4. 4. 2022

Co se děje na Ukrajině 384. 4. 2022 - 11:15
Generálmajor Igor Konašenkov na briefingu pro tisk podal aktuální zprávy o průběhu speciální operace na Ukrajině a na Donbasu.
Lidové milice LLR postoupily o 2 km a zablokovaly osadu Novotoškovskoje z východu a jihu.
Skupina vojsk DLR dobyla opevněnou oblast a osvobodila osadu Novobachmutovka.
Během bojů byla zničena rota nepřátelské 25. výsadkové brigády.
Letecký úder ozbrojených sil RF zničil velitelské stanoviště 24. samostatné mechanizované brigády ukrajinských ozbrojených sil a přilehlé sklady s municí, zbraněmi a vojenským materiálem.
Zničení tří vrtulníků Ozbrojených sil Ukrajiny bylo potvrzeno v důsledku útoku 3. dubna na letiště Balovnoje na předměstí Nikolajeva.
Šest UAV bylo sestřeleno ve vzduchu ruskými systémy protivzdušné obrany v oblastech sídel: Nikolajev, Cherson, Kurachovka, Industrialnoje, Velyka Novoselka.
Noční směna ruských leteckých sil
Operačně-taktické letectvo ruských leteckých sil zasáhlo v noci 14 vojenských objektů Ukrajiny. Mezi nimi:
▪️ 2 kontrolní body;
▪️ 2 odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany Buk-M1 v oblasti Krasnogorka a Věrchnětoreckoje;
▪️ 1 dělostřeleckou baterii;
▪️ 2 sklady raketových a dělostřeleckých zbraní a munice;
▪️ 3 sklady pohonných hmot;
▪️ 6 pevností a oblastí koncentrace vojenské techniky Ozbrojených sil Ukrajiny.
Celkově od začátku speciální vojenské operace nepřítel ztratil:
▪️ 125 letadel;
▪️ 91 vrtulníků;
▪️ 392 bezpilotních prostředků;
▪️ 226 protiletadlových raketových systémů;
▪️ 1936 tanků a dalších obrněných bojových vozidel;
▪️ 211 vícenásobných raketometů;
▪️ 833 polních dělostřeleckých a minometných děl;
▪️ 1810 kusů speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1649060103

4. 4. 2022 - 0:05
Rusko, zachraňte svět! — Kypr podporuje naši zemi (VIDEO), prezidenta a staví se proti NATO. S Rusvesnou nadále sdílejí záznamy podpůrných akcí z celého světa.
Dnes se na nábřeží Paphos konalo shromáždění na podporu Ruska a Vladimira Putina. Lidé přišli s ruskými trikolórami a plakáty vyzývajícími Rusko k záchraně světa a proti NATO na Ukrajině a na Kypru.
"Rusko! Rusko! Rusko!" shromáždění obyvatelé Paphosu skandovali dlouho.

4. 4. 2022 - 0:30
Ukrajinci v Athénách zaútočili na dítě během motoristické rally na podporu Ruska v (VIDEO).
Podrobnosti incidentu sdělila matka zraněné dívky, která na místě natočila video: „Rozbili obě zadní okna, kde seděla moje dcera, vytrhli jí vlajku z rukou, z rukou 7letého… dítě a zranil ji!"
Video zveřejnil bývalý šéf izraelské zpravodajské služby, vojensko-politický analytik Jakov Kedmi, s upřesněním, že dítě bylo převezeno do nemocnice.

4. 4. 2022 - 1:00
Německý ministr financí Christian Lindner řekl, že situace na Ukrajině povede ke snížení úrovně blahobytu Němců.
„(Události) na Ukrajině nás všechny učiní chudšími, například kvůli tomu, že musíme platit více za dovoz energií. Tento pokles úrovně blahobytu nezastaví ani stát. Ale můžete zmírnit ty největší otřesy, a to je to, co děláme,“ řekl Lindner v rozhovoru pro Bild.
Úřady podle něj hodlají podporovat potřebné a podniky, jejichž práce je ohrožena. Upozornil však, že finanční zdroje jsou omezené, a proto mohou být podpůrná opatření pouze dočasná.
„Z dlouhodobého hlediska je třeba položit nové základy pro pohodu,“ říká Lindner.
V komentáři k březnové inflaci v Německu, která dosáhla 7,3 %, Lindner řekl, že je „vážně znepokojen ekonomickým rozvojem“, protože růst zpomaluje a ceny rostou, vláda dělá vše, aby zabránila stagflaci.
https://rusvesna.su/news/1648976458 

4. 4. 2022 - 1:30
Americký list The Wall Street Journal napsal o možných potížích, kterým mohou ukrajinští uprchlíci při migraci do Spojených států čelit, a upozornil na skutečnost, že administrativa Joea Bidena dosud nepovolila vstup ani žádnému z Afghánců, kteří pomáhali Státům.
Podle listu potíže vznikají kvůli přísným požadavkům a systémovým nedostatkům. Přitom již dříve Bílý dům uvedl, že Spojené státy hodlají kvůli situaci na Ukrajině přijmout až 100 000 uprchlíků.
Pokud jde o Afghánce, podle ministerstva zahraničí o účast v prioritním programu požádalo asi 16 000 občanů země, ale jejich zvažování je stále v rané fázi.
Noviny píší, že odborníci na přesídlení se domnívají, že snad bude schválení vstupu Ukrajinců rychlejší.
"Pokud jde o Ukrajinu, můžeme se jen modlit, aby se Bidenova administrativa vydala jinou cestou než v případě Afghánců," řekl Mark Hatfield, šéf židovské přesídlovací organizace ve Spojených státech.
Deník nicméně podotýká, že zkušenost Afghánců je pro uprchlíky z Ukrajiny „poučná“.
https://rusvesna.su/news/1648979508 

4. 4. 2022 - 02:00
Západ nedokázal paralyzovat ruskou ekonomiku
Rusko nadále plní své dluhové závazky, navzdory pokusům Západu paralyzovat ekonomiku země, píše Business Insider.
Expert Hassan Malik v rozhovoru pro publikaci vysvětlil, že mnoho investorů pochybovalo o solventnosti ruské strany vzhledem k rozsahu sankcí uvalených na ni. Jak ale novináři zdůraznili, Moskva koncem března poslala platby na dluhopisy ve výši 447 milionů dolarů.
„Rusku se podařilo splnit všechny své dluhové závazky. To může být způsobeno tím, že nesplácení dluhových závazků mu způsobí vážnější ránu než zbytku světa,“ píše se v článku.
Expert Varut Prombun zase poznamenal, že před zahájením vojenské operace na Ukrajině přinášely dluhopisy Gazpromu a VTB vysoké výnosy.
"Určitě jsou schopni splácet své dluhy," řekl Varut.
Dne 15. března se Evropská unie rozhodla zakázat přidělování ratingů právnickým osobám, organizacím nebo orgánům usazeným v Rusku. Již dříve ze stejného důvodu agentura Fitch Ratings stáhla ratingy ruských společností. Standardní rating ruského emitenta v zahraničních a místních měnách byl před stažením na „C“.
24. února zahájilo Rusko vojenskou operaci na Ukrajině. V reakci na to západní země oznámily rozsáhlé sankce proti Moskvě, především v bankovním sektoru a dodávkách high-tech produktů. Jednotlivé značky oznámily, že v zemi ukončí činnost.
Kreml tato opatření označil za ekonomickou válku jako žádná jiná. Úřady zdůraznily svou připravenost na takový vývoj událostí a ujistily, že budou i nadále plnit společenské povinnosti.
Centrální banka přijímá opatření ke stabilizaci situace na devizovém trhu. Úřady také oznámily převod plateb za dodávky plynu do nepřátelských zemí na rubly. Vláda navíc připravila plán proti restriktivním opatřením, který zahrnuje asi stovku iniciativ. Výše jeho financování bude asi bilion rublů.
https://rusvesna.su/news/1648975235

