27. 2. 2022

Co se děje na Ukrajině 4Pokračujeme překlady z ruského zpravodajského portálu Ruská Vesna o aktuálním dění na Ukrajině.


27.02.2022 - 02:16
Důležitá zpráva od představitele LLR  Leonida Pasečnika, který podal dlouho očekávanou výzvu ke znovusjednocení obyvatel regionu, jenž byl na 8 let rozdělen.

Vážení krajané!
Po osmi dlouhých, těžkých letech začínáme sjednocovat naše lidi a zachraňujeme je před zločinným kyjevským režimem. Síly Lidových milicí Republiky osvobozují města a vesnice bývalé Luhanské oblasti a vyvěšují nad ně trikolóru Luhanské lidové republiky.
Ozbrojené formace ukrofašistů, uvědomující si beznadějnost svého odporu a ustupující v bezmocné nenávisti, ničí vše, co jim stojí v cestě: zahajují palbu na obytné budovy, podminovávají oblast a civilní infrastrukturu. Zločinecký režim ukazuje svou pravou tvář.
Apeluji na obyvatele osvobozených území – nepropadejte panice a nacistické propagandě, pomůžeme vám, podpoříme vás v této těžké době!
Vedoucí teritorií musí zjistit a zaznamenat rozsah škod způsobených ukrajinskou juntou. Společně ve velmi blízké budoucnosti obnovíme, co je dnes ničeno, a zajistíme normální podmínky pro život našim spoluobčanům.
Luhanská lidová republika nese plnou odpovědnost za všechny své obyvatele!

27.02.2022 - 1:27
Ruský hrdina-důstojník major, který byl zajat neonacisty, ani pod hrozbou smrti nezavolal „Sláva Ukrajině!“. To hodně vypovídá o současné situaci na Ukrajině.  

27.02.2022 - 2:30
Jednotky DPR provádějí úspěšnou ofenzívu
oficiální zástupce NM DLR Eduard Basurin: Situace na linii kontaktu zůstává kritická. Dělostřelecké jednotky ozbrojených formací Ukrajiny nadále cíleně ostřelují obytné oblasti Doněcké lidové republice. Od začátku dnešního dne (26. 2.) nepřítel zahájil palbu na území Doněcké lidové republiky 32krát, a to pomocí vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 152- 122mm děly, 120 a 82mm minomety. Oblasti 17 sídel republiky byly ostřelovány.
Prostřednictvím protivzdušné obrany NM DLR byly zničeny čtyři rakety taktického raketového systému Točka-U, jejichž zbytky dopadly do obytných oblastí Illovaiska, Amvrosievky a Doněcka.
V důsledku ukrajinské agrese jsou oběti mezi civilním obyvatelstvem. JEDEN civilista byl zraněn. Poškozeno bylo 30 bytových domů, 14 objektů občanské infrastruktury a 12 vozidel.
Materiály o zraněních a smrti civilistů, jakož i poškození infrastruktury, budou předány zástupcům mezinárodních organizací sídlících v republice, jakož i Generální prokuraturě DLR k zahrnutí do trestních řízení zahájených proti velení OSU.
Naše jednotky pokračují v úspěšném postupu hluboko do nepřátelské obrany ve směru MARIUPOL, aniž by na své cestě narážely na aktivní odpor. 

27.02.2022 - 03:00
Sergej Mironov, předseda strany Spravedlivé Rusko: "Krvavý klaun" Zelenskyj by měl odstoupit. Před pár dny vyhrkl do celého světa svůj záměr vrátit Ukrajině jaderné zbraně. Tímto nezodpovědným krokem Zelenskij podepsal verdikt za sebe a svou kliku. Protože tím nenechal na výběr Rusku, které se ocitlo tváří v tvář smrtelné hrozbě,“ zdůraznil poslanec.
Kolik Ukrajinců ještě zaplatí životem za hloupost, zbabělost a podlost svého prezidenta!? 

27.02.2022 - 03:00
Mohutný výbuch u Kyjeva: Ozbrojené síly Ukrajiny jsou zbaveny strategických rezerv. Dále je hlášen raketový útok na Vasilkovo, kde pokračují těžké boje.

27.02.2022 - 7:30
Ukrajinci spálili svou „Točka-U“ a vydávali ji za ruský obrněný transportér
Tito "mírumilovní" lidé poblíž Charkova házeli Molotovovy koktejly na jejich vlastní "Točku-U" a chlubili se, že byl spálen obrněný transportér Ozbrojených sil Ruské federace.

27.02.2022 - 08:38
Pekelná noc v Doněcku a Gorlovce: rozbité byty, granáty padají až do centra města. Včerejší večer jako by vrátil Kyjevský obvod Doněcka do roku 2014 nebo na začátek roku 2015: granáty lámou stromy, odřezávaly trolejbusové linky, ničí domy.

27.02.2022 - 9:00
Ruská armáda vstoupila do Charkova. Svědčí o tom četné záběry s ruskými obrněnými vozidly v ulicích města. Guvernér Charkovské oblasti navíc potvrdil, že Rusové jsou již v centru města.
Na rozdíl od starostů a gubernátorů jihoukrajinských měst sice používá slova „nepřátelské vybavení“, na rozdíl od kyjevských vrahů a válečných zločinců však nerozděluje zbraně obyvatelům Charkova napravo i nalevo, ale vybízí je k pobytu v krytech.
Již nyní se objevují zprávy o bojích v oblastech Hydropark a Aleksjejevka. 

