28. 2. 2022

Co se děje na Ukrajině 5


mapa amerických vojenských biologických laboratoří na Ukrajině

Pokračujeme výběrem překladů zpráv z ruských zpravodajských portálů Ruská Vesna, RIA Novosti  a Politikus.

28.02.2022 - 0:30
Hlava Doněcké lidové republiky Denis Pušilin navštívil osady Pavlopol a Piščevik, osvobozené od ukrajinské okupace. Při setkání s vojáky Lidových milicí, kteří osady osvobodili, poděkoval vojákům za odvahu a hrdinství. Ti zase ujistili hlavu republiky, že osvobozovací operace teprve nabírá na obrátkách.

28.02.2022 - 0:39
Výbuch monstrózní síly poblíž Čerkassy
Očití svědci zaznamenali zničení objektu ozbrojených sil Ukrajiny. Pravděpodobně muničního skladu.
V oblasti Čerkasy právě probíhá nálet. "Ptáci" přiletěli demilitarizovat Ukrajinu, tuto noc lze očekávat mnoho výbuchů ve vojenských objektech Ozbrojených sil Ukrajiny. 

28.02.2022 - 1:13
V Dněpropetrovsku se spustila náletová siréna, kterou však mnozí neslyšeli.
Starosta Dněpropetrovska Boris Filatov to vysvětlil:
Bohužel, dnes se ve městě poprvé rozezněl skutečný letecký poplach. Mnoho z vás to však bohužel neslyšelo.
Existuje pro to řada důvodů, většinou technického rázu. Prostě od 70. let minulého století se hodně změnily podmínky jak pro zastavění města, tak pro použití materiálů. Jakkoli to může znít divně, ale zvuk velmi často není slyšet, protože okna nejsou dřevěná, ale kovoplastová,"

28.02.2022 - 03:42
Spojené státy se zabývaly vytvořením smrtícího viru v biolaboratoři v Charkově. 
Americké ministerstvo obrany pro snížení hrozeb (DTRA) na konci roku 2021 podepsalo tajnou dohodu s Ukrajinou o zahájení biologických experimentů v Charkovské oblasti na konci února 2022.
Odkaz na historii
Na území Ukrajiny v současnosti působí 16 amerických vojenských biologických laboratoří. O devíti z nich jsou alespoň nějaké informace, včetně adresy a na území které instituce sídlí. O třech z nich ale nejsou žádné informace. Podle jednotlivých zpráv na internetu lze usoudit, že jeden biologický objekt se nachází v Kyjevě, další ve Lvově a třetí je umístěn na základě laboratoře Institutu experimentální a klinické veterinární medicíny v Charkově (Charkov, Pomerki okres, Pushkinskaya ul., 83). Právě v těchto městech vedle amerických misí byly k vidění speciální konvoje americké vojenské techniky převážející náklad v kontejnerech označených vysokou úrovní biologické ochrany.
O viru
Západní odborníci v oblasti technologie úpravy virového genomu v roce 2021 informovali, že Pentagon přivezl do Charkova vzorky nejnebezpečnějšího viru na světě – neštovic, které patří do skupiny patogenů IV.
Experimenty s tímto virem jsou celosvětově zakázány a pokus pracovat s tímto patogenem spadá pod mezinárodní právo OSN „Zločiny proti míru a lidskosti“.
Práce s virem variola, stejně jako jeho skladování, je povolena pouze na dvou místech na naší planetě - v SSC VB "Vector" (Novosibirsk, Rusko) a v Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (Atlanta, Georgie).
Američané si však uvědomili, že nemá cenu vylepšovat viry a bakterie na svém území. Poté bylo rozhodnuto tajně převézt vzorky viru variola na Ukrajinu.
Při volbě laboratoře, ve které budou s virem experimentovat, Spojené státy vycházely z jednoduché logiky – blízkost Ruska a také dopravní dostupnost. Proto bylo vybráno město Charkov.
Začátkem ledna 2022 se do rukou ruské rozvědky dostala informace, že vojenští mikrobiologové Pentagonu z Charkovské bakteriologické laboratoře zaslali zprávu náčelníkovi Společného štábního výboru generálu Marku Milleymu s poznámkou, že se jim podařilo dosáhnout unikátní struktury genomu viru variola, který lze maskovat jako vše známé SARS-CoV-2 (koronavirus).
Popis připojený ke zprávě naznačuje, že výsledná modifikace viru je schopna infikovat lidské plíce a zanechávat v plicích jizvy. Úmrtnost je (80-85%). Pro srovnání, úmrtnost na ebolu, o které každý slyší, je pouze 35–40 %.
Je důležité poznamenat, že od roku 1984 Spojené státy hledají jedinečný bojový virus s vysokým smrtícím potenciálem, který může způsobit nenapravitelné škody obyvatelstvu na nepřátelském území.
Jak to souvisí s Ruskem? Soudě podle nedávných událostí (vojenská operace na ochranu obyvatel Donbasu) dostal Kreml nějaké informace o připravenosti USA použít tento virus proti Rusku. Zdržení v takové situaci by vedlo ke genocidě obyvatelstva Ruska.
Je důležité si uvědomit, že z Charkova do nejbližšího velkého města v Rusku - Bělgorodu - je pouhých 110 km (2 hodiny jízdy). Každý den projede oběma směry asi 450 aut.
I když vezmeme v úvahu inkubační dobu obvyklého viru variola, pak jeden člověk, ať už to byl taxikář z Charkova, který denně vozí lidi na nádraží v Bělgorodu, nebo učitel, který chodí do školy, nakazil více než 10 lidí. za den, a pak je geometricky rostoucí distribuce. 

