20. 2. 2015

ZKÁZA VELKÉ TARTÁRIE 6


- předchozí část -


Pokud byste byli lovcem, který u Pokrovského jezera číhá na divokou kachnu, neviděli byste tu nic, než pár terénních nerovností.Ale pokud byste se jako ta kachna vznesli vzhůru, uviděli byste tohle:


 

To není obrazec v obilí nakreslený zelenými mužíky do zrající pšenice, jak by se snad někdo mohl domnívat. To jsou stopy po pevnosti, která zde byla, ale která byla srovnána se zemí. Nebo přesněji - byla vymazána s povrchu zemského. Doslova tu nezůstal kámen na kameni.
Kde myslíte, že to je? Ve Francii? Německu, Španělsku? Ne, tam jsou tyto hvězdicové pevnosti obdivované a opečovávané. Ale tady jsou – rovněž s velkou péčí - zlikvidovány... Je to Omská oblast – Pokrovská pevnost
Prozkoumáte-li zem, uvidíte takovýto obraz:


Přesněji řečeno – neuvidíte nic. Ani jeden kámen, blok nebo cihlu. Všechno bylo rozebráno až na drn a nejspíš i odvezeno! Kolik na to padlo sil a prostředků? Byl důvod tak silný, že těch prostředků nelitovali?
-----------------

Hvězdicové pevnosti se stavěly od druhé poloviny 17. stol. téměř do konce století 18. Na základě rozvoje dělostřelectví bylo třeba vytvořit zcela nový konstrukční typ, který by díky zešikmení stěn snížil destrukční účinek střel. Vybíhající „cípy hvězdy“ zároveň umožňovaly nerušený výhled obránců do všech směrů. Pevnosti obklopovaly hluboké a někdy i velmi široké vodní příkopy a nakupené valy zeminy.
Abychom si vůbec udělali představu o velikosti těchto pevností, nabízím dva obrázky. Nejdříve pro představu maketu hvězdicové pevnosti v dokončeném stavu:A nyní si na základy jedné z bývalých pevností doplňte v duchu stěny a pak porovnejte s velikostí domů... 

Středně velká pevnost měla stranu dlouhou kolem 120 metrů a připočítáme-li několikametrový vodní příkop a za ním ještě navršený hliněný val, zjistíme, že to rozhodně nebyl drobeček.
Pevnosti tvořily souvislé pásy opevnění. Výše zmíněná Pokrovská pevnost postavená v letech 1752 - 1755 byla součástí jednoho z nich - takzvané Tobolo-Išinské linie dlouhé 576 km. Na plánku je vyznačena červeně.


Z dalších pevností této linie byste dnes při troše snahy ještě nalezli třeba pevnost Nikolajevskou (55.023029, 71.618357) postavenou v roce 1761:


nebo Lebjažje (55.034962, 70.838870):


či Stanovoje (54.818519, 68.308950).

 

To jsou ty, po nichž zůstaly alespoň trochu viditelné stopy, viditelné především při pohledu zhora, takže místní obyvatelé o těchto starých stavbách často ani nemají tušení. Drtivou většinu ostatních byste však dnes už hledali marně, přestože takových pevností byly na teritoriu dnešního Ruska postaveny tisíce, a to za poměrně krátkou dobu. Byly to stavby nejen ohromujících rozměrů, ale samozřejmě i důkladné. Přesto drtivá většina z nich zmizela! Buď úplně, nebo se zachovaly jen hliněné valy a polozasypané příkopy.
I když největší hustota pevností je na velmi ohraničeném prostoru Omské a Ťjumenské oblasti, tedy opět v západní Sibiři, mnohé najdeme i na Ukrajině nebo v severním Kazachstánu, jak poznáte s uvedených souřadnic.
 
(49.135994 36.741956)
 (49.321608 36.446119)

(49.392203 36.263986)

(49.441858 36.064006)

49.441222 35.585778

Tato pevnost se už uprostřed rozrůstajícího se města pomalu ztrácí (49.368958 35.452961),


"duch" téhle je vidět, jen když trochu proschne zorané pole (49.189950 35.169250),


a poslední stopy po této pevnosti už jen tušíme. Jak dlouho ještě? (49.164214 34.751892).


