V roce 2005 byla při výkopových pracích na stavbě průmyslové zóny v Popradu objevena hrobka takzvaného „prince“ ze IV. století n. l. Bohaté pohřebiště urozeného muže bylo už ve starověku vykradené, ale i tak dochované artefakty a tělesné pozůstatky velmože již celých 14 let poskytují současným vědcům práci a pravidelně přinášejí nová překvapení.
![]() |
3D vizualizace pravděpodobného původního stavu vnitřní komory hrobky, zdroj |
Řemeslně dokonalá dřevěná hrobka s pohřební komorou o velikosti 2,7 x 4 metry, soustružený dřevěný nábytek a dřevěný sarkofág jsou dobře zachovány - stejně jako jiné předměty, které nepřitahovaly pozornost starověkých lupičů. Mrtvý z Popradu dostal brzo přezdívku „Slovenský Tutanchamon“, ale v praxi k oprávněnosti takového názvu vede dlouhý, složitý a nákladný výzkum: slovenští odborníci proto připouštějí, že v některých oblastech prostě nemají potřebné dovednosti a ani moderní vybavení. Většina výzkumu je proto prováděna společně s odborníky z jiných zemí - Dánska, Německa, Velké Británie, Maďarska, USA…
Nejvzácnějším nálezem v tomto dávném hrobě paradoxně byla zdánlivá drobnost: dřevěná hrací deska, jediná svého druhu v Evropě. Přitom na světě jsou pouze dvě takové (druhá v Egyptě) a hra sama doplnila seznam starověkých deskových her, zapomenutých nebo antropologům neznámých.
![]() |
unikátní dřevěná desková hra z Popradu, IV. stol., zdroj |
Kromě této unikátní desky ignorovali vykradači hrobky i nábytek zesnulého: nyní je v popradském muzeu vystaven dřevěný stůl, židle a postel, které byly kdysi potaženy stříbrem.
![]() |
Co zbylo z dřevěného nábytku z pohřebiště v Popradu (bílé linie vyznačují půdorys celé hrobky i samotné pohřební komory), foto: TASR |
Dávní lupiči neodnesli ani maličkosti jako toaletní potřeby: stříbrné nůžky, pinzety a lopatky na čištění uší:
![]() |
vpravo: přívěšek ze zlaté mince |
Obraz pěstěného „prince“ s čistýma ušima je však poněkud v rozporu s výsledky izotopové analýzy ostatků (dochovalo se jen několik desítek kostí) provedené před několika lety německými experty: podle získaných údajů se tento muž narodil v Tatrách, vyrostl na Spiši a byl pravděpodobně představitelem některého z germánských kmenů obývajících sever a východ Slovenska na konci 4. století. Tato informace je obsažena v nedávném článku The Slovak Spectator, ale předchozí genetické studie poukazovaly na východnější oblast původu „někde mezi Volhou a Uralem“ (Přesto je „princ“ v těchto anglickojazyčných novinách vycházejících v SR důsledně nazýván „Germánský princ“).
(poznámka Vlabi: v materiálech je původ „prince“ upřesněn slovy „představitel germánského kmene Svébů nebo Vandalů“. A protože my víme, že to nebyly kmeny gemánské, ale slovanské, o čemž svědčí i ono upřesnění oblasti původu „někde mezi Volhou a Uralem“, a mimochodem i genetické testy, které nejsou kupodivu nikde jasně interpretovány (ale informaci si lze dohledat zde: U4b3, položka č. 42 v přehledu), berme výrazy „germánský“ a „Germán“ v tomto textu s nadhledem. Nicméně je s podivem, že k této pangermánské hře se stále ještě připojují i slovenští archeologové, kterým přece musí být už dávno jasné, odkud vítr vane. Je to snad cena, kterou Slovensko platí za nákladný odborný výzkum na Západě?)