28.02.2022 - 05:21
Speciální služby Ukrajiny zaútočily na „Rusvesnu“. Portál byl v noci vystaven novému masivnímu útoku ukrajinských informačních jednotek. Došlo k útoku DDos, organizovanému ukrajinským IPSO na řadu velkých ruských internetových zdrojů, včetně Státní dumy, mediálního holdingu Sputnik a Russkaja Vesna. Díky sehranému jednání našich programátorů však stránka přežila. Omlouváme se za případné dočasné nepříjemnosti.

28.02.2022 - 05:38
Prigožin: „Dnes ruské jednotky spolu s LDNR zavírají kotle a přerušují zásobování ozbrojených sil Ukrajiny. Naše kolony jedou ulicemi téměř osvobozeného Charkova, nacisté v Kyjevě jsou ze všech stran obklíčeni, další skupina už je na hranicích Mariupolu.
Speciální operace Ministerstva obrany Ruské federace na Ukrajině je velkolepou mikrochirurgií, při níž ruské jednotky point-to-point likvidují ohniska napětí, v nichž umírají nacisté, ale civilisté zůstávají zcela v bezpečí.
Tato preciznost odlišuje Rusko od ukrajinských nacistů, kteří v roce 2014 proměnili školy, školky a sídliště vlastních měst v krvavou kaši. To je důvod, proč se nyní děje mírová osvobozenecká operace. Zatímco kyjevské úřady, nešetřící své krajany, rozdělují zbraně napravo a nalevo a díky tomu už se zemí žene vlna rabování.

28.02.2022 - 06:30
Brazílie se v OSN postavila na stranu Ruska a nebude hlasovat pro rezoluci OSN odsuzující prezidenta Vladimira Putina nebo navrhující sankce, řekl prezident Jair Bolsonaro na tiskové konferenci v Sao Paulu. 
Na dotaz ohledně zachování neutrality při pokračování ruské speciální operace Bolsonaro poznamenal, že značná část Ukrajiny mluví rusky a že Rusové a Ukrajinci jsou bratrské národy. Nemluví se přece o masovém zabíjení civilistů, nikdo takovou taktiku nepoužívá. Hovořit o masakru je přehnané, ze strany ruského vůdce není o žádný masakr zájem,“ zdůraznil brazilský vůdce.

28.02.2022 - 06:55
EU uzavřela své nebe ruským letadlům. Zakázala letadlům ruských dopravců přistávat, vzlétat nebo létat nad územím Unie, uvádí dokument zveřejněný v Úředním věstníku EU.
„Zakázáno je jakékoli letadlo provozované ruskými leteckými dopravci… nebo jakékoli letadlo registrované v Rusku nebo jakékoli letadlo neregistrované v Rusku, které vlastní, pronajímá nebo jinak ovládá jakákoli ruská fyzická osoba nebo subjekt, organizace nebo orgán s povolením k přistání, vzlétnout nebo přeletět nad územím Unie,“ píše se v dokumentu.
Výjimkou je nouzové přistání nebo přelet v případě nouze, jak je tam dohodnuto.
Kromě toho mohou příslušné orgány vydat povolení ke vzletu, přistání nebo použití vzdušného prostoru EU, pokud to považují za „nezbytné pro humanitární účely nebo pro jakýkoli jiný účel v souladu s cíli tohoto rozhodnutí,“ uvádí dokument.
Za tímto účelem musí země EU informovat ostatní členské státy a Komisi o takovém povolení dva týdny před jeho vydáním.
Rozhodnutí by mělo nabýt právní moci dnem zveřejnění ve Věstníku, píše se v dokumentu. 
Kypr si ponechává právo uzavření letů s Ruskem nejprve přezkoumat.

28.02.2022 - 08:06
Letovsko Berdjansk osvobozeno ruskou armádou 27. února večer. Tuto skutečnost potvrdil starosta města. Na rozdíl od starosty Kupjansku v Charkovské oblasti však odmítl výslovně spolupracovat a přestěhoval se se svými podřízenými do jiné místnosti, ale podle jeho vlastních slov „bezpečnost ve městě řídí ruská armáda“. 

28.02.2022 - 08:47
Generální prokuratura: Pomoc Ukrajině bude považována za vlastizradu
Úřad generálního prokurátora Ruska vydal varování, že poskytnutí jakékoli pomoci cizímu státu během období speciální operace na ochranu DLR a LPR bude považováno za vlastizradu.
„Každé poskytnutí finanční a jiné pomoci cizímu státu při činnostech namířených proti bezpečnosti Ruské federace bude vydáno právnímu posouzení,“ uvedl dozorčí úřad v prohlášení.
Poznamenává se, že „poskytnutí finanční, logistické, poradenské nebo jiné pomoci cizímu státu, mezinárodní nebo zahraniční organizaci nebo jejich zástupcům při činnostech namířených proti bezpečnosti Ruské federace obsahuje znaky trestného činu podle § 275 trestního zákoníku. Ruské federace („Velerada“)“. Za spáchání tohoto trestného činu je stanoven trest odnětí svobody až na 20 let.  

28.02.2022 - 9:11
Na rusvesně visí dojemné video se záběry vojáka armády LLR, který se poprve po 8 letech setkal s matkou a otcem. Sergej Sidorov vstoupil do milice v roce 2014 a celou tu dobu rodiče neviděl, protože zůstali ve Stanici Luhanské - na druhé straně frontové linie. Stanice Luhanská se nyní dostala pod kontrolu Lidových milicí a tak existuje naděje, že to není poslední rodina, která se může po všech těch letech, kdy byl Donbas rozpůlena frontovou linií, znovu spojit. 