4. 4. 2022 - 02:30
Podplukovník Lidových milicí LLR Andrej Maročko se podělil o svou vizi událostí uplynulého týdne, tak či onak spojených s Luhanskou lidovou republikou.
Uplynulý týden byl pro obyvatele Luhanské lidové republiky napjatý, těžký a srovnatelný s aktivní fází konfliktu v roce 2014.
V důsledku ukrajinské agrese jsou oběti mezi civilisty, civilní infrastrukturní zařízení byla zničena a poškozena. Při ostřelování osad nepřítel používal těžké zbraně včetně raketového dělostřelectva. Jednotky Lidových milicí aktivně potlačovaly nepřátelská palebná místa a za palebné podpory ozbrojených sil RF pokračovaly v operaci k osvobození okupovaných území.
Za šest týdnů od začátku zhoršení na linii dotyku (od 17. února do 31. března) zaznamenala kancelář LLR v JCCC 769 ostřelování ukrajinskými ozbrojenými formacemi, během nichž nepřítel vypálil 7751 kusů střeliva, včetně raket Točka-U, granátů MLRS "Hurican" a "Grad".
Během této doby se 12 civilistů stalo obětí agrese Ozbrojených sil Ukrajiny, 15 bylo zraněno.
Bylo zničeno a poškozeno 326 bytových staveb, 54 objektů občanské infrastruktury včetně školek, škol a zdravotnických zařízení, přerušeno elektrické vedení a plynovody.
Souběžně s vojenskou operací probíhají práce na vyřešení konfliktu politickými a diplomatickými prostředky. Podle výsledků jednání představitelů Ruska a Ukrajiny konaného v Turecku 29. března Kyjev poprvé od zahájení vojenské speciální operace zaznamenal a písemně potvrdil připravenost splnit řadu důležitých podmínek.
Výsledky příští schůzky, která se konala online 1. dubna, nebyly oznámeny. Obyvatelé Donbasu si dobře pamatují tzv. Minské dohody, a tak bychom si velmi přáli, aby při interakci s kyjevským režimem opět nedopadl jako tanec na hrabích.
Pokračující osmiletá válka o Donbass nezůstává beze stopy. Chaotické ničení oblasti militanty Ozbrojených sil Ukrajiny a nevybuchlá munice doslova nacpala naši zemi smrtícím kovem.
Při osvobozování dříve okupovaných území Republiky byl prvním problémem, kterému jsme čelili, zaminovaná zařízení na podporu života, silnice, pole a mnoho dalšího.
Představitel LLR Leonid Pasečnik si uvědomoval rozsah problému a obrátil se o pomoc na Ruskou federaci. Stejně jako v minulých dobách nás neodmítli a 1. dubna dorazil do republiky robotický odminovací komplex Uran-6 a jednotka vysoce kvalifikovaných sapérů. Pasečnik se osobně setkal s tolik potřebnou pomocí, seznámil se s konstrukcí a provozem odminovacího komplexu, hovořil s odborníky a poděkoval Rusku za tak včasnou pomoc.
https://rusvesna.su/news/1648984141

4. 4. 2022 - 03:30
„Vypadejte velmi ponuře“: němečtí průmyslníci o ekonomických vyhlídkách Německa
Spolkový svaz německého průmyslu (BDI) varoval před „chmurnými vyhlídkami“ ekonomiky při situaci na Ukrajině a rostoucích cenách energií, hovoří o důsledcích pro německé investice, export a kupní sílu obyvatelstva.
"Hospodářský výhled Německa vypadá velmi chmurně," řekl agentuře DPA předseda odborů Siegfried Russwurm.
Uvolnění opatření v boji proti koronaviru nepovede letos na jaře k očekávanému hospodářskému růstu. BDI věří, že důsledky událostí na Ukrajině zpomalí globální ekonomický růst a hospodářské oživení v eurozóně. Sankce a zpomalení globálního ekonomického růstu navíc negativně ovlivní německý export, německé investice do strojů a dalšího vybavení se pravděpodobně v roce 2022 zastaví.
Podle svazu zatím nelze udělat definitivní závěr, jak situace ovlivní kupní sílu obyvatel. Rostoucí ceny energií a doprovodná inflace však k poklesu kupní síly rozhodně povedou. Soukromé spotřebitelské výdaje letos podle svazu nepatrně porostou.
Russwurm naléhal na německou vládnoucí koalici, aby podnikla kroky k ochraně ekonomiky a německých podniků a „zmírnila krizi“. Poznamenal, že vláda by měla vyvinout dočasná podpůrná opatření, která by pomohla společnostem, jež se „bez vlastního zavinění“ potýkají s problémy v důsledku rostoucích cen energií. Jak agentura podotýká, kvůli problémům s dodávkami a velké nejistotě BDI nezveřejnila aktuální ekonomickou prognózu.
Rada pro ekonomický rozvoj v Německu dříve snížila svou prognózu vývoje na rok 2022 kvůli situaci na Ukrajině, růst HDP by mohl být jen 1,8 %, přitom v listopadu loňského roku experti předpovídali pro aktuální rok růst 4,6 %.
https://rusvesna.su/news/1648988103 

04.04.2022 - 04:30
Úřady Spojených států jen za poslední týden zvýšily dodávky ropy z Ruska o 43 %. O tom se zmínil náměstek tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace Michail Popov.
Spojené státy přinutily Evropany uvalit protiruské sankce, přičemž oni sami nejen pokračují v dovozu ropy z Ruska, ale také zvýšili zásoby „černého zlata“ za poslední týden o 43 %, až na 100 000 barelů denně!
Kromě toho Washington povolil svým společnostem vyvážet minerální hnojiva z Ruska a uznal je jako základní zboží,“ řekl Popov v rozhovoru pro list Komsomolskaja Pravda.
Zástupce šéfa Rady bezpečnosti varuje, že evropští „přátelé“ Ameriky by měli od Spojených států očekávat další podobná „překvapení“. Poznamenal, že Washington nedovoluje Evropě „přijmout podobná opatření“.
https://rusvesna.su/news/1649010045

4. 4. 2022 - 5:00
Zasekla se Bidenova show? - Britské noviny o problémech demokratů
Britský deník The Times píše, že Demokratická strana ve Spojených státech má vážné potíže kvůli Joe Bidenovi. V publikaci "Zasekla se Biden Show?" Publikace přímo pojednává o otázce Bidenových duševních schopností a polemizuje, kdo ho může nahradit, protože je úplně špatný a nové volby prostě neustojí. A s rozhořčením dochází k závěru, že demokraté nemají nikoho, kdo by Trumpovi oponoval.
"Demokraté mají problém s Joe Bidenem." Možná nemluví nahlas o tom, kdo bude jejich příštím prezidentským kandidátem, ale uvnitř strany roste shoda, že často se mýlící současný prezident se prostě nehodí na druhé funkční období, na jehož konci bude vrchní velitel  86letý.
Za zavřenými dveřmi také demokraté začínají čelit tvrdé pravdě. "Budu v tom brutálně upřímný, nemyslím si, že je fyzicky připraven znovu kandidovat," řekl nedávno jeden demokratický stratég.
„Bude muset vést energickou a tvrdou kampaň, kterou v roce 2020 kvůli pandemii nevedl. Nevydrží to."
Biden už demokratům ublížil. Jeho neustálé žvásty byly darem pro Putina a ostudou pro spojence USA. "Prezident by se měl vyhýbat veřejnému projevu, alespoň když je téma důležité," řekl jeden ze sloupkařů Wall Street Journal.
Jak velký je problém Bidenových duševních a fyzických schopností? Posudek lékaře v listopadu ukázal, že prezident neměl žádné neurologické problémy. Jedinými zdravotními problémy zjištěnými po „podrobném fyzickém vyšetření“ byla chůze a kyselý reflux, což mělo za následek občasné vykašlávání hrdla.
Ale v méně ušlechtilých koutech amerických pravicových médií je pevně zakořeněn názor, že Biden trpí nějakou formou nemocí stáří.
Neexistuje pro to žádný důkaz. Pravděpodobně uvidíme pouze přirozené problémy muže, který už tak má sklony k bláznovství a blíží se své deváté dekádě.
"Není to starý muž, ale evidentně ztrácí krok," řekl Rich Lowry, redaktor National Review.
Jeden zdroj blízký prezidentské administrativě uvedl, že čtyř- nebo pětihodinové mezery v prezidentově rozvrhu nejsou v dnešní době neobvyklé. Jiný zdroj z Kongresu uvedl, že pro demokratické senátory je stále obtížnější trávit čas s prezidentem.
Vyšší úředníci v Londýně a Paříži se již stále častěji obracejí s žádostí o pokyny zejména na Sullivana.
„V tuto chvíli je pravděpodobnější, že Trump bude republikánským kandidátem než Biden kandidátem demokratickým,“ uvedl jeden ze zdrojů.
„Tato ukrajinská krize zestárne i 45letého. Co udělá s Bidenem?"
Druhý problém, s nímž se demokraté potýkají, je, že viceprezidentka Kamala Harrisová není ani zdaleka přesvědčivá řečnice a ještě méně oblíbená než její šéf, s 37,3% hodnocením. To je výrazně méně než u 75letého Trumpa, jehož hodnocení je 45 %“ (podle kanálu Telegram novináře Kremlin Pool Dmitrije Smirnova).
https://rusvesna.su/news/1648983372 