----------------------
Pokud si chcete zahrát na letecké archeology, je tu malý výlet po ukrajinských pevnostech Charkovské oblasti.
Vyjděte od pevnosti mající tyto souřadnice 49.441290 35.585645. Z jejího jihovýchodního cípu vybíhají základy stěny (Velké závolžské stěny) směřující zhruba k východu. Každých 100 – 500 metrů je na ní patrný výběžek bývalé strážní věže (např. tady 49.441612 35.606287). Stěna není všude zachovaná, ale při troše snahy nás její směřování po několika kilometrech dovede k další pevnosti (49.472441 35.722619). A teď to bude napínavé: terén začíná být zvlněný a stěna to respektuje. Přesto Holmes neomylně dorazí k pevnosti se souřadnicemi 49.517620 35.868988. Dál už se lze o pokračování stěny jen dohadovat...
Podobnou stěnu (Velkou sibiřskou zeď) lze sledovat i na Sibiři. Tentokrát velmi dobře viditelnou na googlemaps zhruba od tohoto místa 54.187543, 51.272007 a to i s přilehlými pevnostmi – např. zde
54.302239, 51.334583 nebo tady 54.072805, 51.202929
----------------------

V Evropě je každá pevnost postavená podle jedinečného plánu. Ale sibiřské pevnosti jsou typizované! Svědčí to o existenci standardizace v době jejich stavby. Specialista řekne, že to je z oblasti fantastiky a bude mít skoro pravdu; nemohou přece existovat standardy v neindustrializované zemi! Standardy se objevují tam, kde existuje sériová výroba a jednotný systém přípravy kádrů. Jednotný, chápete?
A pak můžeme učinit ještě jeden závažný závěr. Takové ohromné množství složitých opevnění (tisíce!) svědčí o tom, že jejich dělníci, inženýři a projektanti měli nejen vysokou kvalifikaci, ale také obrovské materiální i lidské rezervy, o čemž se jaksi nepíše v bajkách o primitivních knížectvích roztroušených na územích středověké Sibiře. To je jen v možnostech země s centralizovaným systémem vzdělávání a odborné přípravy, který je schopen mobilizovat velké množství zdrojů, peněz a pracovních sil. A také mající systém vojenského vzdělávání a přípravy vojáků.
Podobá se to učebnicové historii?
Tam se píše o nekonečných pustých prostorách, řídce obydlených polodivochy, klanícími se dřevěným idolům za zvuků šamanských bubnů...

A tak aby fungovala romanovská historka o „osvojení“ pusté a necivilizované Sibiře, bylo nutné tyto stavby zničit. Pokud se o to nepostaral meteorit, o kterém už byla řeč, musel to být někdo jiný. Kdo?

Protože - co musí udělat vítěz na uchváceném území, aby si je podržel? Správně, zničí historii dobyté země. Bez zničení národní paměti není možné ustanovit na okupovaném území nový stát.
V opačném případě ho čeká partyzánská válka a ta vždycky končí porážkou okupanta. Dokud si voják pamatuje, za co proléval krev, není možné ho změnit v otroka. Když však ztratí rodovou paměť – stává se lhostejným. Ztrácí chuť k životu, přestává tvořit, nechává se unášet proudem, cítí se být zajatcem okolností. Ztrácí smysl existence, vydává se na cestu sebezničení, alkoholismu, narkomanie a propadne všem druhům legálních drog – od televizních seriálů přes bitvy sportovních fanoušků a obdivování idolů k bezcílnému pobíhání po prázdnotě.
Chce-li si vítěz podržet dobytá území, zničí jakoukoliv připomínku historie dobytých národů, spálí archívy a knihy, zakáže prapůvodní náboženství, zničí kulturu a umění. A tak bude muset srovnat se zemí i tyto pevnosti. 

Kdo však byl poraženým v této válce? Kdo se bránil v těchto sibiřských pevnostech? Zatím to nevíme. Sami sebe nazývali Rasény, možná Skýty nebo Tartary. Možná dokonce Rusy. Díky monstrózní manipulaci s dějinami 18. a 19. století, kdy všechny dosažitelné historické dokumenty svědčící o slavné minulosti poražených byly na popud západem nasazeného klanu Romanovců zničeny a nahrazeny novými, dnes jen velmi těžko zjišťujeme, který z „historických“ pramenů je pravý, a který „upravený“.
Pokud však v Evropě hvězdicové pevnosti stojí dodnes, ale v Rusku se o nich začíná vědět především díky satelitním snímkům až nyní, jaký z toho lze udělat závěr? Dobyvatelé přišli z míst, kde pevnosti stojí dosud. I věda je v rukou okupantů stejně jako všechny obvyklé páky moci.

