ZPRÁVY Z UKRAJINY 10PRÁZDNINY

Máme za sebou čtyřměsíční zpravodajský maraton a potřebujeme dobít baterky. 
Zatím ahoj, a bude-li třeba, sejdeme se tu zas.
-------------------------------------------------------------------------------------------


7. 1. 2022 - 0:42
The Washington Post předpověděl ponurou budoucnost NATO na Ukrajině.
- Strategie NATO může selhat kvůli zpoždění dodávek zbraní do Kyjeva a politické únavě západních zemí z Ukrajiny, píše David Ignatius v The Washington Post. „Pentagon podle Ukrajinců poskytl jen část toho, co slíbil,“ píše se v publikaci. 
- Samozřejmě, jak je uvedeno v listu, ekonomická krize způsobená protiruskými sankcemi bude mít negativní dopad i na motivaci v USA a Evropě. „Počet stížností ze strany veřejnosti ve Spojených státech se bude neustále zvyšovat, protože ceny benzínu zůstávají vysoké, zásoby zemního plynu v Evropě jsou vyčerpány a voliči se mohou divit, proč se peníze neutrácejí na domácí potřeby,“ zdůraznil autor. 
- Bezdůvodná provokace Ruska členy aliance by podle Ignatia mohla vést k jaderné eskalaci.
- Kritizoval zejména i nedávné rozhodnutí Litvy zablokovat tranzit zboží do Kaliningradu. "Tento krok by mohl vyvolat protiútok Moskvy, a NATO by se naopak mělo přímé konfrontaci s Ruskem vyhnout," dodal pozorovatel.
- Nedávný summit lídrů zemí G7, jak shrnul autor, ukázal, že vyspělé země nemají konkrétní strategii pro řešení ekonomických problémů způsobených ukrajinskou krizí.
- Lídři členských zemí NATO schválili novou strategickou koncepci aliance do roku 2030, ve které označili Rusko za „přímou hrozbu“. Řekli, že Brusel chce zachovat komunikační kanály s Moskvou, aby snížil rizika, ale přitom ji nepovažuje za svého partnera. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přiznal, že aliance se začala připravovat na konfrontaci s Ruskem už v roce 2014.
- Moskva opakovaně zdůraznila, že Severoatlantická aliance je zaměřena na konfrontaci. Jak uvedl prezidentský tiskový tajemník Dmitrij Pěskov, další rozšiřování bloku nepřinese Evropě větší bezpečnost. 
- Ministerstvo zahraničí poukázalo na to, že Moskva zůstává otevřená dialogu s NATO, ale na stejné úrovni, zatímco Západ musí opustit svou politiku militarizace kontinentu.
https://rusvesna.su/news/1656583517


30. 6. 2022 - 22:28
Ombudsmanka Doněcké lidové republiky Daria Morozova řekla novinářům o mučení bojovníků DLR v ukrajinském zajetí, které využívaly ukrajinské bezpečnostní síly.
"Podařilo se nám zjistit, že mučení byli vystaveni téměř všichni. Nejtvrdší mučení bylo v Mykolajivské oblasti a Poltavě. Mučiteli byla Bezpečnostní služba Ukrajiny a prapory, ve kterých byli drženi," uvedla Morozová.  https://ria.ru/20220630/pytki-1799432445.html


30. 6. 2022 - 19:00
Více než 600 tanků, asi 500 dělostřeleckých systémů a dalších zbraní bude zahrnuto do nového balíčku vojenské pomoci, který Ukrajině poskytne více než padesát zemí. Na summitu NATO v Madridu to oznámil americký prezident Joe Biden.
„Spojené státy sjednocují svět na podporu Ukrajiny, spojenci a partneři po celém světě významně přispívají. Ministr obrany Austin právě spojil více než 50 zemí, které přijaly nové závazky, a toto je globální úsilí na podporu Ukrajiny,“ řekl americký vůdce.
Biden uvedl, co bude zahrnuto do nového balíčku vojenské pomoci:
- 140.000 protitankových systémů
- více než 600 tanků
- asi 500 dělostřeleckých systémů
- více než 600.000 kusů dělostřelecké munice
- Další vícenásobné odpalovací raketové systémy HIMARS (číslo neuvedeno)
- protilodní komplexy a systémy protivzdušné obrany (počet není uveden)
https://rusvesna.su/news/1656603352


30. 6. 2022 - 18:03
Válečný zpravodaj KP.ru Alexander Koc se podělil o svůj názor na výměnu zajatců, která proběhla tento týden.
Bez ohledu na to, jací jsou to parchanti, je nemožné zabíjet zajatce, protože jsou potřeba mimo jiné k akumulaci výměnného fondu, vysvětlil novinář. Dodal, že mezi těmi hrdiny, kteří byli vyměněni mimo jiné za „Azov“, byli ruští piloti, kteří jsou v zajetí vystaveni nejkrutějšímu týrání.
„Nyní se oni a 142 dalších lidí vrátili domů. Nacisté se vrátili na Ukrajinu a je nepravděpodobné, že by se srovnali. Je to dobré? Špatně? Tak je to dané. Vojenská diplomacie je také o přijímání nepopulárních rozhodnutí,“ shrnul Koc.
Voják DLR, který tam strávil dva měsíce, hovořil o hrůzách ukrajinského zajetí.
https://rusvesna.su/news/1656599611


30. 6. 2022 - 17:41
Kyjev oznámil přerušení diplomatických vztahů se Syrskou arabskou republikou poté, co úřady Damašku uznaly nezávislost republik Donbasus.
"Ukrajina prohlašuje přerušení diplomatických styků se Sýrií bez přerušení konzulárních vztahů v souladu s článkem 2 Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích z roku 1963," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení.
Dokument říká, že ve vztahu k Sýrii byla zahájena procedura pro zavedení obchodního embarga a dalších restriktivních opatření, která se dotknou právnických a fyzických osob v SAR. Zároveň bude pokračovat práce konzulátů, dodalo ministerstvo zahraničí.
https://rusvesna.su/news/1656599249


30. 6. 2022 - 16:57
V LLR byl spáchán pokus o bioterorismus.
Irina Jarovaja, předsedkyně komise Státní dumy Ruska pro vyšetřování činnosti biolaboratoří na Ukrajině, informovala o pokusu o bioterorismus v Luganské lidové republice. Upřesnila, že mluvíme o padělaných bankovkách, na kterých byl nalezen nebezpečný, vysoce patogenní kmen asijské tuberkulózy.
Podle Jarové existují také primární informace týkající se činnosti biologické laboratoře v Mariupolu. Tato budova byla mimo dohled armády, protože byla považována za laboratoř pro veterinární účely. Ale právě tam se prováděl výzkum plynové gangrény a patogenů, které neměly nic společného s veterinární medicínou.
"Dnes se studuje 124 vzorků nebezpečných vysoce patogenních kmenů," poznamenala předsedkyně komise. V tuto chvíli jsou informace o více než 30 biologických laboratořích, které působily na území Ukrajiny v zájmu ministerstva obrany USA.  https://rusvesna.su/news/1656594974


30. 6. 2022 - 16:35
Mezinárodní výbor Červeného kříže slibuje, že v blízké budoucnosti navštíví ruské námořníky zadržované na Ukrajině, odpovídající příslib obdržela od šéfa MVČK Petera Maurera, Taťána Moskalková, ombudsmanka pro lidská práva v Ruské federaci.
„Můj poslední dopis byl předevčírem poslán panu Maurerovi s žádostí, aby je navštívili, protože jsou mezi nimi i ženy. Znepokojuje mě, že jedna z nich měla hypertenzní krizi a oni měli potíže s voláním sanitky.
Proto mě pan Maurer ujistil, že je navštíví Červený kříž. Slíbil, že to udělá v blízké budoucnosti,“ řekla Moskalková agentuře RIA Novosti na okraj Petrohradského mezinárodního právního fóra.
https://rusvesna.su/news/1656595737


30. 6. 2022 - 13:25
Šéf vojensko-civilní správy Záporožské oblasti Jevgenij Balitskij řekl, že po několika měsících nečinnosti opustila obchodní námořní přístav Berďansk první obchodní loď.
„Bezpečnost suché nákladní lodi zajišťují lodě a čluny námořní základny Novorossijsk Černomořské flotily. Odminování berďanského přístavu zajišťovaly také ženijní jednotky námořní základny Novorossijsk. Berdjanský záliv a samotný přístav jsou zcela bezpečné. A přístavní pracovníci a přístavní zařízení jsou připraveni provést práci na překládce zboží.
Berdjansk byl založen a stal se městem díky přístavu. Práce tohoto podniku měla pro Berdjansk vždy zvláštní hospodářský význam. Obnovení přístavu je proto důležitou událostí v životě osvobozeného Berďansku,“ zdůraznil v Telegramu šéf státní správy Záporoží.
https://rusvesna.su/news/1656576493


30. 6. 2022 - 12:57
Ruské ministerstvo obrany v naléhavé zprávě odhalilo některé podrobnosti o výměně zajatců s ukrajinskou stranou ve výši 144 za 144 vojáků.
Výměna, která se uskutečnila 29. června, byla organizována a provedena na přímý rozkaz nejvyššího vrchního velitele ruského prezidenta Vladimira Putina, zdůraznilo oddělení.
„Životy, zdraví, propuštění našich vojáků, bojovníků Doněcké a Luhanské lidové republiky, kteří tvoří většinu navrácených, je nejdůležitější úkol. Všechno ostatní později. Téměř všichni propuštění jsou zraněni nebo vážně zraněni. Už se jim však dostává veškeré potřebné lékařské péče.“
Oficiální zástupce ministerstva obrany, generálporučík Igor Konašenkov, připomněl, že celkový počet zajatých nebo vydaných ukrajinských vojáků je více než 6 tisíc lidí.
https://rusvesna.su/news/1656583061


30. 6. 2022 - 11:43
Ruská armáda opustila Hadí ostrov.
Ministerstvo obrany k této záležitosti právě vydalo oficiální stanovisko.
„Ozbrojené síly Ruské federace 30. června jako krok dobré vůle splnily přidělené úkoly na Hadím ostrově a stáhly tam umístěnou posádku. Světovému společenství tak bylo prokázáno, že Ruská federace nezasahuje do úsilí OSN zorganizovat humanitární koridor pro vývoz zemědělských produktů z území Ukrajiny. Toto rozhodnutí nedovolí Kyjevu spekulovat na téma blížící se potravinové krize s odkazem na nemožnost vyvážet obilí kvůli totální kontrole Ruska nad severozápadní částí Černého moře.
Nyní je slovo na ukrajinské straně, která stále nečistí pobřeží Černého moře poblíž svých břehů, včetně přístavních vod,“ uvedlo ministerstvo obrany.  https://rusvesna.su/news/1656578625
Existují však také informace, že Serpentinská trať byla vyměněna za tranzitní trať do Kaliningradu, která bude plně obnovena příští týden. No, uvidíme.
https://politikus.info/events/144824-pochemu-ostavili-ozmeinyy.html


30. 6.2022 - 10:38
V USA neprošly testem hypersonické střely na Havaji - Bloomberg.
Letové testy hypersonického raketového systému na Havaji skončily neúspěšně, uvedl Pentagon. Podle oficiálního prohlášení je selhání způsobeno problémy, které vznikly po zapálení, uvádí Bloomberg.
"Problém nastal po vznícení testovacího vzorku," řekl mluvčí Pentagonu Tim Gorman, který však neupřesnil, co se během testů stalo. Oficiální tisková zpráva uvedla, že ministerstvo zůstává přesvědčeno o své schopnosti nasadit útočné a obranné hypersonické systémy podle plánu v první polovině 20. let.
"Představitelé programu zahájili přezkum, aby zjistili příčinu a mohli podat zprávu o budoucích testech," řekl Gorman. Dodal také, že zatímco ministerstvo nebylo schopno shromáždit data z celého navrhovaného letového plánu, informace shromážděné z testu posunou vývoj kupředu.
Jde o druhý neúspěšný test experimentálního raketového systému známého jako konvenční promptní úder. Při první letové zkoušce v říjnu selhala nosná raketa, která zabránila raketě opustit odpalovací rampu. Předpokládá se, že v budoucnu bude instalován konvenční rychlý úder na torpédoborce Zumwalt a ponorky třídy Virginia.  https://rusvesna.su/news/1656574723


30. 6. 2022 - 8:00
Rusko vnutilo Kyjevu svou vojenskou taktiku a Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny nemohl najít ziskovou strategii, což vedlo ke katastrofálním ztrátám Ozbrojených sil Ukrajiny - píše o tom vojenský expert Alexander Kočetkov ve sloupku pro ukrajinské vydání Glavred. Uvedl, že akce ukrajinského velení jsou v Kyjevě alarmující.
„Ozbrojené síly Ukrajiny operují podle taktického schématu, které nám bylo uloženo. Rusové, kteří se spoléhají na převahu v palebné síle, postupují vpřed, i když pomalu, ale bez zastavení, neustále,“ napsal Kočetkov. Zdůraznil, že v bitvách na blízko nevyhnutelně vítězí strana, která má větší bojovou sílu. A ruská armáda podle něj předčí Ozbrojené síly Ukrajiny zejména ve vojenské technice. 
Podle jeho názoru by postavení Ukrajiny mohlo být zlepšeno vysoce manévrovatelnými operacemi, ale Kyjev nemá zbraně ani řídící personál schopný takové akce organizovat.
„Dnes nemáme prakticky nic, co by nám umožnilo postavit manévr: ani obrněná vozidla pro rychlý přesun sil, ani letectvo a dělostřelectvo dlouhého doletu v množství, které by zcela potlačilo nepřítele, ani tanky pro zajištění průlomu nepřátelských pozic. Přesněji řečeno, toto všechno je, ale ne tolik, jak bychom chtěli. Není tedy nic triviálního stavět na kreativních protiofenzivních akcích, nějakých devastujících nájezdech do týlu Rusů. Takže musíme vést poziční bitvy s nevyhnutelnými těžkými ztrátami,“ řekl Kočetkov.
Zároveň dodal, že samotná dodávka západní vojenské techniky nemůže situaci změnit. Hypoteticky „rozšiřují operační schopnosti Ozbrojených sil Ukrajiny“, ale realizace tohoto potenciálu „stále závisí pouze na akcích ukrajinského generálního štábu,“ vysvětlil Kočetkov.
https://rusvesna.su/news/1656565231


30. 6. 2022 - 7:30
Podél Lisičansku bojuje ruská armáda a Lidové milice LLR, ropná rafinerie už byla obsazena, boje v průmyslové oblasti u závodu na výrobu pryže skončily, řekl velvyslanec LPR v Ruské federaci Rodion Miroshnik.
„Území největší ropné rafinérie na Ukrajině – Lisičanskij – zcela přešlo pod kontrolu spojeneckých sil. Rovněž byly dokončeny aktivity na vyčištění průmyslové zóny a okolních budov v areálu Lisičanského závodu RTI (gumové technické výrobky) jednotkami spojeneckých sil postupujícími městem od jihovýchodu.
Víko Lisičanského kotle se chystá zavřít. Dnes jsou všechny více či méně významné dopravní tepny z Lisičanska a do Lisičanska pod kontrolou vojsk Ruska a LLR. Dálnice Lisičansk-Artěmovsk, která byla dříve pod palbou, je nyní zcela zablokována.
Všechny pokusy opustit kotel vytvořený kolem Lisičanska podél něj jsou nyní znemožněny,“ napsal Mirošnik na svém kanálu Telegram. Dodal, že v severozápadní části města prorazil konvoj s velitelským štábem 10. horské útočné brigády Ozbrojených sil Ukrajiny, který opustil své podřízené, ale skončil pod dělostřeleckým útokem.  https://rusvesna.su/news/1656563326


30. 6. 2022 - 7:00
Nizozemský premiér Mark Rutte vyzval ostatní země, aby Ukrajině poskytly vojenskou pomoc, i když poté nebudou v příštích měsících schopny plně bránit svá vlastní území.
„Je nesmírně důležité, aby to všechny země, které ještě něco mají na pultech, dodaly. To může znamenat, že v nadcházejících měsících nebudete schopni plně chránit své vlastní území, ale v tuto chvíli je důležité, abychom dali prioritu Ukrajině,“ řekl Rutte. Premiér kritizoval ostatní členy NATO, že neposílají těžké zbraně do Kyjeva v dostatečném množství.
"V regionu NATO stále vidíte, že existují země, které váhají," dodal Rutte. Tyto státy však politik nejmenoval. Připomeňme, že se Nizozemsko zavázalo (!) dodat Kyjevu obrněné transportéry (pravděpodobně YPR-765), 200 protiletadlových raketových systémů Stinger, 3.000 bojových přileb a 2.000 tříštivých vest, 100 odstřelovacích pušek s 30.000 kusy munice a 400 reaktivních granátometů (se svolením Německa) https://rusvesna.su/news/1656561566


30. 6. 2022 - 06:30
V České republice vysvětlil, co se stane s pobaltskými státy v případě války mezi Ruskem a NATO.
V případě vojenského střetu mezi Ruskem a NATO bude Moskva schopna obsadit území Pobaltí za pouhých 15 dní a aliance mu nestihne přijít na pomoc, řekl iDNES.cz novinář Milan Vodička.
Stávající síly rychlé reakce aliance ve východní Evropě mají pouze 40.000 lidí a podle strategie bloku původně vyvinuté pro boj s terorismem by se zapojily do boje do 15 dnů od začátku konfliktu, vysvětlil specialista.
„Takový krok stačil na období, kdy aliance reagovala na zprávy, že džihádisté ​​začali vykrmovat velbloudy, aby se po tání sněhu přesunuli do bitvy. Ale Rusové jsou schopni za 15 dní úplně pobaltské státy úplně převálcovat,“ napsal Vodička. Expert poznamenal, že nová alianční strategie oznámená na včerejším summitu NATO, která počítá s nasazením 300.000 vojáků ve východní Evropě, je nyní nerealizovatelná. Podle Vodičky západní jednotky za poslední desetiletí degradovaly, když jejich armády vedly válku proti teroristům.
„To vedlo k degeneraci armády na levné expediční jednotky, které obdivují vousatí muži ze speciálních jednotek. Ale teď Západ potřebuje co nejvíce tankistů a střelců,“ řekl novinář. Kromě problémů s personálem se země NATO potýkají i s nedostatkem zbraní, což ukázala situace s vyčerpáním vojenského arzenálu západních zemí po přesunu zbraní na Ukrajinu, dodal Vodička. Lídři členských zemí NATO již dříve schválili novou strategickou koncepci aliance do roku 2030, ve které označili Rusko za „přímou hrozbu“. Řekli, že Brusel chce zachovat komunikační kanály s Moskvou, aby snížil rizika, ale už ji nepovažuje za svého partnera. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uznal, že aliance se začala připravovat na konfrontaci s Ruskem v roce 2014.
https://rusvesna.su/news/1656559773


30. 6. 2022 - 5:00
Česká republika dá Ukrajině průzkumné drony.
Česká republika plánuje převést na Ukrajinu dva bezpilotní letouny Bivoj vyrobené českou firmou určené k průzkumu. Informovala o tom agentura ČTK.
UAV je vybaveno vysoce přesnou kamerou pro sledování videa. Jeho hmotnost je 25 kg, rozpětí křídel je 3,3 metru. Může být použit ke korekci dělostřelecké palby.
Vývojářská společnost mezitím podle agentury brzy představí dron schopný nést bojovou zátěž. Tento model by mohl být za pár týdnů také odeslán na Ukrajinu.
https://rusvesna.su/news/1656528457


30. 6. 2022 - 04:30
NATO se dohodlo na novém balíčku pomoci Ukrajině.
Náklady na nový balíček pomoci Ukrajině, který byl schválen na summitu NATO, budou činit 330 milionů eur a bude zahrnovat pouze nesmrtící zbraně. Informuje o tom Deutsche Welle*. Aliance zdůrazňuje, že Ukrajině poskytují pouze nesmrtící pomoc. Smrtící zbraně dodávají pouze země NATO na bilaterálním nebo multilaterálním základě.
Aliance společně s ukrajinskými orgány vypracuje plán pro dosažení interoperability mezi Ozbrojenými silami Ukrajiny a armádami zemí NATO a pro ukrajinský obranný průmysl.
https://rusvesna.su/news/1656533119


30. 6. 2022 - 04:00
Politické společenství EU navržené prezidentem Francie by mělo zahrnovat nejen Evropu, ale také Turecko a země severní Afriky. Tento názor vyjádřil britský premiér Boris Johnson na briefingu v Madridu. Podle Johnsona by se takové společenství mělo stát jakousi novodobou obdobou Římské říše.
„Myslím, že musíme přepracovat celý koncept. Turecko tam musí být. Měl by tam být Maghreb, v podstatě bychom měli znovu vytvořit Mare Nostrum (přibližně středomořská oblast) římské říše,“ řekl Johnson, citovaný listem Financial Times. Všimněte si, že Británie odmítla stát se členem Evropského politického společenství.
Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl vytvoření politického společenství EU za účasti evropských států, které nejsou členy samotné EU. Bylo oznámeno, že všechny evropské země kromě Běloruska a Ruska budou pozvány do nového evropského politického společenství.
https://rusvesna.su/news/1656534618


30. 6. 2022 - 03:00
Výzvy Ukrajiny, aby pokračovala v boji, naznačují, že pro Západ zůstává pouze prostředkem k dosažení vlastních zájmů.
„Výzva Ukrajině, aby pokračovala v boji a výzva k opuštění dalších jednání, jen potvrzuje náš předpoklad, že Ukrajina není cílem, dobro ukrajinského lidu není cílem sjednoceného Západu a NATO, ale prostředkem k ochraně svých vlastních zájmů,“ řekl Putin novinářům na tiskové konferenci po středečním kaspickém summitu.
Podle něj se „rukou ukrajinského lidu“ země NATO „jen chtějí dále prosazovat svou roli ve světě, potvrzovat nikoli své vůdcovství, ale svůj hegemonismus v pravém slova smyslu, své imperiální ambice.“ https://rusvesna.su/news/1656539474