4. 4. 2022 - 5:30
Agresivní bojový šílenec: Kaczynski je připraven zničit celé Polsko v budoucí válce
Politolog Jevgenij Satanovskij ve svém autorském telegramovém kanálu „Armageddonyč“ komentoval prohlášení polského vicepremiéra Jaroslava Kaczynského, který touží po umístění amerických jaderných zbraní na území své země.
„Když Jaroslaw Kaczynski, jediný z bratrů-dvojčat, který přežil v tomto smrtelném světě, proslulý svou extravagancí a politickým extremismem, mluví o rozmístění amerických jaderných zbraní na území Polska a vytvoření tamního velitelského centra NATO, podobného tomu v Nizozemsku (no, a ještě o pár maličkostech: „mírotvorcích“ Severoatlantické aliance na Ukrajině, poskytování Zelenskému všechny typy zbraní a vojenského vybavení, které požaduje v objemech, o kterých mluví, a tak dále), je si dokonale vědom toho, co to znamená pro Polsko, pro Evropu a pro Američany jako takové. Ale prostě se o to nestará. Takový je to člověk. Přesněji takový typ člověka.
Bojovní šílenci jsou světu známí spíše ze skandinávské mytologie. Berserker ze zdejších ság je známá postava. Rozkrájejte ho i na kousky, necítí bolest a nemůže se dostat do adekvátního stavu.
Teprve když se rozseká na díly tím nejpřímějším a nejtvrdším způsobem, přestane bojovat. Jinak, dokud bude poblíž někdo živý, nepřestane. Své, cizí - jemu je to jedno. Blázen, je to blázen.
Třeba sekerou, kyjem nebo jiným smrtícím nástrojem. Ale nejlépe atomovou bombou, o kterou usiluje současný polský vicepremiér, maličký, 72letý a agresivní až k absolutní ztrátě smyslu pro realitu. Má to v rodině.
Jeho bratr, zesnulý prezident Lech Kaczynski, byl stejný. Sám zemřel a poslal celé vedení své země na onen svět v důsledku absurdní a tragické letecké havárie u Smolenska, která byla výsledkem jeho nejhloupějšího rozmaru, netrpělivosti a touhy podrobit si všechny kolem sebe - zastrašené jím do té míry, že se nikdo z nich neodvážil zamítnout ani jeden jeho rozkaz, byť sebesměšnější.
No, a... přeživší Kaczynski, který se zjevně od svého bratra neliší, je připraven zničit CELÉ Polsko v budoucí válce, kterou s idiotskou vytrvalostí přivolává.
Možná ho taky zničí. Proč? Kdo ví. Mají takové ambice, Kaczynští. To se v historii stává..."
https://rusvesna.su/news/1648983293 

4. 4. 2022 - 6:00
ak postupovat při ústupu – strategie pro vítězství | ruské jaro
Jaký je význam opuštění pravého břehu Dněpru?
Zpočátku byl zvolen správný plán – ukázat marnost odporu a donutit kyjevský režim ke kapitulaci bez obětí. A taková možnost by skutečně byla realizována, kdyby si Kyjev zachoval alespoň trochu subjektivity a vedení – schopnost rozhodovat.
Bohužel politická i vojenská rozhodnutí a média jsou vedena těmi, kdo píší scénáře pro současného ukrajinského komiksového výtvarníka. A ačkoli už to není komiksový žánr, dává jim to hlas. Nemůže se ubránit hlasu, protože jeho národnost má přísnou poslušnost, ve Starém zákoně neexistuje koncept oběti pro druhé a neexistuje žádné pokání, neposlušnost nebude odpuštěna a bude exponenciálně potrestána vydáním mrazivým nacistům za odvetu.
Naplnil se tak negativní scénář, kdy zlý klaun posílá desetitisíce zdrcených a zahořklých lidí mimozemské krve na jistou a nesmyslnou smrt.
Není žádným tajemstvím, že SBU a vedení národních praporů berou většinou jen obyvatele západní Ukrajiny... Osvědčeno v Chatyni, jen tito uměle odchovaní geekové (zdegenerovaní z ruské rodiny) jsou schopni brutálně zakročit proti všem, kteří považují výsadní postavení nacistů nespravedlivé, nespravedlivé, že je nacistům dovoleno beztrestně zabíjet a přivlastňovat si majetek všech, kteří jsou považováni za nedostatečně „Svidomo“.
Jen oni mohou vyhnat na porážku ukrajinské vojáky, kteří také nejsou považováni za úplně lidské, považují je za „vatu“, stejně jako mohou klidně střílet do zad civilistům, kteří se snaží dostat z mnoha kotlů.
V situaci, kdy na ukrajinské straně nelze učinit rozumné rozhodnutí o míru, Rusko nepotřebuje zabírat ruská města s obrovskými ztrátami, není třeba ničit města a dávat nacistům možnost schovat se za civilisty v každém domě. Není třeba brát a blokovat Kyjev, protože utrpení, ztráty a ztráty během útoku na velké město budou velké.
Můžete použít jinou strategii.
1) Dokončit obklíčení největšího seskupení Ozbrojených sil Ukrajiny na Donbasu a vytlačit ukrajinské jednotky z měst do otevřených oblastí, kde je lze řešit skutečnými vojenskými metodami, bez obav z civilních obětí.
Pak bude moci průvod tisíců vězňů názorně ukázat průběh speciální operace a připravit ukrajinskou společnost o zběsile vštěpované iluze. Se ztrátou armády a těžkých zbraní ztratí kyjevský režim do značné míry schopnost způsobovat zkázu ve městech a infrastruktuře a propagandistický humbuk bude vážně narušen.
2) Po zničení uskupení na Donbasu je nutné okamžitě ovládnout jih a celou západní hranici Ukrajiny - vzít Lvov, což připraví nacisty o příliv zbraní a munice a značně podkope morálku. západních Ukrajinců, kteří hrají roli barážových a trestných praporů, tedy jen způsobují maximální množství ničení a obětí.
Převzetí kontroly nad západní hranicí změní situaci uvnitř Ukrajiny, pro samotné Ukrajince a pro fyzické přežití ukrajinských vojáků bude důležité se naléhavě zbavit nacistů – a takovou příležitost jim musíme poskytnout.
V takové strategii není obklíčení a útok na Kyjev potřeba nebo bude provedeno v závěrečné fázi operace s menším počtem obětí a zničení.
Není proto třeba se bát ústupu – na úrovni taktiky je třeba udržet přiměřenost situace a pevně se držet globálních strategických cílů, přesně realizovat strategické a konečné vítězství.
Zdroj: https://rusvesna.su/news/1648981437