Pokud by kdysi okupanti věděli, že jednou budou rogala a fotoaparáty, určitě by „uklízeli“ pečlivěji. Člověka, který jen chodí po zemi, totiž vůbec nenapadne, jaký obraz se otevře z výšky.


A ještě poznámka na závěr:
Co vůbec víme o vládcích Tartárie? 

Zatím velmi málo. Existují však důvody se domnívat, že posledním právoplatným potomkem vládnoucího rodu byl Stěnka Razin – „kozák, pirát a lidový hrdina“, jak jej oficiální historie tituluje. Ale ono by to ani nedávalo smysl, kdyby jednoduchý kozák se jen tak rozhodl usednout na carský trůn! Národ šel za ním zejména proto, že byl posledním zákonným potomkem jednoho z bývalých vládců Tartárie – Tamerlána. Ostatně jistá podoba by tu byla, co říkáte?


Že Tamerlánovi portrétista zapomněl namalovat šikmé oči?
Ale on byl – na rozdíl od přepisovačů dějin - očitým svědkem...-----------------
http://kadykchanskiy.livejournal.com/127704.html
http://www.kramola.info/vesti/neobyknovennoe/kak-pogibla-tartarija-chast-3
http://atlantida-pravda-i-vimisel.blogspot.cz/2012/11/blog-post_3848.html
http://www.kramola.info/vesti/letopisi-proshlogo/otkuda-gorod-chast-1

http://loginov-lip.livejournal.com/547326.html

- pokračování -

aktualizace:
Jeden z čtenářů zaslal velmi zajímavou fotografii makety hvězdicové pevnosti v Čechách. Terezínskou pevnost všichni známe, ale takhle to kdysi slušelo také Hradci Králové:


Olomouc


Holandsko:
http://zwemmertauerova.blog.idnes.cz/c/410445/Maly-a-sikovny-byl-jednou-jeden-mostek.html
https://www.google.cz/maps/@51.5289793,4.2979571,824m/data=!3m1!1e3?hl=cs

(©)2015 myslenkyocemkoli.blogspot.com
Článek je povoleno publikovat v celé a nezměněné podobě s uvedením zdroje.

39 komentářů:

 1. Tenhle díl o Tartárii je už trochu lepší, ale předkládané skutečnosti stále dávají víc otázek, než odpovědí.

  OdpovědětVymazat
 2. Stavby mi evokujú hviezdy - a tak moja skromná, naivná pre niekoho mienka je, že vládcovia Tartárie prišli z hviezd. Chcelo by to pohľad Nassima Harameina, lebo geometria stavieb mi pripadá vznešená, svätá.
  Samé trojúholníky, .... žeby z vnútri Slnka ?
  Splietam tu možno nesplietitelné, ale pred pár dňami mi opäť prišla pred zrak Luisa Muratori, jej koridor Slnkom, je trojúholník.
  BED

  OdpovědětVymazat
 3. Když už tu byl zmíněn Tamerlán, nemohu si odpustit připomínku, kterou mi včera místní ukecaní vrabci vykecali. Prý se znají s očitým svědkem.
  Tamerlán vůbec nebyl tou postavou, jakou ho vykresluje oficiální historie. Nejenže nešlo o člověka žluté rasy, ale dokonce a to je podstatné, vůbec nešlo o někoho bez citu, o někoho kdo vlastní rukou masakroval obyvatelstvo dobývaných území po stovkách či snad i po tisícovkách a to včetně žen a dětí.
  Co jeden obzvláště hovorný vrabčák říkal, tak Tamerlán byl velmi schopným vojevůdcem slovanského původu. Jak byl spjat s Tartárií budu teprve zjišťovat, ale zatím to vypadá, že opravdu byl jejím vládcem. Jeho výpravy nebyly charakterem vyhlazovací ani genocidní, jak tvrdí například wikipedie.
  Byl to velice schopný válečník, kterého se oprávněně báli všichni, kdo stáli proti němu.
  Zvěrstva, která se o něm šířila Evropou byly záměrné lži, mající za cíl sjednocení říší a armád především na západ od Tartárie. Ale o stejných záměrech se zmiňuje Vlabi v této sérii článků myslím dost jasně.
  Jen podotýkám, že snahy o vyhlazení Slovanů a převzetí jejich území jsou mnohem starší a počaly již v dobách před událostmi, o kterých jsou tyto články avšak jsou jejich vyústěním.
  Dnes když vypadne prso nějaké célebritě kdekoli na planetě, tak díky informačním technologiím to ví do pár minut i Karel z Horní Dolní. Dříve se však informace šířily jinými způsoby a než něco nedopatřením prosáklo mezi širší obyvatelstvo, tak to trvalo nejen léta, ale celá desetiletí či dokonce staletí. Proto akce a události neprobíhaly v takové frekvenci jako dnes. A to, co patrně proběhlo před oněma dvěma staletími, bylo zakončením stovky let trvajícího snažení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tieto súvislosti vrhajú nové svetlo na hon na Putina aj na to, prečo je nočnou morou dnešných veľmocí na západ od Ruska.
   IvH