30. 6. 2022 - 02:30
Ve vztazích Ruska se Švédskem a Finskem nejsou takové problémy jako s Ukrajinou, pokud chtějí vstoupit do NATO, ať vstoupí, ale pokud bude vojenská infrastruktura aliance rozmístěna ve Finsku a Švédsku, bude Rusko nuceno reagovat zrcadlově, řekl ruský prezident Vladimir Putin.
Finsko a Švédsko na pozadí ruské speciální vojenské operace na Ukrajině podaly 18. května generálnímu tajemníkovi NATO žádost o vstup do aliance. Turecko zpočátku zahájení procesu posuzování těchto žádostí zablokovalo. Nyní však Turecko, Švédsko a Finsko podepsaly memorandum v oblasti bezpečnosti, které zohledňuje všechny obavy Ankary. Turecko tedy stáhlo své námitky proti vstupu Švédska a Finska do NATO.
„Pokud jde o Švédsko a Finsko, nemáme se Švédskem a Finskem takové problémy, jaké bohužel máme s Ukrajinou... Nemáme se čeho obávat, pokud jde o členství Finska nebo Švédska v NATO. Chcete tam - prosím.
Jen musíte jasně rozumět situaci – dříve žádná hrozba nebyla, ale v případě nasazení vojenského kontingentu a infrastruktury budeme muset reagovat zrcadlově a vytvářet stejné hrozby na územích, ze kterých nás ohrožují,“ řekl Putin na tiskové konferenci po výsledcích kaspického summitu v odpovědi na otázku, jak vstup těchto zemí do NATO ovlivní vztahy Ruska s nimi.
Za lživou a „nemající nic společného s realitou“ označil také tezi, že ruský cíl vytlačit síly NATO od svých hranic a zabránit Ukrajině ve vstupu do aliance vedl k opaku.
„Pro nás není členství Finska a Švédska v NATO vůbec totéž jako členství Ukrajiny, to jsou úplně jiné věci. Chápou to velmi dobře. Prostě tuto tezi vrhnou do veřejného mínění, aby ukázali, že aha, Rusko Ukrajinu nechtělo, ale teď ji dostalo dvojnásob. Ne. To je úplně jiná věc,“ zdůraznil ruský vůdce. Vladimir Putin poznamenal, že na rozdíl od Ukrajiny Švédsko a Finsko nepronásledují lidi, kteří se cítí být součástí ruské kultury.  https://rusvesna.su/news/1656539628


30. 6. 2022 - 1:30
OSN reagovala na Zelenského výzvu k vyloučení Ruska z Valného shromáždění.
Rozhodnutí o vyloučení země z Valného shromáždění OSN jsou přijímána prostřednictvím Rady bezpečnosti, řekla na brífinku oficiální zástupkyně předsedy Valného shromáždění Polina Kubiak, která komentovala výzvu Volodymyra Zelenského k vyloučení Ruska z Valného shromáždění.
V úterý se v Radě bezpečnosti uskutečnila další diskuse o ukrajinské krizi. Volodymyr Zelenskyy se zúčastnil setkání prostřednictvím odkazu na video. Vyzval k vyloučení Ruska ze všech struktur OSN za údajné porušení principů organizace.
První náměstek představitele Ruské federace při OSN Dmitrij Poljanskij uvedl, že Zelenského účast na zasedání Rady bezpečnosti OSN je navržena tak, aby vytvořila příznivé zázemí pro „vyprošování“ dalších zbraní od účastníků summitu NATO, ale členové Rady bezpečnosti OSN už začínají být z ukrajinského tématu unaveni a Zelenského „divadelní triky“ „míru diskuse“ zvýšit nepomohly.
"Všechna taková rozhodnutí jsou přijímána prostřednictvím Rady bezpečnosti," řekla Kubiak. "To znemožňuje takové rozhodnutí, protože Rusko má v Radě bezpečnosti právo veta. Mechanismus vyloučení státu z OSN je stanoven v článku 6. kapitoly 2. Charty OSN. Píše se v něm: "Člen Organizace, který soustavně porušuje zásady obsažené v této Chartě, může být Valným shromážděním na doporučení Rady bezpečnosti vyloučen z Organizace."
Zelenskyj již dříve vyzval k vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN, což je také technicky nemožné. Účast Ruské federace v Radě bezpečnosti OSN jako stálého člena je předepsána v článku 23 Charty organizace. K vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti by tedy byla potřeba změna Charty OSN. Podle Charty OSN vyžadují dodatky podpis všech stálých členů Rady bezpečnosti. Rusko má přitom právo takový návrh vetovat.  https://rusvesna.su/news/1656537090


30. 6. 2022 - 0:30
Ruský prezident Vladimir Putin komentoval diskuse vedoucích představitelů G7 o jejich fotografování a jejich vyjádření touhy svléknout se kvůli fotografii a označil to za nechutný pohled.
"Nevím, jak se chtěli svléknout: do pasu, pod pas, ale myslím, že by to byl nechutný pohled," řekl Putin novinářům před odletem z Ašchabadu, kde se konal kaspický summit.
Hlava státu připomněla básníka Alexandra Puškina, který řekl, že člověk může být chytrý i přemýšlet o kráse nehtů.
"S tím souhlasím. V člověku by mělo být vše harmonické: jak duše, tak tělo. Ale aby bylo vše tak harmonické, musíte se vzdát zneužívání alkoholu a dalších špatných návyků a místo toho se věnovat tělesné kultuře a sportu,“ dodal Putin.
Summit G7, kterému předsedá Německo, se konal 26. až 28. června na zámku Elmau v Bavorsku. Agence France-Presse uvedla, že lídři G-7 mluvili o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi u oběda a diskutovali o tom, zda by se neměli svléknout, aby ukázali, že jsou „coolovější“ než ruský vůdce.
Britský premiér Boris Johnson se posadil ke stolu a zeptal se, zda si má sundat sako. Kanadský premiér Justin Trudeau zareagoval návrhem, aby se svlékáním počkali na oficiální fotografii. Johnson pak žertoval, že vůdci „by měli ukázat, že jsou coolovější než Putin“.
Slavné fotografie ukazující Vladimira Putina odhaleného do pasu na koni byly pořízeny během jeho cesty do Tuvy v srpnu 2009, kdy byl předsedou vlády Ruské federace.
https://rusvesna.su/news/1656536893


29. 6. 2022 - 23:59
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj pohrozil Sýrii přerušením vztahů a zpřísněním sankcí kvůli prohlášení ministerstva zahraničí SAR o uznání suverenity DLR a LPR.
„Rusko přesto vytlačilo ze Sýrie zprávu o údajném uznání okupačních struktur na Donbasu jako údajných států. Nedává to smysl: v tomto případě už nebudou vztahy mezi Ukrajinou a Sýrií a sankční tlak proti Sýrii bude ještě větší,“ řekl. https://rusvesna.su/news/1656536381


29. 6. 2022 - 22:10
NATO se připravuje na konfrontaci s Ruskem od roku 2014 - Stoltenberg.
Prohlásil to 29. června na tiskové konferenci po druhém dni summitu Aliance v Madridu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
„NATO se na to připravovalo dlouho, ne že bychom si 24. února uvědomili, že Rusko je nebezpečné. Realita je taková, že se na to připravujeme od roku 2014. Proto jsme zvýšili naši vojenskou přítomnost na východě Aliance a NATO začalo investovat více peněz do obrany,“ řekl.
Stoltenberg také tvrdil, že se Západ před zahájením speciální vojenské operace „pokoušel s Ruskem mluvit“, ale „to se rozhodlo v realizaci svých plánů pokračovat“.
https://rusvesna.su/news/1656529859


29. 6. 2022 - 20:33
USA udělají z Ukrajiny „obětního beránka“ navzdory varováním - China Daily. Bílý dům chce využít situace na Ukrajině k posílení svého ztraceného vlivu v Evropě, napsal v čínském listu China Daily Adnan Akfirat, člen Turecké strany Vlast.
„Zdá se, že USA ztrácejí kontrolu nad členskými státy EU. Proto, aby posílily svou moc nad Evropou, se Spojené státy, ignorující varování bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, rozhodly udělat z Ukrajiny obětního beránka,“ píše se v textu. Washington byl podle autora v obtížné pozici „kvůli ambicím, které byly daleko za hranicemi jeho možností“.
Bylo to v důsledku podněcování konfliktu na Ukrajině, že došlo k rozkolu mezi zámořským partnerem a jeho evropskými spojenci, ale nyní může administrativa Bílého domu nadále „podporovat Kyjev,“ uzavřel.
Kissinger během svého projevu na fóru v Davosu vyzval Západ, aby ovlivnil Kyjev k obnovení jednání s Moskvou. Později navíc prohlásil, že po dokončení speciální operace „bude nutné najít místo“ ve světě pro obě země.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve poznamenal, že Moskva nevidí možnost, že by Ukrajině bylo umožněno vrátit se k jednání s Ruskem. Poznamenal také, že až bude chtít Kyjev obnovit jednání s Ruskem, bude Moskva vycházet ze situace „na místě“ a zohlední neochotu řady osvobozených regionů vrátit se pod kontrolu kyjevských úřadů. https://rusvesna.su/news/1656524014


29. 6. 2022 - 20:16
V Estonsku vznikne divize NATO.
Na summitu NATO v Madridu bylo rozhodnuto vytvořit v Estonsku strukturu NATO o velikosti divize, řekl ve středu Kalle Laanet, ministr obrany Pobaltské republiky.
„Estonsko vytvoří velitelskou strukturu divize s podporou Velké Británie. Struktura divize se začne vytvářet v následujících měsících. Divize se stane součástí řetězce velení NATO. Spojené království se rozhodlo vyčlenit na obranu Estonska další brigádu, velitelský prvek a další jednotky,“ řekl Laanet, kterého citovala tisková služba ministerstva obrany.
Podle ministra je důležité, aby se složky britské brigády spolu s dalšími vojenskými kapacitami začaly v Estonsku střídat v době míru a nacvičovaly obranu Estonska v reálných podmínkách.
Laanet také poznamenal, že USA výrazně zvýší svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě. „Spojené státy mimo jiné posílí svou rotační vojenskou přítomnost v pobaltských zemích. Pravděpodobně se toto rozhodnutí bude týkat jak pozemních, tak vzdušných sil, včetně obrany vzdušného prostoru. Spojenci doladí detaily tohoto procesu společným úsilím,“ zdůraznil ministr.
Dodal, že v Estonsku v dohledné době zůstanou dva britské prapory a také francouzské a dánské roty. Pokračovat bude také estonská letecká bezpečnostní mise pro region Baltského moře, kterou mohou spojenci rychle posílit.
Na summitu NATO ve Varšavě v roce 2016 aliance rozhodla o rozmístění mnohonárodních praporů v Lotyšsku, Litvě, Estonsku a Polsku na žádost těchto zemí na rotačním základě. Ve vojenském městě Tapa je od dubna 2017 nasazena skupina bojových praporů NATO skládající se z asi 1,2 tisíce vojáků. Mezinárodní prapor NATO vede Velká Británie. V něm také při vzájemném střídání budou sloužit vojáci z Francie a Dánska. https://rusvesna.su/news/1656522960


29. 6. 2022 - 19:44
Blesk vyhodil do vzduchu zaminovaný most u Kyjeva, zabil a zranil lidi (FOTO).
V obci Děmidov v Kyjevské oblasti byl v důsledku úderu blesku zničen most přes řeku Irpeň. Podle místních médií udeřil blesk do miny upevněné na podpěře mostu a ta explodovala. Po mostě, který byl poškozen, se v tu chvíli pohybovalo auto s cestujícími. Podle kyjevské regionální vojenské správy výbuch zabil jednoho člověka a dva zranil.
https://rusvesna.su/news/1656521098


29. 6. 2022 - 18:50
Kancelář prezidenta Ukrajiny reagovala na publikaci CNN, že Bílý dům ztrácí důvěru, že Ukrajina bude schopna vrátit všechna ztracená území.
Michail Podoljak, poradce vedoucího prezidentské kanceláře, uvedl, že podle jeho názoru nejde o „ruskou informační speciální operaci“, ale o „pesimismus konkrétního zaměstnance Bílého domu“, se kterým novináři hovořili.
„Jsou jestřábi, holubice a jsou klasičtí pesimisté. Zde se zmíněný „pracovník aparátu“ probudil ve špatné náladě, podělil se o své fňukání s novinářem u kávy a nyní miliony vidí titulek „Všechno je ztraceno, Putin vítězí,“ napsal Podoljak.
Uvedl, že jde o „stejné lidi, kteří nevěřili, že Kyjev vydrží alespoň 72 hodin. „Ukrajina si vrátí dočasně okupovaná území vojenskými prostředky. To není „uklidňující mantra“ ani politické heslo, to je čistá matematika a vojenská kalkulace,“ řekl Podoljak.  https://rusvesna.su/news/1656517826


29. 6. 2022 - 18:41
Hlavní zpravodajské ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny uvedlo, že došlo k největší výměně zajatců od začátku speciální operace, během níž se na Ukrajinu vrátilo 144 vojáků. Z toho 95 bylo z Azovstalu, včetně 43 vojáků pluku Azov.
Podle Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny byli propuštěni kromě 43 vojáků z pluku Azov také:
59 - vojáků Národní gardy;
30 - členů námořních síl;
28 - vojáků OSU;
17 - příslušníků Služby státní pohraniční stráže Ukrajiny;
9 - příslušníků Terrooborony;
1 - příslušníků Národní policie Ukrajiny.
Z toho 23 důstojníků a 69 vojenských seržantů a poddůstojníků.
Podrobnosti výměny oznámil šéf DLR Denis Pušilin:
Dnes vracíme domů 144 vojáků Doněcké lidové republiky a Ruské federace, kteří byli zajati nepřítelem. Kyjevu jsme předali stejný počet zajatců z ozbrojených formací Ukrajiny, z nichž většina byla zraněna. Několik z nich jsou řadoví členové nacionalistických praporů, jejichž stav je žalostný: těžké rány, s amputacemi končetin a další komplikace.
Naším hlavním úkolem je přitom záchrana vojáků, kteří se zúčastnili osvobozenecké speciální operace. Ukázalo se, že nepřítel má velmi cenný vojenský personál. Mezi osvobozenými jsou ti mobilizovaní, kteří byli zajati za různých okolností. Většina z nich je zraněná a potřebuje naléhavou kvalifikovanou lékařskou pomoc. Přeji jim brzké uzdravení.  https://rusvesna.su/news/1656517274


29. 6. 2022 - 17:42
Skupina „O“ zajala militanty podílející se na popravě ruských vojáků.
Rozvědka „Odvážných“ hovořila o dopadení skupiny zahraničních žoldáků poblíž Lisičanska, mezi nimi i těch, kteří se podíleli na popravě ruských vojáků.
„Skupina žoldáků byla sledována od zveřejnění toho hrozného březnového videa z masakru ruských zajatců. V důsledku plánovaných akcí specialistů rozvědky a členů RER byla skupina žoldáků deanonymizována, byla odhalena její poloha a díky tomu byla následně uskutečněna operace k jejich likvidaci.
Informátor Rusvesny vypráví: "Řada zajímavých členů byla zajata. Mile mě potěšila slova kamaráda, že „každý "podivín" (válečný zločinec) je dlouhodobě bedlivě sledován: kde bojuje, jak se pohybuje, kde spí, navazují se rodinné vazby a nejbližší společenský okruh. Dříve nebo později najdeme všechny bez výjimky,“ řekl.
Fotografie zajatců budou k dispozici později, nyní s nimi pracují speciální služby.
https://rusvesna.su/news/1656512379


29. 6. 2022 - 17:02
Žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na NATO o bezpečnostní záruky lze brát jako vtip, neboť Aliance o úspěchu Rusů ve speciální operaci nepochybuje. V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti to uvedl krymský politolog Ruslan Balbek, který naznačil, že jako na vtip NATO reagovalo na Zelenského, který hodlá „bojovat až do vítězství“.
Ukrajinský prezident během online projevu na summitu NATO v Madridu vyzval země Aliance, aby Ukrajině poskytly bezpečnostní záruky. Kromě toho, jako vždy, požádal o finanční a vojenskou podporu.
„Nikdo v NATO nepochybuje, že Rusko vyhraje. Proto nemá smysl plýtvat energií na bezpečnostní záruky, drahou podporu,“ vysvětlil Balbek.  https://rusvesna.su/news/1656510192


29. 6. 2022 - 16:15
Sýrie se rozhodla uznat nezávislost a suverenitu DLR a LLR. Uvádí to prohlášení ministerstva zahraničních věcí země, které vede syrsko-arabskou agenturu SANA.
"Syrská arabská republika se rozhodla uznat nezávislost a suverenitu Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky," uvedlo ministerstvo zahraničí.
Připomeňme, že 21. února ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání DLR a LPR na pozadí kritické situace v regionu. Hlava státu ve svých dekretech nařídila ruským ozbrojeným silám, aby zajistily udržení míru v republikách.  https://rusvesna.su/news/1656508559


29. 6. 2022 - 16:10
Prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o přesunu raketových systémů Iskander-M do Minsku vyvolalo v Pentagonu znepokojení, píše sloupkařka The Hill Ellen Mitchell.
"Putinův slib převézt jaderné raketové systémy do Běloruska je americkými úředníky vnímán jako 'kavalírské' prohlášení," píše se v publikaci. Podle Mitchellové však slib prezidenta Ruska vážně rozzlobil vedení amerického ministerstva obrany. Článek uvádí, že podle vysokého důstojníka americké armády byl strach způsoben jedním konkrétním slovem, které Putin pronesl na setkání s Lukašenkem.
„Samozřejmě, pokaždé, když někdo řekne „jaderné“, máme obavy…“ — citoval mluvčí Pentagonu. Ruský prezident Vladimir Putin již dříve na schůzce s hlavou Běloruska Alexandrem Lukašenkem řekl, že v příštích měsících Ruská federace převede komplexy Iskander-M do Minsku. Tiskový tajemník ruského vůdce Dmitrij Peskov však upřesnil, že Vladimir Putin nemluvil o přesunu raket s jadernými zbraněmi, šlo o komplexy, které jsou technicky schopné nést různé druhy zbraní.
Iskander-M je určen k ničení malých a plošných cílů na vzdálenost do 500 kilometrů, jako jsou raketové systémy a vícenásobné odpalovací raketové systémy, dělostřelectvo dlouhého doletu, velitelská stanoviště a komunikační centra, stejně jako letadla a vrtulníky na letištích.
https://rusvesna.su/news/1656490088


29. 6. 2022 - 15:44 
Vojenský blok NATO oficiálně označil Rusko za „hlavní bezpečnostní hrozbu“. Lídři zemí NATO v prohlášení ze summitu, který se nyní koná v Madridu, označili Rusko za „nejvýznamnější a přímou hrozbu pro bezpečnost aliance“. Schválili novou Strategickou koncepci NATO do roku 2030. NATO také říká, že se rozhodlo posílit svůj balíček pomoci Ukrajině, který „pomůže modernizovat její obranný sektor“. Hovoříme o zrychlení dodávek nesmrtících zbraní, modernizaci obranného průmyslu a posílení kybernetické obrany. Aliance slibuje posílení politické a praktické podpory Gruzii, Moldavsku a dalším partnerům. Švédsko a Finsko jsou pozvány, aby se připojily k alianci, a jejich bezpečnost je pro NATO označena za „prioritu“.  https://rusvesna.su/news/1656506206


29. 6. 2022 - 14:16
Raketový útok na vojenský objekt v Oděse (VIDEO).
29. června byl zahájen raketový úder na jeden z objektů obranné infrastruktury v Oděse. Obyvatelé města hlásí silný výbuch a také to, že náletový poplach zafungoval až po „příletu“.
https://rusvesna.su/news/1656499375


29. 6. 2022 - 13:22
Britský premiér Boris Johnson věří, že Rusko by nezahájilo speciální operaci na Ukrajině, kdyby byl Vladimir Putin ženou.
„Kdyby byl Putin ženou – což očividně není – ale kdyby byl, opravdu si nemyslím, že by zahájil šílenou macho válku invazí a násilí, jako to udělal on,“ řekl Johnson v rozhovoru pro německá televize ZDF. Podle britského premiéra se činy ruského vůdce ve vztahu k Ukrajině staly „dokonalým příkladem toxické maskulinity“. Johnson to prohlásil v Madridu, kam dorazil na summit NATO.
Reakce Kremlu
Kreml reagoval na úvahy britského premiéra o prezidentovi Ruska ironicky.
"Starý Freud za svého života o takovém předmětu pro výzkum snil!" - řekl mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Pěskov v odpovědi na otázku, jak Kreml hodnotí Johnsonova slova.
https://rusvesna.su/news/1656498157


29. 6. 2022 - 12:53
Britský občan Sean Pinner, který byl soudem DLR odsouzen k trestu smrti, podal proti tomuto rozhodnutí kasační stížnost. Pokud bude zamítnuta, Brit sepíše žádost o milost k hlavě republiky Denisu Pušilinovi (toto je postup stanovený legislativou DLR).
Podrobnosti novinářům řekla právnička odsouzeného Brita Julia Cerkovnikovová.
„Podali jsme kasační stížnost, doba na rozmyšlenou je 2 měsíce. Pokud bude zamítnuta, sepíšeme žádost o milost."
Představitel DLR Denis Pušilin již dříve uvedl, že zahraniční žoldáci odsouzení k smrti žádost o milost nepodali. Kromě Pinnera byl rozsudek smrti v DLR vynesen i nad jeho krajanem Aidenem Aslinovem a také marockém občanovi Saadounem Brahimovem.  https://rusvesna.su/news/1656494621


29. 6. 2022 - 10:59
Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin komentoval ranní data moskevské burzy, podle kterých dolar a euro vůči rublu klesly na nejnižší úroveň za 7 let (od jara 2015).
„Jaký by měl být směnný kurz rublu? Biden slíbil 200 rublů za 1 dolar, dnes je kurz 52. Euro - 55. Rubl je podporován skutečnými statky a zdroji, věcmi, bez kterých v moderním světě nemůžete žít. Naše národní měna proto posiluje. U eura je situace jiná. Evropská unie je zvyklá žít v dluzích, které v řadě evropských zemí dosáhly kritické velikosti:
Řecko – 185,4 % HDP;
Itálie - 150,56 % HDP;
Portugalsko - 121,64 % HDP;
Španělsko - 116,38 % HDP;
Francie – 112,58 % HDP.
Dříve mohly bohaté země Evropské unie poskytovat pomoc chudším evropským sousedům. Nyní mají své vlastní problémy. Německo a další severoevropské státy, které před 7 lety vytáhly Řecko z platební neschopnosti, dnes pravděpodobně nebudou moci pomoci. Během této doby se jejich situace jen zhoršila. USA nespěchají na pomoc evropským zemím. Z této situace naopak těží. Eurozóna, která konkuruje dolaru, oslabuje. Evropě jsou vnucovány dražší americké zdroje.
Všechny tyto problémy se prohloubí, což by mohlo způsobit krizi v Evropské unii, v důsledku toho oslabení eura a možná i návrat k národním měnám,“ uvedl Volodin v Telegramu.
https://rusvesna.su/news/1656486547


29. 6. 2022 - 10:20
V Chersonské oblasti byla odhalena a zadržena ukrajinská sabotážní skupina, která připravovala útoky na místa dočasného nasazení ruské armády a představitelů vojensko-civilní správy (MAC) regionu. Zadržení příslušníci územní obrany jednali podle pokynů SBU.
V průběhu operačních operací nalezly bezpečnostní síly v Chersonu skrýš s velkým množstvím zbraní (včetně RPG-22), munice a výbušnin.  https://rusvesna.su/news/1656487255