![]() |
Model hrobky vytvořený studenty Střední umělecké školy v Kežmarku, zdroj |
Během 14 let výzkumu byl věk zesnulého upřesněn: původně se tvrdilo, že v době jeho smrti mu bylo asi 30 let, nyní se odhady posunuly na 25, nebo dokonce 20 let. Výška postavy se zatím nezměnila: 172 cm, a byla odvozena z osmdesáti zachovaných kostí.
Vědci připouštějí, že nemohou přesněji identifikovat pozůstatky „prince“, protože žil a zemřel na začátku složitého období, známého jako Velké stěhování národů. Nalezený přívěšek ze zlaté mince s ražbou císaře Valenta II., pocházející z roku 375, však s datací celé hrobky významně pomohl.
Archeologové naznačují, že samotný pohřeb sahá až do roku 380 - tehdy byla Římská říše stále ještě společným jmenovatelem pro Evropu a zesnulý s ní pravděpodobně měl přímý vztah: soudě podle údajů izotopové analýzy a později i podle jeho „středomořských“ stravovacích návyků (a stravy v obecně).
„Významnou část svého krátkého života strávil ve středomořském regionu. Patrně žil dlouho v Římě, u soudu císaře, nebo sloužil v římské armádě, kde zastával vysoké posty,“ říká Karol Pieta, zástupce ředitele Archeologického ústavu Akademie věd Slovenska.
![]() |
Replika pohřebního lůžka, zdroj |
Příčina smrti tohoto mladého šlechtice, který zřejmě zdravě jedl a viditelně o sebe i dbal, zůstala až donedávna tajemstvím. Rozsáhlá studie však nyní naznačuje, že zemřel na akutní poškození jater způsobené virem hepatitidy B (HBV). Přesněji řečeno, nejedná se o novinku: studie samotná - "Virus hepatitidy B od doby bronzové do středověku“ - se stala jedním z nejvýznamnějších vědeckých počinů roku 2018. Až teď však slovenská média uvedla, že se těchto výzkumů „účastnil“ pod číslem DA119 i princ z Popradu v podobě odebraných biologických vzorků.
Dnes virus hepatitidy B každoročně zabije asi milion lidí. WHO odhaduje, že na celém světě se počet lidí infikovaných HBV blíží 260 milionům, přestože existuje vakcína. Relativně nedávno tedy, s vývojem nových technologií v oblasti studia starověké DNA, měli vědci nejen snahu, ale také příležitost zjistit historii této nemoci; doslova od místa a času výskytu viru až po způsoby jeho vývoje a šíření. Podobné studie se nyní provádějí na mnoha patogenech a chorobách, mezi nimiž jsou především mor, neštovice, španělská chřipka a rakovina. Ale starověký virus hepatitidy B byl navíc pro detekci a studium výjimečně vhodný, protože vlastnosti jeho přenosu z člověka na člověka prakticky vylučují riziko kontaminace současnou DNA.
O rychlosti rozvoje vědeckého myšlení výmluvně hovoří fakt, že teprve nedávno, v roce 2017, byl sekvencován v té době nejstarší genom HBV – byl objeven v mumii dvouletého dítěte z Neapole, které zemřelo v 16. století údajně na neštovice. Virus neštovic u něj nebyl nalezen, ale byl objeven virus hepatitidy B.
Tento vzorek však zůstal nejstarší pouze několik měsíců: již zmiňovaná mezinárodní studie „Virus hepatitidy typu B od doby bronzové do středověku“, publikovaná na jaře roku 2018, zvýšila „věk“ viru na 4 500 let. Tato práce byla v jistém smyslu vedlejším produktem rozsáhlejší studie starověké DNA pod vedením Eske Willersleva: během studie 304 sad starověkých ostatků z celého světa byl ve 12 vzorcích detekován virus hepatitidy B; těchto dvanáct bylo vyčleněno pro zvláštní výzkum a jedním z nich byl právě „princ z Popradu“.