   Vymazat
 4. Jo,
  ale nejsmutnější na tom je, že zde téměř vždy vraždil Slovan, jež zapomněl z mnoha důvodů na své slovanství ... Slovana, který se Slovanem cítil a jím skutečně byl.
  Před téměř dvaceti lety v Jugoslávii se již vědomě vraždili Slované mezi nimiž byl rozdíl pouze v tom, že jeden byl Chorvat a druhý byl pouhý Srb. Ještě se tehdy naplno a jednoznačně neprojevilo to, že jeden to dělal pro Západ a druhý pro Východ. Na současné Ukrajině již jsme v našem slovanství velmi pokročili, neboť jedni Slované se zde vědomě spřáhli s agresivním a arogantním Západem, což ještě doplnili místním folklórem fašistické ideologie. A těm druhým je vyčítáno a jsou vražděni proto, že ctí svojí slovanskou příslušnost. Hm, to je pokrok co, Slované? Copak asi bude v televizním programu zítra? Matěj

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Otázkou je, koľko skutočných Slovanov zostalo na pôvodných slovanských územiach ?
   IvH

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Tak, Matěji.
   Jovan, Srb po materi, žil v Croatii so ženou a deťmi. - Po TOM čo mu prestrelili brucho, chcel akože domov. Ale odtiaľ ho hnali, lebo mal chorvátsky prízvuk. Nuž, zakotvil v B. Bystrici na Slovensku. Nie je mieru pod "olivami". BE

   Vymazat
  4. ..princip rozděl a opanuj (bez práce, protože se oni povraždí navzájem) - ten používá stejný typ moci stále.
   Naštěstí se tato moc už rozpadá - a kope o to víc své díry do našich hlav. Letos se opět láme chleba v další vrstvě - v té mezi veřejnou a skrývanou metodou řízení.
   Jde o konceptuální (plánované) a bezkonceptuální řízení událostí. To druhé vychází z momentálně nejdůležitějšího "přesahu" v množině plánovaných řízení. Jde o starobylý systém "květu života". Zatímco plánované/konceptuální/ řízení vychází z dějin "stromu poznání", ze kterého v Egyptě vyrostl projekt dvou nových jazyků z hebrejštiny - latiny a matematika devítkové soustavy. byly propojené výkladovou strukturou kabaly a silovou strukturou magie (řízení přírodních sil skupinovou anebo osobní vůlí.
   V rozmezí let 1991- 2002 tento systém řízení naplnil svou kapacitu a začal se rozpadat spolu s nástupem "dvojjazyka" angličtiny a jayka počítačových technologií.
   Šance zastavit tentto proces rozpadu a nahradit jej upgradovanou formou celosvětového řízení, které fungovalo na Zemi před invazí silového řízení z Marsovské populace (v LeMurii?) - tyto šance dnes leží v mentální rovině na úloze češtiny - a v praktickém provedení na ruském národu.
   ...držme si tedy palečky a něco pro to dělejme i svým myšlením a svou činností.
   proč čeština?
   protože ona je řešením Gödelova teorému, který se týká měření hodnoty pravdivosti poznávacími systémy člověka.

   Vymazat
 5. Aj na slovensku mame peknu zachovanu pevnost Leopoldov...google maps

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Simoo,
   děkuji za typ. Odkaz na mapu zde:
   https://www.google.cz/maps/@48.4449295,17.7776431,1026m/data=!3m1!1e3

   Vymazat
 6. Pekná je aj v Holíči !
  odkaz tu: https://www.google.sk/maps/place/Hol%C3%AD%C4%8D/@48.8085149,17.1603968,1108m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x471331f8168fbe67:0xde3145dfa39ad643

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Héézkíí!
   Není to evropský typ, ale takový, jak se stavěly v Tartárii! Dalo by se zjistit, kdy to bylo postavené? Myslím to opevnění, ne zámek.

