Ruští inženýři začali instalovat systémy pro přídavný plazmový ohřev v termonukleárním reaktoru mezinárodního projektu ITER. Instalační práce na prvním tokamaku na světě (zařízení pro vytváření magnetického pole, ve kterém bude probíhat termonukleární fúzní reakce), určeném pro praktické použití, budou dokončeny do 30. listopadu. Podle výpočtů by ITER měl produkovat 100krát více energie než klasický reaktor, aniž by po něm zůstal jakýkoli radioaktivní odpad.
Konstrukce, ve které je instalován 500megavatový energetický stroj, se nachází ve francouzské provincii Provence, nedaleko Marseille a plážového letoviska Cote d'Azur, což také znamená naprostou ekologickou bezpečnost tokamaku.
Existuje ale politické nebezpečí, že v důsledku protiruských akcí Západu zůstane Rosatom bez dividend z účasti na tomto projektu? Na tuto otázku odpověděl Boris Marcinkevič, fyzik, specialista na jadernou energetiku a šéfredaktor časopisu Geoenergetics.ru.
„SP“: Borisi Leonidoviči, proti Rusku byl zaveden režim sankcí, ale ve výstavbě tokamaku ve Francii pokračujeme. Je to v pořádku?
— Ze struktury Rosatomu se sankcemi dostaly na komplex jaderných zbraní a podniky zabývající se kompozitními materiály nebo 3D tiskem. Proti veškeré práci na termojaderné fúzi nejsou žádné sankce. Tak proč by proboha Rosatom opustil tento projekt?
„SP“: Co když, až tam všechno dokončíme, nás prostě vyhodí? Západ už ukázal, že může brát a ubírat.
— Stát se může cokoliv... Projekt je ale pod dohledem MAAE a je docela těžké uvěřit, že tato organizace ukončí vztahy s Rosatomem. Myslím si, že pokud dojde k přerušení spolupráce na ITER, jsou možná protiopatření ze strany Rosatomu, která rozhodně nikdo nechce zažít.
"SP": Jaká by to mohla být protiopatření?
— Rosatom kontroluje 46 % trhu s obohacováním uranu (na izotop uranu-235). Zejména posledních 50 let dodáváme Francii toto palivo. Oni nemají možnost získat potřebné množství jaderného paliva pro své jaderné elektrárny. Zvlášť po událostech v Africe. Myslím si, že Francie, na jejímž území funguje 58 jaderných bloků, sama sobě takovou rizikovou energetickou situaci nevytvoří.
Rosatom navíc pro své zahraniční projekty objednává turbíny od francouzské společnosti. Jiné zakázky tato firma nemá, protože kromě Rosatomu v současnosti nikdo další nové jaderné elektrárny nestaví. V souladu s tím bude tato francouzská společnost napadena.
Podniky Rosatomu dále zušlechťují svůj málo obohacený uran ze skládek, které zbyly po obohacení uranem-235. Oni sami takové technologie nemají.
V případě konfliktu dojde k ukončení spolupráce mezi jaderným dozorem, jak se lidově říká, a francouzským státním regulátorem, který zajišťuje bezpečnost technologií. Tato oddělení se vzájemně dvakrát kontrolují a bez takovéto dvojí kontroly se zastaví licencování všech slibných projektů.
A mohu pokračovat dlouho.
„SP“: A přesto, proč si nevyrobíme vlastní elektrárnu, která by nezanechávala radioaktivní odpad?
- My už to máme. Nejedná se o tokamak, ale o jinou technologii. Ve městě Seversk Tomsk začíná fungovat pohonná jednotka BREST-OD-300 v pilotním demonstračním režimu. Jedná se o rychlý neutronový reaktor s olověným chladivem a uzavřeným palivovým cyklem, který umožňuje (uvnitř energetické jednotky - „SP“) recyklovat ozářené jaderné palivo a znovu ho použít. Přidáním nízko obohaceného uranu do vyhořelého paliva získáme čerstvé palivo pro provoz ve stejném reaktoru. Nezůstane žádný odpad.