Mimochodem nejstaršími oběťmi smrtícího viru v této studii byli zástupci šintaštinské kultury z Ruska (Bulanovo) a kultury zvoncovitých pohárů z Německa (Osterhofen) a tyto ostatky jsou staré více než 4000 let. Titul nejstarších však dlouho nevlastnily: o pár měsíců později publikovali své výsledky odborníci z Institutu Maxe Plancka v Jeně: našli HBV ve třech z 53 vzorků, a ty nejstarší patří do neolitu 25 – 30letému muži z Karsdorfu v Německu. Jeho ostatky jsou staré více jak 7 000 let!
Rychlost a počet objevů však hovoří pouze o rychlém rozvoji vědeckého myšlení a zdokonalování technologií, ale praktické výsledky jsou ještě daleko. Dostupné údaje k praktickému využití stále nedostačují.
Vědci se domnívají, že HBV vznikl asi před 20 000 lety, ale cesty jeho rozšíření je obtížné stanovit. Rozmístění starověkých virových genotypů se ne vždy shoduje s moderním; některé z nejstarších kmenů již dávno vymizely, zatímco jiné mají více shod s HBV vyskytujícím se dnes u goril a šimpanzů; středověké kmeny jsou děsivě blízké moderním lidským kmenům, jako by virus za posledních 500 let téměř vůbec nezmutoval…
„Tato data hovoří o komplexní historii vývoje viru, ale neumožňují nám formulovat koherentní teorii původu a šíření HBV.“ A podobné závěry o starověkému smrtícím viru se nacházejí ve všech vědeckých dokumentech.
Pokud jde o „prince z Popradu“, u něho byl objeven virus genotypu A. Je zajímavé, že stejný genotyp viru byl detekován ve 4000 let starých pozůstatcích dvou lidí z Bulanovo (Rusko), kteří patří do kultury šintasty, a v 2700 let starých pozůstatcích skýtské ženy nalezené v Maďarsku.
V současné době má každý genotyp HBV (celkem 10, jsou označeny latinskými písmeny od A do J) dominantní teritoriální a etnický prostor. Je logické předpokládat, že tomu tak bylo i ve starověku. To opět vyvolává otázku původu „germánského“ prince z Popradu, pokud byl potomkem těch, kdo přišli z východu, z oblasti „mezi Volhou a Uralem“, a byl-li to místní rodák, dávající přednost římským zvykům a středomořským jídlům.
Podle rychlosti aktualizace informací ve slovenských médiích však lze očekávat odpověď až za několik let. Při čekání na ně doporučujeme náš výběr na téma „Historie medicíny“.
![]() |
Na obraze je zachycen pohled shora do vyklizené hrobky a pohřební komory prince z Popradu, zdroj |
Autor: Marija Mjasnikova
překlad: Vlabi
Germanizace Slovanů v plném proudu!! Za službičku ve výzkumu pseudovědecké články jakože dokazující germánskou přítomnost pod Tatrami. FUJ!!
OdpovědětVymazatProfesore, možná byste si měl nechat udělat test na DNA. Možná budete překvapen:-)
VymazatZřejmě máte z poválečných let od mala vtlučeno, že Germán je němčour, což rozhodně není. Nebo, že Germán je nácek, což rozhodně není, i když se to nevylučuje.
Slovo germ je anglická patlanina od výrazu kel. Třeba i pochopíte, proč jim jinde hisTorikové říkali KELtové. A proč kel? Tehdy germáni, galové, vandalové, slované, nebo jak je kdo někde pojmenoval, s hrdostí nosili na krku kly(a nejenom na krku), ať už divočáků nebo jiné "dravé zvěře", co sami ulovili v lesích. A to některé ty kly divočáků bývaly i přes 25cm dlouhé. Umíte si představit, jak byli ti divočáci velcí? :-)
Rozdíl mezi "Slovanem" a "Germánem" je fakt minimální. Byli to nevlastní bratři se stejným otcem. Říkali mu Odin - ОДИН - tedy Jediný nebo taky První. Jen Slované pochází z okolí dnešního Finska, Estonska, Litvy a Běloruska. Až po nátlaku Řeků od Černého moře - Varjagů - Vikingů a po velkém ochlazení(540) se roztlousili na jihovýchod, jihozápad a jih. Naopak Rus se tehdy začalo říkat právě těm usazeným Řekům-Varjagům v Podněpří, co si vzali(doslova a často bez ptaní) místní slovanské ženy, resp. až jejim dětem. Taky proto se tomu začalo říkat hisToricky Kyjevská Rus.