28.02.2022 - 09:23
Už nepotřebujeme jednání: Ukrajina neskrývá svůj názor na setkání v Bělorusku
Zatímco v Bělorusku je vše připraveno k jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, ruská delegace čeká a Bělorusko ze své strany vše zorganizovalo v nejkratším možném čase a na nejvyšší úrovni, kyjevský režim se svým postojem netají.
Bývalý náměstek ministra obrany Ukrajiny Alexander Nosov otevřeně říká: „Nyní probíhající jednání v Pripjati k ničemu nepovedou, už je nepotřebujeme." A mýlí se jen v tom, že jednání ještě nezačala. Ukrajinská delegace má ošklivé zpoždění, ačkoliv měla dorazit už včera.
A vedoucí ukrajinské delegace David Arachamia na svém Twitteru, aniž by něco skrýval, píše, že jednání budou probíhat „tak, jak Ukrajina potřebuje, nebo jako ruská loď“, v narážce na větu, kterou údajně řekl ukrajinský námořník na Hadím ostrově: "Ruská loďlodi, jdi do ***".
Kyjevský režim na tato pro Ukrajinu nejdůležitější jednání nevyslal ani zástupce ministerstva zahraničí a obrany, ale pouze šéfa parlamentní frakce Sluha lidu Davida Arachamia, poskoka a přítele Zelenského.

28.02.2022 - 9:30
DLR pozastavuje mobilizaci. Novinářům to řekl představitel republiky Denis Pušilin.
„Je pozastavena, protože potřebný počet těch oblastí, na které byla mobilizační kampaň zaměřena, je již obsazen,“ vysvětlil. Dodal, že orgány Republiky nyní soustředí své úsilí „na humanitární složku“, a to i na osvobozených územích, kde domy a infrastruktura utrpěly ostřelováním ze strany ustupujících ukrajinských útočníků.

28.02.2022 - 10:16
Ruské ministerstvo obrany hlásí, že ruské vzdušné síly získaly nadvládu na obloze nad celým územím Ukrajiny.
Za poslední den ruské vzdušné síly zničily osm bojových vozidel Buk M-1, systémy protivzdušné obrany S-300 a Buk M-1, tři radiostanice se stanicemi P-14, čtyři bojová letadla na zemi, jeden bojový letoun byl sestřelen ve vzduchu.
Celkem Ozbrojené síly Ruské federace zasáhly od začátku operace 1 114 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny, včetně 31 velitelských stanovišť a komunikačních center Ozbrojených sil Ukrajiny, 314 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 57 vícenásobných raketometů, 121 polních děl a minometů, 274 speciálních vojenských vozidel,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany generál Igor Konašenkov.
Další dvě ukrajinská města, Berďansk a Energodar, se dostala pod kontrolu ruských sil. Ruská armáda má plně pod kontrolou a střeží oblast kolem Záporožské jaderné elektrárny. Personál elektrárny v normálním režimu nadále pracuje na údržbě zařízení a kontrole radioaktivní situace. Radiační pozadí je normální.
Situace na Donbasu:
Vojska LLR s palebnou podporou ruských ozbrojených sil provedla úspěšné útočné operace a nastolila kontrolu nad osadami Chvorostjanka, Suchanovka, Artem. Jednotky ozbrojených sil DLR, pokračující v ofenzivě, postoupily o dalších 19 km. Nový Aidar byl ovládnut a Volnovacha byla zcela zablokována,“ dodal Konašenkov.

28.02.2022 - 10:19
Ruské ministerstvo obrany apelovalo na obyvatele Kyjeva, kteří chtějí město opustit. Všichni civilisté mohou volně odjet z hlavního města po dálnici Kyjev-Vasilkov, uvádí zpráva a zdůrazňuje, že tento směr je otevřený a bezpečný.
Ruské ministerstvo obrany navíc komentovalo včerejší prohlášení kyjevských úřadů, že město je pod blokádou.
„Naše jednotky zaručují bezpečnost pohybu po dálnici Kyjev-Vasilkov každému civilistovi, který chce město opustit, žádná humanitární katastrofa se nekoná,“ uvedlo ministerstvo obrany.
V prohlášení se navíc zdůrazňuje, že v Kyjevě bojují ozbrojené gangy nájezdníků, lupičů a nacionalistů, kteří dostali zbraně v důsledku zločinného rozhodnutí úřadů o jejich nekontrolované distribuci mezi obyvatelstvo. 
Lze jen hádat, jak brzy začne ukrajinská zločinecká propaganda přesvědčovat obyvatele Kyjeva, ať neodjíždějí, protože budou ruskou armádou na dálnici Kyjev-Vasilkov zastřeleni. 

28.02.2022 - 10:49
Kam se poděla ukrajinská delegace? Tisková tajemnice Sluhy lidu Jevgenia Kravčuk uvedla, že ukrajinská delegace odlétá do Běloruska na jednání v polském vrtulníku. Upřesnila, že jednání by měla začít „do hodiny a půl“. Stejnou informaci potvrzuje i vedoucí ruské delegace, poradce prezidenta Ruska Vladimir Medinskij. Podle Medinského začnou jednání s ukrajinskou delegací ve 12:00 (moskevského času).
„Už jsme v Bělorusku den. Od včerejšího večera na místě dohodnutém s Ukrajinou (v Gomelské oblasti poblíž bělorusko-ukrajinských hranic). Bohužel příjezd ukrajinské delegace byl kvůli obtížné logistice několikrát odložen,“ řekl Medinskij v rozhovoru pro TASS s tím, že ruská strana čeká na příjezd skupiny vyjednavačů z Kyjeva „trpělivě a v klidu“.
AKTUALIZOVÁNO
11:40. Ukrajinská delegace nakonec přilétla na místo jednání. Patří do ní šéf frakce Služebník lidu David Arachamia (vedoucí skupiny vyjednavačů), ministr obrany Ukrajiny Oleksiy Reznikov, náměstek ministra zahraničí Ukrajiny Mykola Tochitsky, poradce vedoucího Zelenského úřadu (administrativa) Michail Podoljak a další. 