4. 4. 2022 - 6:30
Spojené státy porušily sliby dané Rusku po skončení studené války nerozšiřovat NATO a dodnes se za to neomluvily, píše čínský list Global Times.
Autor článku se domnívá, že Washington a jeho spojenci vnímali rozpad SSSR a socialistického bloku jako své vítězství a začátek nového světového řádu, ve kterém budou dominovat. Americký politolog Francis Fukuyama nazval tyto události „koncem dějin“.
USA následně porušily své sliby postsovětskému Rusku, že se NATO nebude rozšiřovat. Pokusy NATO a EU zasahovat do ruských sfér vlivu podle novináře způsobily konfliktní situaci mezi stranami.
„Je to logický rys teorie mezinárodních vztahů, jak opakuje přední učenec John Mearsheimer, v níž je snaha jednu zemi uvěznit a obklopit nepřátelskou vojenskou aliancí, což je přímou cestou ke konfliktu. Západ se za to neomlouvá, protože věří, že na to má právo podle logiky „konce dějin“,“ řekl sloupkař GT.
Publicista poznamenal, že západní expanze vyprovokovala Euromajdan v Kyjevě a vyvolala vlnu protiruského nacionalismu, která se stala počátkem geopolitického boje o budoucnost Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1649042855 

4. 4. 2022 - 7:30
Rusko připravuje nový program pro repatriaci vysoce kvalifikovaných specialistů, kteří se chtějí vrátit do své vlasti, uvádí list Izvestija s odvoláním na zdroje obeznámené s diskusí.
„Rusko připravuje nový program pro návrat krajanů – vysoce kvalifikovaných specialistů, kteří se nyní cítí nepříjemně v cizích zemích a chtějí se vrátit do své historické vlasti,“ píší noviny.
Podle publikace se Rusové, kteří se přestěhovali do zahraničí, hlásí na ruská vyslanectví. Stěžují si, že je „nepříjemné být v některých státech, kde je povolen tlak na Rusy“.
Je třeba poznamenat, že mezi těmito občany je mnoho vysoce kvalifikovaných odborníků, které ruská ekonomika potřebuje.
„V souvislosti s rostoucím tlakem na Rusy žijící v zahraničí existují žádosti vysoce kvalifikovaných odborníků o návrat. Tyto výzvy jsou poměrně masivní, a tak vznikl nápad s programy na návrat takových lidí, kteří by si mohli přivézt znalosti a zkušenosti ze zahraničí. A určitě je po nich poptávka,“ poznamenává článek.
Nejžádanějšími oblastmi zaměstnavatelů jsou IT specialisté, strojírenští a techničtí pracovníci,“ uvádí ministerstvo práce.
https://rusvesna.su/news/1649045654 

4. 4. 2022 - 8:00
Pokud hlavní odběratelé ruských energetických zdrojů neuvalí embargo na jejich dovoz, mohla by na nich Moskva vydělat téměř 321 miliard dolarů a dosáhnout tak rekordně kladné bilance, píše Bloomberg.
Agentura označuje očekávané údaje o obchodu a platební bilanci za "skvělé".
„Navzdory <…> dusivému tlaku na ruské finance ze zahraničí, Bloomberg Economics očekává, že Moskva letos vydělá na exportu energie téměř 321 miliard dolarů, což je o více než třetinu více než v roce 2021.
Rusko by také mohlo očekávat rekordní přebytek běžného účtu, který by podle Institutu mezinárodních financí (IIF) mohl dosáhnout 240 miliard dolarů.
Podle zprávy skupiny IIF současné sankce nedokázaly příliv „tvrdé měny“ do Ruska zastavit.
Experti také poznamenali, že příjmy z prodeje energetických nosičů umožnily Moskvě zmírnit důsledky tvrdých restriktivních opatření uvalených Západem.
https://rusvesna.su/news/1649047566 

4. 4. 2022 - 8:30
"Je to možné za rubly": Lotyšsko, které odmítlo ruský plyn, je připraveno na podmínky Moskvy
Lotyšský energetický koncern Latvijas Gāze zkoumal soulad změn ruské legislativy ohledně plateb za dodávky zemního plynu v rublech a dospěl k závěru, že přechod na platbu za dodávky v ruské měně je možný. Oznámila to v neděli 3. dubna tisková služba společnosti.
„Po posouzení souladu těchto změn v postupu pro narovnání s dříve stanovenými sankcemi byl učiněn prvotní závěr, že takový postup narovnání – v ruských rublech – formálně neporušuje sankční režim a je možný,“ stojí ve zprávě.
V současné době koncern nadále analyzuje navrhované změny způsobu výpočtu jak z právního hlediska, tak z hlediska obchodních zájmů organizace, dodal tiskový servis.
Rozhodnutí nečerpat zemní plyn nyní podle šéfa koncernu Aigarse Kalvitise padlo s přihlédnutím k „historicky vysoké dubnové ceně zemního plynu“ a naplnění zásobníků.
https://rusvesna.su/news/1649050238 

4. 4. 2022 - 8:59
Maďarský premiér Viktor Orbán ve svém povolebním projevu označil Volodymyra Zelenského za svého nepřítele a spolu s Georgem Sorosem jej zařadil mezi ty, kteří bránili znovuzvolení jeho strany.
„Vyhráli jsme tak velké vítězství, že je vidět z Měsíce, ale také z Bruselu. Křesťanskodemokratická národnostní politika zvítězila a my musíme Bruselu říci, že to není minulost, ale budoucnost,“ řekl Orbán.
Proti maďarskému režimu se podle něj postavila velká mezinárodní mocenská centra, ale jak řekl, „každý cent, který dali maďarské levici, byly vyhozené peníze“.
Orbán doslova prohlásil následující: „Zelenskij je můj nepřítel,“ maďarsky to zní jako ellenfél, což lze také přeložit jako protivník.
https://rusvesna.su/news/1649051399 

4. 4. 2022 - 9:26
Kyjev se snaží vydávat mariupolskou dívku s vypáleným hákovým křížem na těle za "oběť z Buči" (FOTO) Ukrajinská propaganda se jako obvykle rozhodla přesunout odpovědnost za své zločiny na bedra jiných.
Ukrajinská média, zejména tisková agentura UNIAN, tedy pořídila záběry neonacistických zvěrstev spáchaných 27. března v Mariupolu a pokusila se je přidat k rozsáhlému falšování vražd v Buči.
Připomeňme, že v jedné ze škol v Mariupolu byl objeven hrozný nález: když byla oblast osvobozena od nacistů, v suterénu školy bylo kromě munice a stop přítomnosti ukrajinské armády tělo dívky. Místo obličeje měla krvavou kaši, pytel na hlavě a vypálený hákový kříž na břiše.
Šéf Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin vydal samostatný pokyn k vyšetření tohoto zločinu proti lidskosti spáchaného ukrajinskými nacisty.
https://rusvesna.su/news/1649053582 

04.04.2022 - 9:41
Válka bez příkras: Spojenecké síly Ruska a DLR bojují o Mariupol (VIDEO)
Tisková služba Lidových milicí DLR ukazuje záběry z osvobozené čtvrti Mariupolu, kde spojenecké síly Ruska a Doněcké republiky zatlačují nacisty hluboko do Azovstalu.
Boje stále probíhají v obytných oblastech, nejen na území závodu. Lidé ale nadále žijí doslova 200 metrů od frontové linie. V jednom ze sklepů bydlí více než čtyřicet lidí z okolních domů, nová realita je donutila přizpůsobit se drsným životním podmínkám.
"S vodou je to už lepší, chodíme k moři, a tam čerpáme ze studny," říká odevzdaně Aleksej, který v tomto suterénu nyní žije. „Armáda pomáhala a pomáhá s jídlem, dvakrát jsme šli pro humanitární pomoc, dostáváme chleba a nějaké cereálie. Jíme jednou denně, dobře. Armáda řekla, že můžete vyjít po jednom, po dvou, protože už postoupili dále, ale pokud bude střelba hlasitější, musíte jít dolů do suterénu.
"Zůstaneme tady až do konce," říká plačící žena. A to „až do konce“, řečené se slzami v očích je i naše dnešní společné motto – armáda, civilisté v týlu, politici v nejvyšších patrech moci.