   Vymazat
 7. Nieco k Holici tu: hthttp://slovakia.travel/en/slovak-stonehenge-is-in-holic
  Aj tu:http://cestovanie-dovolenka.sk/slovenske-stonehenge-nase-zahadne-kultove-miesto/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://irsa.blgz.cz/Slovenske-Stonehenge.html

   Vymazat
  2. Hmm,
   vida, co by se na našich územích našlo! Kdybychom se každý porozhlédl po svém nejbližším okolí, asi bychom se dost divili, co všechno nám tu naši "primitivní" předkové zanechali. Díky za příspěvek.

   Vymazat
 8. V Hradci Králové taky bývala velká pevnost, postavená tuším při švédských válkách a přestavěná Josefem II: - přesně je vidět, jak je její půdorys propsaný do podoby města, i když už 100 let neexistuje.
  http://forum.valka.cz/attachments/osobnosti/Mapy/Hradec_Kralove_1767.jpg
  https://www.google.cz/maps/place/Hradec+Kr%C3%A1lov%C3%A9/@50.2095212,15.8372961,1759m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x470c2b3eab397049:0x3665cf363be33a52
  Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martino,
   díky za plánek. Názorně dokresluje maketu na fotografii výše.

   Vymazat
 9. Protiturecká pevnosť v nových Zámkoch.

  http://www.obnova.sk/diskusia/nove-zamky-renesancna-pevnost

  http://skolskyservis.teraz.sk/zaujimavosti/pevnost-nove-zamky/5310-clanok.html

  https://www.google.cz/maps/place/Nov%C3%A9+Z%C3%A1mky,+Slovensk%C3%A1+republika/@47.9855013,18.1636841,742m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x476b014e1d001c71:0x34e9b20e19515def

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krásná ukázka toho, jak i po zániku původní pevnosti architektonické řešení města i nadále respektuje umístění komunikací, které k ní kdysi vedly. Díky za odkaz.

   Vymazat
 10. V textu je zřejmě chybka - 3x stejné souřadnice:
  Podobnou stěnu (Velkou sibiřskou zeď) lze sledovat i na Sibiři. Tentokrát velmi dobře viditelnou na googlemaps zhruba od tohoto místa 54.187543, 51.272007 a to i s přilehlými pevnostmi – např. zde 54.187543 51.272007 nebo tady 54.187543, 51.272007.

  OdpovědětVymazat
 11. Brněnké nádraží také kopíruje, vlastně celý kus Brna, Lužánecký park etc, ulice, původní barokní opevnění. Je to nádherně vidět na mapách.

  Typizování staveb není nic divného, ani u pevností, tyto byly malé proti tomu co se stavělo jinde, pro rychlost výstavby byl proto asi vytvořen jeden či dva plány, podle kterých se stavělo.

  OdpovědětVymazat
 12. Zásadní rozdíl je v tom, že evropské pevnosti jsou dnes součástí měst, zatímco sibiřské nikoli. I to dobře odpovídá likvidaci obyvatelstva sibiřských pevností a sídlišť.

  OdpovědětVymazat
 13. Take si neco pridam, objevil jsem pri hledani jedne mapy.....
  http://landscapes.hiu.cas.cz/img/p3.jpg
  Tady se da priblizit v perspektive:
  http://towns.hiu.cas.cz/p_zoom.php?map=Huber
  A nejen Praha, ale podobna opevneni jsou kreslena na mape Cech: Nymburk, Caslav, Plzen, Tabor, Budejovice a jine...
  http://www.oahshb.cz/staremapy/full_big/1712half.jpg
  A samozrejme i Morava...
  http://www.oahshb.cz/staremapy/full_big/m1742half.jpg

  nenimito

  OdpovědětVymazat
 14. kosice , citadela
  teraz tam mame velkyobchod
  http://www.auparkkosice.sk/page/sk/Informacie/KOSICKA-CITADELA.html
  text ku videu a foto nekomentujem

  OdpovědětVymazat
 15. https://www.google.cz/maps/place/Josefov,+551+02+Jarom%C4%9B%C5%99/@50.3391065,15.9261152,1034m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x470e7de33fc8a4f3:0xa00af11d9b63990!8m2!3d50.3391711!4d15.9313062 co Josefov u Jaroměře?