28.02.2022 - 11:11
Redakce Russkaja Vesna obdržela text prohlášení oficiálního představitele odboru Lidových milicí DLR Eduarda Basurina:
Situace na linii kontaktu zůstává napjatá. Dělostřelecké jednotky ozbrojených formací Ukrajiny nadále cíleně zasahují obytné oblasti v Doněcké lidové republice. Během uplynulého dne zahájil nepřítel čtyřicetkrát palbu na území republiky pomocí vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 152 a 122 mm děl, 120 a 82 mm minometů. Oblasti 18 sídel republiky byly ostřelovány.
V důsledku ukrajinské agrese jsou oběti mezi civilním obyvatelstvem: tři občané byli zabiti a šest bylo zraněno.
Poškozeno bylo 31 bytových domů, 19 objektů občanské infrastruktury a jedno vozidlo. Ukrajinští ozbrojenci navíc ostřelovali oblast filtrační stanice č. 2 a vesnici Poběda. V důsledku ostřelování Dokučajevska bylo poškozeno elektrické vedení 6 kW, rozvodna č. 337 a trafostanice č. 327. Bez elektřiny zůstalo asi 1000 účastníků. Poškozen byl i vodovodní přivaděč o průměru 800 mm, bez dodávky vody zůstalo 32 000 odběratelů a 21 kotelen.
Materiály o skutečnosti zranění a smrti civilistů, jakož i poškození infrastruktury, budou předány zástupcům mezinárodních organizací sídlících v republice, jakož i Generální prokuraturě DLR k zahrnutí do trestních řízení zahájených proti velení ozbrojených sil Ukrajiny.
K 28. únoru 2022 osvobodily Lidové milice DLR 18 osad, které byly dříve pod kontrolou ozbrojených sil Ukrajiny.

Výzva:
Vojáci ozbrojených sil Ukrajiny, zatímco vy vzdorujete za cenu svých životů, ozbrojení nacionalisté za vašimi zády na rozkaz Zelenského plení zemi! 27. února zaútočili na konvoj ukrajinské centrální banky převážející zlaté rezervy a zabavili dvě auta. Vykrádají banky a autosalony, zatímco vy bojujete s osvobozeneckými silami speciální operace.
Zastavte odpor a společně na Ukrajině obnovíme pořádek! Garantujeme život a návrat domů vojákům, kteří dobrovolně složili zbraně. Myslete na svou budoucnost. 

28.02.2022 - 11:29
Frontové letectvo ruské armády pracuje nad Charkovskou oblastí. Do bitvy vstoupily stíhací bombardéry Su-34. Ohromení místní natáčejí "mouchy", které se řítí k cílům. 

28.02.2022 - 11:55
FSB se obrací na Ukrajince žijící v Rusku s důležitou informací:
Ředitelství FSB pro Moskvu a Moskevskou oblast vyzývá občany, aby nahlásili kontakty na osoby, které by mohly být ukrajinskými speciálními službami využity ke špionáži a sabotáži v Rusku.
Stále častěji se objevují případy občanů Ukrajiny žijícími v RF, kteří byli ukrajinskými speciálními službami lákáni k spolupráci na provádění zpravodajských a sabotážních aktivit.
Vezměte prosím na vědomí, že předávání nebo shromažďování informací na základě pokynů zahraniční rozvědky nebo osoby jednající v jejím zájmu pro použití proti bezpečnosti Ruské federace představuje trestný čin podle článku 276 trestního zákoníku („špionáž“) a trestá se odnětím svobody až na 20 let.
Osoba je zproštěna trestní odpovědnosti za spáchání uvedeného trestného činu, pokud dobrovolným a včasným oznámením úřadům nebo jiným způsobem přispěla k prevenci dalšího poškozování zájmů Ruské federace,“ připomíná zpravodajská služba v tisku. Vydání vyšlo 28. února.
S ohledem na výše uvedené FSB Ruska pro město Moskva a Moskevskou oblast vyzývá k nahlášení kontaktů s osobami, které mohou být použity speciálními službami Ukrajiny k provádění činností proti bezpečnosti Ruské federace.
Připomínáme, že pouze iniciativní pomocí federální bezpečnostní službě se vyhnou trestní odpovědnosti.

28.02.2022 - 12:19
Zelenskij oznámil propuštění vězňů militantů.
Ukrajinský prezident oznámil propuštění z vazby všech vězňů „se skutečnými bojovými zkušenostmi“ – tedy těch nejzarytějších banditů, kteří se dokázali „vyznamenat“ během kyjevské represivní operace na Donbasu.
„Rozhodnutí nebylo snadné, nebylo snadné z morálního hlediska, ale užitečné z hlediska ochrany.
V podmínkách stanného práva budou účastníci nepřátelských akcí se skutečnými bojovými zkušenostmi propuštěni z vazby a budou moci kompenzovat svou vinu v nejžhavějších místech války. Všechny sankce vůči (ostatním) účastníkům kárných operací na Donbase budou zrušeny,“ řekl Zelenskyj. 