4. 4. 2022 - 10:08
Nyní, když se kyjevský režim pod vedením kolektivního Západu snaží spřádat další fejk o „ruských zvěrstvech“ v Buči u Kyjeva, hlas pravdy by měl znít obzvlášť jasně.
Hodně se dá mluvit o tom, že řada úkolů pro informační pokrytí speciální operace na Ukrajině selhala, že při ústupu bylo nutné opouštěná města a obce nafilmovat z několika úhlů.
Ale hlasy těch, kteří opouštějí Mariupol nebo získávají jídlo na jihu země opuštěné Kyjevem, znějí hlasitěji než zprávy: „Rusové nás zachránili“, „Rusové se s námi podělili o své příděly“, „Pomohla nám ruská armáda“,... takových slov jsou tisíce.
A zde je to, co říká sama armáda: „Respektujeme lid Ukrajiny, ale nepřítel, který proti nám bojuje, nemá s tímto lidem nic společného, ​​jsou to žoldáci a nacisté. A my, stejně jako naši předkové, dovedeme náš zvláštní úkol k vítězství ve jménu Ruska a ukrajinského lidu.
https://rusvesna.su/news/1649056134

4. 4. 2022 - 10:38
Jak spojenecké síly Ruska a DLR postupují Mariupolem, odhalují se stále děsivější tajemství, jež byla po celých těch osm let skryta za fasádou „vzorového ukrajinského Donbasu“, který Kyjev pečlivě vytesal z průmyslového města.
V budově mariupolského oddělení SBU, již opuštěné ukrajinskou armádou, byly nalezeny mučírny. Dostat se do nich zatím není možné, přestože budova byla už před pár dny obsazena: sapéři nyní pracují a místnost po místnosti se kontroluje na přítomnost min.
Výslechová komora se nachází v suterénu za masivními kovovými dveřmi, uvnitř jsou vidět betonové stěny, podlaha a dřevěná lavice.
Lze jen hádat, kolik opolčenců prošlo těmito hroznými místnostmi, kolik civilistů zde zemřelo, kolik výkřiků bolesti a zoufalství znělo těmito stěnami...
https://rusvesna.su/news/1649057918

4. 4. 2022 - 11:48
Banka Ruska zavádí zlatý standard stanovením pevné sazby pro nákup zlata v rublech. Centrální banka rozhodla nakupovat zlato za rubly. Nákup zlata za rubly je pro evropské dovozce ruských produktů jednou z cest, jak získat ruskou měnu. (VIDEO)
https://politikus.ru/video/142445-bank-rossii-vvodit-zolotoy-standart-ustanoviv-fiksirovannyy-kurs-pokupki-zolota-v-rublyah.html 

4. 4. 2022 - 11:49
Polský premiér Mateusz Morawiecki označil Německo za „hlavní brzdu“ nových sankcí proti Rusku.
„V Evropě je situace velmi jednoduchá. Na vrcholech je vše vidět. Německo je hlavní brzdou velmi přísných sankcí,“ řekl Morawiecki na pondělní tiskové konferenci.
Zároveň popřel názor, že maďarský premiér Viktor Orbán nepodporuje protiruské sankce. „Nebyl to Orban, kdo zpomalil sankce. Hlavní brzdou jsou velké země, ti, kteří se bojí o svůj byznys, bojí se důsledků a možná ještě něco dalšího.
Hlavními inhibitory jsou největší a nejbohatší země v západní Evropě,“ pokračoval.
https://rusvesna.su/news/1649061030 

4. 4. 2022 - 13:54
Zajatý ozbrojenec z trestního praporu Aidar hovořil o přípravách na ofenzívu proti Donbasu. Zahraniční instruktoři je podle něj naučili především zabírat budovy a likvidovat lidi uvnitř.
Karatelé z „Aidaru“ byli odveleni k 53. brigádě Ozbrojených sil Ukrajiny. Po dobu 7 měsíců byli školeni, poté byli 16. února 2022 přemístěni do oblasti vesnice Granitnoje. Ofenzíva Ukrajiny proti Donbasu a Krymu byla plánována na 8. března.
„Litevci nás vycvičili. Měl jsem na starosti útočnou rotu a útočnou četu.
Byli jsme vycvičeni na obsazení budov – jednopatrových, dvoupatrových, třípatrových. Čištění a dobytí budovy... Zničit všechny uvnitř,“ říká zajatý bojovník.

04.04.2022 - 15:19
Lavrov: Provokace v Buči ohrožuje mezinárodní mír a bezpečnost 
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil situaci ve městě Buča v Kyjevské oblasti za „falešný útok“. Zdůraznil, že mluvíme o inscenaci, kterou aktivně šíří propagandisté ​​na Ukrajině a na Západě.
„Falešný útok na Buču v Kyjevské oblasti byl proveden několik dní poté, co ruský vojenský personál v souladu s plány a dosaženými dohodami z oblasti odešel. Jedná se o inscenaci, kterou ukrajinští představitelé a jejich západní mecenáši šíří všemi kanály a sociálními sítěmi,“ řekl Lavrov během jednání s náměstkem generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martinem Griffithsem v Moskvě.
"Ruský vojenský personál Buču 30. března zcela opustil a dne 31. března starosta (Buči) slavnostně řekl, že je s městem vše v pořádku. O 2 dny později jsme pak viděli, jak se na ulicích organizovala ona produkce, kterou se nyní snaží využít pro protiruské účely,“ dodal.
„Před pár týdny došlo k podonému pokusu prezentovat situaci v jedné z porodnic v Mariupolu jako zločin ruské armády. Jak se později ukázalo, pokusy byly provedeny s otevřeně provokativním účelem a jako důkaz byly předloženy falešné materiály, které byly odhaleny,“ uvedl Lavrov další podobný fejk.
https://rusvesna.su/news/1649070649

4. 4. 2022 - 15:51
Od 9. dubna vláda Ruské federace odstraňuje koronavirová omezení letecké dopravy mezi Ruskou federací a řadou dalších zemí. Letecký provoz je podle Mišustina obnoven s 52 zeměmi.
"Rád bych vám řekl o nejnovějších protikrizových opatřeních, to jsou rozhodnutí, která se přijímají v ústředí. Nejprve pár slov o dnes podepsaném dokumentu, na který jsme se těšili, včetně odvětví letecké dopravy a samozřejmě našich občanů – od 9. dubna rušíme omezení boje proti koronavirové infekci, která se týkala našich pravidelných i charterových letů mezi Ruskem a řadou dalších zemí. Míra výskytu klesá, což znamená, že je čas rozšířit destinace dostupné našim ruským aerolinkám.
Nyní mohou létat bez omezení do 15 zemí včetně řady států EAEU, Kataru, Mexika a některých dalších a nyní obnovujeme letecký provoz s 52 zeměmi, včetně Argentiny, Indie, Číny, Jižní Afriky a dalších nám spřátelených států,“ řekl premiér.
Zároveň zdůraznil, že bude podporován i domácí cestovní ruch.
„V rámci národního projektu cestovního ruchu budou moci investoři, kteří budou investovat do výstavby hotelů, výrazně zlevnit vypůjčené prostředky. Je pro ně vypracován program zvýhodněného půjčování ve výši 5 %,“ připomněl šéf vlády.
Seznam zemí: Alžírsko, Argentina, Afghánistán, Bahrajn, Bosna a Hercegovina, Botswana, Brazílie, Venezuela, Vietnam, Hong Kong, Egypt, Zimbabwe, Izrael, Indie, Indonésie, Jordánsko, Irák, Keňa, Čína, Severní Korea, Kostarika, Kuvajt, Libanon, Lesotho, Mauricius, Madagaskar, Malajsie, Maledivy, Maroko, Mosambik, Moldávie, Mongolsko, Myanmar, Namibie, Omán, Pákistán, Peru, Saúdská Arábie, Seychely, Srbsko, Sýrie, Thajsko, Tanzanie, Tunisko, Turecko, Uruguay, Fidži, Filipíny, Srí Lanka, Etiopie, Jižní Afrika a Jamajka.
https://rusvesna.su/news/1649076231