27.02.2022 - 09:13
Svištící rána na letiště v Ivano-Frankivsku
Objevily se záběry následků přesného úderu ruské armády na vojenské letiště v Ivano-Frankovské oblasti na západě Ukrajiny. MiGy-29 ukrajinského letectva byly zničeny nebo poškozeny. Na letišti sídlí 114. brigáda taktického letectva vyzbrojená stíhačkami (MiG-29). Toto letiště má jednu betonovou ranvej a jeden letištní terminál.

27.02.2022 - 09:36
Ruský prezident Vladimir Putin poblahopřál ruským vojákům speciálních jednotek k jejich profesnímu svátku - Dni sil speciálních operací.

27.02.2022 - 10:12
První náměstek ministra informací DLR Daniil Bezsonov: Ruské letecké a kosmické síly pomáhají Lidovým milicím DLR a LPR zatlačit ukrajinské okupanty.
„Skončil třetí den rozsáhlé vojenské operace. Když tato operace začala, Donbas poprvé po osmi letech dýchal klidně a s důvěrou, že přijde dlouho očekávaný mír. Zatím však pokračují nejtěžší boje na celé frontě.
Ozbrojeným silám DLR se s podporou ruského letectva podařilo postoupit na okraj strategicky důležité osady Volnovacha a odpoledne ovládnout dálnici Volnovacha-Mariupol. Zároveň se nám podařilo dostat se do blízkosti Mariupolu. Vzhledem k tomu, že ruské jednotky ovládly Melitopol a vstoupily do Berdjansku, můžeme s jistotou konstatovat, že kruh kolem Mariupolu se tuto noc těsně uzavře a ráno pravděpodobně dojde k útoku na město s jeho další očistou od nacistů.

27.02.2022 - 10:24
Právě vešlo ve známost, že nad Chersonskou oblastí byl sestřelen útočný letoun Su-25 ukrajinského letectva. Jak informovala Russkaja Vesna, dnes ruská armáda zahájila cílený útok na letiště v Ivano-Frankovsku a zničila MiG-27 ukrajinského letectva. 

27.02.2022 - 10:43
Ruská delegace přijela do Běloruska na jednání s Ukrajinci a je připravena je zahájit v Gomelu. Oznámil to tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Pěskov.
V delegaci jsou zástupci ministerstva zahraničních věcí, ministerstva obrany a dalších útvarů Ruské federace, včetně prezidentské administrativy.
Volodymyr Zelenskyj řekl, že si je vědom návrhu na zahájení jednání v Bělorusku, ale poznamenal, že Kyjev by souhlasil s rozhovory v Bělorusku, jen pokud by z jeho strany nedošlo k nepřátelství.
Jako protinávrh Zelenskyj jmenoval Varšavu, Budapešť, Istanbul, Baku jako platformu pro jednání s Ruskem. To vše se děje na pozadí přicházejících informací o rychlém postupu ruské armády ke Kyjevu.
Včera bylo v Rusku oznámeno, že Zelenskij opustil Kyjev a je ve Lvově.
„Zelensky nechce žádná jednání. Ne v Minsku, ne v Baku, ne v Istanbulu. To je jen trik, jak dále prodlužovat konflikt, čekat na další západní zbraně a peníze. Stejně jako ukrajinské úřady se celých těch 8 let snaží klamat a vytvářet iluzi snahy o mír. Musí existovat skutečná akce - rozkaz ozbrojeným silám Ukrajiny zastavit nepřátelství. To se však neděje, což znamená, že Zelenskij a jeho klika se snaží způsobit ukrajinskému lidu co nejvíce bolesti a utrpení,“ píše běloruský politolog Aleksey Dzermant. 

27.02.2022 - 11:02
Ruské jednotky prolomily obranu Kyjeva z Gostomelu a postupují směrem k městu, nyní vstupují na jeho západní okraj. O postupu ruské armády svědčí obyvatelé Buchy, malého satelitního města Kyjeva na severozápadě, odkud je to do Kyjeva asi 9 kilometrů.
10:50. Aby zastavily postup ruských kolon do Kyjeva, ozbrojené síly Ukrajiny vyhodily do vzduchu most mezi Buchou a Irpeňem (obě města jsou satelity Kyjeva). 

27.02.2022 - 11:27
V Kramatorsku bylo zničeno 5 střel Točka-U a S-300 ozbrojených sil Ukrajiny: 
Rozvědka DLR dále oznámila, že nepřítel přemístil Grady z Kramatorsku do Arťomovska.
Ukrajinská armáda se nadále skrývá v obytných čtvrtích ukrajinských měst za civilním obyvatelstvem. Ve městě Kramatorsk bylo na Centrální ulici ozbrojených sil Ukrajiny umístěno pět raketových systémů S-300. 