Mne na těch archaických článcích spíše vždy udiví, jak z hromady zabahněnýho smetí dokážou "vydedukovat", co měly ty zbytky kostí v pondělí v březnu před 1640 roky k snídani...
https://www.researchgate.net/profile/Sylvia_Mitschke/publication/311802693/figure/fig2/AS:669558868291599@1536646682460/a-Detailed-GIS-based-visualisation-of-the-grave-C-Karin-Goebel.ppm
Vir hepatitidy je něco, co často i zdědí novorozeně po své matce. Imunitní systém to dokáže "držet pod pokličkou"(stejně jako neštovice a následný pásový opar), a pak klidně zemře až po 80-ti letech na hepatitidu, alespoň podle dochtorů a jejich testů. To, že má v hlavě 9mm díru si ale nevšimnou....
nenimito
Ďuro Truľo to píše tak, ako Germánov chápu a vysvetľujú práve tí západní "vedci". Rozhodne pod Germánmi nemajú na mysli čokoľvek slovanského. Nám, čo vieme, je jasné, že Germáni nie sú žiadni z hrušky spadnutí slovanskí opoziti.
VymazatJani myslím, že i já jsem se tak vyjádřil. Před rokem 500(tedy pokud se budeme držet vědátorských letopočtů) na našem území slované nebyli. Přišli později z východu, nejspíše severovýchodu. Koneckonců je to naznačeno i v pověstech o (germánu, keltovi, nejspíše z rodu Langobardů) Krokovi, jeho dcerách a příchozích Přemyslovcích(slovanech), myslím.
VymazatNěco jiného je, že nám tvrdí, že germáni jsou předkové němců, tedy vládnoucí německé šlechty - teutoniků, kteří ale na naše uzemí pronikli až po r. 1100 s rytířskými řády z jihu ze "svaté země". Z čehož podle mne vyplývá, že německá vládnoucí šlechta evropy nepochází z germánů, ačkoliv se tím často pyšní.
Proto tvrdím, že rozdíl mezi slovany a germány je minimální. Podle mne, kdybych vlezl tehdy do slovanské vsi nebo města, nebo do germánské, keltské, galské, franské, tak nepoznám rozdíl, myslím. Narozdíl od řečské, teutonické - demokracie, co je postavena přes 2000 let na otroctví a "svobodných". A nepomůže tomu ani "zrušení otroctví" nebo moderní liberální demokrati...
nenimito
Je neskutočné, ako aj napriek narastajúcej ťarche odborných historických a genetických dôkazov stále ešte mnohí bláboláte o nejakom údajnom privandrovaní Slovanov do Strednej Európy a údajnom "Veľkom sťahovaní národov". Naďalej rozvíjate Západom a Rímom vykonštruovanú a nám podsunutú históriu Slovanov. Na dejiny pozeráte iba ich optikou a potom sa čudujete, že vám mnohé fragmenty histórie nepasujú. A stačí iba tak málo - nehľadať v autochtonnej teórii Slovanstva nepriateľa, ale vysvetlenie.
OdpovědětVymazatAnonyme, a mohl byste sem vložit ty odborně historické a genetické odkazy, abychom tedy mohli blábolit o něčem praktičtějším z teorií?
VymazatOsobně moc nepíši o "Veľkom sťahovaní národov", jako spíše o vyhnání a úprku Slovanů po napadení řečskovarjažskými militanty v okolí Dněpru a následném poměrně velkém ochlazení okolo r.536. Stejně tak se raději držím pověstí, bájí, mýtů a pohádek, než vědátorských hisTorií.
