9. 6. 2018

Divná místa 2b


Před časem sem pro vás, milí čtenáři Myšlenek, napsal do seriálu Divná místa článeček, nebo spíš pozvánku do Jizerek. Dneska bych rád tudle pozvánku malinko rozšířil o další dvě místa ve stejný (téměř stejný) lokalitě. Pro ty, který do Jizerek ještě nestihli zaject, se výlet prodlouží o jeden den, a ty, kdo se už po stopách megalitů dle mýho návodu vydali, nechť mi nespílaj a udělaj si výlet znova :-)„Zatajení“ oněch dvou míst, o kterejch bude řeč, nebylo z mý strany úmyslný, nýbrž sem na ně narazil až při letošním opětovným výletu do Jizerek. Nebudu se tentokrát rozepisovat, odkážu vás především na fotky, který by vás měly nalákat k návštěvě.
První místo, který sme posledně vynechali, je NPR Jizerskohorské bučiny. Ideálním začátkem pro průzkum je parkoviště u restaurace U Kozy. Z parkoviště totiž můžete vyrazit na obě strany od silnice (a taky si tam můžete dát oběd, vaří výborně). Doporučuju začít západním směrem od silnice po zelený turistický trase – hřebenovce. 
Jakmile začnete šplhat do prudkýho kopce, všude kolem vás budou vyrůstat prapodivný uskupení šutrů...


...seidy (viklany) stojící v „miskách“ ...


...či celý skalní města...


...kde si můžete lámat hlavu, jak by něco takovýho vzniklo samovolně přírodní cestou. Najdete i pravidelný útvary poskládaný na sebe...


...nebo sochu hlavy gorily (tedy při troše představivosti)...


...zřejmě jako varování, v co se může vyvinout člověk, když se jeho etika a morálka vymkne kontrole. Po cestě potkáte i palačinky......nebo menhiry:


Postupně dojdete až na skalní hrad a otamtaď se můžete vrátit buď nazpátek stejnou cestou, nebo to vezmete „lážoplážo“ přes křižovatku a dál po modrý, ze který uhnete doleva zde a vrátíte se na parkoviště.
Z parkoviště pak vyrazíte východním směrem po modrý a vašim cílem bude skalní útvar Zvon. Bohužel z cesty neni nijak značenej, a pro ty, co nemaj GPS s mapou to představuje trochu průzkumnický práce. My šplhali do vršku poslepu, dokud sme nenarazili na náznak stezky s výdřevou. Při cestě nazpět sme se už stezky drželi. Ústí na cestu a je označná dvěma polenama jako brankou. 
Zvon je impozantní v reálu víc jak na fotkách...


...ale i v jeho bezprostředním okolí sou k vidění zvláštnosti, jako např. tadle struktura na kameni...


...či další seidy a viklany. Jako bonus můžete po cestě taky prozkoumat části opevnění z první republiky ("bunkříky") stojící ne vždy na logických místech (není z nich vidět ani na cestu ani nikam jinam), takže zřejmě i za první republiky fungovaly státní zakázky jako dneska...


Druhou lokalitou, která byla posledně opomenuta, je Frýdlantské cimbuří nacházející se kousek od Poledních kamenů, o kterých jsem psal posledně. Z pohledu z Hejnic vypadá jako socha medvěda...


Polední kameny
... a krom parádního výhledu na něm uvidíme např. kamenný misky...


...či jiný prapodivný skulptury:


A taky z něj uvidíme směrem k Poledním kamenům další viklany:Ideální je spojit výlet na Frýdlantské cimbuří s návštěvou Poledních kamenů (zapojit ho do okruhu zmiňovaným v minulým článku).
Všechny fotky z výletu můžete vidět zde.

Chorche

7 komentářů:

 1. Vážený Chorche, nic proti vašemu výletu a jeho pěkné dokumentaci. Však značně mne zarazilo, proč arogantně urážíte Gorily. Tyto přeci nezotročují druhé tvory a nezabíjejí je třeba pro vlastní zábavu. Uhádnete, který druh pozemského tvorstva má daleko horší "etiku a morálku" než takové Gorily a všechny "přirozeně žijící" bytosti na Zemi? Napovím - chodí po dvou nohách, hlavou rád chytračí proti druhým a svýma rukama rozmnožuje násilí a zintenzivňující vybíjení ostatních forem přirozených tvorstva této krásné Planety...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane, jistě máš pravdu. Ale možná to Chorche myslel jako případ devoluce. Bylo o tom psáno hodně, i příklad na opici mláděti a dospělé opici, jako vysvětlení, proč se spíše než o evoluci jedná o devoluci.