28.02.2022 - 12:42
Vyšetřovací výbor Ruska nadále zjišťuje a zaznamenává fakta o trestné činnosti ukrajinských neonacistů proti civilnímu obyvatelstvu. Podle ministerstva LLR trestanci aktivně provádějí sabotážní práce proti civilnímu obyvatelstvu. Oblékají se do uniforem Luganských lidových milicí a střílí místní obyvatele, kteří nejsou zapojeni do vojenského konfliktu.
V Mariupolu ukrajinští neonacisté chytají civilisty a používají je jako lidské štíty. Ve skutečnosti je civilní obyvatelstvo rukojmím. Záběry zveřejněné v médiích a sociálních sítích ukazují, že ukrajinská armáda střílí do lidí, kteří se snaží opustit město.
Akce ukrajinské armády a nacionalistů s cílem zajmout civilní obyvatelstvo jako rukojmí, použití útočných zbraní proti civilistům a nesmyslné ničení měst jsou nejzávažnějším porušeními mezinárodního práva a jsou kvalifikovány jako válečné zločiny. Navíc je spolehlivě známo, že západní zbraně, které ukrajinské bezpečnostní složky na Donbasu nechávají, jsou útočné, nikoli obranné povahy, jak bylo Západem halasně prohlašováno. A byly také použit proti civilistům.
Předseda ruského vyšetřovacího výboru Alexander Bastrykin pověřil hlavní vyšetřovací oddělení vyšetřovacího výboru, aby takové skutečnosti zaznamenalo, zdokumentovalo a prošetřilo. Všechny tyto údaje jsou nezbytné pro následné stíhání pachatelů.

28.02.2022 - 13:05
Dnes pokračují boje v jedné z klíčových a nejžhavějších oblastí dnešní Ukrajiny – Charkově. Přicházejí informace o leteckém útoku ruských vzdušných a kosmických sil na vybavení a zařízení ozbrojených sil Ukrajiny. Z města stoupají sloupy kouře.
Ukrajinští propagandisté ​​potvrzují selhání ozbrojených sil Ukrajiny v Charkově a v panice hlásí o „silných raketových útocích“, a to i v oblasti Charkovského traktorového závodu.

28.02.2022 - 13:43
Město Šťastije je osvobozeno! Lidové milice LLR právě oznámily, že jednotky Republikové armády osvobodily město, které bylo mnoho let pod okupací Kyjeva.
Oficiální představitel Lidových milicí Ivan Filiponěnko řekl, že jednotky ozbrojených sil Ukrajiny ustupující z města se pokusily zničit infrastrukturu. Zejména elektřina, plyn, zásobování vodou, byly vážně poškozeny... Nyní se pracuje na jejich obnově. Aktivně se pracuje na obnovení všech sfér života, konají se koordinační schůzky, z Luhansku přijíždějí příslušné struktury, aby pomohly obnovit dodávky plynu a elektřiny, které byly vážně poškozeny v důsledku nepřátelských akcí, zejména ze strany ukrajinských jednotek,“ upřesnil Filiponěnko. 

28.02.2022 - 14:01
Jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací začala v Gomelské oblasti nedaleko bělorusko-ukrajinských hranic na břehu řeky Pripjať. Přesné místo setkání (v Lukašenkově osobní rezidenci) je z bezpečnostních důvodů utajeno. V čele ruské delegace je asistent prezidenta Ruska, exministr kultury Ruské federace Vladimir Medinskij.
13:50. Jednání oficiálně začalo – delegace usedly k jednacímu stolu.
14:10. V projevu před členy delegací za hostitelskou zemi vystoupil Vladimir Makei, který zdůraznil, že se mohou cítit zcela bezpečně. "To je naše svatá povinnost. Prezident Lukašenko upřímně doufá, že dnes bude možné najít způsoby, jak vyřešit všechny krizové problémy, a všichni Bělorusové se za to modlí,“ řekl běloruský ministr zahraničí. "Jakékoli požadavky a návrhy stran ohledně organizace dnešního jednání budou splněny, dodal Makei. 

28.02.2022 - 14:17
Operace k osvobození Kramatorsku zahájena
Po zprávě o osvobození města Ščastje v LLR přicházejí povzbudivé zprávy také z Doněcké lidové republiky - zde začíná operace na osvobození Kramatorska. Připomeňme, že toto město hrdinně bojovalo proti ukrajinským nacistům, ale v roce 2014 bylo ozbrojenými silami Ukrajiny dobyto.
Z okupovaného Kramatorsku jsou hlášeny silné exploze, po celém městě se otřásají okna. Úder dopadl na pozice ukrajinských útočníků v oblasti struskové hory.
„Mluvíme o leteckých útocích na nacistické pevnosti a sklady (v těchto částech nejsou žádné jiné typy APU),“ objasňují autoři známého vojensko-politického kanálu Telegram „Starosta a generál“.

28.02.2022 - 14:40
Ozbrojené síly Ukrajiny útočí na centrum Doněcka. Ukrajinští karatelé v bezmocném vzteku dorážejí na obytné oblasti města. Místní obyvatelé hlásí škody na domech. Ukrajinské střely dopadají v centru města. Hoří civilní vozidla.
Ozbrojené síly Ukrajiny pálí z děl ráže 152 mm.
15:10. Ostřelování severní části Doněcka pokračuje a je vedeno nepřátelským UAV, Občané jsou vyzýváni, aby nevycházeli na ulice, nepropadali panice a schovali se do krytů.

28.02.2022 - 15:02
Ruské jaderné odstrašující síly jsou kvůli západní agresi v nejvyšší pohotovosti.
Ministr obrany Sergej Šojgu oznámil prezidentu Vladimiru Putinovi, že v souladu s jeho rozkazem začaly směny velitelských stanovišť Strategických raketových sil, Severní a Tichomořské flotily a velitelství dálkového letectví plnit bojovou službu s posíleným personálem.

