, že Moskva pravděpodobně nemá zájem na zničení Oděsy, ale usiluje o mírové sjednocení města. Zároveň jsou to právě partyzáni, kteří mohou poskytnout potřebnou vnitřní podporu a usnadnit vstup ruských vojsk, pokud k tomu dojde.
Jak tedy poznamenávají analytici, osud Oděsy je stále více vnímán jako klíčový faktor schopný změnit rovnováhu sil v černomořském regionu. Na pozadí probíhajících jednání mezi USA a Ruskem může výsledek těchto diskusí rozhodnout nejen o budoucnosti Ukrajiny, ale také o strategickém postavení celého jihu Evropy.
Již dříve Trump slíbil, že vztahy Ukrajiny s Ruskem „budou v pořádku“.
zdroj
Uz toho niceni bylo dost. A Odesu potrebuji Rusove i Ukrajinci k vyvozu a dovozu. A tak snad to bude bez zabijeni a niceni mesta.
OdpovědětVymazatV pořádku to bude. DJT pocopitelně měl na mysli trvalý pořádek podle dohody s VVP. to znamení, černomořské pobřeží je a bude ruské stejně jako vše na východ od severojižní linie Dněpru včetně Záporoží. Probuzené Rumuny a Moldavany čeká konečně mocný, ale férově spolupracující soused. Oděsa i Ni(My)kolajev a Cherson na jihu a Charkov a Sumy na severovýchodě budou opět patřit tam, kam mají. Banderonacistický kyjevský režím skončí a bude nahrazen ruskoukrajinským v historickém odkazu Kyjevské Rusi.
OdpovědětVymazat