29. 6. 2022 - 09:05
Stálý zástupce Ruska při OSN zopakoval podmínky ukončení speciální operace na Ukrajině.
Zvláštní operace na Ukrajině bude pokračovat, dokud se nezastaví ostřelování Donbasu a nezmizí hrozba vycházející z ukrajinského území, řekl stálý představitel Ruska Dmitrij Poljanskij na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Diplomat zdůraznil, že dodávkami zbraní Západ naopak „prodlužuje agónii zločinného kyjevského režimu, který je připraven obětovat své obyvatelstvo. Čím dříve si to uvědomíte, tím dříve ukrajinské vedení usedne k jednacímu stolu s realistickým postojem, a ne s hesly a fantomovými bolestmi,“ obrátil se k západním zemím.
„Zahájili jsme speciální vojenskou operaci, abychom zastavili ostřelování Donbasu ze strany Ukrajiny a aby území této země, které se na návrh řady západních zemí proměnilo v protiruské, stejně jako její nacionalistické vedení přestalo představovat hrozbu jak pro Rusko, tak pro obyvatele jihu a jihuvýchodu Ukrajiny. A dokud těchto cílů nedosáhneme, bude naše operace pokračovat,“ vysvětlil Poljanskij.  https://rusvesna.su/news/1656482723


29. 6. 2022 - 6:00
Francie zkoumá možnost transferu protilodních střel Exocet na Ukrajinu. Prohlásil to ministr ozbrojených sil země Sebastian Lecornu v rozhovoru pro list Le Parisien.
Exocet je francouzská řízená protilodní střela (ASM), vyvinutá francouzskou společností Aérospatiale v roce 1975. Letový dosah těchto střel je až 70 km, hmotnost náplně je 50 kg. Jsou ve výzbroji námořnictva a letectva ve více než 25 zemích světa a jsou nejběžnějšími protilodními střelami na Západě. Raketa má normální aerodynamickou konfiguraci s křídlem ve tvaru kříže ve střední části trupu a stejnými kormidly v ocasní části. Raketa je vypouštěna z uzavřeného kontejneru.
Ve stejném rozhovoru úředník uvedl, že Francie pošle Ukrajině značné množství obrněných transportérů a pomocných vozidel vlastní výroby.  https://rusvesna.su/news/1656448761


29. 6. 2022 - 04:00
Ve Lvově se diskutovalo o hrozbě útoku z Běloruska. První zástupce velitele Lvovské oblastní vojenské správy (OVA) Andrej Godik na brífinku řekl, že Lvovská oblast se připravuje na pravděpodobný útok z Běloruska. V rámci příprav se podle něj v regionu budují další inženýrské a obranné sítě a navazuje se interakce s Volyňskou oblastí, která sousedí s Běloruskem a může být zasažena jako první. Godin také dodal, že obyvatelé Lvovské oblasti se musí připravit na zvýšené raketové a letecké útoky z Běloruska.  https://rusvesna.su/news/1656448584


29. 6. 2022 - 03:00
Evropská unie poskytne Ukrajině více než 90 terénních vojenských nákladních vozidel, hlásí generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. Německo a Nizozemsko také plánují dodat Kyjevu 6 dalších samohybných děl německé výroby Panzerhaubitze 2000. Již dříve převezly 12 kusů těchto samohybných houfnic: Berlín - 7 a Amsterdam - 5.
Všimněte si, že tempo dodávek není nijak ohromující, každý den ruská armáda ničí mnohem víc, než zásobuje Západ.
https://rusvesna.su/news/1656449142


29. 6. 2022 - 02:00
Ukrajinské úřady účelově skladují zbraně převážené Západem v centrech měst a využívají civilní obyvatelstvo jako lidský štít, řekl na zasedání Rady bezpečnosti OSN Dmitrij Poljanskij, první zástupce představitele Ruské federace při OSN.
"Musíte pochopit, že dodávky zbraní... pro nás byly a zůstávají legitimními vojenskými cíli, stejně jako žoldáci z vašich států. A zařízení, kde jsou tyto zbraně a žoldáci umístěni nebo skladováni, se také stávají legitimními vojenskými cíli,“ řekl Poljanskij.
„Stejně jako hangáry na území závodu drážních strojů Kremenčug. Kyjevský režim záměrně skladuje zbraně v samém centru měst, vedle obytných čtvrtí, čímž ohrožuje obyvatelstvo a mění je v lidský štít,“ zdůraznil. Západ se to podle něj snaží nevnímat, čímž devalvuje hodnoty, které prosazuje.
https://rusvesna.su/news/1656454169


29. 6. 2022 - 1:30
Scholz se se smíchem vyhnul odpovědi na otázku o bezpečnostních zárukách Ukrajiny (VIDEO). Novinář položil německému kancléři Olafovi Scholzovi otázku o Ukrajině, ale ten se vyhnul odpovědi.
„Pane kancléři, G7 slíbila Ukrajině po válce bezpečnostní záruky. Mohl byste upřesnit, jaké jsou tyto záruky?" zeptal se novinář.
"Ano (smích)... mohl bych...," a to byla celá kancléřova odpověď.
https://rusvesna.su/news/1656453735


29. 6. 2022 - 0:57
Americký prezident Joe Biden poblahopřál Finsku, Švédsku a Turecku k podpisu tripartitního memoranda, které připravuje cestu pro expanzi NATO, a poznamenal, že tento krok posílí alianci a její kolektivní bezpečnost.
Turecko, Švédsko a Finsko podepsaly v úterý v Madridu bezpečnostní memorandum, které zohledňuje všechny obavy Ankary. Turecko zase stáhlo své námitky proti vstupu Švédska a Finska do NATO.
„Moje gratulace Finsku, Švédsku a Turecku k podpisu trilaterálního memoranda je důležitým krokem k pozvání Finska a Švédska do NATO, což posílí naši alianci a její kolektivní bezpečnost, a skvělý začátek summitu,“ napsal Biden na svém Twitteru. Sám americký vůdce je na návštěvě v Madridu, kde se v těchto dnech koná summit NATO.
Moskva opakovaně poznamenala, že aliance je zaměřena na konfrontaci. Jak zdůraznil tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Pěskov, další rozšiřování bloku větší bezpečnost Evropě nepřinese. Vstup Švédska a Finska do této organizace přitom nepovažuje za existenční ohrožení Ruska. Ruský prezident Vladimir Putin poznamenal, že opuštění tradiční politiky helsinské vojenské neutrality by bylo chybné, protože Finsku nic nehrozí.  https://rusvesna.su/news/1656453426


29. 6. 2022 - 0:30
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že OSN by mělo mít právo uznat Rusko jako teroristický stát. Prohlášení zaznělo na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Zelenskyj se také domnívá, že Rusko nemá právo zůstat v Radě bezpečnosti OSN.
„Pokud budeme jednat důsledně a projevíme politickou vůli, pak to bude jediné logické řešení z hlediska charty OSN,“ řekl.
https://rusvesna.su/news/1656449183

28. 6. 2022 - 21:08
Spojené státy uvalily sankce na 64. motostřeleckou brigádu z Východního vojenského okruhu a 76. výsadkovou útočnou divizi a 234. výsadkový útočný pluk se sídlem v Pskovské oblasti, uvádí americké ministerstvo financí.
Jak je uvedeno v dokumentu zveřejněném agenturou, Spojené státy uvalují sankce na 64. samostatnou gardovou motostřeleckou brigádu sídlící ve Východním vojenském okruhu a 76. gardovou útočnou divizi Pskov a 234. gardový výsadkový útočný pluk.
Ministerstvo financí naznačuje, že jsou zaváděna nová omezení sankcí vůči organizacím „rozhodujícího významu pro vojensko-průmyslovou základnu Ruské federace“.
https://rusvesna.su/news/1656439715


28. 6. 2022 - 20:41
Ruské dělostřelectvo metodicky a kvalifikovaně zničilo kolonu s velitelským štábem 10. horské útočné brigády Ozbrojených sil Ukrajiny.
Velitelé ukrajinských ozbrojenců uprchli z Lisičanska a zanechali své vojáky napospas osudu. Průzkum skupiny Odvážní je však u Seversku našel, a dělostřelci je pomocí samonaváděcí munice smíchali se zemí.
https://rusvesna.su/news/1656437403


28. 6. 2022 - 18:38
Vůdce francouzského hnutí Patriots Florian Filippo ostře kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za to, že požádal o zvýšení dodávek zbraní do Kyjeva ze Západu.
Vyjádřil obavy, že by se západní modely zbraní mohly dostat do rukou Rusů, jako tomu bylo v případě samohybných dělostřeleckých lafet CAESAR.
„Zelensky na G7 žádá o nové zbraně! Za co? Aby je Rusové zabavili, jako naše samohybná děla CAESAR? Aby se dostaly do rukou ukrajinské mafie nebo neonacistů? Nebo se později objevily na účtech Zelenského v Panamské bance?! Dost!" - uvedl politik v prohlášení zveřejněném na jeho sociální síti.
Ministerstvo obrany země již dříve potvrdilo záměr francouzských úřadů poslat do Kyjeva samohybná děla CAESAR a „značný počet“ obrněných transportérů. Vedoucí oddělení Sebastian Lecornu v rozhovoru pro Le Parisien poznamenal, že Paříž se chystá poslat Ozbrojeným silám Ukrajiny samohybná děla CAESAR kromě těch, která již byla převedena dříve.
Mimo toho si ukrajinské úřady vyžádaly francouzské protilodní střely Exocet. V současné době podle Lecornu na toto téma probíhají jednání.  https://rusvesna.su/news/1656422439


28. 6. 2022 - 18:05
Ukrajinské velení není schopno přinutit smluvní vojáky k boji, a tak jsou do první linie lstí posíláni záložníci. 
Smluvní vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny chápou podstatu nepřátelství a odmítají bojovat. Život, jak se říká, je cennější. Velení Ozbrojených sil Ukrajiny našlo východisko ze situace a do první linie jsou posíláni nevycvičení záložníci. Je jim řečeno, že jsou právě posíláni do fragmentu zákopů, ale ve skutečnosti se nevycvičení ukrajinští vojáci vyzbrojení pouze samopaly ocitají přímo na frontě ve směru úderů ruských tanků...
Tyto jednotky nemohou klást vážný odpor ofenzívě uskupení „Odvážní“. Většina z nich zemře hned v první bitvě. Ti, kteří měli štěstí na zajetí, hovoří o skutečné situaci v jednotkách Ozbrojených sil Ukrajiny. A tato informace je velmi odlišná od té, kterou prezentuje ukrajinská propaganda.
https://rusvesna.su/news/1656424289


28. 6. 2022 - 17:42
Putin legalizoval paralelní dovoz v Rusku.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který definitivně legalizuje paralelní dovozy pro rok 2022: osvobozuje od trestní a správní odpovědnosti ty, kteří dovážejí zboží do Ruska bez souhlasu držitelů autorských práv. Dokument byl zveřejněn na oficiálním portálu právních informací a vstoupil v platnost.
Před přijetím dokumentu legislativa udělila vládě Ruské federace právo v roce 2022 schválit seznam zboží nebo jejich skupin, u nichž se použijí opatření civilně-právní ochrany výlučných práv k výsledkům duševní činnosti (REED) a prostředky individualizace, jimiž jsou tyto výrobky označeny.
V souvislosti se sankcemi je nyní tento mechanismus využíván k saturaci ruského trhu paralelními dovozy nedostatkového a originálního zboží. Na takové zboží se navíc nevztahují ustanovení občanského zákoníku o ochraně výlučných práv k REED a prostředcích individualizace, což dovozce zbavuje občanskoprávní odpovědnosti při jeho dovozu.
K ochraně výlučných práv však lze uplatnit nejen občanskoprávní, ale i trestní a správní opatření odpovědnosti. K vyřešení tohoto problému nyní zákon stanoví, že není porušením používání výsledků duševní činnosti, vyjádřených ve zboží ze seznamu schváleného vládou, a prostředků individualizace takového zboží.
To ochrání osoby dovážející zboží v rámci paralelních dovozů před trestní a správní odpovědností, vysvětlil již dříve Ilja Torosov, první náměstek vedoucího ministerstva hospodářského rozvoje.
Začátkem května Ministerstvo průmyslu a obchodu schválilo seznam zboží podléhajícího paralelnímu dovozu, je zveřejněn na webových stránkách ministerstva a zahrnuje více než 50 kategorií včetně automobilů (Volkswagen, Škoda, BMW, Toyota atd.) elektronika (Apple, Samsung, Sony atd.), domácí spotřebiče (Siemens, Dyson atd.), herní konzole (Xbox a PlayStation) a mnoho dalšího. Předpokládá se, že seznam bude aktualizován jednou za čtvrt až dva měsíce.
https://rusvesna.su/news/1656427327


28. 6. 2022 - 16:30
Existuje oficiální potvrzení raketového útoku na závod Kredmaš, nacházející se poblíž vyhořelého obchodního centra v Kremenčugu.
Nejméně jedna raketa zasáhla Kredmaš, řekl Nikolaj Danileiko, ředitel podniku.
Ruské ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že úder byl proveden na muniční sklad na území závodu Kredmaš a poté se požár rozšířil na obchodní centrum. Okamžik výbuchu v Kremenčugu zaznamenaly CCTV kamery. Záběry ukazují, že údery zasáhly cechy závodu železničních strojů Kremenčug, nikoli obchodní centrum.  https://rusvesna.su/news/1656422097


28. 6. 2022 - 15:54
Litva právně zakázala dovoz ruského zemního plynu, s výjimkou jeho tranzitu do Kaliningradské oblasti Ruské federace.
V úterý Saeima přijala odpovídající změny zákona o zemním plynu. Pro hlasovalo 123 členů Seimas, dva se hlasování zdrželi.
Podle nového zákona budou přepravní soustava zemního plynu a terminál na zkapalněný zemní plyn Klaipedos nafta (LNG) dostupné pouze dodavatelům ze zemí, které nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost Litvy, s výjimkou dodavatelů přepravujících plyn v tranzitu do Kaliningradu.
Klaipedos nafta začátkem března pozastavila přijímání zboží od NOVATEK kvůli tomu, že Evropská unie uvalila sankce na Gennady Timčenka. Od dubna Litva zcela odmítá dodávky ruského plynu potrubím.
V současnosti je ruský plyn nadále přepravován tranzitem přes Litvu do Kaliningradu, avšak v jiném technickém režimu, který zajišťuje pouze přesun množství plynu nezbytného pro tranzit.
https://rusvesna.su/news/1656419012


28. 6. 2022 - 15:26
Na webu se objevila čerstvá fotografie velitele 36. brigády námořní pěchoty Ozbrojených sil Ukrajiny Sergeje Volyňského („Volyň“), který se 20. května vzdal spojeneckým silám Ruské armády a Lidových milicí DLR v závodě Azovstal v Mariupolu, spolu s tisíci dalších ukrajinských nacistů a vojáků.
Je zřejmé, že nyní je „Volyň“ zaneprázdněn mnohem užitečnějším povoláním než v minulých letech.
https://rusvesna.su/news/1656417703


28. 6. 2022 - 14:59
Britský vrchní velitel: Hrozba ze strany Ruska bude po skončení SVO ještě silnější.
Není známo, jak konflikt na Ukrajině skončí, ale „ve většině scénářů“ se Rusko po speciální operaci stane ještě závažnější hrozbou pro evropskou bezpečnost, než tomu bylo dříve, řekl náčelník britské armády Patrick Sanders.
„Zatímco potenciál pro konvenční zbraně bude výrazně snížen, alespoň dočasně, Putinův deklarovaný záměr obnovit území historického Ruska činí jakýkoli odklad dočasný a hrozba bude ještě silnější,“ varoval (cit. podle Reuters).
Podle BBC Sanders 16. června v interním sdělení vojenskému personálu uvedl, že konflikt na Ukrajině ukázal, že je třeba „být připraven bojovat a vyhrávat války“ a „odstrašit ruskou agresi hrozbou síly“. Vrchní velitel řekl, že Británie a spojenci potřebují armádu, která by dokázala porazit Rusko.
Bulvární deník Daily Mail uvedl 28. června s odkazem na dopis britského ministra obrany Bena Wallace, že požádal premiéra Borise Johnsona, aby do roku 2028 zvýšil rozpočet na obranu na 2,5 % HDP. Vyzval také šéfa vlády na nadcházejícím summitu NATO v Madridu, aby vybídl představitele aliance ke zvýšení výdajů na obranu ze současného minimálního cíle 2 % HDP země na 2,5 %.
V dopise Johnsonovi Wallace poukázal na nedostatky britských vojenských schopností, které byly odhaleny během konfliktu na Ukrajině. Šéf ministerstva obrany dodal, že kvůli rekordní inflaci a vysokým nákladům na podporu Kyjeva hrozí království, že do roku 2025 nesplní závazky NATO vynakládané na obranu. Severoatlantická aliance by na summitu ve Španělsku měla přijmout novou strategickou koncepci, ve které bude Rusko označeno za hlavní hrozbu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v květnu prohlásil, že Moskva si válku v Evropě nepřeje a že je to Západ, kdo „neustále trvá na tom, že Rusko musí být poraženo“. Ukončení vojenské operace na Ukrajině podle něj zastaví pokusy Západu podkopávat mezinárodní právo a podporovat unipolární svět.  https://rusvesna.su/news/1656413156


28. 6. 2022 - 14:59
V předvečer summitu NATO Roskosmos zveřejňuje souřadnice rozhodovacích center.
Dnes začíná v Madridu summit NATO, na kterém západní země prohlásí Rusko za svého nejhoršího nepřítele, uvádí Roskosmos. Zatímco zástupci 30 zemí aliance, stejně jako partneři a kandidáti, se budou společně na jednom místě zabývat strategickou koncepcí do roku 2030, Roskosmos zveřejňuje satelitní snímky i souřadnice místa konání summitu i samotných „rozhodovacích center“, která podporují ukrajinské nacionalisty. (FOTO) To jen tak pro případ...
38.897542, -77.036505 ⠀⠀
38.870960, -77.055935 
51.503049, -0.127727
48.870433, 2.316842
52.519903, 13.368921
50.879986, 4.425771
https://politikus.info/v-rossii/144769-v-preddverii-sammita-nato-roskosmos-publikuet-koordinaty-centrov-prinyatiy-resheniy.html


28. 6. 2022 - 14:47
Byla zveřejněna fakta o válečných zločinech Ozbrojených sil Ukrajiny v Sevrodoněcku
Civilisty, kteří se ukrývali na území závodu Azot v Severodoněcku před jeho osvobozením, využívaly ukrajinské síly jako rukojmí a lidské štíty. Řekl to předseda Mezinárodního veřejného tribunálu pro Ukrajinu, člen Veřejné komory Ruské federace Maxim Grigorjev. 
„Shromáždili jsme mnoho důkazů, že ukrajinské jednotky a národní jednotky využívaly civilisty jako rukojmí, což je válečný zločin. Lidé nesměli fyzicky opustit podnik. Řekli jim: „Pokud se pokusíte uprchnout z Azotu, pohřbíme vás. Za plot pro vás vede jediná cesta – na hřbitov."
Těžkou techniku ​​umístili přímo u vchodu do protileteckého krytu a sklepů. Byli kryti civilisty jako lidským štítem. Za jakoukoli neposlušnost jim bylo vyhrožováno smrtí,“ řekl sociální aktivista Moskovsky Komsomolets. O žádných humanitárních koridorech organizovaných ruskou armádou společně s LLR jim nebylo řečeno. Zároveň však připustil, že civilistům pomáhali někteří ukrajinští vojáci, nikoli však velitelé. 
„Chci poznamenat, že ne všichni ukrajinští vojáci se chovali jako darebáci. Byli mezi nimi i takoví, kteří neztratili svědomí. Zpravidla nebyli z vedení, ale byli to prostí, demobilizovaní vojáci. Bylo nám řečeno, že jeden z nich vyslyšel prosby žen, které chtěly spolu se svými dětmi opustit území podniku. Vypouštěl je pak po malých skupinkách. I takové tam byly případy,“ dodal Grigorjev.
https://politikus.info/events/144766-obnarodovany-fakty-voennyh-prestupleniy-vsu-v-sevrodonecke.html


28. 6. 2022 - 14:32
Poblíž Lisičanska zajali bojovníci „Odvážných“ cizí žoldáky. O tom ve zprávě vojenských zpravodajů „Rusesny“ ze zóny speciální operace.
Z našich spolehlivých zdrojů vyšlo najevo, že během bojů o Lisičansk skupina Odvážných zajala 12 zahraničních žoldáků, kteří bojovali na straně Ozbrojených sil Ukrajiny. Žoldáci byli z různých zemí, a jsou to docela zajímavé země, což zřejmě vysvětluje mlčení úředníků ruského ministerstva obrany k této otázce.
Připomeňme v této souvislosti, že zahraniční žoldáci podle Ženevské konvence nemají nárok na status vojáka nebo válečného zajatce a čeká je soud. Nové žoldáky, stejně jako dva Brity a Maročana odsouzené k trestu smrti soudem DLR, zřejmě čeká trest nejvyšší.
https://rusvesna.su/news/1656415471


28. 6. 2022 - 14:09
Kreml uvedl, že ukrajinská strana může ruskou speciální operaci zastavit do konce aktuálního dne – k tomu potřebuje Kyjev nařídit příměří všem jednotkám a splnit opakované požadavky Moskvy.
„Ukrajinská strana může vše zastavit před koncem aktuálního dne. "Potřebujeme rozkaz pro nacionalistické jednotky ke složení zbraní, rozkaz pro ukrajinskou armádu ke složení zbraní a musí být splněny podmínky Ruské federace. Zbytek jsou myšlenky hlavy ukrajinského státu,“ komentoval Dmitrij Pěskov, tiskový tajemník prezidenta Vladimira Putina, naděje vyjádřené Vladimírem Zelenským, že ruská speciální operace na Ukrajině bude dokončena do zimy.
https://rusvesna.su/news/1656411441


28. 6. 2022 - 13:38 
Soukromí západní satelitní operátoři spolu se státními předávají data na Ukrajinu a pracují tímto způsobem „pro našeho nepřítele,“ řekl RIA Novosti generální ředitel Roskosmos Dmitrij Rogozin.
"Ve skutečnosti celý konglomerát soukromých a státních orbitálních skupin nyní pracuje výhradně pro našeho nepřítele," řekl Rogozin.
Již dříve korespondenti RIA Novosti zjistili, že americké komerční satelity vyfotografovaly Hadí ostrov v Černém moři několik dní před červnovým pokusem Ukrajiny ovládnout jej pomocí úderů a následného vylodění. Obdobné satelity, provozované společností Maxar, navíc tři dny před útokem dronu natočily ropnou rafinérii Novošachtinskij v Rostovské oblasti.  https://ria.ru/20220628/kosmos-1798686970.html