Tam, v Tomsku, se provádějí experimenty s radioaktivní ekvivalencí. Radioaktivitu odebíráme z přírody ve stejném objemu, v jakém ji vracíme. Získáme tak uzavřený jaderný palivový cyklus.
"SP": Pohonná jednotka nejenže nezanechává žádný odpad, ale také si sama vyrábí palivo? A nebudete muset těžit nový uran...
- Nechoďme hluboko do vědy.
„SP“: Která technologie dodá elektřinu do sítě jako první: „Tomsk“ nebo „Provence“?
— Elektrárna v Seversku začne trvale dodávat elektřinu v roce 2028. A o ITER - před 50 lety slibovali, že se to stane za 30 let. Takže tak.
autor: Michail Zubov
zdroj
".... co když, až tam všechno dokončíme, nás prostě vyhodí"?
OdpovědětVymazat".... je těžké uvěřit, že tato organizace ukončí vztahy s Rosatomem".
Z ruské strany logická úvaha, vždyť to zajistí tolik potřebnou "ekologickou" energii - tedy dokud nezasáhne EU, která je schopná od kancelářského stolu objevit i chyby, o které příroda neví, že se jich dopustila :-) , ale co na to Francie a její politika?
Neušpiní si své čisté demokratické ručky spoluprací s tak odpornou agresivní zemí jako Rusko? :-)
Nebo za čistou jadernou energii poděkuje špinavou jadernou bombou?
Ono to bylo v článku řečno jemněji. Já to řeknu napřímo - Rusko drží Francii za koule. A to v pořádném svěráku.
VymazatV médiích sice mohou a patrně i budou nějaké ty rusofóbní plky, aby si vláda uchovala módní protiruskou tvář, ale v reálu (tedy na té opravdové - skryté politické úrovni, kterou neřídí politici) bude Francie skákat, jak bude Rusko pískat.
Díky za vysvětlení.
VymazatA zdá se, že se to bude týkat nejen Francie, ale veškerého Západu včetně - USA. I Trumpovy ničím nepodložené silné řeči, jak ukončí válku do 24 hpdin - se ukázaly jen jako obvyklé plané (volební) sliby.
Netrvalo dlouho, aby začal přikazovat a dokonce i hrozit (máme-li věřit mainstreamovým zprávám), když žádal prezidenta. Putina, aby "neeskaloval" konflikt a zároveň ho "upozornil" jaké množství US vojáků se nachází v Evropě.
Proč jen se všichni tak ztrapňují?
A omluva - zapomněla jsem se "podepsat", jak se mi dost často stává.
Tedy za oba komentáře = Albi
Zapad nezavadi sankce, kde se bez Rusu opravdu neobejde. Rusko proto konci s exportem strategickych surovin na zapad jako jsou Uran a inertni plyny. Bez tech neni mozna vyroba chipu. Bez Uranu provoz elektraren a vyvoj atomovek. Z Nigeru taky nebude, ten uz ovladli Rusove. Smycka se utahuje. K tomu se vam nepriznaji nikde na KoZa.
OdpovědětVymazatAnonyme,
Vymazatmůj názor je, že sankce nezavedl Západ, nýbrž USA. A nebyly primárně zavedeny na oslabení Ruska, nýbrž Evropy coby konkurenta USA. Západ, tedy proamerická část Evropy, zaváděla a zavádí sankce na příkaz Washingtonu, přitom samotné USA sankce nakonec nevyhlásí nebo se jimi neřídí. Sankcionující Evropa jako cíl si za bujarého válečného ryku na příkaz svého vraha bere do ruky nůž a podřezává si žíly.
Zda konec expertu strategtických surovin směrem z Ruska na Západ je pravda nebo jen informační válka, si netroufám hodnotit, ale můj názor se spíše přiklání k druhé variantě, protože je lepší mít nepřítele pod kontrolou právě zkrze strategické suroviny, než mu dát, byť malou, možnost se postavit na vlastní nohy, jako to udělalo Rusko právě po zavedení sankcí.