04.04.2022 - 16:45
"Havrani" (Su-25) ruských leteckých sil rozbíjejí obranu ozbrojených sil Ukrajiny u Doněcka. Dvojice útočných letadel zasáhne nepřátelské pozice u Avdějevky neřízenými raketami letadel. Su-25 pak odpalují tepelné návnady, aby čelily protiletadlovým střelám. (VIDEO)
Přední letectvo ruských ozbrojených sil tak proniká do obrany opevněné oblasti ozbrojených sil Ukrajiny, odkud nepřítel již mnoho let ostřeluje obytné oblasti hlavního města DLR.
Město Avdějevka poblíž Doněcka bylo dobyto Ozbrojenými silami Ukrajiny a národními prapory v roce 2014 a od té doby se změnilo ve skutečnou pevnost. https://rusvesna.su/news/1649078718

4. 4. 2022 - 17:35
Drsné záběry: kolona vojenské techniky Ozbrojených sil Ukrajiny zničená ruskou armádou (VIDEO) 
Na webu se objevily záběry pořízené na dálnici Kyjev-Žytomyr. Na nich je kolona techniky Ozbrojených sil Ukrajiny zničená ruskou armádou.
Pozoruhodné je, že Ukrajinci opět nechápou, o co jde a radují se ze spalování vlastní techniky.
Na prvním videu se ukrajinští „patrioti“ baví, projíždějí kolem zničené techniky a neuvědomují si, že jsou svědky nových ztrát Ozbrojených sil Ukrajiny.
Ruská armáda nedojela na dálnici Kyjev – Žitomir, což potvrzuje i spodní video z velitelství Ozbrojených sil Ukrajiny s mapami ze dne 24. 3. 2022.
Tato oblast nebyla zahrnuta do zóny kontroly ozbrojených sil RF a na záběrech je konvoj ozbrojených sil Ukrajiny, který převážel materiální a technické prostředky a munici.

04.04.2022 - 17:35
Na připojeném videu se Ukrajinci baví zničenou kolonou, o níž se domnívají, že je ruská, ale ruská armáda až na dálnici Kyjev-Žytomyr nedojela, což potvrzuje i spodní video z velitelství Ozbrojených sil Ukrajiny s mapami z 24.03.22. Tato oblast nebyla zahrnuta do "ruské" zóny. Podle všeho se tedy jedná o konvoj ozbrojených sil Ukrajiny, který vezl logistiku a munici.

4. 4. 2022 - 18:01
Melitopol: Zničená 25. brigáda vojenského dopravního letectva Ozbrojených sil Ukrajiny (FOTO)
Nové záběry z Melitopolu potvrzují, že na městském vojenském letišti byla zničena 25. brigáda vojenského dopravního letectva Vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny.
Rozdrcené trosky letadel jsou vše, co zbylo po transportních letadlech ukrajinských sil „Povitryanny“ v oblasti Záporoží.


4. 4. 2022 - 19:20
V Mariupolu se vzdal prapor ukrajinské námořní pěchoty. Oznámil to poslanec Státní dumy Dmitrij Sablin. Podle předběžných údajů jde o více než dvě stovky vojáků. Místní zdroje masovou kapitulaci ukrajinské námořní pěchoty potvrzují. 
https://rusvesna.su/news/1649089223 
AKTUALIZOVÁNO
Bylo oznámeno, že se vzdalo 264 mariňáků Ozbrojených sil Ukrajiny. Jedná se o zbytky 501. samostatného praporu námořní pěchoty, který je součástí 36. námořní pěchoty. (FOTO, VIDEO)
Ještě předtím byl zlikvidován jejich velitel Pavel Sbitov, rodák ze Lvova, který od roku 2015 bojoval proti Rusům na Donbasu.
https://rusvesna.su/news/1649089223 

04.04.2022 - 19:54
Německo vyhostilo desítky ruských diplomatů
Německo vyhostilo 40 zaměstnanců ruské ambasády a prohlásilo je za persona non grata. Informovalo o tom německé vydání Der Spiegel. Informaci o vyhazovu potvrdila šéfka ministerstva Annalena Burbock, bez uvedení přesného čísla.
"Spolková vláda se dnes rozhodla prohlásit za nežádoucí významný počet zaměstnanců ruské ambasády, kteří zde v Německu denně pracovali proti naší svobodě a jednotě naší společnosti," řekla Burbocková, jejíž slova zveřejnil tiskový servis ministerstva zahraničí. Práce ruských diplomatů je podle ní údajně „hrozbou pro ty, kteří u nich hledají ochranu“.
"Nebudeme to tolerovat," řekla německá ministryně zahraničí.
Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova řekla, že vyhoštění našich diplomatů nezůstane bez odezvy: "Budeme také reagovat na tento zlý čin německé politické mašinérie."
https://rusvesna.su/news/1649091286 

4. 4. 2022 - 20:30
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zhodnotil vyhlídky na jednání s Ukrajinou a schůzku prezidenta Vladimira Putina a Vladimira Zelenského.
Podle Lavrova jsou šance vždy a Moskva je nastavena tak, aby zajistila, že se všechny tyto šance naplní.
Upřesnil, že schůzka Putina a Zelenského by mohla být uspořádána, až bude výsledek jednání, která nyní probíhají poměrně intenzivně.
Šéf ministerstva zahraničí zdůraznil naděje Moskvy, že se ukrajinská strana při vyjednávání bude řídit svými zájmy a nebude naslouchat poradcům.
https://rusvesna.su/news/1649092831

4. 4. 2022 - 20:45
Ruští vojáci po návratu z ukrajinského zajetí mluví o brutálním mučení a popravách (VIDEO). 
Popravy, bití, šikana, mučení, hladovění, čtení připraveného textu na kameru pro propagandistická videa... Byla zveřejněna svědectví ruských vojáků, kteří se vrátili, o zvěrstvech, jež se v ukrajinském zajetí stala každodenní realitou. Jeden z nich vyprávěl, jak byl muž celou noc ubíjen k smrti, bili ho přes rány, další vyprávěl, jak byl jeden důstojník bit několik dní.
„Kopali mě do obličeje, do žeber, pažbou pušky do hlavy, vyhrožovali mi kastrací,“ říká další.
Ukrajinští vojáci vyhrožovali vězňům oběšením a říkali, že ruští zajatci „by měli být vykastrováni“. Ale byly tam i takové hrozby, o kterých nechtěli mluvit na kameru.
"Pokud se piloti vůbec vrátí, pak pouze jako invalida," poznamenává náš voják.