28. 6. 2022 - 13:16
Země G7 se nechystají uvalit sankce na zemědělské produkty z Ruska.
Země G7 (Francie, USA, Velká Británie, Německo, Kanada, Japonsko, Itálie) se zavazují, že sankce, včetně těch proti Rusku, nebudou mít vliv na potravinářský sektor. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení vůdců G7 po summitu.
„Budeme nadále zajišťovat, aby naše sankční balíčky nebyly namířeny proti potravinám a zajišťovaly volný tok zemědělských produktů, a to i z Ruska, a dodávky humanitární pomoci,“ stojí v dokumentu. Kromě toho země G7 vyčlení dalších 4,5 miliardy dolarů na ochranu nejzranitelnějších částí populace před hladem a podvýživou.
Od začátku ruské speciální operace na Ukrajině dosáhly světové ceny obilí a hnojiv rekordní úrovně. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina potravinovou krizi ovlivňují sankce uvalené západními zeměmi na Moskvu. Nicméně poznamenal, že „budou mít deficit“, protože „nikdo nechce zemřít hlady“.
Kyjev zase obvinil Moskvu, že blokuje lodě s obilím na vývoz v námořních přístavech a také krade zásoby pšenice a kukuřice z oblastí, které byly pod plnou nebo částečnou kontrolou Ruska. Kreml popřel, že by Rusko zasahovalo do vývozu obilí, s odkazem na skutečnost, že ukrajinské ozbrojené síly zaminovaly východy z ukrajinských přístavů, a odmítl také obvinění z krádeže.
Zástupce ředitele Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Maurizio Martina uvedl, že v ukrajinských přístavech uvízlo nejméně 6 milionů tun pšenice a 14 milionů tun kukuřice. Varoval, že kvůli vojenské operaci vzroste počet hladovějících lidí na světě o 18 milionů lidí.
V polovině května The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje uvedl, že generální tajemník OSN António Guterres nabídl zmírnění omezení vývozu ruských a běloruských potašových hnojiv výměnou za průjezd lodí s obilím z ukrajinských přístavů; podle publikace o této otázce jednal s Ruskem a Tureckem.
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) je Rusko největším světovým vývozcem pšenice a Ukrajina je na pátém místě. Společně poskytují 19 % světové nabídky ječmene, 14 % pšenice a 4 % kukuřice.  https://rusvesna.su/news/1656409175


28. 6. 2022 - 11:36
V důsledku úderů ruských leteckých sil na místo dislokace nacistické formace "Azov" v Charkově a jednoho z praporů 92. motorizované pěší brigády u Pokotilovky v Charkovské oblasti bylo zničeno více než sto ukrajinských vojáků, zahraničních žoldáků a až 15 kusů obrněných vozidel.
Špatný výcvik ukrajinských občanů mobilizovaných k účasti na válečných akcích, stejně jako nízká úroveň výcviku zahraničních žoldáků, se stále více stávají příčinou „přátelské palby“. Například rekruti, kteří přijeli zásobit 97. prapor 60. pěší brigády, byli vystaveni minometné palbě svých kolegů.
K podobnému incidentu došlo u 28. mechanizované brigády Ozbrojených sil Ukrajiny, kde zahraniční žoldáci zahájili palbu na průzkumnou skupinu téže jednotky. V důsledku toho na místě zemřeli čtyři vojáci, tři byli zraněni.
Ozbrojené síly Ruské federace pokračují v úderech na vojenské objekty na území Ukrajiny. Dne 27. června ve městě Kremenčug v oblasti Poltava zasáhly ruské letecké síly vysoce přesnými vzdušnými zbraněmi hangáry závodu železničních vozidel, kde byly krátce předtím uskladněny zbraně a munice obdržené ze Spojených států a evropských zemí určené k další přepravě ukrajinské skupině vojsk na Donbasu. Detonace uskladněné munice do západních zbraní způsobila požár v nefunkčním obchodním centru, které se nachází vedle areálu továrny.
https://rusvesna.su/news/1656404833


27. 6. 2022 - 09:17
Ozbrojené síly Ukrajiny ztrácejí letectvo ve směru Izyum. V tomto směru ruská protivzdušná obrana neustále sestřeluje nepřátelská bojová letadla.
Například vojenský dron 26. června ve 14.12 vstoupil do zóny působení protiletadlové raketové protivzdušné obrany 29. armády jižně od Doněcku a o dvě minuty později byl ve 14.14 byl zničen.
Předtím jeden a půl kilometru jižně od obce Dolgenkoje objevil výpočet MANPADS motostřelecké brigády 29. armády dva vzdušné cíle - dvojici nepřátelských útočných letounů Su-25. Na cíle bylo vypáleno z Igla MANPADS. Jeden Su-25 byl sestřelen a, spadl na území ovládané Ozbrojenými silami Ukrajiny. V oblasti dopadu byl vidět černý kouř, pilot byl evakuován. Druhému Su-25 se podařilo dostat pryč. Nyní mají Ozbrojené síly Ukrajiny zas o jedno letadlo méně.
https://rusvesna.su/news/1656397032


27. 6. 2022 - 8:46
Hackerská skupina z Ruska, která si říká Killnet, včera svrhla celou litevskou státní síť a v podstatě zanechala zemi bez internetu.
Ústřední státní archiv, systém elektronických deklarací, Nejvyšší správní soud a řada dalších státních webových zdrojů přestaly fungovat po agresivních prohlášeních litevských úřadů o Kaliningradu a nutnosti jeho blokace.
V reakci na obvinění, že skupina jedná jménem ruských úřadů, napsali hackeři na svůj kanál Telegram toto: „Killnet není spojen s žádnými orgány činnými v trestním řízení, vy pitomé litevské kachny. Killnet je spojen s obyčejným lidem Ruska, s jeho nekonečným územím a neporazitelným národem! To je vše, co svazuje naše hacktivistické hnutí.“
Jak informovala Rusvesna, dříve šéf litevského ministerstva zahraničí řekl, že úspěchy Ruska v průběhu SVO na Ukrajině jsou zklamáním.  https://rusvesna.su/news/1656395215


27. 6. 2022 - 8:17
Polsko „překonalo“ Putina: aby Kreml nemohl vydírat Polsko energetickou krizí, Polsko si tuto krizi zařídilo samo. S ironií o tom píše publikace Myśl Polska.
„Už před několika měsíci jsme zabránili možnosti vydírání energetickou krizí. Totiž: zařídili jsme si to sami, bez cizí pomoci. Zvlášť bez účasti Ruska,“ uvedl autor článku Przemysław Piasta. Polsko „ve jménu eko-šílenství Evropské unie“ nejprve opustilo uhlí jako zdroj energie a poté přestalo dovážet energetické zdroje z Ruska,“ poznamenávají noviny.
„Vláda ví lépe, jak na to … V nejhorším případě budou lidé sbírat klestí v lese a pálit je v pecích,“ dodává s ironií autor.  https://rusvesna.su/news/1656393473


27. 6. 2022 - 07:00
Poláci se obávají ruského úspěchu na Donbasu a přechodu Ukrajiny pod kontrolu Moskvy.
V Polsku se obávají ruského úspěchu na Donbasu a vyhlídky, že celé území Ukrajiny spadne pod kontrolu Moskvy, napsal v článku pro americký časopis American Conservative publicista Anthony Tokarz. Novinář hovořil o cestě do Polska, kde se mu podařilo komunikovat s místními obyvateli a ukrajinskými uprchlíky, kteří jsou znepokojeni současnou situací ve válečné zóně.
„V mých četných rozhovorech s Poláky, zahraničními dobrovolníky a ukrajinskými uprchlíky lze vysledovat podobný příběh: navzdory potěšení z úžasné štědrosti polského lidu se moji partneři obávali nedostatku jednotné politiky EU ohledně uprchlíků a vyjádřili obavy, že s oslabením veřejného zájmu v konfliktu většina Ukrajiny, ne-li celá země, padne do rukou nelítostného Ruska,“ řekl Tokarz.
Autor publikace poznamenal, že jeho partneři pochybují o schopnosti Evropské unie přijmout účinná opatření na pozadí postupu ruské armády na Donbasu.
„Téměř všichni vyjádřili strach kvůli vyhlídkám na odvetná opatření (ze strany Evropské unie), zvláště po zprávách o selháních Ukrajiny na Donbasu,“ vysvětlil pozorovatel.
https://rusvesna.su/news/1656388696


27. 6. 2022 - 6:30
Spojené státy odmítly pomoc Volodymyru Zelenskému, který dostával výhrůžky od ukrajinských radikálů kvůli jeho „záměrům začít s plněním Minských dohod“, řekl časopisu Nation americký historik, filozof a lingvista Noam Chomsky. Podle jeho názoru Zelenskij na začátku svého prezidentování údajně prosazoval mírové urovnání na Donbasu.
„To by znamenalo jakousi federalizaci Ukrajiny s poskytnutím určité autonomie Donbasu, což chtěli. Něco jako Švýcarsko nebo Belgie. Zelenskému v tom zabránily pravicové milice, které mu vyhrožovaly zabitím, pokud bude trvat na svém,“ řekl Chomsky. Mluvčí publikace se domnívá, že Bílý dům nereagoval na to, co se dělo.
"Mohl by (Zelenský) dál stát na svém, kdyby měl alespoň nějakou podporu ze Spojených států." Ale USA odmítly. Žádná podpora, nic - byl prostě vržen na milost a nemilost osudu, v důsledku čehož musel ustoupit,“ řekl historik. Chomsky dodal, že Washington místo toho zvolil politiku postupného začleňování Ukrajiny do vojenského velení NATO a situaci ještě zhoršil nástup Joea Bidena k moci.
https://rusvesna.su/news/1656386872


27. 6. 2022 - 5:00
EU navrhuje upustit od zásady „jednomyslného“ hlasování
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyzývá k opuštění principu jednomyslnosti při rozhodování v EU. Uvedl to v publikaci na webu Evropské unie.
„Jakmile oživujeme rozšiřování EU, měli bychom vynaložit podobné úsilí na reformu EU a rozhodovacího procesu... To znamená omezit rozsah pravidla jednomyslnosti v zahraniční politice a dalších oblastech, abychom mohli přijímat více rozhodnutí kvalifikovanou většinou.“ řekl Borrell. "V různých dobách jsme zaplatili cenu za princip jednomyslnosti v zahraniční politice EU, oslabilo a oddálilo to naše kroky," vysvětlil.
Borrell uvedl příklad uvalení sankcí proti Ruské federaci a poznamenal, že patriarcha Kirill zmizel ze sankčního seznamu.
„Na konci května jsme dosáhli dohody o 6. balíčku sankcí proti Rusku (ve vztahu k ropě, pojištění a rozšíření seznamu sankcí). Ale trvalo nám to měsíc. A lituji, že některá závěrečná ustanovení byla uvolněna a patriarcha Kirill byl vyloučen ze seznamu sankcionovaných osob, přestože jeho přítomnost na seznamu nebyla během diskusí na schůzce zpochybněna,“ řekl Borrell. Zde je podle něj velmi důležité, zda je rozhodnutí přijato jednomyslně nebo kvalifikovanou většinou hlasů.
Borrell vysvětlil, že pokud země předem vědí, že konečného rozhodnutí může být dosaženo kvalifikovanou většinou, mají silnou motivaci vyjednávat a budovat konsenzus. Pokud vědí, že mohou vše zablokovat, nemají motivaci dosáhnout zdravého kompromisu.
„Mohou sedět na svých pozicích a nutit ostatní, aby se změnili. A čím více outsiderů je ve své taktice považováno za úspěšné, tím více se tato dynamika šíří a nyní k vetování dochází častěji než v minulosti,“ zdůraznil šéf evropské diplomacie.
Všimněte si, že k opuštění zásady jednomyslnosti je nutné přijmout v této otázce jednomyslné rozhodnutí.  https://rusvesna.su/news/1656351581


27. 6. 2022 - 4:30
Více než 80 % občanů USA věří, že se to v jejich zemi nyní vyvíjí špatně, a pouze 19 % – že to jde dobře. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla televizní stanice CBS.
Studie byla provedena ve dnech 24. až 25. června – bezprostředně po významném rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní záruky pro potraty. Respondenti byli požádáni, aby se vyjádřili k tomuto kroku a situaci v zemi jako celku.
Skutečnost, že zejména demokraté toto rozhodnutí neschvalují, je přiměla být kritičtější k tomu, jak se věci v zemi jako celku vyvíjejí. Tím se celkový počet dále snížil. Podle průzkumu televizního kanálu k dnešnímu dni pouze 19 % Američanů věří, že se v zemi daří dobře. Opačného hodnocení se přitom drží 81 % dotázaných.
Obecně se názory Američanů na rozsudek v případu Roe v. Wade, který dal ústavní záruky za potrat, výrazně liší podle toho, s jakým politickým táborem sympatizují – s demokraty, nebo republikány. Mezi dotázanými příznivci Demokratické strany USA tak rozhodnutí Nejvyššího soudu schvaluje pouze 17 % (78 % – mezi příznivci Republikánské strany). Průzkum byl proveden mezi 2 265 americkými občany.
Připomeňme, že ústavní právo na potrat ve Spojených státech bylo minulý týden zrušeno.
https://rusvesna.su/news/1656351928


27. 6. 2022 - 4:00
Spojené státy mohou převést NASAMS, pokročilý systém protiraketové obrany středního až dlouhého doletu, na Ukrajinu. To má být oznámeno tento týden, uvádí CNN s odkazem na informovaný zdroj.
Na summitu vedoucích představitelů G7 v Německu již americký prezident Joe Biden oznámil vedoucím představitelům G7, že USA poskytnou Ukrajině lepší raketové systémy a munici, protože její válka s Ruskem eskaluje. A tento týden bude rozhodnutí veřejně oznámeno.
Jedná se o pokročilý systém protivzdušné obrany NASAMS schopný zasáhnout cíle na vzdálenost více než 160 km. Toto rozhodnutí bylo přijato v reakci na žádost ukrajinských úřadů. Oznámena bude také další vojenská podpora, včetně více dělostřelecké munice a protibateriových radarů.
NASAMS je pokročilý norský systém protivzdušné obrany vyráběný konsorciem americké korporace Raytheon Technologies a norské skupiny Kongsberg. Každé mobilní odpalovací zařízení má šest modulů raket středního a dlouhého doletu země-vzduch.  https://rusvesna.su/news/1656347858


27. 6. 2022 - 03:00
Vedení německé chemické korporace BASF zvažuje uzavření největšího světového chemického komplexu v německém Lucwigshafenu. BASF se podle listu The Wall Street Journal potýká s nedostatkem surovin a zvýšenými náklady kvůli omezení dodávek ruského plynu.
„Ukončení výroby v tomto místě bude obrovský problém,“ řekl hlavní ekonom společnosti BASF Peter Westerheide. „Nikdy předtím jsme se s takovými situacemi nesetkali. Je těžké si to představit."
Podle vedení BASF, pokud chemický komplex přijme více než 50 % maximálního objemu plynu, bude moci provoz komplexu pokračovat. Pokud však ukazatel klesne pod tuto značku, bude muset být práce komplexu zastavena.
Okamžité pozastavení celého komplexu přitom může způsobit jeho kritické poškození a hrozit značnými bezpečnostními riziky, píše WSJ.  https://rusvesna.su/news/1656356512


27. 6. 2022 - 02:00
Kyjev požádal o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN o situaci na Ukrajině, vyplývá z dopisu ukrajinského stálého představitele organizaci Sergeje Kisliceja.
Schůzka o Ukrajině je naplánována na úterý v 15:00 (22:00 moskevského času).
"Mám tu čest požádat o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN... v rámci bodu programu "Zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině," uvedl Kislicja v dopise předsedovi Rady bezpečnosti.
Ukrajinský diplomat také žádá, aby generální tajemník OSN António Guterres podal zprávu Radě bezpečnosti. Stálý ukrajinský zástupce obviňuje Rusko ze zintenzivnění raketových útoků na ukrajinské území ve dnech 25. až 27. června. Kislicja tvrdí, že Rusko údajně útočí na civilní infrastrukturu.
V dopise, jehož kopii má RIA Novosti k dispozici, Kislicja, stejně jako další ukrajinští diplomaté a média, píše slova „Ruská federace“ malými písmeny. Již dříve stálý představitel Ruské federace při UNESCO Alexander Kuzněcov řekl, že ukrajinská delegace při UNESCO ztrácí smysl pro proporce a jejich jednání vyvolává na straně mnoha států stále větší podrážděnost: „například se jednoduše smějí tomu, že ukrajinská delegace začala vyzývavě psát slovo „Rusko“ s malým písmenem.
https://rusvesna.su/news/1656367810


27. 6. 2022 - 1:00
Mezinárodní ratingová agentura Moody's vydala oficiální prohlášení, že Rusko nesplácelo eurobondy. Informuje o tom agentura Reuters. Podle agentury také Bílý dům oznámil bankrot Ruska.
Dříve Bloomberg napsal, že v Rusku došlo k nesplácení státního dluhu v cizí měně. A že se tak stalo poprvé od roku 1918. V neděli skončila doba odkladu pro placení úroků ze státních dluhopisů ve výši 100 milionů dolarů. Chybějící platby jsou považovány za výchozí. Stalo se tak, protože devizové rezervy ruské centrální banky byly od jara zmrazeny kvůli sankcím a největší banky jsou izolovány od globálního finančního systému. Bloomberg píše, že je to známka toho, že se Ruská federace mění v „ekonomického, finančního a politického vyvrhele“.
Kreml mezitím nesouhlasil se zjištěními agentury Bloomberg, že Rusko mělo technické selhání. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Pěskov označil taková prohlášení za „naprosto nezákonná“, protože nezbytná platba v cizí měně byla provedena již v květnu a skutečnost, že prostředky nebyly příjemcům převedeny, „není náš problém.“  https://rusvesna.su/news/1656366566


27. 6. 2022 - 17:10
Lotyšsko se rozhodlo znovu odebírat ruský plyn, tentokrát za rubly. Zásoby plynu v Lotyšsku se totiž kriticky snížily. Gazprom již do země dodávky plynu obnovil.
https://politikus.info/events/144743-latviya-prishla-na-poklon-k-gazpromu-i-vozobnovila-pokupku-rossiyskogo-gaza-za-rubli.htm27. 6. 2022 - 22:05
Většina obyvatel Lisičansku nepodporuje ukrajinskou armádu a kyjevský režim, uvádí zpráva francouzského televizního kanálu France 24.
Video chtělo ukázat, jak ukrajinští dobrovolníci „pomáhají“ místním obyvatelům evakuovat město, ale novináře překvapily nečekané proruské nálady mezi místním obyvatelstvem.
"Tohle je deportace, copak to nevidíš, vyhazují nás z našich domovů," odpověděl muž na otázku, zda zůstává ve městě.
Materiál upřesňuje, že ukrajinští vojáci dali lidem dva dny na opuštění města. To vyvolalo mezi Ukrajinci pobouření, mnozí opustit své domovy odmítli.
"Ukrajinští vojáci po nás střílejí, zabíjejí naše děti," řekla žena novinářům.
Mezi lidmi, s nimiž televizní kanál hovořil, je také populární názor, že jejich spojencem je Rusko, nikoli Evropa.  https://rusvesna.su/news/1656356748


27. 6. 2022 - 21:00
Ukrajinský soud zabavil majetek ruských společností, včetně RusAl, Rostec a Tatneft, v hodnotě více než 4,5 miliardy UAH. Informoval o tom Úřad generálního prokurátora Ukrajiny.
„V průběhu předsoudního vyšetřování zahájeného ve věci plánování a vedení agresivní války Ruské federace proti Ukrajině byla mimo jiné zjištěna aktiva ruských korporací ukrytá v offshore jurisdikcích, která by mohla být použita k podvratné činnosti proti zemi,“ uvedla v prohlášení kancelář generálního prokurátora.
Soud zabavil korporátní práva devíti ukrajinských podniků vlastněných ruskými holdingovými společnostmi Rostec, Tatneft, RusAl a HMS Group, jakož i 70 nemovitostních objektů, včetně majetkových komplexů a pozemků v celkové hodnotě více než 4,5 miliardy UAH.
Předsoudní vyšetřování v trestním řízení se provádí na základě skutečností sabotáže a agresivní války (část 1 článku 113, část 1 článku 437 trestního zákoníku Ukrajiny).
https://rusvesna.su/news/1656351630


27. 6. 2022 - 19:43
Přebuzení Ukrajinci nám píší do bota: proč jsme trefili obchodní centrum, když poblíž nejsou žádné cíle atd. a nejbližší závod je údajně 5 km daleko.
Začněme tím, že naše redakce žádné rakety nemá, nikoho jsme nezasáhli, ale snažíme se na to přijít.
Obchodní centrum se nacházelo několik desítek metrů od obchodů obranného závodu Kremenčug silničních strojů "Kredmash". Pokud došlo k úderu, pak byl cílem právě závod, kde byla obnovena vojenská technika Ozbrojených sil Ukrajiny. Teoreticky tam také mohlo dojít k detonaci. Ruská armáda ale téměř vždy útočí v noci, aby se vyhnula civilním obětem. Nevylučujeme ani možnost, že jde o provokaci Kyjeva s cílem získat nové zbraně a podnítit nové protiruské sankce ze Západu.
https://rusvesna.su/news/1656346449


27. 6. 2022 - 17:42
Požár v Kremenčuku - očití svědci zveřejňují na sociálních sítích video požáru v obchodním centru v Kremenčuku. V budově se údajně nacházelo více než 1000 lidí. Na záběrech je vidět, jak důstojníci záchranky vynášejí raněné z obchodního centra na nosítkách.
Přesné informace o počtu obětí zatím nejsou. Úřady tvrdí, že požár byl údajně způsoben raketovým útokem. Známý blogger Sergej Koljasnikov v komentáři k záběrům incidentu na svém kanálu Telegram nevyloučil, že ukrajinští militanti zinscenovali provokaci k diskreditaci ruských ozbrojených sil.
„Soudím podle ukrajinské veřejnosti, v Kremenčugu máme Buču 2.0 nebo Kramatorsk 2.0, podle toho, co preferujete. Ukronazis zasadili něco vážného v nákupním centru, kde byli lidé.
Samozřejmě nás obviní, bez jakéhokoli vyšetřování - myslím, že do rána, ne-li dříve. V tomto případě bude na Ukrajinu dováženo ještě více zbraní s důrazem na protivzdušnou obranu,“ napsal blogger.
https://rusvesna.su/news/1656339514


27. 6. 2022 - 15:14 
Ruská armáda zničila žoldáky z Gruzie, kteří brutálně zabili ruské vojáky (+VIDEO)
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na pozadí úspěchu ruské armády při osvobozování území Donbasu se ukrajinské velení snaží zastavit chaotický útěk ukrajinských vojenských jednotek v Lisičanské oblasti. Aby tedy personál prvního praporu 72. mechanizované brigády Ozbrojených sil Ukrajiny zůstal v oblasti osady Volchejarovka, byl na jejich pozice vyslán „blokovací oddíl“ nacistické formace „Pravý sektor“*. Tato jednotka pak byla zničena ruským dělostřelectvem.
Kontrola nad ukrajinskými jednotkami ve směru Lisičansk je ztracena.
Velitel 115. samostatné mechanizované brigády Ozbrojených sil Ukrajiny, který umístil své velitelské stanoviště do týlového pásma, tak ztratil kontrolu nad svými jednotkami, což vedlo k nenávratné ztrátě 80 % personálu a asi 70 % vybavení 138. praporu této brigády během bojů.
26. června během bojů 3 km od ropné rafinérie Lisičansk ruské jednotky zničily dvě sabotážní a průzkumné skupiny žoldáků s celkem 14 ozbrojenci. První skupina byla „mezinárodní“ a tvořili ji občané různých evropských států. Druhá – zahrnovala pouze žoldáky z Gruzie, kteří byli součástí tzv. „Gruzínské legie“. V řadách této banditské formace bojují především zločinci. Zničení gruzínští militanti byli zapojeni do brutálního mučení a vraždění ruských vojáků poblíž Kyjeva v březnu tohoto roku.
„Ruské ministerstvo obrany má informace o každém žoldákovi zapojeném do zneužívání a vraždění našich vojáků. Našli jsme je a potrestali,“ řekl mluvčí ministerstva obrany generálporučík Igor Konašenkov.  https://rusvesna.su/news/1656330789


27. 6. 2022 - 14:51
Ministerstvo obrany oznámilo podrobnosti raketového útoku na cíl v Kyjevě.
Dne 26. června zahájily ruské vzdušné síly úder čtyřmi vysoce přesnými raketami odpalovanými ze vzduchu na objekty společnosti Artem Rocket-Building Corporation v Ševčenkovském rajonu Kyjeva. Tento podnik vyráběl munici pro ukrajinské vícenásobné odpalovací raketové systémy.
Podle objektivních kontrolních údajů dosáhly všechny čtyři rakety svého cíle. Objekt je zasažen. Civilní infrastruktura města Kyjeva nebyla v důsledku použití vysoce přesných zbraní poškozena.
Kyjevský režim se pokusil ruské vysoce přesné rakety pomocí protiletadlových zbraní rozmístěných ve městě zachytit. Více než 10 protiletadlových střel na to použily ukrajinské posádky protiletadlových raketových systémů S-300 a Buk M1.
Kvůli chybějícímu kontaktu mezi odpalovacími zařízeními systémů protivzdušné obrany a rádiovým zařízením umístěným v městských oblastech byly ukrajinským Bukem sestřeleny ve vzduchu dvě vlastní protiletadlové rakety S-300. Jedna z nich pravděpodobně dopadla na obytný dům.
https://rusvesna.su/news/1656330525


27. 6. 2022 - 14:32
Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny, masivně se vzdávající na Donbasu, mají novou specializaci. Nyní už všichni nejsou kuchaři, ale řidiči vozidel pro zásobování materiálními prostředky. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů „Rusvesny“ ze zóny speciální operace.
Seskupení "Odvážní" stále více zajímá vojáky Ozbrojených sil Ukrajiny týlových jednotek. Na první pohled je těžké jejich pohádkám uvěřit, ale ve skutečnosti se to děje přesně tak. Obrovské ztráty personálu nutí velení Ozbrojených sil Ukrajiny vrhnout na frontu všechny. A pokud se vojenské jednotky, zejména dělostřelectvo, velení stále nějak snaží stáhnout a zachránit, tak s takovými kuchaři-řidiči si hlavu nelámou a bez lítosti je nechávají svému osudu.
https://rusvesna.su/news/1656326299


27. 6. 2022 - 14:09
Vojenské hřbitovy na Ukrajině rychle rostou co do rozlohy i počtu hrobů.
Na záběrech je vidět jeden ze hřbitovů v Dněpropetrovsku s řadami čerstvých hrobů táhnoucích se do dálky.
Taková videa odrážejí skutečně obrovské ztráty mezi vojáky Ozbrojených sil Ukrajiny mnohem lépe než značně podhodnocená hlášení z ukrajinského generálního štábu a propagandistů.