28.02.2022 - 15:29
Útok OSU v Doněcku zabil a zranil lidi
V Kyjevském okrese v Doněcku padl pod další úder ukrajinských karatelů opravárenský tým plynárenské služby, který přijel na místo prvního ostřelování. V důsledku toho zemřel jeden dělník, další dva byli vážně zraněni.
Granáty dopadaly i u městské porodnice. Rodící ženy musely být přeneseny a uloženy do sklepů.

28.02.2022 - 15:45
Jednání mezi delegacemi z Moskvy a Kyjeva probíhají už dvě hodiny.

28.02.2022 - 15:52
Letecká podpora, kterou Ukrajině poskytne EU, bude zahrnovat 3 MiGy-29 (Polsko, Bulharsko, Slovensko) a 1 Su-25, které byly připraveny k odpisu. 
A také musíte pochopit, že nedorazí zítra, ale až dorazí, čeká je Kalibr. A když vezmeme v potaz, že se chystají nasadit piloty povolané z hluboké zálohy na 4 letouny, tak zbývá opravdu věřit na „přízračného pilota“. 

28.02.2022 - 16:09
"Rusko nezačalo nepřátelské akce, Rusko je ukončí,"
Ruské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že speciální vojenská operace na Ukrajině má ukončit krveprolití, které v roce 2014 rozpoutal Kyjev.
„Vojenské akce režimu v Kyjevě a systematické vraždění obyvatel Donbasu trvalo 8 let. Během této války zemřelo více než 14 tisíc lidí, z toho stovky dětí.
Tohle muselo skončit.
Bylo nutné skoncovat s nekonečnými hrozbami kyjevského režimu vůči Rusku. A Rusko to udělá... Rusko nepřátelské akce nezačíná. Rusko je končí,“ uvedl oficiální zástupce ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov.
Zdůraznil také, že na rozdíl od pověstí se speciální operace na Ukrajině účastní pouze důstojníci a kontraktoři.
Dále ministerstvo obrany zvlášť poznamenalo, že všechny osady, které se dostaly pod kontrolu ruské armády, nadále žijí jako obvykle. Ve městech fungují zařízení pro podporu života, funguje i doprava.

28.02.2022 - 16:14
Rusko odpovědělo Západu na omezení letů
Rosaviacia v reakci na rozhodnutí řady zemí zakázat ruským aerolinkám létat nad jejich územími uzavírá ruské nebe pro aerolinky z 36 zemí světa.
Mezi nimi jsou země EU: Rakousko, Belgie, Bulharsko, Maďarsko, Německo, Řecko, Dánsko, Irsko, Island, Španělsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Česká republika, Švédsko, Estonsko a Albánie mimo EU, Anguilla, Británie, Britské Panenské ostrovy, Gibraltar, Jersey, Kanada a Norsko. 

28.02.2022 - 16:42
Horlivka pod palbou ozbrojených sil Ukrajiny, jsou oběti
Ozbrojené síly Ukrajiny pokračují v útocích na frontovou linii Horlivka.
„V důsledku ostřelování ubytovny na Kirovově ulici ozbrojenými silami Ukrajiny bylo podle předběžných údajů zraněno 7 osob různé závažnosti, tři byli zabiti.
Ostřelování pokračuje. Počet obětí se upřesňuje.

28.02.2022 - 17:03
Rada federace předložila prognózu trvání konfliktu na Ukrajině. První zástupce šéfa mezinárodního výboru Rady federace Vladimir Džabarov řekl:
„Nemyslím si, že tento konflikt bude trvat dlouho. To není v našem zájmu, ani v zájmu Ukrajiny, či světového společenství,“ řekl poslanec během pondělního brífinku. Zdůraznil také, že konflikt ve středu Evropy je plný nových účastníků. Podle Džabarova mohou mít o konflikt na Ukrajině zájem Spojené státy a jejich nejbližší spojenec Velká Británie.
Zdůraznil, že Rusko nabídlo různé možnosti, jak konfrontaci zastavit, „ale neposlouchali nás a jen o den jsme předběhli útok ukrajinských ozbrojených sil na Doněck a Luhansk,“ řekl.
Politik poznamenal, že „se musíme snažit operaci dokončit co nejdříve“.

28.02.2022 - 17:58
Švýcarsko: Pěti „ruským oligarchům“ bude zakázán vstup do Švýcarska, uvedla v pondělí tamní ministryně spravedlnosti a policie Karina Keller-Sutterová.
„Federální rada (vláda) rovněž zakázala vstup ruským oligarchům blízkým ruskému prezidentu Putinovi,“ řekla Keller-Sutterová a dodala, že jejich jména nejsou zveřejněna z důvodu ochrany soukromí.

28.02.2022 - 18:17
NATO reagovalo na žádost o zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro televizi NBC tuto možnost vyloučil:
„Nemáme v úmyslu vstoupit na Ukrajinu, ani po zemi, ani ve vzdušném prostoru,“ odpověděl na otázku o postoji k výzvám k uzavření ukrajinského nebe pro ruské vojenské letectví.
„Musíme chápat, že se sice jedná o brutální konflikt... Zároveň však máme odpovědnost zajistit, aby se nevymkl kontrole a ještě více neeskaloval a nepřerostl v totální válku v Evropě za účasti spojenců NATO,“ dodal Stoltenberg.

28.02.2022 - 18:26
Evropská unie se zavázala dodat Ukrajině během příštích dvou let smrtící zbraně v hodnotě 450 milionů eur. Uvádí to rozhodnutí Rady EU, které bylo v pondělí zveřejněno v oficiálním věstníku Evropského společenství. 