Úplně nevím, jak mám vysvětlit, že Germáni nebyli Němci - němčouři. Germáni byli Arijci. A Germáni, tedy Arijci, byli jak v tehdejších Čechách i Moravě, tak i na Slovensku, tedy Panonii, dříve než Slované. Ono taky proto se píše o Slovansko-Arijských védách, kdyby je pojmenovali Slovansko-Germánské, tak by to nikdo asi ani nečetl, ale je to stejné.
Problém je, že máme od německé šlechty od mala po mmoho a mnoho generací vtlučeno, že Germáni byli Němci, což prostě nebyli. Německá šlechta a Arijci-Germáni fakt nebyli ani příbuzný... (něco jiného je co dneska, protože podle mne jsou stejně všichni se všemi zkřížení).
Stejné to bylo i na východě Tartarie byla Arijská -tedy Germánská, když použiji synonymum Arijský=Germánský. Taky proto vědátoři používají termín indoevropský, i když "vlastenci" mají raději Slovansko-Arijský. Ale je to stejné. A mezi Arijci-Germány na západě a na východě v Asii, tedy na území dnešních států Finska, Estonska, Litvy, Běloruska, asi i Ukrajiny a tehdejší Moskovie žili Slované, ale měli stejnou kulturu, stejnou víru, jen byli blonďatější a modré oči měly blankytné. Jeďte se podívat do Litvy nebo Estonska, pochopíte o čem píši.
Stejný je rozdíl mezi Románskou kulturou a Římskou říší. V podstatě územně jde skoro o to samé, ale je v tom velmi velký a podstatný rozdíl. Evropská Románská kultura(tedy Germánská) existovala před převzetím moci Řečských militantů v Římě a následném vnucování modly Ukřižovaného - v podstatě to samé přišlo i z Kyjevské Rusi od Černého moře od Varjagů-řečských. Jen od západu se tomu říká katolicismus a na východě pravoslaví, ale obojí je slovansko-arijská víra přetvořená v povinné náboženství Ukřižovaného - schválně nepíši Ježíše-Jesuse-Ieuse, to byl zřejmě někdo úplně jiný, i když oboje náboženství ho převzalo jako Ukřižovaného - Krista. Jak se dá krásně manipulovat, stačí spojit dvě různá jména a je z toho úplně něco jiného, i když to zní stejně.
Nevím úplně, jak to vysvětlit, aby to bylo chápavější:-(
V Itálii po Trojánské válce(celoEvrpskoAsijskoAfrické) se usazovali nejen uprchlíci z Troje, tedy Románští Arijci-Germáni, ale i řečští-militanti, co buď byli vyhnáni po 10letech absence doma nebo se jim prostě domu nechtělo. Z toho později vznikly "války italských městských států". A hádejte, kdo nakonec vyhrál:-) Hlavně díky řečnictví(lhaní), politice(vydírání,nutným koalicím a sňatkům) a demokracii(otrokářství) - dnes je to stejné.
Vyvstává jen otázka, jak dokázali převzít moc nad zbytkem Románské(Germánské) evropy....
Viděl někdo film Gladiátor? Je tam krásně popsáno, jak měli "demokrati" pod palcem generály a velící důstojníky. V podstatě "věznili" jejich rodiny. Jakmile Románští generálové udělali chybu, co se nelíbila demokratům, tak vyvraždili jejich rodiny. Tím je drželi v šachu a museli poslouchat, i když se to určitě většině nelíbilo. Stejné to bylo s vojáky, i s těmi co po cestě "verbovali" - půjdeš s námi bojovat proti vlastnímu národu nebo ti vyvraždíme rodinu - politika demokratů. Možná z toho někdo i pochopí pověsti o tom, že Románští generálové nesmí překročit Rubikon nebo Hanibalovi nebo třeba bitvy u Thermopyl proti Peršanům, tedy Arijcům=Germánům.
https://g.cz/persane-nemeli-nosorozce-a-reku-bylo-pres-11-tisic-proc-je-300-bitva-u-thermopyl-naprostym-historickym-nesmyslem/
nenimito
pekne články o historii slovanov by to chcelo viac písať a hlavne v školách učiť sa .
OdpovědětVymazat