27. 6. 2022 - 13:46
Kreml se vyjádřil k rannímu prohlášení Bloombergu, že v pondělí večer údajně došlo v Rusku k defaultu – neplacení zahraničních dluhových závazků.
Dmitrij Pěskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina, uvedl, že tato obvinění jsou absolutně neopodstatněná, protože odpovídající platba za dvě emise suverénních eurobondů se splatností v letech 2026 a 2036 byla provedena Ministerstvem financí Ruské federace předem.
„Tato obvinění z prodlení jsou v tomto případě absolutně neopodstatněná, protože ještě v květnu byla provedena nezbytná platba v cizí měně. Skutečnost, že Euroclear tyto peníze zadržela a nepřinesla je příjemci, už není náš problém,“ zdůraznil Kreml.  https://rusvesna.su/news/1656324488


27. 6. 2022 - 11:55
V závodě Azot v Severodoněcku už nezůstali žádní rukojmí. (+VIDEO) 
Uvedl to velvyslanec LLR v Rusku Rodion Mirošnik.
„Dnes je území průmyslové zóny Azot zcela osvobozeno od ukrajinských militantů. 
Někteří lidé tam ještě zůstávají (v průmyslové zóně Azot), a to z několika důvodů. Za prvé, určitý počet lidí prostě nemá kam jít a nechce opustit území Severodoněcku. Takových lidí je asi 30 %. Jsou to lidé, kteří se tam rozhodli prozatím zůstat v protileteckých krytech, naši bojovníci jim nyní nosí jídlo, vodu a léky.
Více než 500 lidí, kteří se rozhodli opustit úkryt na území Severodoněckého „Azotu“, bylo dnešního rána transportem vyvezeno převážně do Starobelsku. Tam je distribuční místo, kde se lidé již rozhodují, kam chtějí jít dál, kde mají příbuzné nebo chtějí jít do přechodných ubytovacích míst,“ řekl Mirošnik na televizním kanálu Rossija-24.  https://rusvesna.su/news/1656319249


27. 6. 2022 - 10:58
Nepřátelské údery s Točka-U na vojenský objekt v LLR. (FOTO, VIDEO)
Ráno 27. června uskutečnili ozbrojenci Ozbrojených sil Ukrajiny úder raketou Točka-U v oblasti osady Zimogorje (LLR, Slavjanoserbsky okres). Uvádí se, že cílem úderu byl muniční sklad jednotek LLR. Zastoupení republiky v JCCC objasnilo, že úder byl zasazen asi v 9:00 z nepřátelských pozic v oblasti Arťomovsk (Bachmut).  https://rusvesna.su/news/1656316465


27. 6. 2022 - 10:31
Ruský senátor, předseda komise Rady federace pro informační politiku Alexej Puškov reagoval na britského premiéra Borise Johnsona, který se chystal nakupovat energii nikoli v Rusku, ale „někde jinde“.
„‚Někde jinde‘, pokud to Johnson neví, neexistuje žádné volné a dostupné uhlíkové palivo. Nastolení „nové energie“ v Evropě bude pro mnoho zemí extrémně bolestivé a bude vyžadovat mnoho let restrukturalizace. Katar ani Alžírsko  ztrátu ruského plynu nedoženou. Už teď je zřejmé, jak bolestivé bude vzdát se i ruské ropy. Není náhodou, že Maďarsko odmítlo jít touto cestou,“ napsal Puškov na Telegramu.  https://rusvesna.su/news/1656314053


27. 6. 2022 - 09:59
Šéfka Evropské komise odmítla myšlenku bojkotu summitu G20 v případě Putinovy ​​účasti.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že nepodporuje myšlenku bojkotu summitu G20, pokud se ho zúčastní ruský prezident Vladimir Putin.
"Měli bychom pečlivě zvážit, zda bude G20 paralyzována. Proto to nepodporuji,“ řekla v rozhovoru pro německou televizi ZDF na okraj summitu G7.
Von der Leyenová dodala, že formát G20 má větší význam nejen pro vyspělé země, ale i pro ty rozvojové.
Již dříve se Spojené státy a řada spojeneckých zemí pokusily vyvinout tlak na Indonésii, která letos předsedá G20, aby odmítla ruskou účast na summitu G20, který se bude konat v listopadu na indonéském ostrově Bali, a to z důvodu situace na Ukrajině.
Oficiální Jakarta však odpověděla, že pozvánka do Ruska už byla odeslána a nelze ji stáhnout, summit G20 zvažuje ekonomické otázky a politika nemůže ovlivnit jeho agendu. Indonéská vláda zároveň na návrh Spojených států a jejich spojenců pozvala na summit Ukrajinu.
Tiskový tajemník ruského vůdce Dmitrij Pěskov řekl, že rozhodnutí o formátu ruské účasti bude učiněno s blížícím se summitem, každopádně Vladimir Putin má pozvánku na fórum a Moskva pokračuje v práci v jeho rámci.  https://rusvesna.su/news/1656313192


27. 6. 2022 - 6:30
Ukrajinci - do krytu: Nizozemci vystěhovali uprchlíky ze svých domovů.
Obce v Nizozemsku se připravují na příliv ukrajinských uprchlíků do azylových domů, protože místní, kteří je hostili, je nechtějí nechat v létě samotné ve svých domovech, uvádí NU.nl.
„Kočka jde do penzionu (myšleno hotely pro mazlíčky – pozn. red.) a Ukrajinci do útulku, ano, to je krutá realita,“ řekl jeden z účastníků procesu přijímání uprchlíků.
Podle publikace žije v současnosti v regionu Středního a Západního Brabantska u soukromých osob asi 1200 ukrajinských uprchlíků. Už nyní se přitom najdou hostitelské rodiny, které se obracejí na místní úřady s dotazem, zda musí uprchlíky v létě ubytovat.
"Někdy jsou Ukrajinci opravdu jen ponecháni v krytech," uvedlo regionální bezpečnostní oddělení Brabant-Zuidost. Jak je uvedeno v oddělení, místní obyvatelé „otevřeli svá srdce a své domovy, aniž by si uvědomili, jaký dopad to bude mít“.
"Líbánky skončily, dost." Nyní přicházejí proud lidí, kteří říkají: Jedu na dovolenou a nechci, aby Ukrajinci zůstali v mém domě sami,“ uvedlo ministerstvo.
V současnosti žije v regionu asi 800 Ukrajinců s hostitelskými rodinami. Podle publikace se v příštích týdnech možná budou muset vrátit do oficiálních úkrytů.
Bezpečnostní oddělení regionu Hollands-Midden také oznámilo, že existují uprchlíci z Ukrajiny, kteří se vracejí z hostitelských rodin. Důvod odchodu se přitom může lišit od nedostatku volného místa až po „problémy mezi hostitelskou rodinou a hosty,“ poznamenává NU.nl.
Od 24. února dorazilo do sousedních zemí Ukrajiny podle OSN více než osm milionů uprchlíků. Od začátku speciální operace se do Ruska přestěhovalo více než 1,3 milionu lidí, přes 4,1 milionu do Polska, více než 690 tisíc do Rumunska a více než 525 tisíc na Slovensko.
https://rusvesna.su/news/1656300553


27. 6. 2022 - 6:00
USA vedou Ukrajinu ke kolapsu - NI.
USA a NATO nesou plnou odpovědnost za situaci na Ukrajině. Tento názor podle The National Interest vyjádřil americký politolog John Mearsheimer.
Expert je si jistý, že oficiální Washington vedl a nadále provádí takovou politiku vůči Ukrajině, kterou Moskva považuje za existenční hrozbu pro Rusko. Zejména se bavíme o „americké posedlosti zatáhnout Ukrajinu do NATO a udělat z ní baštu Západu na hranici s Ruskem“. Washington navíc nemá zájem najít diplomatické řešení konfliktu.
„Spojené státy ve skutečnosti Ukrajině pomáhají jít po falešné cestě imaginárních „vítězství“, což ve skutečnosti vede zemi k úplnému kolapsu,“ cituje politolog publikaci.
„Historie přísně odsoudí Spojené státy a jejich spojence za jejich úžasně stupidní politiku vůči Ukrajině,“ uzavírá Mearsheimer.
Dříve bývalý americký diplomat Chas Freeman v článku pro The Grey Zone poznamenal, že Spojené státy vedou na Ukrajině nevyhlášenou válku s Ruskem, aby si udržely svou hegemonii ve světě. Je přesvědčen, že akce oficiálního Washingtonu neponechaly Moskvě jinou možnost než použít sílu. USA budou bojovat proti Rusku „do posledního Ukrajince,“ řekl Freeman.
https://rusvesna.su/news/1656282264


27. 6. 2022 - 5:00
Litva hodlá vetovat rozhodnutí Evropské komise o neomezeném tranzitu zboží do Kaliningradské oblasti a dalších částí Ruské federace přes země EU. Uvedl to poslanec Evropského parlamentu Petras Auštrevičius.
Řekl, že tento týden se v EU konalo několik setkání. Litva však vyjádřila nekompromisní postoj k nepřípustnosti tranzitu sankcionovaného zboží do Kaliningradu. A zprvu většina souhlasila, ale nakonec se někdo vyslovil „proti“ a finální dokument, který se nyní připravuje v EU, již umožní dodávku sankcionovaného zboží z Ruska do Ruska (tj. do Kaliningradu) přes území Litvy.
"Co musíme udělat? Je třeba oslovit Berlín, předsednictví Paříže a EK. Litva oficiálně deklaruje svůj nesouhlas a jakékoli změny nařízení bez souhlasu COREPER (stálí zástupci EU - pozn. red.) a Rady ministrů jsou neplatné a vyžadují předložení problému k politické diskusi. Tam má Litva právo veta a nepochybně bude mít podporu ostatních zemí EU proti velké a vlivné zemi,“ řekl Auštrevičius.
https://rusvesna.su/news/1656279890


27. 6. 2022 - 04:00
Ukrajinští uprchlíci v Belgii jsou povinni opustit své domovy – majitelé je už tam nechtějí, píše evropské vydání Euobserveru.
Příběh s takovou zápletkou vyprávěla novinářům 32letá Alina Kochanko-Parandy. Téměř přesně před třemi měsíci přijela z Kyjeva s matkou a malou dcerkou do Bruselu. Od té doby pracovala jako spojka mezi bruselskou vládou a dalšími Ukrajinci v rámci širšího úsilí města zapojit uprchlíky do rozhodování a řešení problémů.
„Máme situaci, kdy majitelé chtějí jet na dovolenou a nechtějí, aby Ukrajinci zůstávali u nich doma. Potřebují, aby Ukrajinci opustili jejich domovy. Víme, že někteří už skončili na ulici,“ uvedla s tím, že někteří z těchto Ukrajinců spí na nádraží Midi v centru Bruselu.
Belgičtí pronajímatelé se také zdráhají pronajmout byty Ukrajincům, protože jejich status dočasné ochrany vyprší příští rok v březnu. Typické belgické nájemní smlouvy jsou často dlouhé 3, 6 nebo 9 let.
Akutní bytová krize se bude jen zhoršovat. Kochanko-Parandy ale upozorňuje na jiný problém – belgická administrativa a její četné městské komuny v Bruselu jsou příliš pomalé.
Podmínky jsou žalostné v Ariana, speciálním stanovišti pro přijíždějící Ukrajince, které provozuje Vlámský červený kříž v nejbohatší bruselské čtvrti Woluwe-Saint-Lambert. Někteří jsou uvězněni v centru celé týdny a nemohou se zaregistrovat, aby ochránili svá práva, která zaručuje směrnice EU o dočasné ochraně.
Pro některé Ukrajince je také obtížné přizpůsobit se nové realitě, říká Kokhanko-Parandiy: „Přijdete sem a uvědomíte si, že prostě musíte začít úplně od začátku.“
Další dotazovanou na Euobserveru je Ekaterina Cliffordová, 47letá Ruska, která poslední čtyři roky žije v Bruselu. Říká, že život v Bruselu je prostě drahý. Většina obyvatel belgické metropole utratí podle představitelů města asi 50 procent svého měsíčního příjmu jen za nájem.
https://rusvesna.su/news/1656256872


27. 6. 2022 - 03:00
Obrovské ztráty: Zprávy ukrajinských médií jsou jako účetní kniha ze hřbitova (FOTO) Ozbrojené síly mají obrovské ztráty. Potvrzují to publikace v ukrajinských médiích. Například zpravodajství jednoho ze zakarpatských médií se stalo jedním nepřetržitým nekrologem.
Připomeňme, že jednotky umístěné na Zakarpatí, zejména 128. brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny (Mukačevo) a 101. brigáda územní obrany (Užhorod), byly mezi těmi, kdo spadli do kotle u Lisičanska.
https://rusvesna.su/news/1656267715


27. 6. 2022 - 2:00
Polské úřady oznámily, že od 1. července již nebudou moci ukrajinští uprchlíci cestovat vlaky RCR Intercity zdarma. Informovalo o tom tiskové oddělení společnosti.
„Aktuální pravidla pro vydávání bezplatných jízdenek pro uprchlíky z Ukrajiny budou platit do čtvrtka 30. Od pátku 1. července se tyto cesty budou konat podle obecných pravidel obsažených v meziměstském řádu PKP,“ píše se ve zprávě.
Upřesněme, že o zavedení bezplatného cestování pro ukrajinské uprchlíky bylo rozhodnuto téměř od začátku speciální vojenské operace – od 26. února. Během této doby využilo služeb bezplatných vlaků 2,3 milionu občanů Ukrajiny.  https://rusvesna.su/news/1656281599


27. 6. 2022 - 1:00
Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump prohlásil, že za poslední dva roky se Spojené státy staly světu pro posměch. Oznámil to na shromáždění v Illinois.
„Tohle už není velká země, je to země úpadku. Nerad to říkám. Jde o zemi s nejvyšší inflací za 40 let, nejvyššími cenami pohonných hmot v historii. S energetikou jsme nikdy podobnou situaci neměli. Už nejsme energeticky nezávislý, dokonce ani dominantní stát, jako tomu bylo před dvěma lety,“ řekl.
Trump také sdělil, že za poslední dva roky američtí občané ztratili svobodu slova a nezávislý tisk. Došlo také k prudkému skoku kriminality a úmrtnosti a také nelegální migrace.
„Nejhorší však je, že za posledních pár let se přestalo naslouchat názoru naší země. Už nevzbuzuje respekt. Dokonce bych řekl, že se jí zbytek světa vysmívá,“ uzavřel.
https://rusvesna.su/news/1656279374


27. 6. 2022 - 0:30
Zahraniční žoldák hovořil o desítkách francouzských ozbrojenců zabitých ruskou armádou (VIDEO) Francouzská televize zveřejnila rozhovor s francouzským žoldákem z ukrajinské „Mezinárodní legie“.
Sedmadvacetiletý voják Karel z Bretaně bojuje od začátku konfliktu. Řekl, že 1. června byl na Ukrajině zabit další Francouz Wilfried Blériot a celkem už na Ukrajině zemřely desítky Francouzů. Francouzský velvyslanec na Ukrajině tyto údaje novinářům nepotvrdil, ale je známo, že tato smrt nebyla jediná.
Když mluví o složení „Mezinárodní legie“, tvrdí, že se v nové kampani hodně změnilo. Jestliže dříve byli žoldáci převážně z Evropy, nyní je zde mnoho zástupců z jiných částí světa, dokonce i z Japonska.
https://rusvesna.su/news/1656276658


26. 6. 2022 - 19:41
Vešlo ve známost, o čem prezidenti Francie a Ruska mluvili čtyři dny před zahájením ruské speciální operace na Ukrajině. Obsah tohoto rozhovoru zveřejnila televize France 2.
Na žádost Macrona, aby nastínil svou vizi situace, Putin odpověděl: „Co mohu říci? Sám vidíš, co se děje. Ve skutečnosti náš drahý kolega, pan Zelenskyj, nedělá nic (pro realizaci minských dohod). Lže vám."
Dále Putin požádal, aby vzali v úvahu mírové návrhy LDNR.
Macron odpověděl: „Návrhy separatistů jsou nám úplně fuk, nejsou zahrnuty v dohodě." Nabídl ale, že bude působit jako prostředník a uspořádá schůzku všech stran („To budu od Zelenského okamžitě požadovat“).
Poté se Macron konečně dostal k bodu svého volání – přesvědčit Putina, aby souhlasil se schůzkou s Joe Bidenem v Ženevě za účelem pokusu o deeskalaci.
Putin moc nadšení neprojevil: „Abych řekl pravdu, šel jsem hrát hokej. Teď k vám mluvím z tělocvičny. Nejprve musíme toto setkání připravit." Macron ho nakonec přiměl, aby v zásadě souhlasil.
Bezprostředně po výzvě oficiální Francie oznámila budoucí summit Biden-Putin, který se však nikdy nekonal.  https://rusvesna.su/news/1656259082


26. 6. 2022 - 19:00
Francouzský politik Geoffrey Bolle oznámil zkázu armády země po zprávě o ztrátě samohybných dělostřeleckých lafet Caesar Ukrajinou.
„Nejenže byly okradeny naše ozbrojené síly, ale naše vyspělá pozemní technika je nyní v rukou Rusů (neschopnost ukrajinské armády nebo korupce?). (Francouzský prezident Emmanuel) Macron je jediný, kdo je zodpovědný za toto ponižující fiasko,“ napsal na Twitteru.
23. června Uralvagonzavod na svém oficiálním kanálu Telegram požádal francouzského politika Régise Castelnaua, aby předal slova vděčnosti vůdci páté republiky za darovaná samohybná děla, protože se „na farmě budou hodit“. Vojensko-průmyslový podnik slíbil, že zbraně vytvořené koncernem Nexter pečlivě rozebere.  https://rusvesna.su/news/1656257094


26. 6. 2022 - 18:21
Bloomberg oznámil, že doba odkladu pro Rusko k zaplacení přibližně 100 milionů dolarů v pozdních platbách za vládní dluhopisy vyprší v noci 27. června, a pokud se peníze nedostanou na účty, investoři mohou zaznamenat technický „default“.
Agentura tuto situaci označuje za jedinečnou, protože země má prostředky a chuť platit, ale sankce uvalené Západem jí tuto příležitost vzaly.
„Pro Rusko to bude první nesplácení zahraničního dluhu od doby, kdy se bolševici v roce 1918 vzdali dluhů z carské éry,“ píše se v článku.
V dubnu USA zakázaly Rusku obsluhovat zahraniční dluh, aniž by obnovily licenci, která držitelům dluhopisů umožňovala přijímat platby. Jeho platnost vypršela 25. května: Citibank odmítla působit jako platební agentura pro dolarové dluhové cenné papíry a ministerstvo financí převedlo tyto funkce na Národní vypořádací depozitář.
Ruské ministerstvo financí předem převedlo prostředky na výplatu kuponů na dvě emise suverénních eurobondů splatných v letech 2026 a 2036 v dolarech a eurech, které byly splatné 27. května. Platební agent, National Settlement Depository, obdržel prostředky na výplatu výnosů z ruských eurobondů splatných v roce 2026 ve výši 71,25 mil. USD a splatných v roce 2036 ve výši 26,5 mil. EUR. Bloomberg 29. května oznámil, že tyto fondy se pravděpodobně nedostaly k investorům.
Ruský ministr financí Anton Siluanov poté slíbil, že Rusko nabídne nástroj ke splnění závazků všem držitelům eurobondů.
Rusko je spolehlivým dlužníkem a bude se snažit splatit zahraniční dluhy, i když se Západ postaví do cesty; Rusko má dostatek měny a zdrojů na splacení dluhu, poznamenal ministr.
Siluanov dodal, že případné vyhlášení technického nesplácení ruského vládního dluhu kvůli krokům Spojených států životy Rusů nijak neovlivní. Označil vytváření umělých bariér pro obsluhu ruských dluhopisů za frašku a varoval před vážnými důsledky pro celý svět. Podle šéfa ministerstva financí musí Západ vyhlásit bankrot, aby získal zpět zmrazené rezervy centrální banky. Siluanov také řekl, že v této situaci je správné uznat odmítnutí zahraničních finančních zprostředkovatelů splnit své závazky jako „nesplnění“.  https://rusvesna.su/news/1656256098