27.02.2022 - 11:31
Lukašenko: Zdá se, že Ukrajina tlačí Bělorusko do speciální operace na ochranu svých občanů. Šéf Běloruska v té souvislosti zlověstně poznamenal, že Kyjev „zatím nikdo nebombardoval“. Dále řekl, že pokud ukrajinské úřady nechtějí "ztratit státnost a svůj lid", měly by zasednout k jednacímu stolu, ale upozornil, že Rusko od svých plánů pro Ukrajinu neustoupí. 
Jak již dříve informovala Russkaja Vesna, ruská delegace dorazila na jednání do Gomelu dnes ráno, ale Zelenskij se vymluvil, že není připraven jednat v Bělorusku a jako alternativu navrhl řadu jiných měst.

27.02.2022 - 11:50
Italové vyšli do ulic na podporu Ruska. V Miláně se za zvuků sovětské hymny koná demonstrace za solidaritu s denacifikací Ukrajiny. 

27.02.2022 - 12:04
Běloruský prezident Lukašenko novinářům řekl, o co jej osobně požádali zástupci ukrajinských elit. "Stůjte mezi námi."
Šéf Běloruska řekl, že všechny žádosti o jednání předložil Moskvě a Moskva na ně odpověděla vytvořením delegace. Jako místo jednání byl vybrán Gomel, ale jak jsme již informovali, Zelenskij odmítl na jednání přijít s tím, že s místem není spokojen. Navrhl Baku, Varšavu a řadu dalších měst.
Lukašenko k této demarši poznamenal: „Všichni sedí v Gomelu a čekají. Přijdou – budou jednání. Nepřijdou... pak jak mi včera řekl prezident Ruska: "Nu što - jejich volba." 

27.02.2022 - 12:57
Ruská armáda osvobodila město Kupjansk u Charkova, místní ukrajinská policie se postavila na jejich stranu. V Kyjevě se to snaží vyvrátit, ale videa od místních obyvatel mluví za vše. 

27.02.2022 - 13:04
Boje u Kyjeva: silný výbuch. U Kyjeva zahřměla silná exploze. Nad Irpenem, v jehož okolí probíhají urputné boje, stoupá oblak kouře. 

27.02.2022 - 13:22
V Dněpropetrovsku bude pokračovat vyzbrojování všech příchozích. Dnes se znovu otevřou lovecké obchody. Oznámil to starosta Dněpropetrovska Boris Filatov. Podle něj se tak děje proto, aby si každý mohl bez překážek nakoupit zbraně a střelivo. 

27.02.2022 - 13:50
Izraelské ministerstvo zahraničí zamítlo žádost amerického ministerstva zahraničí a nepodpořilo rezoluci odsuzující ruskou speciální operaci na Ukrajině, o níž hlasovala Rada bezpečnosti OSN. Ministerstvo zahraničí novinářům vysvětlilo, že „rezoluce stále nemá šanci být přijata“, protože Rusko si v Radě bezpečnosti ponechává právo veta.
Spojené státy se proto obrátily na všechny své spojence s žádostí, aby vystupovali jako spolupředkladatelé rezoluce, ale Izrael, systematicky zachraňovaný Američany před odsouzením rezolucí Rady bezpečnosti, najednou odmítl Spojené státy podpořit.
Pro rezoluci hlasovalo 11 členů Rady bezpečnosti. Rusko hlasovalo proti. Čína, Indie a SAE se hlasování zdržely. Je jasné, že Spojené státy dají rezoluci k hlasování Valného shromáždění OSN a Izrael si bude muset opět vybrat.
Izraelské ministerstvo zahraničí odsoudilo kroky Ruska v nejmírnější podobě.

27.02.2022 - 14:09
Rozvědčíci ozbrojených sil Ukrajiny se nadále vzdávají ruské armádě. Naposledy se ruské armádě vzdali ukrajinští zvědi a spojaři v oblasti kontrolního stanoviště Bačevsk v Gluchovském okrese v Sumské oblasti. Čekali poblíž hranic a po prvních výstřelech se rozhodli neumřít za kyjevské úřady, složili zbraně a vzdali se. Jeden je z Konotopu.

27.02.2022 - 14:27
Obtížná speciální operace v Mariupolu – podrobnosti
Předtavitel DLR Denis Pušilin hovořil v ruské televizi o tom, jak se ukrajinští vojáci chovají v hustě obydlených oblastech na územích okupovaných Kyjevem. Pušilin zdůraznil, že je před námi velmi obtížná speciální operace k osvobození Mariupolu.
"Jako štěnice se nyní drží se všemi svými zbraněmi v obytných čtvrtích." Obrovské množství zbraní – a v obytných oblastech! Živý štít z obyvatel (město má téměř půl milionu obyvatel).
Mariupol bude velmi obtížná operace. Řeknu vám proč. Máme údaje, že obyvatelé Mariupolu nesmí z města, byli prakticky zajati jako rukojmí.
V Azovstalu (jedna z největších ukrajinských oceláren) jsou dnes dokonce odstraněny podnikové stráže, jsou tam jen nacistické jednotky. Máme informace, že tam ukryli techniku a obrovské množství výbušnin, jsou tam dobře opevnění,“ řekl Pušilin.

27.02.2022 - 14:45
"Mysleli si, že nás pohřbí“: Ukrajinský mariňák z Hadího ostrova řekl pravdu o ozbrojených silách Ukrajiny a ruské armádě, která je před nimi zachránila. Vyprávěl, jak profesionálně se k nim Rusové chovali a co od velení očekávali.  