04.04.2022 - 21:16
Pozice nacistů v Mariupolu zasáhla ruská letadla
Na pozice v průmyslové zóně, kde se ozbrojené jednotky při ústupu zabydlely, zahájily ruské vzdušné síly 8 leteckých úderů.
Likvidace nacistů systematicky pokračuje.
https://rusvesna.su/news/1649096163

4. 4. 2022 - 21:30
Kde jsou mrtvoly z Buči?! - na webu se objevilo odhalující ukrajinské video.
Přibývá důkazů, že „masakr v Buči“ je rozsáhlá protiruská produkce.
Sami Ukrajinci natočili video, které jasně ukazuje, že v ulicích města Buči u Kyjeva nejsou žádná těla mrtvých lidí, ale je zde rozbitá vojenská technika a krátery od granátů, kterými ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly město a snaží se vytlačit ruské jednotky.
Přitom záběry byly natočeny a zveřejněny 29. března, jasně ukazují, že na ulicích nejsou žádní mrtví.
To je další důkaz, že celý „masakr v Buči“ je falešný a civilisté S BÍLÝMI OBVAZY na záběrech z 2. dubna byli zabiti ukrajinskými nacisty během „čištění“ města opuštěného ruskou armádou.
https://rusvesna.su/news/1649093182  

04.04.2022 - 21:30
Kde jsou mrtvoly z Buči?! - na webu se objevilo odhalující ukrajinské video.
Přibývá důkazů, že „masakr v Buči“ je rozsáhlá protiruská fejková produkce.
Sami Ukrajinci natočili video, které jasně ukazuje, že v ulicích města Buča u Kyjeva nejsou žádná těla mrtvých lidí, ale je zde rozbitá vojenská technika a krátery od granátů, kterými ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly město a snažilo se vytlačit ruské jednotky.
Přitom záběry byly natočeny a zveřejněny 29. března, jasně ukazují, že na ulicích nejsou žádní mrtví.
To je další důkaz, že celý „masakr v Buči“ je falešný a civilisté S BÍLÝMI OBVAZY na záběrech z 2. dubna byli zabiti ukrajinskými nacisty během „čištění“ města opuštěného ruskou armádou.

4. 4. 2022 - 21:45
Francie oznámila vyhoštění řady ruských diplomatů, jejichž kroky jsou podle Paříže v rozporu s bezpečnostními zájmy. Vyplývá to z prohlášení Ministerstva zahraničních věcí země.
"Dnes večer se Francie rozhodla vyhostit řadu ruských zaměstnanců s diplomatickým statusem, jejichž činy jsou v rozporu s našimi bezpečnostními zájmy," uvedla agentura v prohlášení. Francouzské ministerstvo zahraničí také poznamenává, že tento krok je součástí celoevropského přístupu.
Zároveň není uveden přesný počet diplomatických pracovníků. Francouzská média uvádějí různá čísla současně: od 30 do 35.
Z reakce Ruska je zřejmé, že řeč je o 30 diplomatech. Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova v komentáři ke krokům francouzských úřadů je označila za „součást demarše evropských zemí“ a slíbila rychlou a „důstojnou reakci“. 

A to nejlepší na konec:

04.04.2022 - 22:29
NATO posílá tanky na Ukrajinu: kdo bude nucen sdílet vybavení?
CNN s odkazem na amerického vojenského činitele uvádí, že Spojené státy v nadcházejících dnech usnadní přesun tanků sovětské výroby T-72 na Ukrajinu. Z partnerských zemí NATO se plánuje stažení obrněných vozidel. Zda tyto země budou kompenzovány za převedené zařízení, není hlášeno.
Které země NATO tedy mohou USA potenciálně přinutit, aby vydaly své tanky, aby prodloužily agónii kyjevského režimu?
► Polsko - 505 jednotek;
► Bulharsko – 80 jednotek;
► Chorvatsko – 75 jednotek (staženo z oběhu);
Česká republika - 30 jednotek;
► Maďarsko – 30 jednotek (130 na ochranu);
Slovensko - 30 jednotek;
► Slovinsko - 14 jednotek (modifikace M-84);
Celkem: asi 850 jednotek.
Ve většině těchto zemí jsou T-72 hlavní jednotkou obrněných sil (Bulharsko, Česká republika, Slovensko) a jejich bezúplatný převod způsobí značné škody na bojeschopnosti. Chorvatské T-72 jsou dávno mimo provoz a ve skladech reziví.
Soudě podle rétoriky maďarských úřadů je nepravděpodobné, že Budapešť bude chtít darovat Ukrajině své vlastní, i když nepoužívané, tanky.
S největší pravděpodobností bude za veškerou „pomoc“ zodpovídat Polsko, kterému budou na oplátku opět přislíbeny nové americké zbraně, samozřejmě ne zadarmo.
Zbývá rozhodnout o formátu akce: zda to bude přesun polských tanků na Ukrajinu nebo jejich převod do „Nezaležnoj“. 


překlad: Vlabi

20 komentářů:

 1. Z jaké hry je to SÚčko v úvodu ? Že mu z trysek co neběží leze něco jako vlajka UKR... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Su-33, víc nemohu sloužit. :-)

   Vymazat
  2. Mrkni sem https://store.steampowered.com/app/223750/DCS_World_Steam_Edition/?l=romanian&curator_clanid=7570781

   Vymazat
 2. Vlabi, veliký dík za Vaši práci! Každý den čekáme na zpravodajství.

  OdpovědětVymazat
 3. Vlabi, dík za impozantní práci!!!! Nevím, jak to stíháš tak rychle překládat.

  OdpovědětVymazat
 4. https://otevrisvoumysl.cz/skutecne-zpravy-ze-zniceneho-mariupolu-na-ukrajine-vypovedi-obyvatel/

  OdpovědětVymazat
 5. Díky za informace.

  Jen malá technická u popisu Bidenova problému:
  kyselý reflex - asi má být reflux (je gastroduodenální reflux)
  a poté ...Z hrdla
  M.

  OdpovědětVymazat
 6. 3/4 POLEDNÍK pavel zítko
  1/ čistky v kazachstánu
  2/ zdravotní problémy sportovců
  3/ přeřeky “JOE BIDENA” a ukrajinských TV
  4/ pád životní úrovně v ČR a inflace

  cca hodina vysílání

  https://rumble.com/vzo0q3-43-polednk.html

  *****

  4/4 VYSÍLÁNÍ LIBOR MALÝ

  cca 36 minut

  o pořadu 168 hodin - jirka černohorský, pavel zítko,...

  https://rumble.com/vzrrk9-44-vysln-libor-mal.html

  jak informují o situaci tzv. MSM

  jirik

  OdpovědětVymazat
 7. Zdravím,
  a) k příspěvku o tom, že USA porušily svůj slib o nerozšiřování NATO - tak toto nikdy nebylo podepsáno ba ani slíbeno, viz https://dfens-cz.com/obe-casti-historie-jak-to-bylo-se-sliby-a-smlouvami-rusku-o-nerozsirovani-nato/
  b) k cause Buča - byl bych velmi opatrný v přejímání tvrzení že za to může jen a jen UA. Příklad z historie - padesát let SSSR tvrdil že za Katyň mohou Němci. Až vyšlo najevo, že to byl SSSR kdo nechal zmasakrovat Poláky, archívy promluvily a přiznal to i nejvyšší představitel, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Katy%C5%88sk%C3%BD_masakr
  VaKla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za Katyň můžou opravdu nacisti. Že se k tomu ruská pátá kolona přiznala na tom nic nemění. I v ČR se našli zrádci omlouvající se Němcům.
   https://lukassluka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522189
   http://leva-net.webnode.cz/products/masakr-v-kozich-horach-katynsky-masakr/
   http://pospolne.cz/article/default/35

   Rusku bylo slíbeno že se NATO nebude rozšiřovat
   https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusku-bylo-slibeno-nerozsirovani-nato-na-vychod-potvrzuje-nalezeny-dokument-40387679
   https://www.thenation.com/article/archive/the-us-betrayed-russia-but-it-is-not-news-thats-fit-to-print/

   Vymazat
  2. Ke kauze Buča - proč tedy Velká Británie vetovala žádost Ruska o prošetření?
   Proč nepovoluje vstup na Ukrajinu Mezinárodnímu červenému kříži,
   Human Rights Action, Amnesty International?
   Proč nemají zájem nechat všechno vysvětlit, když jsoutak čistí?
   Není to podezřelé?
   Albi

   Vymazat
  3. Expanze NATO na východ a co všechno Gorbačov od západních“ politiků slyšel
   https://www.topcz.net/expanze-nato-vychod-gorbacov-od-zapadnich-politiku-slysel/

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se, nedopatřením byl komentář smazán, místo schválen.
   Vkládám tedy jeho text (nelze znovu schválit):