26. 6. 2022 - 17:56
Ozbrojené síly Ukrajiny provedly raketový útok na věž Černomorněftegaz.
Věž Černomorněftegazu byla ostřelována v Černém moři, uvádí Baza. Podle publikace byl úder zasazen pravděpodobně raketou, v noci z 25. na 26. června na samozdvižné plovoucí vrtné plošině Tavrida.
Úder zasáhl heliport a zanechal po sobě 5metrovou díru. V důsledku ostřelování nebyly žádné oběti.
https://rusvesna.su/news/1656255391


26. 6. 2022 - 16:29
Raketový útok na Kyjev: co se skutečně stalo?
Kyjevský režim se stále více podobá Washingtonem vycvičeným teroristům ze syrské Jabhat al-Nusra* nejen válečnými metodami, ale také vytvářením padělků podle nejlepších tradic Bílých přileb.
Pojďme se podívat na dnešní padělatelský hit - takzvaný „Raketový útok na obytný dům“ a ženu s ruským pasem zavalenou podlahovou deskou. Od samého rána Kyjev pečlivě „rozptyluje“ a rozpracovává tento případ v kontrolovaných médiích a sociálních sítích. Novináři byli navíc na místo „úderu“ vpuštěni doslova okamžitě, fotografie agentury Reuters se bleskově rozšířila po celém světě a na místo „úderu“ okamžitě dorazil i Vitalij Kličko, který hraje roli starosty Kyjeva.
Existuje však řada bodů, o kterých ukrajinští propagandisté ​​raději mlčí:
1. Úder byl zasazen na obranný závod "Arťom", který se nachází hned za tímto domem.
2. Dotčený dům v obytném komplexu Lvovsky kvartal byl nebytový - nájemníci byli přesídleni poté, co utrpěl podobný úder na závod už 29. dubna.
3. Poškození samotného domu je pro zásah Kalibrem příliš malé, to znamená, že to byly buď úlomky, nebo důsledek pádu rakety ukrajinské protivzdušné obrany.
4. Na Kyjev bylo dnes vypáleno celkem 14 raket. Proč neukážou výsledky dalších třinácti zásahů?
5. Jak propagandista Geraščenko téměř okamžitě získal pas ženy, která byla pohřbena pod troskami? To zachránili záchranáři nejprve její pas? A jaká je pravděpodobnost, že se v troskách domu „najednou“ našel prakticky neporušený a prachem nezakrytý pas, ve kterém snadno uvidíte fotku a jméno?
„Rusvesna“ se svého času velmi hluboce zabývala činností „Bílých přileb“ v Sýrii, analyzovali jsme každý případ jejich falešných produkcí, které byly časem více a více nedbale prováděny. Proto je rozpoznatelný rukopis amerických kurátorů viditelný na první pohled.
https://rusvesna.su/news/1656250183


26. 6. 2022 - 15:25
Dnes v oblasti Čerkasy udeřily námořní řízené střely Kalibr. Údery byly provedeny z vod Kaspického moře.
Následkem úderů byl vážně poškozen železniční most přes Dněpr. Ruská armáda pokračuje v úderech na logistické dodavatelské řetězce pro zbraně a palivo ze Západu.
Událost potvrdil představitel Čerkaské oblasti Alexander Skichko. Na své stránce na sociální síti napsal: „Máme dva údery poblíž krajského centra. Jeden mrtvý a pět zraněných. Poškozená infrastruktura.
Skichko je známý tím, že vedl firemní večírky a pracoval v televizi, než se připojil k politickému týmu Vladimíra Zelenského. Nyní žádá obyvatele Čerkaského regionu, aby nezveřejňovali přesná místa příletu řízených střel a povahu utržených škod.
https://rusvesna.su/news/1656246345


26. 6. 2022 - 14:28
Marat Bashirov, ruský politolog a manažer GR, člen Expertní rady FAS RF, klade rozumnou otázku kyjevskému režimu, upřímná odpověď na ni plně vysvětluje ničení obytných budov v Kyjevě.
„Mám na Zelenského otázku ohledně dnešního raketového útoku na Kyjev. Na místa továrny umístíte vojenské jednotky a sklady. OK. Je to na tobě. Ale proč umisťujete svou protivzdušnou obranu do stejné městské oblasti, když si uvědomujete, že sestřelené rakety dopadnou v Kyjevě? Můžete je dát daleko desítky kilometrů daleko, kde nejsou žádná města a pravděpodobnost zásahu do civilních budov je mizivá. Trajektorie letu jsou zhruba pochopitelné. Ale to vy ne - protivzdušná obrana je přitisknuta k městu.
Pro pochybovače: sestřelená raketa padá téměř svisle se spirálovou rotací,“ píše ve svém kanálu Politjoystick Telegram.
Jak informovala Rusvesna, dnes byl zahájen raketový útok na Kyjev, byly zasaženy oblasti obranného podniku Arťom a úlomek sestřelené rakety zničil horní patra devítipatrové obytné budovy v okrese Ševčenkovskij. Ukrajinská propaganda se to snažila šířit jako záměrný úder do obytných čtvrtí, protože takové způsoby vedení války jsou blízké a srozumitelné kyjevskému režimu a válečným zločincům z ukrajinských ozbrojených sil. To je přesně to, co na Donbasu dělají téměř denně.
https://rusvesna.su/news/1656242930


26. 6. 2022 - 6:44
Obrovské sloupy kouře stoupají nad Kyjevem, když ruská armáda zahajuje silné raketové útoky. Dálkové bombardéry ruských leteckých sil zaútočily na cíle v hlavním městě Ukrajiny.
Cíle v různých částech města jsou zasaženy, nad místy dopadu stoupají obrovské sloupy kouře. Očití svědci natočili průlet řízené střely nad hlavním městem.
AKTUALIZOVÁNO
Ruské vzdušné síly zaútočily na Ševčenkovskij rajon Kyjeva. Uvedl to starosta města Vitalij Kličko.
https://rusvesna.su/news/1656215072


26. 6. 2022 - 06:00
Vojenský pozorovatel Izvestijí Anton Lavrov hovoří o prvních závěrech o účinnosti dělostřeleckých systémů NATO v rukou Ukrajiny.
Ukrajinské formace již více než měsíc masivně přijímají velkorážné dělostřelectvo NATO ze Spojených států, Francie, Norska, Kanady a dalších zemí. Již byla přepravena na frontu a zapojena do bitev. A nyní je jasné, že naděje Kyjeva, že s přijetím cizích dělostřeleckých systémů bude možné zvrátit vývoj a přejít do rozsáhlé protiofenzívy, vypadají jako nerealizovatelné.
I přes rozmístění do konce června minimálně 200 velkorážných dělostřeleckých systémů NATO ráže 155 mm není situace na frontě nakloněna Ukrajině, a to ani v tom nejdůležitějším směru právě teď – v Donbasu. Jediné „úspěchy“ byly zatím zaznamenány pouze v terorizaci civilního obyvatelstva Doněcka zahraničními houfnicemi s dlouhým doletem.
V oblasti měst Lisičansk a Bachmut prohrávají ukrajinské jednotky posílené zahraniční technikou i dělostřelecké souboje s vojsky Ruska a lidových republik. Právě teď je to jasně slyšet v Severodoněcku a Rubižně. Hrozbu tam představuje spíše palba pěchotních minometů a náhlé salvy Gradů než dalekonosná děla. Toho si všímají i zahraniční novináři operující na druhé straně fronty. Říká se, že na jeden projektil z ukrajinské strany je tucet odvetných.
U Lisičansku a Severodoněcku se vyvinula zvláště nepříjemná situace pro zahraniční dělostřelectvo. Úzký 25kilometrový krk potenciálního „kotle“ je neustále pod dohledem dronů a je dobře prostřelen. Probíhá hon na dělostřelectvo Ozbrojených sil Ukrajiny. Ministerstvo obrany Ruské federace pravidelně nahrává videa, kde bezpilotní letoun s velmi výkonnou optikou z velké vzdálenosti pozoruje nepřátelská děla a vícenásobné raketomety a poté, po označení cíle, jako odezva „darů“ od ruského dělostřelectvaa přilétají drony kamikadze. Z rysů krajiny je zřejmé, že některá z těchto videí byla natočena právě poblíž Lisičansku, včetně těch zveřejněných 21. června, na nichž jsou zachycovány hořící americké houfnice M777 a munice do nich.
Ukrajinské velení již přiznalo ztrátu 700 dělostřeleckých systémů od začátku speciální operace. Uvedl to před pár dny v rozhovoru pro časopis National Defense velitel logistiky ukrajinských pozemních sil Volodymyr Karpenko. Oficiální údaje o zničeném vybavení jsou podle ruského vojenského oddělení mnohem vyšší. V každém případě je jasné, že 200 - 300 dělostřeleckých systémů, byť s vysokým výkonem, není schopno tyto ztráty plně kompenzovat.
Ne všechny převedené zbraně jsou kvalitativně lepší, pokud jde o vlastnosti, než ztracený sovětský majetek. Nejpočetnější z dovážených dělostřeleckých systémů – americká tažená houfnice – je tak obzvláště zranitelný vůči high-tech nepříteli. Potřebuje hodně času na změnu polohy, aby se vyhnula opětované palbě. Ne náhodou se tyto zbraně staly nejčastěji zmiňovanými zničenými zahraničními zbraněmi ve zprávách ruského ministerstva obrany.
Schopnosti žádného ze samohybných děl "Msta-S" nebo "Hyacint-S" ztracených Ukrajinou a starých modifikací amerických samohybných lafet M109 nejsou zásadně lepší. Mají nízkou rychlost palby a nepříliš pokročilá zařízení pro řízení palby. Ani ony nejsou schopny se v klidu věnovat svému konání. Existují nejen záběry z dronů na raketomety dlouhého doletu, které je zakrývají palbou z protibaterií, ale také fotky poškození střepinami na jednom ze samohybných děl M109 přenesených Norskem.
Vážnější hrozbou a obtížným cílem pro boj s protibaterií jsou samohybné high-tech houfnice, jako je francouzský Caesar nebo německý Panzerhaubitze 2000. Dokážou se po zpětném odpalu pohybovat z pozice do pozice mnohem rychleji, vystřelit třikrát až čtyřikrát více ran za minutu než stejný M777 a mají veškeré potřebné vybavení pro přesnou střelbu. Ale takové zbraně byly převedeny v tak nepatrném množství, že prostě nejsou schopny něco na frontě změnit.
Moderní munice by mohla plně odhalit schopnosti děl NATO, ale zatím nebylo zaznamenáno použití satelitně naváděných Excaliburů ani střelba nad zemí a usínání s úlomky granátů s rádiovými pojistkami. Blok si zatím raději ponechává high-tech (a drahou) munici pro vlastní arzenál.
Již dokončené západní dodávky dělostřelectva se „likvidovaly“ po frontě od Charkova po Oděsu. Je jasné, že způsobují a způsobí nějaké ztráty. Nemohou však mít v takovém množství vážný dopad na průběh bojových akcí. Jediným místem, kde se importované dělostřelectvo v rukou Ozbrojených sil Ukrajiny „ukázalo“ v celé své kráse, byl Doněck. Ukrajinské síly se tam pomocí zvýšeného dostřelu cizích zbraní snaží dostat k objektům, ke kterým se dříve nemohly dostat. Někdy úspěšně, ale většinou, střely dopadají na obytné oblasti. Už byla nalezena munice z high-tech francouzských „Caesarů“ a amerických houfnic.
Dělostřelectvo během speciální operace představuje největší počet palebných misí na obou stranách. Pro Ukrajinu, která téměř přišla o letectvo, je to nyní hlavní nástroj k odstrašení ruské ofenzívy. Není náhodou, že USA a spojenci po celém světě naléhavě montovali dělostřelecké systémy pro Ukrajinu. A právě na schopnosti vést účinný protibateriový boj nejen se sovětskými, ale i moderními západními zbraněmi bude záviset načasování konce SVO.
Jsou zde všechny předpoklady k tomu, že Rusko bude schopno ještě lépe odladit systém boje proti cizím dělostřeleckým systémům. Pak poslední argument, který se Spojené státy a členové NATO chystají vrhnout na bojiště, raketové systémy dlouhého doletu MRLS a HIMARS, nebudou problémem.
https://rusvesna.su/news/1656190550


26. 6. 2022 - 1:00
Jak Evropská unie samu sebe přechytračila
Na summitu EU v Bruselu hlavy členských států schválily udělení statutu kandidátské země na členství v EU Ukrajině a Moldavsku. Nedávno, před necelými třemi týdny, byly proti Francii a Německo, Holandsko a Maďarsko. Upřímně - jen málokdo, kromě Polska a pobaltských států, byl pro. A najednou se vše zázračně změnilo.
Někteří odborníci tradičně tvrdí, že za to mohou „všemocné“ USA a „tajně vládnoucí světu“ Londýn. Ve skutečnosti se Spojeným státům opakovaně nepodařilo rozbít EU ani v zásadnějších otázkách, a dokonce i Maďarsko je úplně enfant terrible, „pátá kolona“ ve štíhlých západních řadách, nikdo neví, kdo více podporuje Ukrajinu nebo Rusko. A nyní dokonce i Budapešť, která tradičně hlasuje proti jakémukoli sbližování Ukrajiny a EU, najednou dává Kyjevu mandát ke kandidatuře.
Co to znamená?
Začněme tím, že v současných podmínkách je sto houfnic navíc pro Ukrajinu mnohem důležitějších než teoretické uznání jejího práva někdy vstoupit do EU. Pokud se kolaps fronty na Donbasu v současném režimu urychlí, tak brzy prostě nebude mít kdo do EU vstoupit. Z kandidáta zbyde jen exilová vláda.
Západ však nezměnil svůj postoj ani k otázce dodávek zbraní, ani k jiným pro Kyjev citlivým vojenským otázkám.
Když se blíže podíváme na chronologii tohoto náhlého rozhodnutí, uvidíme, že se zrodilo v Paříži před třemi týdny. Macron pak rychle převedl kancléře Scholze. S tím si myslím, že to nebylo těžké. Potlačen současnou složitou mezinárodní situací, chce se zbavit zdrcující odpovědnosti tím, že přenese břemeno rozhodování na někoho jiného, ​​ochotně věří, že „lidé chodí po rukou“.
Poslední akt se odehrál před dvěma týdny, kdy během bleskového turné po východní Evropě s konečným bodem v Kyjevě Macron, Scholz a Ital a Rumun, kteří se k nim připojili, konečně dokončili panevropský konsenzus o udělení statutsu kandidátské země Ukrajině.
Vzpomeňme, o čem tehdy Kyjev křičel?
Kyjevské úřady poukázaly na zoufalou situaci svých jednotek na Donbasu, uvedly, že v případě zhroucení fronty v trojúhelníku Slavjansk-Lisičansk-Bachmut existuje vysoká pravděpodobnost dominového efektu, po kterém by otázkou už nebylo udržení kontroly nad levým břehem, ale zda se Kyjevu podaří stabilizovat frontu alespoň podél Dněpru. Arestovič už pohrozil Evropě společným tažením ukrajinské a ruské armády někam daleko (pravděpodobně k Atlantiku).
Obecně platí, že kolaps se blíží! Dejte zbraně, pošlete žoldáky, otevřete druhou frontu proti Rusku, jinak Ukrajina nevydrží! To jsou signály, které celou tu dobu přicházely do evropských metropolí. A Evropa odpověděla: Ukrajina místo zbraní získala status kandidátského člena EU. Evropané přitom opakovaně zdůrazňovali, že kandidatura neznamená členství, a připomněli, že další země stojí ve frontě několik desetiletí. Vpodstatě udělali vše pro to, aby ukázali, že pozice Evropy se nezměnila, Ukrajinu nikdo nehodlá akceptovat.
Proč byli nominováni?
Evropa je unavená sankční válkou s Ruskem. Nechce se dostat ještě hlouběji do ukrajinské krize, protože se bojí smutných následků pro sebe. Evropa se bojí ruské armády a nechce bojovat. Zároveň USA a jejich východoevropské satelity neustále vyhrožují, že zatáhnou EU do ozbrojených střetů s Ruskem na Ukrajině.
Požadavky na prudké zpřísnění evropské pozice jsou motivovány tím, že krvácející Ukrajina nemusí přežít. Že potřebuje podporu. Že Kyjev začíná být rozčarován z pozice Západu, který neváhá demonstrovat únavu z Ukrajiny a snaží se vést samostatná jednání o uzavření míru vzdáním se části ukrajinských území (rozdělení Ukrajiny nevyjímaje, podle něhož východoevropské limitrofy obsadí západní oblasti Ukrajiny a ze skrovných zbytků ukrajinské státnosti se stane rusko-polský protektorát kondominia podobný francouzsko-španělské Andoře).
„Vychytralý“ Macron se rozhodl najít způsob, jak na jedné straně údajně podpořit Kyjev a na druhé straně nezvyšovat napětí ve vztazích s Ruskem. Připomínám, že ruský postoj byl vždy takový, že Moskva není proti vstupu Ukrajiny do EU (jen varuje, že pak se pro Kyjev změní pravidla pro obchod s EAEU). Rusko protestuje pouze proti rozšiřování NATO. To mělo samozřejmě svou mazanost, protože podle oficiální koncepce se NATO a EU rozšiřovaly, i když ne paralelně, ale ve shodě, což obnášelo přijímání nových členů do obou organizací (a nejprve do NATO).
Ale za prvé, neexistují žádná pravidla bez výjimek. A za druhé, Rusko ani se zahájením speciální operace neoznámilo oficiální změnu svého postoje ohledně členství Ukrajiny v EU. Putin navíc potvrdil, že Rusko nebude zasahovat do přijetí Kyjeva do EU (pokud ta ovšem někoho přijme).
Macronův plán byl jednoduchý a nekomplikovaný: dát Kyjevu nesmyslnou kandidaturu místo vojáků a děl. Zdá se, že Rusku to nevadí. V Kyjevě jsou spokojeni. Ukrajinská propaganda dostává informační příležitost oslavit další „vítězství“. Vojákům na frontě lze přitom říci, že nezemřou jen tak, ale protože Ukrajina je o krok blíže plnému členství. Ladnost a nádhera jsou všude kolem a to vše osobně vymyslel sám Macron – nový celoevropský vůdce a tak dále, tak dále, tak dále.
A všechno by bylo v pořádku, ale je tu jedna nuance: ukrajinští politici už nejsou stejní jako před deseti lety, kdy Evropu pokorně žádali o alespoň nějaký signál o možném budoucím spojení ve společném evropském domově. Nyní ucítili politickou a psychologickou slabost EU, její závislost na vývoji ukrajinské krize, kterou Evropa sama hloupě zorganizovala v roce 2014 a teď neví, jak z ní ven, a utrpí obrovské ekonomické ztráty.
Zelenskij je zvyklý se neptat, ale vyžadovat. A ani jeden „játrový párek“ v Evropské unii (kromě Maďarska, které stojí stranou) se ho neodvážil odmítnout. Evropané pláčou, píchají se, ale dál šplhají po kaktusu.
Doposud proto zkušení evropští předchůdci Macrona a Scholze nechtěli otázku „evropské perspektivy“ pro Ukrajinu ani diskutovat a ze všech dokumentů pilně vylučovali jakoukoli zmínku o hypotetické možnosti členství ve velmi vzdálené budoucnosti, což chápali jako poslední hranici.
Jakmile Ukrajina získá uznání vyhlídky na členství, bude okamžitě požadovat zahájení praktického procesu integrace. Zelenskyj vyloží svůj nezabitý trumf na stůl: „Ukrajina vede válku za Evropu: zadržuje strašlivé asijské hordy na vzdálených hranicích. Proto ji Evropa musí uznat jako svou nedílnou součást a legitimizovat jednotu přijetím Kyjeva do EU.
A evropští mumláci zase udělají ústupky.
Nakonec se tedy Macron v důsledku své „mazanosti“ přelstil tím, že se vzdal poslední linie evropské obrany proti ukrajinskému členství. Nyní je Evropská unie odsouzena vést „pouliční bitvy“ s drzými ukrajinskými politiky a diplomaty, na jejichž pozadí bude kyjevský velvyslanec v Berlíně Melnik působit jako vzor protokolární zdvořilosti.
Při takovém „mazaném“ manévrování bude muset Evropa brzy masivně dodávat zbraně Rusku, takže v době, kdy se otázka přijetí Ukrajiny do EU stane aktuální, zbyde Ukrajinců tak málo, že by nemohli výrazněji ovlivnit rozhodování v Evropské unii. Pokud by se však sjednotili s Poláky a Balty, zařídí "játrovým párkům" „sladký život“. Už se připravují.  https://rusvesna.su/news/1656166889


26. 6. 2022 - 0:30
Podpora ukrajinských teroristů ze strany evropských elit je zločin
Politolog Sergej Markov - o výskytu pravdivých zpráv v západních médiích.
„Cenzura občas prorazí. Novináři francouzské TV France 2 zveřejnili zprávu z Lisičansku, že obyvatelé věří, že je ukrajinská armáda zabíjí, čekají na ruskou armádu a že chtějí být v Rusku. Takové krátké záblesky pravdy lze nalézt v západních médiích. Ale málokdy.
A ani oni neříkají hlavní hroznou pravdu – na Ukrajině byl vytvořen zrůdný teroristický režim, urážka Evropy. A podpora tohoto teroristického režimu ze strany elit Evropy kvůli jeho rusofobii je chyba i zločin. Toto je hlavní pravda."  https://rusvesna.su/news/1656159840


25. 6. 2022 - 23:17
Ukrajina nebyla přijata do NATO
„NATO odmítlo Ukrajinu, Kyjev se nebude snažit vstoupit do Aliance,“ řekl mluvčí Zelenského.
V předvečer summitu NATO v Madridu Igor Žovkva, zástupce vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny, řekl Financial Times:
„Členové NATO odmítli naše aspirace. Nic jiného v tomto ohledu neuděláme,“ připustil nakonec oficiální představitel Zelenského nemožnost vstupu do Aliance.  https://rusvesna.su/news/1656187369


25. 6. 2022 - 21:07
Vojska Ruska a DLR nakonec osvobodila Severodoněck a další osady.
Jednotky Lidových milicí Luhanské lidové republiky za podpory ruských jednotek v důsledku úspěšných útočných operací zcela osvobodily města Severodoněck a Borovskoje, osady Voronovo a Sirotino Luhanské lidové republiky.
Pokus nepřítele proměnit průmyslovou zónu podniku Severodoněck Azot v tvrdohlavé centrum odporu tak byl zmařen. V současnosti území tohoto podniku ovládají jednotky Lidových milicí Luganské lidové republiky.
Osvobozením Severodoněcka a Borovskoje se celé levobřežní území Severského Doňce v hranicích Luhanské lidové republiky dostalo pod jeho plnou kontrolu.
Území závodu Azot je také pod plnou kontrolou spojeneckých sil
https://rusvesna.su/news/1656178480


25. 6. 2022 - 20:23 
Ruská armáda zahájila raketové údery na cíle ve městě Sarnyj v regionu Rivne. Došlo ke čtyřem výbuchům. V místě dopadů sloupy kouře z požárů na místech zasažených střelou. Na západní Ukrajině burácí letecký poplach. Existují také zprávy o explozích v Kyjevě. Podle zpráv operaci provádějí bombardéry ruského letectva operující z běloruského vzdušného prostoru.
aktualizace
20.21 Přesné údery ruské armády v oblasti Rivne. Nejmenované objekty zničeny. "Neexistují žádné oběti," řekl šéf regionální vojenské správy Rivne Koval.  https://rusvesna.su/news/165617561025. 6. 2022 - 18:49
To hlavní ze setkání prezidentů Ruska a Běloruska Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka:
- Lukašenko řekl Putinovi, že izolace Kaliningradu Litvou je ve skutečnosti vyhlášení války.
- Putin řekl Lukašenkovi, že v Evropě mají Američané 200 kusů jaderné taktické munice v 6 členských zemích NATO, k jejich použití je připraveno 257 letadel.
- Během několika příštích měsíců převede Ruská federace komplexy Iskander-M do Minsku.
- Lukašenko požádal Putina, aby pomohl se zrcadlovou reakcí na letecké lety NATO s jadernými zbraněmi poblíž hranic Běloruska. Na což Putin odpověděl, že zatím není potřeba zrcadlit cvičné lety letadel NATO s jadernými hlavicemi.
Vladimir Putin na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem řekl, že všechny otázky týkající se unijního státu byly dohodnuty.  https://rusvesna.su/news/1656171495


25. 6. 2022 - 18:14
Ukrajina oficiálně uznala ztrátu Severodoněcku (VIDEO)
Informuje o tom autoritativní telegramový kanál „MIG“ s odkazem na bývalého starostu města.
"Oficiálně: (již bývalý) ukrajinský starosta Severodoněcku oznámil, že město je pod úplnou kontrolou ruské armády a vzniká velitelská kancelář," hlásí autoři kanálu.