27.02.2022 - 15:07
Ozbrojené síly Ukrajiny střílejí na zaminovanou chemičku v Donbasu
Chemický a hutnický závod v Donsku v Doněcké oblasti ukrajinští okupanti zaminovali a nyní jej aktivně ostřelují. Řekl to válečný zpravodaj Semjon Pegov, který spolu s předvojem armády DLR postupuje ve směru Volnovacha-Mariupol k nevyhnutelnému vítězství.
Exploze chemikálií ponechaných v závodě by mohla vést k člověkem způsobené katastrofě a právě s tím počítají ukrajinští okupanti, kteří na chemičku vedou těžkou dělostřeleckou palbu.
Část ukrajinských dělostřelců se nachází ve Volnovaše a nehodlají se vzdát.

27.02.2022 - 15:37
Kadyrov vyzval Putina, aby zahájil skutečnou válku na Ukrajině
Hlava Čečenské republiky Ramzan Kadyrov zhodnotil první čtyři dny operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny a vyzval vrchního velitele a hlavu Ruska Vladimira Putina, aby podnikl rozhodnější kroky.
„Už čtvrtým dnem probíhá naše speciální operace na Ukrajině. Ale nechápu, proč se dál s Banderou mazlíme? Od prvního dne je totiž zřejmé, že nacionalisté jinému jazyku kromě síly, nechtějí rozumět.
Charkov a Kyjev nelze od Bandery na stejných „Tygrech“, „Uralech“ a UAZech dobýt. Jsou po zuby vyzbrojeni novými zbraněmi, střelivem, těžkou technikou poslední generace, kterou jim štědře dodává Západ, a my si s nimi stále pohráváme v naději na opatrnost ukrajinských úřadů a vedení ozbrojených sil
Osm let zabíjejí vlastní lidi, aby se udrželi u moci. Rusko přišlo na obranu utlačovaného lidu a v důsledku toho byly proti nám přijaty všechny možné druhy sankcí. Evropa, Západ udělali vše myslitelné i nemyslitelné, aby Rusku ublížili....

27.02.2022 - 15:50
Ukrajina jede do Gomelu jednat s Ruskem
Poté, co dnes v Gomelu vypršel čas vyhrazený pro jednání ruské delegace s představiteli Ukrajiny, Rusové Bělorusko neopustili – naopak Zelenskij dostal ještě příležitost.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko zavolal Zelenskému a po tomto telefonátu znovu Vladimiru Putinovi, požádal ruského vůdce, aby dovolil ruské delegaci se zdržet a čekat na Ukrajince, kteří nakonec odjeli na ukrajinsko-běloruské hranice.
Vladimir Putin podpořil návrh svého běloruského protějšku. Jednání jsou naplánována v regionu Gomel na bělorusko-ukrajinské hranici. Podrobnosti budou známy později.
Vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij řekl, že Moskva je připravena jednat s Kyjevem kdykoli během dne, aby bylo dosaženo míru.

27.02.2022 - 16:09
"Čekat na koho? Na narkomany, banderovce a neonacisty?" - Člen ruské vyjednávací delegace v Gomelu, předseda Státní dumy Ruské federace Vjačeslav Volodin komentoval zpoždění Ukrajinců na jednání v Gomelu.
„Čas oznámený ruskou delegací pro zahájení jednání s Ukrajinou v Gomelu vypršel. Je třeba si uvědomit, že Ukrajina dnes není svobodným státem a její prezident je závislou osobou. Je provozován Washingtonem.
Během let od státního převratu získali neonacisté přístup k mocenským institucím, zastrašovali obyvatelstvo a vymývali mozky mládeži rusofobií. Washington si vybral Ukrajinu jako „protiruský“ projekt.
Celé ty roky jsme se snažili o mír. Od 90. let NATO posouvá vojenské hranice blíže k území naší země, přičemž veřejně slibuje, že to neudělá. Dali jsme Kyjevu možnost vyjednávat. Zelenskij odmítl pod různými záminkami. 
Naše delegace sedí a čeká. Na koho? Na narkomany, banderovce a neonacisty?
Nemyslí na lidi, nemyslí na Ukrajinu. Dnes je kyjevský režim pobočkou Spojených států. To by měl pochopit každý, kdo mluví o potřebě dialogu,“ píše na svém kanálu Telegram Volodin.
Jak je vidět, tentokrát budou s Ukrajinou mluvit tak, jak si zaslouží, tedy tvrdě.

27.02.2022 - 16:14
Západ dohrál: Putin dal armádě zvláštní rozkaz
Ruský prezident Vladimir Putin se v současné době v Kremlu setkal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu a náčelníkem generálního štábu ozbrojených sil RF Valerijem Gerasimovem. Je známo, že během setkání Putin prohlásil protiruské sankce přijaté Západem za nelegitimní. Zvlášť upozornil na agresivní prohlášení hlav západních států proti Rusku.
Hlavním výsledkem schůzky je, že Putin v reakci na agresivní prohlášení na Západě nařídil převedení odstrašovacích sil ruské armády do zvláštního režimu bojové připravenosti.
Strategické odstrašující síly jsou navrženy tak, aby odradily od agrese proti Rusku a jeho spojencům a aby porazily agresora (způsobily mu porážku), a to i s použitím jaderných zbraní.
Jak informovala Russkaja Vesna, nyní ukrajinská delegace spěchá na ukrajinsko-běloruskou hranici k jednání s Ruskem.