  OdpovědětVymazat
 16. Ahoj bratři slované, mám dotaz, ten drak je slovanský???
  Jak jsme k němu přišlí,?. Není náhodou slovanským zvířetem dvouocasý lev?
  Děkuji za info
  Stefan

  OdpovědětVymazat
 17. Myslím, že aj tu sa niečo rysuje - Komárno "protiturecká" pevnosť https://www.google.cz/maps/place/Kom%C3%A1rno,+Slovensko/@47.7537707,18.1388393,511m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x476bad06b036bd8f:0x400f7d1c696dcb0!8m2!3d47.7625785!4d18.1294132 IvH

  OdpovědětVymazat
 18. K Rasénom len jedno upresnenie - Rody bielej rasy sa delia na dve skupiny po dvoch celkoch, Árijci {daÁrijci (šedé oči) a chaÁrijci (zelené oči)} a Slovania {Raséni (hnedé, červenohnedé oči) a Svätorusi (modré oči)}. Kto sa zaujíma o genetiku, vie, že farba očnej dúhovky je jeden z kombinačných dedičných znakov.
  Juraj

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Juraji,
   aniž bych se chtěl měřit s izotopem uhlíku (to jako s vědou), bych rád poznamenal, že kdo se dívá lidem při řeči (a nebo jen tak) do očí, ten ví, že se barva očí může změnit i několikrát za rok :-)

   Vymazat
  2. To slyším, teda čtu, poprvé. Čím je to způsobené, co to ovlivňuje?

   Vymazat
  3. Alexandrie,
   to zatím nevím. Oficiálně se tvrdí, že to způsobuje strava. Osobně se však domnívám, že to může mimo jiné souviset s tím, co jsem psal tady:
   http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2017/07/co-dalsiho-je-v-dna.html

   Vymazat
 19. Palmanova, v Taliansku, blízko hraníc so Slovinskom.
  http://www.biosferaklub.info/hviezdne-mesto-palmanova/

  https://www.google.com/maps/@45.9055384,13.3012988,3125m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x477bb089f331a869:0x5d2129dbb7a04c79!8m2!3d45.909424!4d13.3057286

  OdpovědětVymazat
 20. „Vardøhus Fortress“ na ostrove Vardøya v Barentsovom mori, Nórsko. Pevnosť vybudovaná vraj v 14 stor.
  http://www.vletenky.com/severne-norsko-finnmark-s-norwegian-air-shuttle-od-147-eur

  https://www.google.sk/maps/place/Vard%C3%B8hus+Fortress/@70.3720552,31.0952435,1506m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0xf8860c29d711671b!8m2!3d70.3720552!4d31.0952435


  Pevnosť Fort Jefferson, Florida, Spojené Štáty Americké. Žeby sa Amíci inšpirovali? Vraj stavali v polovici 19 stor.
  http://www.vletenky.com/floridsky-key-west-s-british-airways-od-462-eur

  https://www.google.sk/maps/place/Fort+Jefferson/@24.6288563,-82.8735825,1518m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x48e98db02d8c59ad!8m2!3d24.6287053!4d-82.8731853

  OdpovědětVymazat
 21. Dánsko, Kodaň
  https://www.google.sk/maps/place/Freetown+Christiania,+K%C3%B8benhavn,+D%C3%A1nsko/@55.6910781,12.598495,741m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x4652533907ed3da7:0xae183de2099528b9!8m2!3d55.6760425!4d12.6081154
  https://www.google.sk/maps/place/Freetown+Christiania,+K%C3%B8benhavn,+D%C3%A1nsko/@55.6763571,12.604145,2098m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x4652533907ed3da7:0xae183de2099528b9!8m2!3d55.6760425!4d12.6081154
  IvH

  OdpovědětVymazat
 22. 3D Laserscan - Charles Fort, Irsko
  https://youtu.be/OvGezyh56RI
  nenimito

  OdpovědětVymazat

Žádáme diskutující o slušnou formu při vyjadřování. Odkazy bez krátkého popisu, oč se jedná, budou mazány. Anonymní komentující žádáme o podpis (nick).
Názory v diskuzi se nemusí shodovat s názory redakce blogu.