25. 6. 2022 - 17:43
Evropská komise projednává návrh dokumentu umožňujícího přepravu zboží pod sankcemi „Rusko do Ruska“ přes EU – do Kaliningradské oblasti. Oznámil to europoslanec z Litvy Petras Auštrevičius.
„Zrodil se dokument, který umožní přepravu sankcionovaného zboží přes EU z Ruska do Ruska. Tato informace byla zaslána do Litvy. Litva v dokumentu není zmíněna, ale standardně je jasné, že se to týká Litvy, pokud s tím Litva bude souhlasit,“ napsal na sociálních sítích.
Litva má podle Auštrevičiuse právo veta, které může využít, aby zabránila „vážné politické krizi“ v zemi. Dodal, že návrh dokumentu zaslal šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové a místopředsedovi EK Josepu Borrellovi, ve kterém uvedl, že „důvěryhodnost a spolehlivost politiky EU jsou neoddělitelné od plného provedení sankcí bez vyloučení Kaliningradské oblasti.“
https://rusvesna.su/news/1656168220


25. 6. 2022 - 14:48
Volodymyr Zelenskyj svým dekretem odvolal velvyslance Ukrajiny v Gruzii, Íránu, Portugalsku, Libanonu a na Slovensku. Příslušné vyhlášky jsou zveřejněny na webových stránkách Zelenského úřadu. Svým dekretem odvolal Sergeje Burdilyaka, íránského velvyslance, Igora Dolgova, velvyslance Gruzie, Jurije Mušku ze Slovenska, Innu Ognivets z Portugalska a Igora Ostaše z Libanonu.
Důvod propuštění se neuvádí. Na místě zatím nejsou žádné vyhlášky o jmenování nových velvyslanců.
https://rusvesna.su/news/1656157684


25. 6. 2022 - 13:40
Ukrajinské bezpečnostní síly odhalily plán prodeje nekvalitních neprůstřelných vest pro vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny.
Podle Úřadu generálního prokurátora Ukrajiny se po vyšetřovacích opatřeních ukázalo, že podezřelý prodejce organizoval prodej nekvalitních neprůstřelných vest, a to i zástupcům dobrovolnických organizací, které poskytovaly pomoc ukrajinské armádě.
"Zapojil další občany Ukrajiny jako spolupachatele do nezákonného plánu," uvedl úřad generálního prokurátora v prohlášení zveřejněném na kanálu Telegram. Podle vyšetřovatelů podezřelý v reklamách na sociálních sítích uvedl, že tyto neprůstřelné vesty měly pancéřové pláty vyrobené z vysoce kvalitní tovární oceli.
„Ochranné prvky byly ve skutečnosti vyrobeny řemeslným způsobem s použitím nekvalitních kovových plátů, které nesplňují uvedené kvalitativní normy, prostřelí je i obyčejná kulka a jsou neúčinné i vůči úlomkům,“ dodalo oddělení.
Je třeba poznamenat, že po kontrole byl organizátor trestného činu zatčen.
https://rusvesna.su/news/1656152060


25. 6. 2022 - 11:13
Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin hovořil o nové vlně rusofobie na Ukrajině. Vedoucí tamních regionů referují o vykonané práci: v Oděské oblasti byly zabaveny učebnice ruského jazyka a literatury a všichni ruští spisovatelé byli odstraněni ze vzdělávacího programu. V Nikolajevské zakázali ruský jazyk ve školách.
„Nespěchejte… Jedním z úkolů speciální vojenské operace je obnovit práva a svobody občanů, kteří chtějí mluvit svým rodným jazykem a studovat jej. Je správné volat ukrajinské úředníky k odpovědnosti za porušování lidských práv. A obyvatelé Ukrajiny by neměli spěchat s vyhazováním učebnic ruského jazyka. Odložte, nechte je ležet na 1. září. Abyste je později nemuseli hledat,“ poradil Ukrajincům mluvčí Státní dumy.  https://rusvesna.su/news/1656143154.


25. 6. 2022 - 10:20
Ať si to Němci vyřídí s Kanaďany - ruský velvyslanec o turbínách pro Nord Stream 
Rusko se neúčastní dialogu mezi Německem a Kanadou ohledně dodávek zařízení pro plynovod Nord Stream, který byl zablokován kvůli sankcím, řekl RIA Novosti ruský velvyslanec v Kanadě Oleg Stepanov. Gazprom už dříve omezil tok plynu přes Nord Stream s odkazem na fakt, že turbíny vyrobené německou společností Siemens nebyly vráceny z Kanady z oprav.
„Nejsme v oficiálním kontaktu s Kanadou v této záležitosti. Z pohledu ambasády jde o problém především mezi Kanadou a Německem. Ukázalo se, že dvě divize Siemensu jsou od sebe odříznuty, pokud jde o plnění smluvních závazků, kvůli široké interpretaci vlastních sankcí Kanady vůči Rusku, takže to musí vyřešit Němci a Kanaďané,“ řekl Stěpanov.
Velvyslanec poznamenal, že nevidí potřebu „stát se stranou v té či oné formě těchto německo-kanadských řízení“. "V současné době prostě nevidím naši roli," dodal.
https://rusvesna.su/news/1656141608


25. 6. 2022 - 8:37
Hromadný úder ruských leteckých sil z Běloruska: 24 raket zasáhlo vojenská zařízení v oblasti Žitomir (FOTO, VIDEO) Ruské vzdušné síly z Běloruska zahájily masivní útok na oblast Žitomir: 24 raket bylo vypáleno na vojenská zařízení.
Starosta města Sergej Suchomlin uvedl, že na předměstí byly zasaženy vojenské objekty Ozbrojených sil Ukrajiny. Ruské letectvo odpálilo rakety ze vzdušného prostoru Běloruska.
Samotný Žitomir nebyl zasažen. Podrobnosti o škodách a obětech v objektech Ozbrojených sil Ukrajiny se upřesňují.  https://rusvesna.su/news/1656134802


25. 6. 2022 - 8:16
Kromě útoků na cíle v Kyjevské, Žitomirské, Charkovské a Černihovské oblasti byly ráno napadeny také objekty v Nikolajevu a v noci v Dněpropetrovské oblasti. Na cíle v Nikolajevu bylo provedeno nejméně sedm úderů. Na místě výbuchů jsou patrné sloupy kouře z požárů. Video také zaznamenalo start rakety z Chersonské oblasti
V Dněpropetrovské oblasti byl v noci zasažen cíl, po explozi byla na noční obloze po mnoho hodin vidět záře z ohně. Úřady regionu hlásí, že napadena byla oblast Zelenodolsk, cíl zasažen, žádné oběti.  https://rusvesna.su/news/1656134021


25. 6. 2022 - 6:12
Na cíle na Ukrajině byl proveden masivní raketový úder. Požáry byly zaznamenány ve Lvovské a Černihovské oblasti, výbuchy v Charkově, Žitomiru a Kyjevě. Nebe nad Lvovskou oblastí je pokryto černým kouřem, cíl byl zasažen řízenou střelou a je v plamenech. Před výbuchy viděli obyvatelé různých regionů průchod řízených střel. Po celé Ukrajině burácí náletový poplach.
Aktualizace
Výbuchy pokračují v Žitomiru už dvě hodiny. Po raketových útocích v oblasti Kyjeva a ve Lvovské oblasti zůstávají sloupy kouře z požárů.
Raketový úder na Charkovskou oblast: cíl v Chuguevu je v plamenech, zařízení OSU v Desně zasaženo u Černigova.  https://rusvesna.su/news/1656122569


25. 6. 2022 - 6:00
V Maďarsku společnost MOL, považovaná za největší ropnou a plynárenskou společnost v zemi, stanovila maloobchodní limit na benzín na pevnou cenu 50 litrů na osobu a den. Dříve mělo Maďarsko na čerpacích stanicích limit 100 litrů na osobu a den. Nyní bude muset být překročení limitu paliva uhrazeno za tržní ceny, uvedla společnost v pátek 24. června.
Omezení se nedotknou velkých dopravců a zemědělské techniky.
Již dříve maďarská vláda rozšířila regulaci cen pro řadu potravinářských a palivových produktů. Premiér Viktor Orbán uvedl, že cena litru benzinu zůstane na stejné úrovni 480 forintů (asi 1,2 eura). Omezení bylo zavedeno i na nákup pohonných hmot v tuzemsku majiteli aut se zahraničními čísly.
Orbán spojuje zdražování v Maďarsku a dalších zemích EU s událostmi na Ukrajině a sankcemi proti Rusku, zejména částečným zákazem dodávek ruské ropy. Premiér řekl, že dokud nebude na Ukrajině nastolen mír, bude v Evropě panovat „válečná inflace“. https://rusvesna.su/news/1656090317


25. 6. 2022 - 5:30
Spojené státy jsou proti tomu, aby Rusko kontrolovalo ukrajinské lodě vplouvající do přístavu Oděsa kvůli zásilkám zbraní, a věří, že taková myšlenka nemá žádný právní základ a „nedává smysl“, řekl americký ministr zahraničí Anthony Blinken.
Agentura Bloomberg začátkem června napsala, že Moskva údajně trvá na inspekcích ukrajinských lodí připlouvajících do Oděsy kvůli dodávkám zbraní.
„Pokud jde o inspekce, jakým právem a jakou logikou Rusko trvá na inspekcích lodí vlastněných Ukrajinou, které opouštějí ukrajinské přístavy a míří do jiných zemí? Nedává to žádný smysl,“ řekl na tiskové konferenci Blinken, který je na návštěvě Německa, kde se summit G7 bude konat 26. až 28. června. 
Podle státního tajemníka OSN aktivně pracuje na usnadnění vývozu ukrajinského obilí a Spojené státy toto úsilí plně podporují.
„Usilují o sblížení Ruska a Ukrajiny, do tohoto procesu je zapojeno i Turecko, které toto úsilí podporuje. Pokud se jim podaří dosáhnout nějaké dohody, byl by to velmi pozitivní vývoj,“ dodal Blinken.
OSN opakovaně konstatovala hrozbu potravinové krize kvůli nedostatku obilí, Západ obvinil Rusko, že působí proti dodávkám ukrajinského obilí na světové trhy, Moskva taková obvinění kategoricky odmítla.
Přitom samotné kyjevské úřady vytvořily mnoho překážek vývozu obilí na export: kromě odhaleného žhářství obilí v přístavu Mariupol prováděly ukrajinské jednotky minování v Černém moři, což nedovoluje obilí dopravovány na světové trhy loděmi.
Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko nezasahuje do vývozu obilí z Ukrajiny, a pokud Kyjev vyčistí přístavy od min, lodě s obilím budou moci bez problémů odplout.
https://rusvesna.su/news/1656092162


25. 6. 2022 - 4:30
V budoucím evropském politickém společenství se plánuje pozvat do EU všechny evropské země s výjimkou Běloruska a Ruska. Včetně pozvání a Ukrajiny. Po summitu EU v Bruselu to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Sdělil, že do komunity budou pozvány země od Islandu po Ukrajinu.
„Rozšiřování EU je proces, který nám svým tempem a tím, jak dlouho trvá, neumožňuje vyřešit vše, co v Evropě potřebujeme. A chceme, aby tento nový přístup zapojil všechny, od Ukrajiny po Island, do spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany, energetiky, infrastruktury, zdraví a ekonomické solidarity,“ řekl Macron.
https://rusvesna.su/news/1656092821


25. 6. 2022 - 03:00
Německý vicekancléř Robert Habeck řekl, že na pozadí potřeby šetřit energií se začal méně sprchovat. Řekl to v rozhovoru pro Der Spiegel.
„Držím se toho, co doporučuje moje ministerstvo. Výrazně jsem zkrátil dobu sprchování,“ řekl Habek. Šéf německého ministerstva hospodářství navíc zdůraznil, že se domů vrací pozdě, vstává v šest ráno a z práce odchází v sedm.
„V zimě nemusíte topit vůbec. Něco jiného platí pro lidi pracující z domova, důchodce s malým důchodem, rodiny,“ konstatoval.
Německý kancléř Olaf Scholz zase v komentáři k doporučení pro všechny obyvatele Německa, aby zkrátili dobu sprchování, řekl: „Myslím si, že ministr chtěl o této otázce mluvit pouze svým jménem, ​​nikoli říkat ostatním, co mají dělat."  https://rusvesna.su/news/1656096178


25. 6. 2022 - 0:30
Po snížení dodávek z Ruska do Německa mohou ceny plynu vzrůst až třikrát. Řekl to šéf německé spolkové síťové agentury Klaus Müller, uvádí The Guardian.
Moskva minulý týden omezila tok plynu plynovodem Nord Stream 1 o 40 % s odkazem na technické důvody, jež Berlín odmítá jako omluvu, která způsobila čtyř až šestinásobné zvýšení tržních cen, sdělil Mueller.
Je nepravděpodobné, že by se takové "obrovské cenové skoky" zcela přenesly na spotřebitele, řekl, ale němečtí občané se musí na cenové skoky připravit.
"Možná zdvojnásobení nebo ztrojnásobení," řekl. https://rusvesna.su/news/1656097964


24. 6. 2022 - 23:25
Ozbrojené síly Ukrajiny potřebují palebnou paritu s ruskými jednotkami, aby stabilizovaly situaci v Luhanské oblasti. Vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj to řekl v telefonickém rozhovoru s Markem Milli, předsedou Sboru náčelníků štábů USA.
„Diskutovali jsme o operační situaci a pokroku v poskytování mezinárodní technické pomoci obranným silám Ukrajiny. Zaměřil jsem se na potřebu vytvořit palebnou paritu s nepřítelem, což by nám umožnilo stabilizovat situaci v nejobtížnějším směru Luhansk,“ řekl Zalužnyj.
https://rusvesna.su/news/1656102359


24. 6. 2022 - 22:20
Vojáci Ozbrojených sil, kteří se vzdali skupině „Odvážní“ v Gorsko-Zolotom kotli, dostali možnost zavolat svým rodinám.
„Jsem v zajetí v Luhanské oblasti. Když jsme ustupovali, zůstali jsme na cestě. Vzdali jsme se, protože nebylo na výběr,“ řekl své ženě jeden z důstojníků OSU. „Máme se dobře, chovají se k nám normálně. Je co jíst,“ poznamenal zajatec. "Ruská strana má zájem nás vyměnit za ruské vojáky," dodal a rozplakal se.
https://rusvesna.su/news/1656095102

24. 6. 2022 - 00:17
Ozbrojenci Aidaru, kteří jsou v závodě Azot v Severodoněcku, jsou připraveni vzdát se za podmínky příměří a bezpečnostních záruk pro civilisty. Několik civilistů již továrnu opustilo, uvádí TASS s odkazem na svůj zdroj.
https://politikus.info/events/144685-boeviki-aydara-na-azote-gotovy-sdatsya.html


24. 6. 2022 - 22:00
Spojené státy jsou připraveny podpořit jakákoli možná diplomatická řešení konfliktu na Ukrajině. Na tiskové konferenci v předvečer summitu G7 to prohlásil americký ministr zahraničí Anthony Blinken. Zároveň ale řekl, že Spojené státy budou Ukrajině nadále poskytovat vojenskou pomoc, a to tak dlouho, jak to bude potřeba.
Blinken také hovořil o přání Západu zpřísnit sankce proti Rusku, aby bylo co nejdříve dosaženo ukončení války na Ukrajině.
https://rusvesna.su/news/1656094786


24. 6. 2022 - 21:39
Země NATO, které vyvolaly prohloubení ukrajinské krize, nebezpečně balancují na pokraji přímého ozbrojeného konfliktu s Ruskem. Uvádí to komentář oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharové v souvislosti s dokončením první konference smluvních států (CSP) Smlouvy o zákazu jaderných zbraní (TPNW).
„Prohlášení učiněná v předvečer KGU v souvislosti s ukrajinským konfliktem ohledně „vzájemných hrozeb použitím jaderných zbraní“, jakož i jednotlivá prohlášení z řečnické tribuny o údajném ruském „jaderném vydírání“, nemohou jinak než způsobit zmatek.“ poznamenala Zacharova.
„Znovu zdůrazňujeme: nikdy nebyly žádné „jaderné hrozby“ z Ruska a nejsou. Ruské přístupy jsou založeny výhradně na logice odstrašování, a to i v současných podmínkách, kdy členové NATO, kteří vyprovokovali prohloubení ukrajinské krize a rozpoutali hybridní kampaň proti Rusku, kteří se prohlásili za „jadernou alianci“, jsou nebezpečně balancující na pokraji přímého ozbrojeného konfliktu s naší zemí.
Ať se nám to líbí nebo ne, dokud existují jaderné zbraně, logika odstrašování zůstává účinným způsobem, jak zabránit jaderné kolizi a rozsáhlým válkám.
Zkreslení podstaty ruské politiky v této oblasti pro propagandistické účely, založené na postulátu nepřípustnosti jaderné války, je naprosto nepřijatelné,“ zdůraznila zástupkyně MZV.
https://rusvesna.su/news/1656095975


24. 6. 2022 - 20:42
Rusko vítězí, Ukrajina je odsouzena k záhubě - americký důstojník
Americký podplukovník Daniel Davis řekl na Fox News, že „situace na Ukrajině je pro Rusko úžasně příznivá“.
"Neexistuje žádný racionální důvod doufat, že se válka může otočit, protože Rusko metodicky postupuje vpřed a ničí ukrajinské vojenské síly na Donbasu. Nejenže zabírá území, ale ničí jejich schopnost bránit zemi kdekoli jinde," řekl.
"A dokonce i celkové množství všech zbraní, které jsme slíbili poskytnout, je mnohem menší - je to sotva desetina toho, co by bylo nutné minimum." A pokud se podíváte pouze na tyto dvě věci, pak pro Ukrajinu neexistuje žádná racionální cesta k vítězství,“ zdůraznil Davis.
https://rusvesna.su/news/1656090652


24. 6. 2022 - 19:20
Americké vydání Army Recognition s politováním přiznává, že ruská armáda zvýšila účinnost boje s protibaterií pomocí UAV. Drony firmy Zala nenechají dělostřelcům Ozbrojených sil Ukrajiny žádnou šanci na přežití.
„Dron Zala umožňuje ruskému dělostřelectvu detekovat baterii 155mm houfnic M777 ukrajinské armády a následně je s vysokou přesností zničit. V minulosti musely dělostřelecké jednotky využívat k detekci cílů pozorovatele umístěné na bojišti, ale s použitím dronů se přesnost detekce nepřátelských pozic výrazně zvyšuje,“ píší noviny.
Řeč je o bezpilotním letounu ZALA 421-16E HD, kterému se v armádě říká neviditelný dron. Je určen pro průzkum, má speciální konstrukci elektromotoru, malé rozměry a je vyroben ze speciálních kompozitních materiálů. Dron má nízký kontrast ve viditelném i infračerveném a radarovém rozsahu a má sníženou hladinu hluku. A co je nejdůležitější, není zachycován termálními naváděcími hlavami pro MANPADS. Ve vzduchu vydrží přes 4 hodiny a má dolet 75 kilometrů.
https://rusvesna.su/news/1656085436


24. 6. 2022 - 19:00
Ruské dráhy dočasně pozastavily nakládku některého zboží převáženého přes Bělorusko do Polska, píše se ve zprávě společnosti. Poznamenali dále, že:
„V komunikaci s Polskem se nemluví o úplném zastavení dopravy,“ uzavřely ruské dráhy. https://rusvesna.su/news/1656084969


24. 6. 2022 - 18:21
Putinova účast na summitu BRICS je jako budíček pro USA - WSJ.
Účast ruského prezidenta Vladimira Putina na 14. summitu BRICS vyslala do Spojených států alarmující zprávu. To tvrdí sloupkař pro The Wall Street Journal James Areddy.
Korespondent zdůraznil, že čínský prezident Si Ťin-pching poskytl hlavě Ruské federace „nejhlasitější mezinárodní pódium“ od zahájení speciální operace na Ukrajině. Toto gesto by mělo být vnímáno jako „tvrdá připomínka“ Spojeným státům jejich neúspěšné protiruské kampaně, uvedla PolitRussia.
„Přítomnost pana Putina ukázala strategický význam Ruska pro různé části světa a omezenou touhu některých klíčových zemí připojit se k západnímu obchodnímu bojkotu,“ uvedl Areddy v článku.
Summit BRICS by měl být podle novináře považován za první v řetězci nešťastných politických událostí pro Bílý dům.  https://rusvesna.su/news/1656081906