   Vymazat
  2. Milane stejně jako Alexandrie mám pocit, že Chorche nikoho neurážel, ale jen poukázal, kam se lidstvo může propadnout. Je-li teorie devoluce pravdivá, jsou dnešní lidoopi potomci lidí, jenž v minulosti zdivočeli.
   Člověk

   Vymazat
  3. To, že je Rámájana s pověstmi o opičím lidu i s Hanumanem "indickým dílem", ještě neznamená, že se všechen děj musel odehrávat v Indii.
   Nemluvě o tom, že oblast dnešní Indie patřila k Mogulské, tedy i Tartarské říši.

   Jinak skvělé foto úlovky:-) Pár jich znám na vlastní oči. Často jezdím sem http://www.singltrekpodsmrkem.cz/prakticke-info/mapa-singltreku-pod-smrkem/
   A samozřejmě občas uteču z trasy. Podle mne k tomuhle "městu" patří i Měděnec - pyramida.
   nenimito

   Vymazat
 2. https://www.suenee.cz/ceske-pyramidy/#comments

  OdpovědětVymazat
 3. Poznámka k "nelogické" poloze pohraničních bunkrů: je nutno si uvědomit, že v době jejich výstavby byly pohraniční hřebeny důsledně zbaveny vegetace. Byly prostě holé a výhled byl otevřený, aby byl zajištěn přehled o případném pohybu nepřítele. Bunkry byly umístěny tak, aby se navzájem mohly krýt palbou z kulometů. Rozhodně muselo být vidět z jednoho na druhý. Mimo to měl každý bunkr pod dohledem svůj úsek "čáry" a důmyslně se překrývající palebná pole. Pokud navštívíte některý z bunkrů nebo pevností, které dnes slouží jako muzea, jistě si všimnete, že posádky opevnění ve své výbavě mimo zbraní měly i dřevorubecké nářadí a třeba i kosy. Vojáci pravidelně odstraňovali veškeré stromy, křoviny, ba i vysokou trávu. Prostě cokoliv, co mohlo bránit ve výhledu.

  OdpovědětVymazat
 4. Nějakou dobu sem tady nebyl (nestíhal sem) a tak sem si ani nevšim, že Vlabi zveřejnila tendle muj článeček. Proto sem ani nezareagoval na Milana. Nicméně to učinili druzí a v podstatě vystihli co bych jinak napsal sám. Ano de o deevoluci (nebo involuci jak řikam já). Mám víc důvodů se domnívat, že opice (lidoopi) vznikli ivolucí lidí. Jednak psychickým úpadkem a jednak křížením s jinejma humanoidníma rasama (který věda nazývá pračlověci a podobně). Celkem obšírně o tom píše Sidorov a byť s ním zdaleka ne ve všem souhlasím, zrovna todle se jeví víc než pravděpodobně. Na druhou stranu chápu rozčarování Milana ze současný lický populace, však už je jen krok k tomu se stát těma opicema... Ale Milane, ruku na srce, já si myslím že mezi lidma je furt hodně těch kerý nám zavdaj důvod k optimismu, že původní člověk má ještě šanci na záchranu ;-)

  Nenimito - měděnec neznám, to mi nějak uniklo. Myslíš ten u Chomutova?
  Jinak pokud jde o pyramidy, tak sem dával nějaký fotky do článku o kruhách v trávě - celý český středohoří, pakliže ho člověk vidí z letadla je jedna pyramida vedle druhý :-) Oficiálně sopky, ale kdo ví...

  Ještě k těm bunkříkum - jasně že znám teorii o tom, jak mělo bejt vidět z každýho na sousední a jak se měly krejt vzájemně. Ale tady konkrétně tomu tak neni. Kulometný střílny kolikrát mířej do skály a rozhled po okolí je nulovej (a tim nemyslim ani tak krytí stromama nebo křovíma, ale právě skálama. Byla to spíš ironická poznámka, že už za 1. republiky se hospodařilo s veřejnejma prostředkama stejně jako neska... :-)
  Chorche

  OdpovědětVymazat

Podepsat se není povinnost, ale projev úcty k druhým.