27.02.2022 - 16:38
Mrtvoly na ulicích: Ruské jednotky a jednotky LLR zničily nacisty v Novoajdaru
V Novoajdaru, který ukrajinští okupanti po vyhození mostu do vzduchu opustili, se na ulicích dál povalují mrtvoly neonacistů. Zničený most nezabránil jednotkám Lidových milicí LLR a Ruské armádě ve vstupu do města. Novoajdar se nachází severně od Ščastja v LLR a je okupován od roku 2014. 

27.02.2022 - 17:00
Agonizující Ukrajina propouští z věznic ty nejhorší bestie – násilníky a vrahy – aby „bojovali s vetřelci“. Je jisté, že mezi propuštěnými jsou například:
Serhiy Torbin, odsouzen za organizování brutálního útoku na chersonskou aktivistku Jekatěrinu Gandzyuk. Tento šílený parchant si s sebou směl vzít do jednotky ještě tucet násilníků, které si vybral z ostatních trestanců;
A dále se uvažuje i o propuštění perverzního a sadistického exvelitele neonacistického trestního praporu „Tornádo“ Ruslana Oniščenka. 

27.02.2022 - 17:20
Ukrajinské jednotky masivně používají fosforem plněnou munici poblíž letiště Gostomel na předměstí Kyjeva, řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
"Používají 122milimetrové granáty pro houfnice D-30 a rakety pro instalace BM-21 Grad," řekl. Zástupce ministerstva obrany zdůraznil, že použití takové munice zakazuje třetí protokol Úmluvy OSN z roku 1980 o nelidských zbraních.
Dále uvedl, že seskupení vojsk Luhanské lidové republiky s palebnou podporou ruské armády postoupilo o 56 kilometrů a rychle rozvíjí ofenzívu. 
Ozbrojené síly DLR postoupily o další tři kilometry a získaly kontrolu nad vesnicemi Anadol a Andrejevka. Dokončují porážku záloh operačně-taktické skupiny „Vostok“ ukrajinských bezpečnostních sil.

27.02.2022 - 17:40
Basurin: Armáda DLR zachytila ​​protitankové systémy NLAW
Během operace na osvobození území „Doněcké oblasti“ byly zabaveny vzorky zahraničních zbraní, které Západ dodává ukrajinským ozbrojencům. Měli jsme k dispozici sedm švédsko-britských přenosných protitankových řízených střel NLAW a také protitankové řízené střely ukrajinské výroby Stugna-P.
To opět dokazuje skutečnost, že zbraně dodávané Západem neslouží k obranným účelům, jak opakovaně konstatovalo vojensko-politické vedení Ukrajiny, ale k ničení civilní infrastruktury a civilního obyvatelstva DLR na území dočasně ovládaného Kyjevem. 

27.02.2022 - 17:55
Spojené státy okamžitě zareagovaly na Putinův zvláštní příkaz. Jsou přesvědčeny, že Rusko uvádí odstrašující síly do stavu nejvyšší pohotovosti na základě hrozeb, které neexistují.
To bylo oznámeno v Bílém domě poté, co prezident Vladimir Putin na schůzce s ministrem obrany Sergejem Šojgu v reakci na agresivní prohlášení na Západě nařídil převést odstrašující síly ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti.
Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas-Greenfield navíc vydala prohlášení, že americká armáda nebude operovat ve vzduchu nad Ukrajinou. Řekla však také, že Spojené státy budou pokračovat v sankcích proti Rusku, protože Moskva vyvíjí tlak na Kyjev. 

27.02.2022 - 18:06
Setkání delegací Ruska a Ukrajiny se bez předběžných podmínek uskuteční nikol v běloruském Gomelu, ale na ukrajinsko-běloruských hranicích u řeky Pripjať. Takové prohlášení se objevilo na stránce administrativy Vladimíra Zelenského.
„Dohodli jsme se, že ukrajinská delegace se bez předběžných podmínek setká s Rusy na ukrajinsko-běloruské hranici v oblasti řeky Pripjať,“
Běloruský televizní kanál BelTA tuto informaci potvrdil a upřesnil, že „během průletu delegací a samotných jednání nebudou probíhat žádné lety letadel a vrtulníků ani odpaly raket“.
Na základě toho již ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo vítězství.
„Skutečnost, že Ruská federace je připravena jednat bez jakýchkoliv předpokladů, ultimát a požadavků, je již vítězstvím,“ řekl ministr zahraničí Dmitrij Kuleba.

27.02.2022 - 18:08
Kvůli agresi Západu Rusko zvýšilo pohotovost pro jaderné odstrašení
Právě teď vyplouvají na moře ruské jaderné ponorky, bojové posádky strategických raketových sil jsou v pohotovosti a přesouvají se do oblastí operace.
Ruský prezident Vladimir Putin na schůzce s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu a náčelníkem generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerijem Gerasimovem prohlásil protiruské sankce přijaté Západem za nelegitimní, přičemž zvlášť zdůraznil agresivní prohlášení hlav západních států proti Rusku.
V reakci na tato agresivní prohlášení prezident nařídil převedení odstrašujících sil ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti.
Strategické odstrašující síly jsou navrženy tak, aby odradily od agrese proti Rusku a jeho spojencům a aby porazily agresora, a to i s použitím jaderných zbraní. 