24. 6. 2022 - 17:31
Představitel Čečenska Ramzan Kadyrov ve svém kanálu Telegram označil kotel Gorsko-Zoloto za nejúčinnější speciální operaci z hlediska vojenské ekonomiky.
„Osvobození osad Zolote a Gorskoje bude zařazeno do vojenských učebnic jako nejúčinnější speciální operace z hlediska vojenské ekonomiky. Za každou vynaloženou patronu naše speciální jednotky obdržely obrovský arzenál ukořistěných zbraní v cizím stylu. Velké množství javelinů, minometných instalací a zcela jiných druhů munice zanechali našim bojovníkům prchající nacionalisté a banderovci. Téměř každý zákop je posetý granáty, nábojnicemi a dalšími zásobami, které lze bezpečně použít k dalšímu postupu našich jednotek.
Nyní bojovníci zvláštního policejního pluku pojmenovaného po Hrdinovi Ruska Achmat-Khadži Kadyrovovi z ministerstva vnitra Čečenské republiky pokračují v pronásledování ukronacistů a banderovců, kteří se snaží ukrýt před odplatou. Paralelně probíhají práce na vyčištění osad.
V blízké budoucnosti vyčistíme od nepřítele celé území Donbasu. Máme v úmyslu dojít až do hořkého konce a nikdy se neodchýlíme od zamýšleného cíle! ACHMAT JE SÍLA!“ uvedl čečenský vůdce v prohlášení.  https://rusvesna.su/news/1656080570


24. 6. 2022 - 17:06
Putin promluvil o postoji Západu k potravinové krizi (VIDEO)
Hlava státu Vladimir Putin hovořil o postoji Západu k potravinové krizi slovy, která jednou řekla francouzská královna Marie Antoinetta: „No, když nemají chleba, ať jedí koláče." Podle legendy to řekla, když se z okna svého paláce podívala na stávkující hladové občany.
Podle Putina právě s takovým cynismem nyní některé západní země přistupují k problémům tohoto druhu a destabilizují globální zemědělskou produkci. Například když uvalují omezení na dodávky hnojiv z Běloruska a Ruska nebo brání vývozu ruského obilí na světové trhy, řekl prezident.
„Máme dobrou úrodu. Dá-li Bůh, bude s námi všechno v pořádku. A místo 37 milionů tun, které dodáváme na světový trh, budeme letos s největší pravděpodobností schopni dodat 50 milionů tun obilí na světové trhy,“ uvedla hlava státu k účastníkům summitu BRICS Plus prostřednictvím video konference.
Prezident obvinil západní země z vytváření umělého napětí kolem problémů s dodávkami ukrajinského obilí. Ujistil, že Moskva tomu nebrání.
Organizace spojených národů opakovaně varovala před hrozbou celosvětové potravinové krize kvůli nedostatku obilovin. Na Západě říkají, že Moskva vytváří překážky pro export obilí z Ukrajiny. V Rusku jsou tato prohlášení odmítána. Samotný kyjevský režim vytvořil mnoho překážek pro vývoz výrobků z Ukrajiny. Jde o pálení obilí v přístavu Mariupol a zaminování Černého moře, které představuje hrozbu pro lodě.  https://rusvesna.su/news/1656078463


24. 6. 2022 - 16:45
Události na Ukrajině vedou ke zhoršení celosvětové potravinové krize. Uvedli to 24. června ve společném prohlášení ministři zahraničí Skupiny sedmi (G7).
"Ministři dali jasně najevo, že ruská speciální operace proti Ukrajině zhoršuje potravinovou nejistotu, mimo jiné tím, že blokuje Černé moře, bombarduje sýpky a přístavy a poškozuje ukrajinskou zemědělskou infrastrukturu," stojí v prohlášení po schůzce. Ministři zahraničí oznámili údajně nepravdivé informace o sankcích, které Rusko šíří.
G7 zároveň poznamenala, že byly akceptovány výjimky pro všechna omezení uvalená na Ruskou federaci, pokud se týkají dodávek potravin a zemědělských produktů na světový trh.
Ministři zahraničí G7 vyzvali k ukončení speciální vojenské operace, vyjádřili podporu Ukrajině a přislíbili jí vojenskou a obrannou pomoc. Šéfové resortů rovněž uvítali rozhodnutí Evropské unie udělit Ukrajině status kandidáta na vstup do unie.
Schůzka ministrů se uskutečnila krátce před summitem G7, který se bude konat od 26. do 28. června v německém Elmau. Den předtím Spojené státy oznámily, že summit nastolí otázku tlaku na Rusko.
https://rusvesna.su/news/1656077256


24. 6. 2022 - 15:50
Ukrajina cíleně tráví obyvatelstvo Ruska drogami, když zařídila dodávky svého zboží do země. Uvedl to zástupce vedoucího hlavního ředitelství pro kontrolu drog (GUNK) ministerstva vnitra Ruska Kirill Smurov.
„Pokud jde o Ukrajinu, během naší práce jsme naráželi (kvůli známým politickým událostem v sousední zemi) s cílenou politikou saturovat náš trh omamnými látkami a vysílat speciálně vyškolené emisary, kteří organizovali výrobu a distribuci těchto drog v Rusku,“ řekl generálmajor Smurov na tiskové konferenci 24. června.
Bylo období, kdy byl tento proces méně intenzivní, ale koncem loňského roku opět zesílil, uvedl zástupce vedoucího Hlavního ředitelství vnitřních věcí Ministerstva vnitra.
Policisté zároveň v druhé polovině roku 2021 provedli v regionech Ruské federace sousedící s Ukrajinou řadu úspěšných akcí: bylo zajištěno velké množství omamných látek a zadrženi lidé, kteří je převáželi přes hranice.  https://rusvesna.su/news/1656073877


24. 6. 2022 - 14:43
Uskupení Ozbrojených sil Ukrajiny se v Lisičansku ocitlo v operačním obklíčení, pokus ukrajinských ozbrojenců o jeho průlom skončil obrovskými ztrátami.
Skupina "Odvážní" šla do Volchejarovky a převzala palebnou kontrolu nad dálnicí Seversk-Lisičansk. Pokusy stáhnout přeživší jednotky vedly v řadách nepřítele k obrovským ztrátám.
Pouze 81. brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny během útěku po ostřelované silnici na Seversk dokázala kvůli ztrátám stáhnout maximálně 10 % personálu praporu.
Rozvědka „Odážných“ říká, že situaci v jednotkách Ozbrojených sil Ukrajiny v Lisičansku lze popsat jediným slovem – panika. Mnozí z toho viní vedení v Kyjevě a Zelenského osobně, kteří kvůli informační agendě a politice obětovali sedmitisícovou posádku Lisičansku.
https://rusvesna.su/news/1656069219


24. 6. 2022 - 14:26
Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny se hromadně vzdávají.
Jen v Zoloto-Gorském kotli se za půl dne vzdaly desítky ukrajinských ozbrojenců  skupině „Odvážní“ a Lidovým milicím LLR. Všichni chápou, že byli jednoduše uvrženi na porážku, bez komunikace a podpory, zatímco velení Ozbrojených sil Ukrajiny vědělo, že je odsuzuje k smrti.
"Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny, vidíte "O" - vzdejte se, je to jediný způsob, jak si zachránit životy.
https://rusvesna.su/news/1656069402


24. 6. 2022 - 13:43
EU a NATO shromažďují koalici pro válku s Ruskem - Lavrov (VIDEO)
Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po jednání s jeho ázerbájdžánským protějškem Jeyhunem Bayramovem.
„Když začala druhá světová válka, Hitler shromáždil pod svým praporem významnou, ne-li velkou část evropských zemí pro válku proti Sovětskému svazu. Nyní EU a NATO shromažďují stejnou moderní koalici, aby bojovaly – a většinou válčily – s Ruskou federací. Na to vše se velmi pečlivě podíváme,“ zdůraznil Lavrov. https://rusvesna.su/news/1656067393


24. 6. 2022 - 11:45
Ministerstvo obrany: 2000 "vušniků", nacistů a zahraničních žoldáků je zablokováno v Gorském kotli (+VIDEO) 
Ruská armáda pokračuje ve speciální vojenské operaci na Ukrajině.
V důsledku úspěšných útočných operací skupiny ruských vojsk na Luhanském směru byly během pěti dnů osvobozeny osady Loskutovka, Podlesnoye, Mirnaja Dolina, Shchebkarier, Vrubovka, Nyrkovo, Nikolaevka, Novoivanovka, Ustinovka a Ray-Aleksandrovka.
V oblasti osad Gorskoje a Zolote bylo seskupení ukrajinských jednotek zcela zablokováno.
V dalším, nyní Gorském, kotli jsou obklíčeny čtyři prapory: 3. mechanizovaný prapor 24. mechanizované brigády, 15. horský útočný prapor 128. horské útočné brigády, 42. motorizovaný pěší prapor 57. motorizované pěší brigády, 70. praporu 101. brigády územní obrany, dále brigádní dělostřelecká skupina 57. motorizované pěší brigády, formace nacistického „Pravého sektoru“* a oddíl zahraničních žoldáků.
Celkem je nyní v Gorském kotli zablokováno až dva tisíce lidí: asi 1 800 vojáků, 120 nacistů z Pravého sektoru, až 80 zahraničních žoldáků a také více než 40 jednotek obrněných bojových vozidel a asi 80 děl a minometů. Jen za posledních 24 hodin se 41 vojáků v této oblasti vzdalo odporu a dobrovolně složilo zbraně. Obklíčená ukrajinská skupina je podle zajatců vyčerpaná. Personální obsazení útvarů je méně než 40%. Řízení jednotek vyšším ukrajinským velením je ztraceno. Dodávky zbraní, střeliva, paliva a dalšího materiálu byly zcela zastaveny.
Ruské jednotky mačkají prstenec Gorského kotle a způsobují nepříteli nepřetržité střelné škody. Během včerejška byla pod kontrolou polovina města Zoloto. Nepřítel má značné ztráty i v jiných směrech.
V důsledku úderů vysoce přesnými zbraněmi ruských leteckých sil na tři místa rozmístění zahraničních žoldáků v Nikolajevu, Golicinu v Nikolajevské oblasti a Oleški v Charkovské oblasti bylo více než 200 „vojáků štěstěny“ a až 100 ukrajinských nacionalistů zabito.
V Ozbrojených silách Ukrajiny jsou stále rozšířenější případy dezerce a odmítnutí účasti v boji. Takže v oblasti osady Aleksandropol Doněcké lidové republiky více než 30 ukrajinských vojáků jednoho z praporů 25. výsadkové brigády, kteří zde zanechali své osobní zbraně, bez povolení opustilo své pozice.
K doplnění ztrát na živé síle na Doněckém a Luhanském směru je ukrajinské velení nuceno vytvořit v každém regionu samostatné střelecké prapory z nevycvičených občanů nuceně povolaných k mobilizaci. https://rusvesna.su/news/1656059709


24. 6. 2022 - 10:37
Americká média a veřejnost jsou ohromeni podrobnými instrukcemi, které prezident Joe Biden obdržel od poradců před oficiální akcí.
Biden omylem ukázal reportérům připravený podvodný list. Krok za krokem na něm byly popsány jeho úkony na setkání se zástupci odvětví větrné energetiky.
„Vejdete do Rooseveltovy místnosti a pozdravíte účastníky. Posaďte se. Ptáte se na Liz Schuler, prezidentku AFL-CIO (účastní se schůzky na dálku). Děkujeme účastníkům. Odcházíte.“ Pokyny jsou úsměvné, ale zároveň děsí.
Jeden z uživatelů sítě položil v komentářích rozumnou otázku: „Zajímalo by mě, co je napsáno v jeho pokynech pro případ jaderné války.  https://rusvesna.su/news/1656054913


24. 6. 2022 - 09:18
Děsivé záběry: okamžik pádu letounu Il-76 a první minuty po katastrofě v Rjazani (VIDEO)
Síť dnes ráno získala záběry pádu vojenského transportního letounu Il-76 v Rjazani. Je jasně vidět, že motor vzplál ještě ve vzduchu. Jak bylo informováno, Il-76 havaroval téměř okamžitě po startu. Posádka se rozhodla přistát s letounem na zemi. Celkem bylo na palubě devět lidí, čtyři z nich zemřeli, zbývajících pět je ve vážném stavu. Na palubě nebyl žádný náklad.
Připomeňme, že ministerstvo obrany uvedlo příčinu tragédie.


24. 6. 2022 - 7:50
Ministerstvo obrany označilo za příčinu havárie IL-76 v Rjazani. Důvodem tvrdého přistání Il-76 byla porucha motoru, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Je známo, že letadlo letělo bez nákladu. Motor začal ihned po vzletu selhávat, a posádka se proto rozhodla pro nouzové přistání na zem, při kterém byl letoun částečně zničen. Jak informovala Rusvesna, zemřeli čtyři lidé.  https://rusvesna.su/news/1656046254


24. 6. 2022 - 07:21
Johnson vyzval NATO a G7, aby zabránily konci války na Ukrajině.
Britský premiér Boris Johnson apeloval na země G7 a NATO s výzvou, aby zabránily „špatnému míru“ na Ukrajině, což znamená územní ústupky ze strany Kyjeva, uvádí list Guardian. Tématu řešení situace na Ukrajině se Johnson ve čtvrtek věnoval při návštěvě rwandského hlavního města Kigali.
„Můj vzkaz kolegům z G7 a NATO bude znít takto: „Nyní není čas povzbuzovat Ukrajince, aby souhlasili se špatným mírem, s mírem, za který se jim nabízí vzdát se částí svého území výměnou za příměří. Myslím, že by to byla katastrofa,“ řekl Johnson.
Summit G7 se bude konat 26. až 27. června v Německu, o pár dní později se bude konat summit NATO v Madridu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve uvedl, že Moskva nevidí možnost, že by Ukrajině bylo „umožněno vrátit se“ k jednání s Ruskem. Zároveň poznamenal, že pokud bude chtít Kyjev obnovit jednání s Ruskem, bude Moskva vycházet ze situace „na místě“ a zohlední neochotu řady osvobozených regionů vrátit se pod kontrolu kyjevských úřadů.
https://rusvesna.su/news/1656044483


24. 6. 2022 - 6:30
Ve Rjazani se zřítilo vojenské letadlo. S jistotou je zatím známá pouze jedna oběť.
Letadlo havarovalo poblíž obytných budov, v oblasti Michajlovské dálnice, na loukách nivy řeky Pletenka. Poblíž místa havárie jsou vidět trosky, příď letadla je mezi stromy, všude kolem jsou hasičské vozy a sanitky. Otevřený oheň již není vidět, ale hašení probíhá na třech bodech, samotné místo mimořádné události bylo uzařeno.
Aktualizováno
Upřesňuje se, že havaroval vojenský transportní Il-76, který prováděl cvičný let. Počet obětí v 7:00 jsou 4 lidé. Zbytek obětí je v kritickém stavu.
https://rusvesna.su/news/1656041449


24. 6. 2022 - 4:30
Portugalsko se bojí, že se Evropská unie po vstupu Ukrajiny rozpadne.
Integrace Ukrajiny do EU může vést k rozpadu EU, nikoli k jejímu posílení, a dokonce se může stát pastí pro Ukrajinu, pokud nebudou přijata důsledná rozhodnutí. Podle Euractiv to uvedl portugalský premiér António Costa.
„Aby byla brána vážně a byla konzistentní, potřebuje EU novou institucionální a rozpočtovou architekturu v obavě, že tato integrace nebude posílením EU, ale jejím rozpadem, nikoli podporou Ukrajiny, ale pastí na Ukrajinu,“ řekl Costa.
Připomeňme, že Evropský parlament podpořil udělení statusu kandidátů do Evropské unie Ukrajině a Moldavsku. Poté albánský premiér označil rozšíření EU za „podvodný proces, kdy se rozhodnutí odkládají na neurčito“. Poradil také Ukrajině, aby si nedělala iluze o rychlém členství v EU.
https://rusvesna.su/news/1656006886


24. 6. 2022 - 04:00
Johnson: Británie je připravena pomoci vyčistit ukrajinské pobřeží.
Spojené království je připraveno poskytnout pomoc při čištění pobřeží Ukrajiny pro bezpečný vývoz obilí přes Černé moře. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl britský premiér Boris Johnson.
Otázky odblokování „obilního koridoru“ se podle něj řeší na mezinárodní úrovni.
„Je potřeba udělat hodně práce. Spolupracujeme s Turky a dalšími evropskými přáteli a spojenci, abychom zjistili, co můžeme udělat.“
Zároveň poznamenal, že Londýn zvažuje možnost poskytnutí suverénních záruk na pojištění lodí, které budou vyvážet ukrajinské obilí. Britský premiér navíc kladně reagoval na otázku pomoci při odminování.
"Nechci zabíhat do technických nebo vojenských podrobností, ale můžete si vzpomenout, co jsme již udělali dodáním zbraní na ochranu Ukrajinců. A mluvíme s nimi na technické úrovni, abychom pomohli odminovat Oděsu,“ dodal Johnson.
Všimněte si, že operace na vyčištění Černého moře může být největším pokusem od íránsko-irácké války v 80. letech. Předpokládá se, že práce potrvají několik měsíců.
https://rusvesna.su/news/1656007556


24. 6. 2022 - 03:30
Británie uvalila nové obchodní sankce proti Rusku. Seznam dalších omezení zveřejnilo ve čtvrtek 23. června britské ministerstvo zahraničí.
Sankce zahrnují zákaz vývozu zboží a technologií souvisejících s výrobou chemických a biologických zbraní do Ruské federace. Zakázala také vývoz leteckého paliva a palivových aditiv, jakož i zboží a technologií pro rafinaci ropy. Británie navíc zastaví dodávky bankovek denominovaných v librách šterlinků a eurech do Ruské federace.
Rozšířila se omezení poskytování technické pomoci, finančních a zprostředkovatelských služeb souvisejících s dovozem železa a oceli a byly zavedeny nové sankce vůči zboží a technologiím souvisejícím s námořní dopravou.
Je třeba poznamenat, že některé z těchto zákazů se budou vztahovat nejen na Rusko, ale také na takzvaná „území nekontrolovaná Ukrajinou“. https://rusvesna.su/news/1656018261


24. 6. 2022 - 03:00
Šéf amerického Federálního rezervního systému (FRS) Jerome Powell odhalil lži amerického prezidenta Joea Bidena, který rekordní inflaci v zemi označil za „Putinův růst cen“. Cituje ho Fox News.
Během slyšení senátního výboru se republikán Bill Hagerty zeptal předsedy Fedu, zda růst cen ve Spojených státech není způsoben ruskými kroky. Powell odpověděl, že inflace byla vysoká i před událostmi na Ukrajině.
"To rád slyším. Zdá se, že Bidenova administrativa je odhodlána osvobodit se,“ řekl Hagerty. Podle senátora se americké vedení zabývá dezinformacemi a přesouvá odpovědnost za vlastní selhání v hospodářské politice na Moskvu.
Minulý týden ruský prezident v komentáři ke slovům šéfa Bílého domu o „Putinově zdražení“ poznamenal, že taková prohlášení jsou určena lidem, kteří neumí číst a psát. Problémy s potravinami a pohonnými hmotami jsou důsledkem systémových chyb současné administrativy ve Washingtonu a evropské byrokracie, připomněl.
V USA již několik měsíců dochází ke zvyšování cen energií a spotřebního zboží. Cena benzinu vzrostla nad 5 dolarů za galon ze 3 dolarů před rokem. Inflace překonala 40leté rekordy a dosáhla 8,5 %. Pokusy úřadů vzdorovat negativním trendům v ekonomice nepřinesly výrazné výsledky.
https://rusvesna.su/news/1656010841


24. 6. 2022 - 02:51
Evropská unie uvedla, že bude „rychle“ pracovat na zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu a také na finanční pomoci. Uvádí to tisková zpráva zveřejněná po prvním dni summitu EU.
Evropská rada vyzývá Evropskou komisi, aby „rychle pracovala na dalším zvýšení vojenské podpory“.
Rusko zas bylo v Evropě vyzváno, aby se „okamžitě přestalo zaměřovat na zemědělské cíle a vývoz obilí a místo toho odblokovalo Černé moře, zejména přístav Oděsa, aby umožnilo vývoz obilí a obchodní lodní operace“.  https://rusvesna.su/news/1656019705


24. 6. 2022 - 02:00
Vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny oznámil přechod ukrajinské armády na "manévrovatelnou obranu"Ukrajinští vojáci byli nuceni přejít na mobilní obranu, protože palebná převaha je na straně Rusů. Uvedl to vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj.
„Je to pro nás velmi těžké, protože palebná převaha je na straně nepřítele. Navzdory všemu se však držíme. Situace je těžká, ale zvládnutelná. Jsme nuceni vést mobilní obranu a obsadit výhodnější linie a pozice,“ napsal. Je třeba chápat, že v kontextu Zalužného citátu znamená "mobilní obrana" ústup ukrajinských jednotek.  https://rusvesna.su/news/1656020352


24. 6. 2022 - 00:30
MLRS, munice a hlídkové čluny: USA poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 450 milionů dolarů. Na briefingu v Bílém domě to oznámil koordinátor pro strategickou komunikaci Rady národní bezpečnosti USA John Kirby.
Podle něj se bavíme o systémech HIMARS a desetitisících kusů munice.
Celkem poskytly Spojené státy od února Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 6,1 miliardy dolarů a od začátku vlády Joea Bidena 6,8 miliardy dolarů, dodal Kirby.
Jak již dříve řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, Spojené státy nebudou moci přinutit Rusko, aby se řídilo jejich pravidly, dodávkami zbraní Ukrajině.
Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov uvedl, že pumpování Ukrajiny zbraněmi je cestou ke konfrontaci mezi Ruskem a Spojenými státy.  https://rusvesna.su/news/1656017317


24. 6. 2022 - 0:00

Aniž by čekalo na rozhodnutí soudu, Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) prohlásilo, že letoun MH17 byl v červenci 2014 sestřelen ruskou raketou Buk.
Dokument uvádí, že na základě důkazů poskytnutých orgány Ukrajiny a Nizozemska PACE považuje za „nejpřesvědčivější scénář“, že let MH17 byl sestřelen nad Ukrajinou v roce 2014 raketou Buk poskytnutou vojenským jednotkám řízeným Ruskou federací. V tutéž dobu byly argumenty Ruska ve shromáždění nazvány dezinformacemi: „Namísto poskytování spolehlivých informací kompetentním vyšetřovacím orgánům šíří ruské úřady dezinformace, včetně konzistentních protichůdných verzí událostí, jejichž cílem je vytvořit zmatek.  https://rusvesna.su/news/1656016284


3 komentáře:

 1. Nemuseli ani zasadať, hneď bolo jasné, kto je vinný. Fackovací panák. Ale ten sa už zobudil, postavil sa a bude dosť nepríjemný.

  OdpovědětVymazat
 2. 30. 6. 2022 - 19:00
  Více než 600 tanků, asi 500 dělostřeleckých systémů a dalších zbraní bude zahrnuto do nového balíčku vojenské pomoci, který Ukrajině poskytne více než padesát zemí.

  waaaaaau, fandim američanom, 2. svetovu ukončili s Hiro a Naga

  gumka na trenkách sa natahuje kým nepraskne

  juraj

  OdpovědětVymazat
 3. "Mezinárodní výbor Červeného kříže slibuje, že v blízké budoucnosti navštíví ruské námořníky zadržované na Ukrajině".

  Červený kríž = zlodeji orgánov.

  OdpovědětVymazat

Žádáme diskutující o slušnou formu při vyjadřování. Odkazy bez krátkého popisu, oč se jedná, budou mazány. Anonymní komentující žádáme o podpis (nick). Útoky vedené v osobní rovině nejsou povoleny.
Názory v diskuzi se nemusí shodovat s názory redakce blogu.