4. 11. 2024

Paranormální výzkum v sovětské a ruské obraně


Americká jaderná ponorka USS Nautilus (SSN-571) - na její palubě byly údajně prováděny pokusy s telepatií. Foto amerického ministerstva obrany


Příběhy o záhadných a nevysvětlitelných jevech nepřestávají uchvacovat lidi. Jsou tací, kteří se o ně nejen zajímají, ale snaží se je i prozkoumávat, a dokonce pro ně nacházet praktické uplatnění. Podobné projekty byly realizovány i v Rusku a některé z nich měly podle pověstí vojenský účel. Bylo navrženo chránit národní zájmy pomocí paranormálních jevů.


Podle pochybných údajů

Po celé 20. století téma paranormálních jevů přitahovalo pozornost jak obyčejných lidí, tak i těch, kdo rozhodují. Bohužel toho však využili i různí dobrodruzi. V důsledku toho se objevily senzační zprávy o telekinezi, mimosmyslovém vnímání, telepatii atd. Pokusy o replikaci těchto jevů v laboratorních podmínkách však většinou končily neúspěchem.

Dobrodruhům a podvodníkům se podařilo upoutat pozornost odpovědných a získat zdroje pro své paranormální projekty. Podobné „studie“ byly provedeny v různých zemích a byly zdůvodněny různými způsoby. Od určité doby se toto téma řeší i v Rusku.

Některé projekty tohoto druhu se okamžitě staly široce známými, jiné zůstaly utajeny. Informace o mnoha studiích se objevily až během perestrojky a v devadesátých letech.

Autoři knih a tiskových publikací se ve snaze o senzaci často uchýlili k nečestným metodám. Původní informace zkreslili, doplnili chybějící detaily nebo prostě jen šířili různé hoaxy. V důsledku toho ani nyní neexistuje úplný, podrobný a pravdivý obraz domácích prací v nadpřirozených sférách.

Je známo, že v SSSR a Rusku skutečně existovaly organizace a jednotky zapojené do paranormálních jevů. Všechny podrobnosti o jejich činnosti nejsou s jistotou známy. V této oblasti však nebylo dosaženo reálných výsledků.

Znak Odborného analytického ředitelství pro neobvyklé lidské schopnosti a speciální druhy zbraní Generálního štábu Ruské federace nebo vojenské jednotky č. 10003. Grafika Wikimedia Commons

Nový směr

Předpokládá se, že ministerstvo obrany SSSR začalo vážně studovat „čtení myšlenek“ a další podobné jevy až koncem padesátých let. V té době se již telepatie a další mimosmyslové vjemy pevně usadily na stránkách zahraničního tisku a začaly přicházet i zprávy o výzkumu provedeném Pentagonem.

Konkrétně během tohoto období americká armáda prováděla experimenty s telepatickou komunikací mezi vzdálenými „korespondenty“. Podle zahraniční literatury byl v některých odvážných experimentech jeden z účastníků na palubě ponorky v Severním ledovém oceánu, ale to jim nebránilo ve výměně jednoduchých zpráv.

Po těchto událostech byla koncem padesátých let v Moskvě vytvořena tzv. Laboratoř č. 241. V jejím čele stanul profesor Dmitrij Mirza (v jiných zdrojích - Murza) a personál se skládal z lékařů a vědců různých specializací. Laboratoř prováděla pokusy na zvířatech a také prováděla pokusy s lidmi, kteří údajně měli paranormální schopnosti.

Podrobnosti o těchto pracích odhalil psychiatr K. F. Leontovič v roce 1999. V rozhovoru pro "Komsomolskaja Pravda" mluvil o organizaci práce a experimentech. Podle něj byli do laboratoře posláni ke studiu různí „jedineční lidé“ – telepati, jasnovidci atd. Při kontrolách se ukázalo, že jejich paranormální schopnosti byly vysvětlovány různými triky a také triky, které byly plně v souladu se známými přírodními zákony.


Telekinetická empatie

V osmdesátých a devadesátých letech vešly ve známost pokusy se zvířaty, které měly prokázat přítomnost telepatické komunikace. Vše začalo příběhy chovatelů dobytka o nadpřirozeném spojení mezi králíky. Argumentovali tím, že trpící králičí mláďata způsobila jejich matce obavy, bez ohledu na to, jak daleko byla.

V polovině šedesátých let provedl Novosibirský institut automatizace a elektrometrie sibiřské pobočky Akademie věd SSSR experiment na toto téma. Dva králíci byli od sebe vzdáleni 7 km a vybaveni potřebnými senzory. Jeden z nich byl zraněn, zatímco druhý byl pozorován. Bylo oznámeno, že experiment teorii potvrdil, protože druhý králík zažil stejnou bolest jako první. Tento jev byl nazván telekinetickou empatií.

Zprávy z Novosibirského institutu byly zkontrolovány v laboratoři č. 241. K. Leontovič později řekl, že nebylo možné zopakovat výsledky prvního experimentu novosibirských kolegů. Několik pokusů skončilo neúspěchem - fenomén telekinetické empatie se nepotvrdil.