27.02.2022 - 18:29
Rusko oznámilo nové cíle pro přesné údery na Ukrajině. Ruská armáda je připravena udeřit na dopravní prostředky, které budou na Ukrajinu dodávat zbraně. V komentáři RIA Novosti to uvedl šéf komise Rady federace RF pro ochranu státní suverenity Andrej Klimov.
„Osoby, které se chystají přepravit na území Ukrajiny západní zbraně pro Kyjev, se mohou stát terčem přesných úderů.
Pokud například auto s vojenským nákladem pojede přes území třetí země, je to její věc. Jakmile se však dostane na Ukrajinu, provedeme demilitarizaci. Nevezou přece jablka.
Nebo si myslíte, že bychom takové dodávky neměli sledovat? Není to přece jako "rybička" v kapse.

27.02.2022 - 19:43
Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily 26. února 2022 masivní útok na Kyjevskou oblast města Doněck. V důsledku ostřelování z těžkého dělostřelectva byla zaznamenána mnohá poškození zařízení civilní infrastruktury - kotelny, elektrické rozvodny, elektrické vedení a dalších systémů podpory života města, zejména elektrické rozvodny MAJAK, v důsledku čehož zůstaly tisíce lidí bez elektřiny. Vážně poškozeny byly i domy civilistů, z nichž některé jsou zcela zničeny. 

27.02.2022 - 20:06
Najdeme všechny: MO RF oznámilo ztráty během speciální operace na Ukrajině a zároveň slíbilo potrestat všechny ukrajinské nacisty, kteří se podíleli na zneužívání a mučení zajatých ruských vojáků.
„Ruský vojenský personál prokazuje odvahu a hrdinství při plnění bojových misí speciální vojenské operace. Bohužel mezi našimi kamarády jsou mrtví a zranění. Ale naše ztráty jsou mnohonásobně menší než jaké mají nacionalisté a vojenský personál ukrajinských ozbrojených sil.
Pokud jde o ukrajinské válečné zajatce, budeme se i nadále chovat důstojně ke všem vojákům ukrajinských ozbrojených sil, kteří složili zbraně. Chápeme, že přísahali lidu Ukrajiny. Všichni, kdo složili zbraně a přestali vzdorovat, budou vráceni svým rodinám.
Ale víme, jak zacházejí s několika zajatými ruskými vojáky ukrajinští nacisté. A vidíme, že jejich mučení jsou stejná jako u německých nacistů a jejich nohsledů-policistů ve Velké vlastenecké válce. Chci však zdůraznit: všechny tváře, hlasy, telefonní čísla, jejich souřadnice, IP adresy a také korespondence ukrajinských nacistů zapojených do zneužívání našich soudruhů jsou zaznamenány a identifikovány. To platí i pro představitele kyjevského režimu a jejich vykonavatele, kteří přímo vyzývají k šikaně ruského vojenského personálu v rozporu s úmluvou o zacházení s válečnými zajatci.
Všichni budou nalezeni a nevyhnutelně ponesete velkou odpovědnost! 

27.02.2022 - 20:26
Raketový útok na letiště Žitomyr
Státní speciální komunikační služba Ukrajiny oficiálně oznámila, že raketový útok na letiště Žitomyr byl proveden z území Běloruska.
Je třeba poznamenat, že předtím, po jednání s běloruským prezidentem, Vladimir Zelenskij řekl, že Lukašenko slíbil, že nedovolí střelbu na Ukrajinu ze svého území.
Na webu se objevily záběry z okamžiku dopadu, zaznamenané CCTV kamerami. 

27.02.2022 - 20:42
Spolu s rozdáváním zbraní všem jsou na příkaz Zelenského propuštěni z věznic a kolonií po celé Ukrajině zločinci, kteří si odpykávají tresty za vraždy, loupeže a jiné protispolečenské chování.
Za žádných okolností nebude tato kategorie občanů bojovat s pravidelnou armádou. Podle naší rozvědky se v Kyjevě hodinu poté, co byli propuštění zločinci ozbrojeni, rozešli po městě za účelem zisku. Potvrzení těchto skutečností můžete snadno vidět na sociálních sítích, které zaplnila videa masakrů civilistů bandity.
Apelujeme na občany Ukrajiny – buďte maximálně opatrní, vyhněte se kontaktu se Zelenského gangy.
Pokud jste v konfliktní zóně, zůstaňte ve svých domovech, nechoďte k oknům, v případě vyhrocení situace se ukryjte ve sklepě nebo jděte do protileteckého krytu.

27.02.2022 - 20:42
Situace na linii kontaktu zůstává napjatá. Ukrajinští ozbrojenci jsou postaveni před úkol způsobit maximální ztráty civilnímu obyvatelstvu. Dnes odpoledne například ustupující nacionalisté "Azova" pálili z raketových systémů BM-21 Grad na vesnici Sartan.
Apelujeme na ukrajinskou armádu! Zůstaň lidmi! Stále si můžete zachránit životy a vrátit se ke svým rodinám tím, že dobrovolně odmítnete plnit zločinné rozkazy svých velitelů a účastnit se nepřátelských akcí.