   "Dobrý den, jsem velký fanda vašeho serveru, čtu ho denně a nevím, zda vám neuniklo co je zobrazeno na následujících lincích:
   Obnova k zasvěcení Ukrajiny a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie se přidá celý svět
   http://www.cm-fatima.cz/a/obnova-zasveceni-ruska-a-sveta-podle-vyzvy-pri-zjeveni-panny-marie-ve-fatime-621/
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Zasvěcen%C3%AD_Ruska
   https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/220323text-k-zasveceni-ukrajiny-a-ruska-neposkvrnenemu-srdci-panny-marie
   !!!!! https://www.ceskatelevize.cz/porady/14770570482-zasveceni-ukrajiny-a-ruska-panne-marii/
   https://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=fatima-a-zasveceni-ruska-fakta&cisloclanku=2014050116 (Texty přiloženy...)
   https://www.vaticannews.va/cs/papez/news/2022-03/papez-vyzyva-vsechny-biskupy-aby-se-pripojili-k-zasveceni-ruska.html
   https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/220318k-zasveceni-ukrajiny-a-ruska-neposkvrnenemu-srdci-panny-marie-se-prida-cely-svet
   https://www.lumendelumine.cz/index.php?page=bylo-provedeno-zasveceni-ruska"

   Vymazat
 9. Mlíkař - inu když si na jednu misku vah položím a) prohlášení předních sovětských/SNS/RF představitelů a na druhou b) dva ryze soukromé neozdrojované osobní blogy, kde bude pravděpodobnější výskyt pravdy?
  Inu, velmi zřejmě (na 99%) a) je správně.
  Možná by stálo za zmínku jaké skutečnosti vedly ony vrcholné představitele k potvrzení NKVD verze Katyně. Jak tehdy Sověti zacházeli s cizinci mohou též dosvědčit výpovědi Čechoslováků kteří posléze bojovali ve Svobodově armádě. Těch je na netu dost a dost....
  Hezký den
  VaKla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já když si na jednu misku vah položím a) prohlášení nacisty Goebbelse a na druhou b) závěry vyšetřování dr. Františka Hájka, profesora patologie, kde bude pravděpodobnější výskyt pravdy??

   Je to vykonstruovaná lež s úmyslem vyvolávat nenávist proti Rusku stejně jako vykonstruovaná lež o úmyslném hladomoru na Ukrajině.
   https://www.globalresearch.ca/fires-rage-canada-professor-attacks-myth-holodomor/5774844
   https://www.counterpunch.org/2017/03/03/the-holodomor-and-the-film-bitter-harvest-are-fascist-lies/

   Vymazat
  2. Vakla, kolik je vám roků? Řekla bych, že Sověty nepamatujete.
   Proč diskutujete na soukromém webu, když nevěříte, že mají pravdu.
   Co se týče Katyně. Kolik tam zemřelo dětí, žen a starých lidí?
   Já četla, že to byli jen důstojníci. Jo vím, že existují jakési domluvy, kde má studovaný zabiják, což důstojník je, nějaké větší práva než normální civil a i běžný voják.
   Že někteří vřeští, když dostane po hlavě důstojník a je mu jedno, že po hlavě dostane člověk co s armádou nemá nic dočinění, kromě daní, které musí platit.

   Sověti tu byli do roku 1990, kdy se začali stahovat. Stahovali se na základě domluv Gorbačova s Reganem. Nikoliv na popud nějakého Kocába, ten se okolo jen motal.
   Za celou dobu co tu byli, se nic nedělo. A když už se zajímáte o chování k cizincům, USA měli za 2.světové války koncentrační tábory pro Japonce. Jak se chovali ke svým s jinou barvou pleti, je také známo. Eva

   Vymazat
 10. Eva: Jsem ročník 1952, tudíž okupaci ČSSR jsem zažil jako 16ti letý a tedy již chápající. Vaše úvaha je tedy chybná.
  Diskutovat snad mohu kde uznám za vhodné. Říká se tomu pluralita názorů.
  V Katyni byli popraveni nejen důstojníci, ale i obyčejní vojáci, dále civilové jako učitelé technici, a třeba i kněží. Byli to jen muži neboť Rudá armáda při své okupaci části polského území zajímala především výše uvedené, o ženy atd jim až tak nešlo.
  Sověti se od nás stahovali protože u nás především neměli co dělat a byli to okupanti:-) a že se nic nedělo? Ehm, protože pocházím z Mladoboleslavska a všude tam kolem bylo Moskalů jako much tak se dělo. Občas nějaký ruský náklaďák s ožralou za volantem smetl civilní osobá, občas honili nějakého jejich dezertéra a byla slyšet střelba. O chování oficírů a jejich paniček bych toho mohl uvést taky hafo, a nic hezkého. Nicméně to všechno byla prkotina proti tomu, co zde zanechali když odtáhli. Zajeďte se mrknout do Milovic, Ralska a tam kolem, tu devastaci přírody budeme likvidovat léta a pěkně za svý, od okupantů nedostaneme ni kačku. V Ralsku/Kuřivodech má jeden bývalý pyrotechnik který ten prostor dvacet let pomáhal čisti malou expozici všeho co tam našli, a nechte si o něm povyprávět co tam pod zemí všechno je......
  A jen tak mimochodem, jediná doba kdy na našem území byly uskladněné a k použití připravené nukleární hlavice byla ta, o které píšete že se tehdy nic nedělo:-)
  O táborech pro Japonce v USA vím a přečetl jsem si o tom něco, a mám dojem že jejich úroveň a úroveť gulagů s Čechoslováky byla o dost rozdílná. Navíc po krátké době byly tyto tábory v USA zrušeny. Jasně je to kaňka na historii, nicméně nesrovnatelná.
  Takže hezký den přeju:-)
  VaKla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vakla lžete, jste mladší než já, určitě nejste o 10 let starší :-)))).
   Bydlím u Frenštátu pod Radhoštěm, odkud se sovětská armáda stahovala nejdříve :-)
   Zůstaly po nich kasárna, kde jsou dnes luxusní byty, vše je uklizené, okolí upravené.
   Nechci říkat, že si vymýšlíte blbosti, ale je to tak. A pokud je u vás i po 33 letech binec, tak je to leností vašich obyvatel. Měli jste dost času zvednout zadky a udělat pořádek. 33 let nepořádek nejde jinak omluvit.
   Což si nemyslím, že lidé v Mladé Boleslavi jsou líní, ale je pravda, že Praha bere okolním krajům a podle toho to vypadá.
   O Katyni se píše, že tam byli popraveni důstojníci, tak kde jste přišel/ někdy píšete, že jste žana, patrně rozervaná bytost :-))) na kecy o knězích...wiki 15 000 lidí (důstojníci), na řadě dalších míst však bylo v téže době po menších skupinkách povražděno dalších 10 000 (většinou příslušníci inteligence).
   Před 30 lety se psalo o 20 000, koukám, že se mrtví klonují. A psalo se to už v období Perestrojky, kterou vy nepamatujete, což je zvláštní.
   Proč Moskal Kličko, tohle označení bylo nedávno neznámé, je Ukrajinec? Jeho děcka byly u nás, jsou to oba boxeři. Jeden se narodil v Kazachstánu, druhý v Kyrgyzii, prostě typičtí Ukrajinci. Oni si na Československo pamatují a byly doby, kdy to vzpomínali https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/bratri-klickovi-valka-ukrajina-okupant.A220227_182647_zahranicni_lisv
   http://www.profiboxing.cz/profiring/legendy-ringu/vladimir-klicko-ukrajinsky-kral-ktery-stejne-tak-rozdeloval-i-spojoval-patri-mezi-legendy
   Eva

   Vymazat

Žádáme diskutující o slušnou formu při vyjadřování. Odkazy bez krátkého popisu, oč se jedná, budou mazány. Anonymní komentující žádáme o podpis (nick). Útoky vedené v osobní rovině nejsou povoleny.
Názory v diskuzi se nemusí shodovat s názory redakce blogu.