Pokus s králíky byl jednou z posledních prací 241. laboratoře. Organizace nenašla žádné paranormální jevy a její další existence ztratila smysl. Nejpozději na přelomu šedesátých a sedmdesátých let ji ministerstvo obrany jako nepotřebnou rozpustilo.

Tajná část

Během následujících dvou desetiletí sovětská armáda o paranormální jevy neprojevila žádný zájem. V zahraničí se ale podobné projekty realizovaly i nadále a aktivní byli i různí dobrodruzi a šarlatáni.

V období perestrojky se podobné jevy rozšířily i v Rusku. Na konci osmdesátých let obdrželo ministerstvo obrany mnoho návrhů od jasnovidců, kteří slibovali, že budou provádět průzkumné, pátrací a záchranné akce a další aktivity v zájmu armády. V tomto ohledu se na nejvyšší úrovni rozhodli problém znovu prozkoumat a vyvodit závěry.

Pro provádění takového výzkumu byla v prosinci 1989 vytvořena nová výzkumná organizace, která byla podřízena generálnímu štábu. Později se stala známou jako „Odborně-analytické ředitelství pro neobvyklé lidské schopnosti a speciální druhy zbraní generálního štábu“ nebo „vojenská jednotka č. 10003“. Velitelem byl jmenován plukovník A. Yu. Savin (později generálporučík).

Činnost „vojenského útvaru č. 10003“ byla přísně utajována a v prvních letech nebyly široké veřejnosti dostupné ani informace o jeho existenci. Organizace se hlásila pouze úzkému okruhu vrchního velení, údajně kvůli zvláštní roli a významu vykonávané práce.

Co přesně úřad dělal, se zatím neví, relevantní dokumenty jsou stále nedostupné. Jeho činnost je známa pouze ze slov generála Savina a z některých tiskových publikací. V obou případech se však bavíme o velkých a úspěšných projektech různého druhu.

A. Savin uvedl, že „vojenská jednotka č. 10003“ sestavila jedinečný tým psychických specialistů, kteří mohli sledovat různé procesy a předpovídat určité události. Tvrdilo se, že bylo možné zabránit útokům a sabotážím. Například na začátku devadesátých let bylo podle informací domácích „vojenských jasnovidců“ možné zabránit jadernému incidentu ve Velké Británii.

Bylo také hlášeno o velké roli ředitelství během první války v Čečensku. Tvrdilo se, že krátce před vypuknutím konfliktu její experti dali doporučení vedení země, aby se zabránilo vypuknutí války, ale nebyli vyslyšeni. Během bojů „vojenská jednotka č. 10003“ paranormálně určovala čas a směr nepřátelských útoků, hledala nepřátelské cíle, identifikovala minová pole atp.


Boj proti pseudovědě

V roce 1998 byla pod prezidiem Ruské akademie věd vytvořena Komise pro boj proti pseudovědě. Jménem RAS měla identifikovat a kritizovat pseudovědecké výzkumy a projekty. Komise však neměla skutečné pravomoci a páky k regulaci této oblasti.

Již v letech 1998 – 99. Komise vedená akademikem E. P. Kruglyakovem zveřejnila první zprávy o pseudovědě v zemi. Zejména zmínili „vojenskou jednotku č. 10003“ generála Savina. Důvodem kritiky byl charakter této organizace, její činnost a její rozpor s moderní vědou.

Konfrontace trvala několik let, ale neměla žádné skutečné výsledky. „Vojenský útvar č. 10003“ pokračoval  v činnosti a jeho personál tvořilo asi padesát zaměstnanců. V roce 2003 však bylo ředitelství příslušným příkazem ministra obrany rozpuštěno. Oficiální důvody tohoto rozhodnutí zůstaly neznámé.


Přirozený výsledek

Různé „výzkumy“ v oblasti paranormálních jevů byly prováděny v různých zemích, včetně vůdců vědeckého a technologického pokroku. Smyslem takové práce bylo hledání nových směrů a myšlenek, které by rozšířily hranice známého a využily nové poznatky v oblasti národní bezpečnosti.

Všechny tyto nadpřirozené projekty však nepřinášely skutečné výhody. Prostředky se na ně plýtvaly, ale ničeho užitečného se nakonec nedosáhlo. Klíčové myšlenky a návrhy takových projektů navíc nebyly potvrzeny a z objektivních důvodů nemohly být potvrzeny.

Na pozadí všech těchto událostí se rozvíjela skutečná věda a technika. Neslibovali nic nadpřirozeného, ​​ale podávali stabilní, předvídatelné a kvalitní výsledky. Obranná schopnost moderních zemí je postavena na vývoji vědy a techniky, zatímco paranormální jevy zůstávají pseudovědeckou kuriozitou.

autor: Ryabov Kirill
zdroj


 
poznámka:
 
Ale ono to může být i jinak:
 
a další.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Podmínky pro publikování komentářů