27.02.2022 - 21:01
Mariupol, obsazený kyjevskou armádou, byl obklíčen našimi jednotkami. První kotel je uzavřen.
Připomínáme, že ve městě se opevnili rozběsnění nacisté, kteří jsou připravení odstřelit největší mariupolský závod Azovstal. Šéf DLR Denis Pušilin dnes řekl, že Mariupol čeká velmi složitá speciální operace. 

27.02.2022 - 21:19
Země NATO odmítla dodat Ukrajině zbraně
Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že Maďarsko nepošle zbraně na Ukrajinu, protože všechny zbraně, které má, potřebuje.
„Maďarský postoj se nezmění, protože maďarské ozbrojené síly potřebují všechny své zbraně, aby mohly bránit hranice země, a proto na rozdíl od Itálie a Německa zbraně na Ukrajinu nepošleme,“ řekl.
Maďarský premiér zároveň zdůraznil, že jeho země podpoří sankce dohodnuté v EU. „V Bruselu jsem také řekl, že jsme vždy měli k sankcím jiný přístup, ale teď už je to jedno. Je válka a teď nesmíme být chytří, ale spojit se. Proto podpoříme sankce, na kterých se dohodly země EU. Všechny opačné zprávy jsou dezinformace,“ prohlásil maďarský premiér. 

27.02.2022 - 21:42
Silný výbuch v Mariupolu: zničen vícehlavňový raketomet ukrajinských nacistů.
Na webu byly zveřejněny záběry výbuchu v obklíčeném městě. 

27.02.2022 - 21:50
Třetí den speciální operace na Ukrajině: výsledky MO RF shrnul oficiální zástupce ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov:

„Seskupení vojsk Luganské lidové republiky s palebnou podporou Ozbrojených sil Ruské federace úspěšně postoupilo o další 4 kilometry hluboko do nepřátelské obrany. Jednotky Doněcké lidové republiky, které překonaly odpor nacionalistických jednotek, postoupily o dalších 6 kilometrů. Osvobozeny byly osady Nižné, Granitnoje a Gnutovo.
Od začátku speciální vojenské operace zasáhly ruské ozbrojené síly 1067 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny. Mezi nimi: 27 velitelských stanovišť a komunikačních center ozbrojených sil Ukrajiny, 38 protiletadlových raketových systémů protivzdušné obrany: S-300, Buk M-1 a Osa, jakož i 56 radarových stanic. Jen dnes bylo zničeno 7 protiletadlových raketových systémů, včetně jednoho S-300 u města Kramatorsk. 3 útočné bezpilotní letouny "Bayraktar TB-2" byly sestřeleny na předměstí Černigova.
Od začátku operace bylo také zničeno 254 tanků a dalších bojových obrněných vozidel, 31 letadel na zemi, 46 vícenásobných raketometů, 103 polních děl a minometů, 164 speciálních vojenských vozidel.
Ruský vojenský personál prokazuje při plnění bojových misí speciální vojenské operace odvahu a hrdinství. Bohužel mezi našimi kamarády jsou mrtví a zranění. Ale naše ztráty jsou mnohonásobně menší než ztráty nacionalistů a ztráty mezi vojenským personálem ukrajinských ozbrojených sil.
Pokud jde o ukrajinské válečné zajatce, budeme se i nadále chovat důstojně ke všem vojákům ukrajinských ozbrojených sil, kteří složili zbraně. Chápeme, že přísahali lidu Ukrajiny. Všichni, kdo složili zbraně a přestali vzdorovat, budou vráceni svým rodinám.
Ale víme, jak ukrajinští nacisté zacházejí s několika zajatými ruskými vojáky. A vidíme, že mučení jsou stejná jako u německých nacistů a jejich nohsledů-policistů ve Velké vlastenecké válce. Chci zdůraznit, že všechny tváře, hlasy, telefonní čísla, jejich souřadnice, IP adresy a také korespondence ukrajinských nacistů zapojených do zneužívání našich soudruhů jsou zaznamenány a identifikovány. To platí i pro představitele kyjevského režimu a jejich vykonavatele, kteří v rozporu s úmluvou o zacházení s válečnými zajatci přímo vyzývají k šikaně ruského vojenského personálu. Všichni z vás budou nalezeni a nevyhnutelně ponesete velkou odpovědnost. 

27.02.2022 - 21:59
Kličko: Kyjev je obklíčen a je na pokraji katastrofy
Starosta Kyjeva Vitali Kličko na otázku agentury AP, zda se úřady chystají evakuovat občany, odpověděl:
"Nemůžeme to udělat, všechny východy jsou zablokované. Kyjev je na pokraji humanitární katastrofy. Máme sice elektřinu, máme vodu a topení v našich domech, ale infrastruktura pro dodávky potravin a léků byla zničena.“

27.02.2022 - 22:15
Kupjansko u Charkova: Ruská armáda a ukrajinská policie společně zajišťují pořádek ve městě. Starosta Kupjansku Gennadij Matsegora natočil video zprávu. 

27.02.2022 - 22:30
Turecko uzavírá úžiny pro válečné lodě Ruska a Ukrajiny. Informoval o tom turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.   