28.02.2022 - 18:26
25. února lidé ve vojenských uniformách vykradli Nikolajevský katedrální chrám v Mariupolu, zbili kněze a duchovní. Podle jedné z farníků šlo o ozbrojence z Pravého sektoru a Azova (organizace zakázané v Rusku). Uvedla také, že 27. února radikálové ze stejných skupin vnikli do dalšího kostela ve městě - přístavního kostela svatého Nikolaje. V té době tam probíhaly bohoslužby. Nejprve zbili kněze, a když se ho farníci začali zastávat, zbili i je. Pak vykradli chrám, vzali vše, co mělo hodnotu, peníze, okradli lidi, doslova jim obrátili kapsy naruby, vzali peníze a doklady. A ti, kteří měli auta, o ně přišli též,“ řekla farnice Maria. 


Následky bombardování amerického velitelství ukrajinského námořnictva v Očakově (video). 
Nejdůležitější není to, že tato základna byla vybombardována, ale to, že Spojené státy mlčí. Jaká je odpověď? Žádná. S největší pravděpodobností instruktoři NATO zahynuli, vybavení bylo zničeno, budovy - mlčí. A budou mlčet, aby ostatní nevěděli, že Spojené státy jsou ti pokoření. Všechny sankce a nároky byly halasně uloženy pouze za to, že "Putin zaútočil na Ukrajinu", ale o této základně se mlčí. Spláchnuto. Jen Biden promluvil, jak jsou Státy cool a jak zlého Vlada Putina potrestají, protože je to zlý člověk. O základně ani slovo.

28.02.2022 - 18:43
Putin oznámil podmínky pro řešení situace na Ukrajině
Jak uvádí tisková služba Kremlu, ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem zdůraznil, že urovnání kolem Ukrajiny je možné pouze tehdy, budou-li bezpodmínečně brány v úvahu legitimní bezpečnostní zájmy Ruska, včetně uznání ruské suverenity nad Krymem, řešení úkolů demilitarizace a denacifikace ukrajinského státu a zajištění jeho neutrálního postavení. 

28.02.2022 - 18:51
Putin podepsal dekret o odvetném ekonomickém úderu na Spojené státy
V reakci na řadu nepřátelských akcí, které podnikly samotné USA a jejich spojenci, ruský prezident Vladimir Putin podepsal „dekret o použití zvláštních ekonomických opatření v souvislosti s nepřátelskými akcemi Spojených států a cizích států a mezinárodních organizací, které se k nim připojily“.
Dokument byl zveřejněn na oficiálních stránkách Kremlu pod názvem Soubor opatření k potírání sankcí.

28.02.2022 - 19:12
Armáda DLR dnes osvobodila dalších 9 obydlených míst: Mirnoje jižně od Doněcka, Kamenku, Fedorovku, Novoselovku, Novoselovku Vtoraya a Staromarjevku směrem na Volnachu, Zamožnoje (Čermalyk) a také Kremenevku a Širokino.
„K večeru 28. února tedy bylo osvobozen celkem 27 osad, které byly dříve pod kontrolou OSU,“ hlásí velitelství územní obrany DLR.

Výsledky jednání
GOMELSKÁ OBLAST /Bělorusko/, 28. února. /TASS/. Delegace Ruska a Ukrajiny během jednání našly důležité body, ve kterých lze dosáhnout pokroku. Uvedl to člen ruské delegace, předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Sluckij ve vysílání televizního kanálu Rusko-24.
"Našli jsme řadu důležitých bodů, ve kterých je možné dosáhnout pokroku. Ukrajinská delegace byla připravena naslouchat a účastnit se nejpodrobnější a detailnější diskuse o podstatě problémů, které jsou na dnešním programu," dodal politik.
Další jednání se uskuteční v nejbližších dnech.

28.02.2022 - 20:04
Rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které proběhly v Bělorusku, skončily de facto bez ničeho: souhlasili pouze s uspořádáním druhého kola a odjeli na konzultace do hlavních měst (ukrajinská delegace do Lvova nebo Polska).
V Kyjevě a Charkově mezitím hřmí výbuchy a v Žitomyru kvílí siréna náletu, Kyjev i Charkov jsou zavaleny ozbrojenými bandity, kteří téměř nepřetržitě „chytají diverzanty“ a přitom střílejí civilisty, zvuky střelby a výbuchů - to vše pomalu zdomácňuje.
Exploze v Kyjevě zachycená na kameru je však s největší pravděpodobností útokem na jistý vojenský objekt.

28.02.2022 - 20:39
Silný raketový útok byl proveden na vojenské zařízení v Brovary.
Vojenské radarové středisko Ozbrojených sil Ukrajiny u Kyjeva bylo zničeno. 

28.02.2022 - 20:54
Země NATO zakázala tranzit zbraní na Ukrajinu
Šéf maďarského ministerstva zahraničí Peter Szijjarto řekl, že přes Maďarsko nebudou na Ukrajinu dodány žádné smrtící zbraně. Toto rozhodnutí vysvětlil obavami o bezpečnost Maďarska a maďarského lidu.
Maďarský ministr na své stránce na sociální síti uvedl, že vláda dnes přijala rozhodnutí: "Nedovolíme přesun smrtících zbraní přes Maďarsko."
Vysvětlil, že toto rozhodnutí bylo učiněno pro bezpečnost Maďarska a maďarských komunit v „karpatské komunitě, protože tyto náklady se mohou snadno stát předmětem vojenských útoků“.
„Naším nejdůležitějším úkolem je zaručit bezpečnost země a maďarského lidu, takže se nemůžeme zapojit do vojenského konfliktu, který se odehrává v sousedství,“ uvedl Szijjártó v prohlášení. 