27.02.2022 - 21:22
Proč Putin nařídil převedení jaderných sil do zvláštního režimu bojové povinnosti (politkus.ru)
Rozkaz našeho vůdce převést síly jaderného odstrašení do zvláštního režimu bojové povinnosti se vysvětluje vojensko-politickou situací, uvádí Vladimir Rogov ve svém účtu TG. Dva tankovací letouny amerického letectva už třetí den krouží nad Rumunskem, aby doplnily palivo těžkým bombardérům B-52H schopným nést jaderné zbraně. Ve střední a východní části Středozemního moře může řada průzkumných znamení prokázat přítomnost amerických strategických SSBN (strategických jaderných raketových ponorek) třídy Ohio. Mohou dosáhnout odpalovacích linií jaderných raket po zkrácené ploché dráze, což umožňuje dosáhnout pozičních oblastí ruských strategických raketových sil za méně než 5 minut. Tato doba je kriticky krátká na odhalování a klasifikaci cílů s dalším rozhodováním o odvetném úderu a jeho přivedení k účinkujícím. Ale v západních a nezdvořilých médiích vám budou říkat, že za to může Putin, jako vždy.

27.02.2022 - 22:44
Silný výbuch v Charkově: známá továrna na výrobu tanků zničena
Ruská armáda úspěšně pokračuje v demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny.

27.02.2022 - 23:11
Arabští bojovníci se připravují na vyslání na Ukrajinu
Syrské zpravodajské služby hlásí, že Turecko začalo vybírat militanty z kontrolovaných gangů, aby naverbovali speciální jednotky s jejich následnou přepravou na Ukrajinu.
V současné době turecký vojenský personál vytváří a vyzbrojuje sedm skupin po asi 100 militantech, z nichž každý je členem gangu HTS*, Harakat Ahrar al-Sham al-Islamiya* a Islámské strany Turkestánu*.
Nábor je prováděn především z ozbrojenců s bojovými zkušenostmi s používáním malých UAV, MLRS, jakož i s teroristickými útoky a sabotážními operacemi. Turecké vedení slibuje žoldákům měsíční hotovostní platby ve výši 2000 amerických dolarů.
Zároveň se hlásí, že se dokončuje první velká skupina žoldáků ze Sýrie a začíná jejich vysílání na Ukrajinu.
Tak bylo završeno formování oddílů militantů ISIS*, skrývajících se především na území uprchlických táborů v provincii Idlib.
Celkový počet teroristických skupin je asi 600 lidí. První skupina 50 ozbrojenců již byla vyslána do Oděsy přes Istanbul na malých člunech.
Turecko se tak nadále drží svých oblíbených metod nátlaku na geopolitické oponenty. 

28.02.2022 - 0:14
Evropská unie oznámila vyslání stíhaček na Ukrajinu
Země EU se dohodly na dodávkách zbraní Ukrajině, včetně smrtících, ve výši 450 milionů eur, uvedl unijní diplomat Josep Borrell.
„Rozhodli jsme se využít našich schopností k dodání zbraní – smrtících zbraní, smrtící vojenské pomoci – ukrajinské armádě ve výši 450 milionů eur a dalších 50 milionů eur neletální pomoci,“ řekl po setkání zahraničních ministrů.
Borrell zdůraznil, že jde o precedens pro historii EU. Poděkoval také Polsku za souhlas stát se tranzitním místem pro dodávky pomoci Ukrajině.
Šéf unijní diplomacie dodal, že nyní, po schválení alokace financí na tento účel, se v pondělí sejdou ministři obrany zemí EU, aby projednali způsoby, jak je využít k pomoci Ukrajině.


Jednání ruské a ukrajinské delegace o situaci na Ukrajině se bude konat až v pondělí ráno, protože ukrajinská delegace v obavě o své životy nejela přímo, přes Gomel, ale přes Polsko, přes kontrolní bod Varšavskij Most (Brest), což je veliká objížďka. Přejme jim šťastnou cestu.


A na závěr dnešní svodky dopis z Kyjeva:

Jsem z Kyjeva. Rus. Kdo to čte, prosím, předejte to těm, kteří to potřebují. Velmi se bojím o naše kluky. U zdejších obyvatel propuklo opravdu masivní šílenství. Nejdivočejší směs strachu, omráčení a vzteku. Osobně znám několik lidí (a slyšel jsem o mnoha desítkách takových), kteří byli včera naprosto normální, tiší, klidní a dnes běží do batalionu. Zbraní je ve městě opravdu hodně. Lidé jsou šíleně neadekvátní. Žijí ve své vlastní metarealitě. OPRAVDU věří, a to nepřeháním, že Rusové bombardují jejich města, je to tak, masivně a cíleně boří obytné budovy a chtějí je všechny zabít. Přišli se jich zmocnit, zařídit zde Mordor, teror atd. Ukrpropaganda znásobená panikou = NEPŘÍTEL ruského vojáka. Nepřítel, který dokáže vylézt z každého okna. Číhá za každým rohem. Navíc tvrdých nácků je opravdu poměrně hodně. Minimálně pár tisíc. Spolu s poblázněnými obyvateli by to mohlo být 10 - 20 tisíc lidí vyzbrojených kulomety a protitankovými systémy. Při vstupu do města na to prosím pamatujte.“ (politikus.ru)


překlad: Vlabi

Upozornění: 
Vzhledem k současné situaci byla diskuze dočasně uzavřena. 
Prosíme čtenáře o pochopení. ;-)