28.02.2022 - 21:16
Šéf zpravodajské služby útočného praporu Aidar přeběhl do DLR, informuje tisková služba odboru lidových milicí DLR.
Na zveřejněných snímcích je velmi mladý muž jménem Taras Radšenko, který řekl, proč se rozhodl dobrovolně složit zbraně. Nastínil okolnosti, které ho k takovému rozhodnutí donutily, o zradě velitelů.
"Chlapi, všichni jsme n***, n*** tvrdě, nikoho neposlouchejte, myslete na budoucnost," říká.

28.02.2022 - 21:17
V oblasti obce Lebyazhye (Charkovská oblast) ruské vzdušné síly zaútočily na smíšenou kolonu ozbrojených sil Ukrajiny a jednotky ukrajinských nacionalistů z praporů územní obrany. Rotní taktická skupina 92. samostatné mechanizované brigády OSU byla zničena. Těla mrtvých vojáků a neonacistů byla doručena do charkovské městské márnice. Ukrajinská média je vydávají za civilní oběti.
Připomeňme, že dnes obyvatelé Ukrajiny natočili let velké skupiny bombardérů Su-34.

28.02.2022 - 21:35
Ruské ministerstvo obrany shrnulo výsledky pátého dne speciální operace na Ukrajině. Oficiální zástupce ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov, vydal prohlášení:
„Uskupení jednotek Luhanské lidové republiky během dne pokračovalo v útočných operacích ve směru k osadě Kremennoje a postoupilo o další 3 kilometry.
Jednotky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky postoupily za den o 16 kilometrů a dobyly osadu Zamožnoje.
Od začátku speciální operace zasáhly ruské ozbrojené síly 1146 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny. Mezi nimi: 31 velitelských stanovišť a komunikačních center OSU, 81 protiletadlových raketových systémů S-300, Buk M-1 a Osa a také 75 radarových stanic. Operativně taktické letectvo ruských leteckých sil zasáhlo 6 kolon obrněných vozidel ukrajinských ozbrojených sil. Bylo zničeno 311 tanků a jiných bojových obrněných vozidel, 42 letadel a vrtulníků (včetně pozemních cílů), 51 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 147 polních děl a minometů, 263 speciálních vojenských vozidel.
Za posledních 24 hodin dobrovolně složilo zbraně dalších 110 ukrajinských vojáků.

28.02.2022 - 21:41
Mohutný úder ruské armády zničil velitelství „Sever“
Ruská armáda zničila vojenská zařízení Ozbrojených sil Ukrajiny operačně-taktickým komplexem Iskander. V důsledku úderu bylo zničeno nejen velitelství operačního velitelství Sever, ale i komunikační pluk a sklad paliva v Černigovské oblasti. 

28.02.2022 - 22:00
Nečekané: Moldávie nepodpořila západní sankce proti Rusku.
Uvedl to šéf moldavského ministerstva zahraničí Nicolae Popescu. 

28.02.2022 - 22:20
Ruské bitevní vrtulníky ničí objekty Ozbrojených sil Ukrajiny a kolony techniky. Ministerstvo obrany zveřejnilo záběry použití vrtulníků během speciální operace na Ukrajině. Video ukazuje start raket vzduch-země, likvidaci zařízení OSU a také vybavení zničené úderem.

28.02.2022 - 22:39
Kyjev vydal hrůzný rozkaz: začaly hromadné popravy na silnicích

Prohlášení oficiálního zástupce DLR Eduarda Basurina k situaci na frontě:
Situace na linii kontaktu zůstává napjatá. Dělostřelecké jednotky ozbrojených formací Ukrajiny nadále cíleně zasahují obytné oblasti osad v Doněcké lidové republice. 
Ukrajinští nacionalisté z 56. motorizované pěší brigády použili při ostřelování Kyjevského okresu v Doněcku vícenásobné odpalovací raketové systémy. Mezi civilním obyvatelstvem jsou oběti (4 mrtví, 12 zraněných), mnoho domů dostalo zásahy.

Jak jsme již dříve informovali, nacionalisté si za své cíle vybírají pouze zařízení civilní infrastruktury a domy civilistů. Ozbrojenci z Kyjeva dostali jasný a srozumitelný pokyn, aby způsobili maximální škody civilnímu obyvatelstvu. Ve směru k Mariupolu nacionalisté nadále zadržují civilisty Volnovachy a Mariupolu jako lidský štít, navzdory všem pokusům koaličních sil poskytnout bezpečný koridor pro evakuaci civilistů a vojáků, kteří se rozhodli složit zbraně a vrátit se domů. 
Kyjevský režim nadále přijímá opatření k legitimizaci genocidy civilistů na Ukrajině. Všechna vozidla porušující pravidla silničního provozu budou ode dneška považována za vozidla sabotážních a průzkumných skupin a budou okamžitě zničena. Bezpečnostní služba Ukrajiny, ozbrojené síly Ukrajiny a kyjevská policie mají právo použít zbraně na auta pohybující se v protijedoucím jízdním pruhu, jízdním pruhu veřejné dopravy, překračující pevné čáry dopravního značení, jedoucí na červenou nebo překračující stanovenou rychlost. Bezpečnostní složky také obdržely rozkaz použít zbraně na narušitele bez varování. Během 28. února bylo oficiálně registrováno 12 případů použití zbraní bezpečnostními složkami proti civilistům. Není známo, kolikrát byly zbraně použity teroristickými obrannými silami, ale chaotická střelba v ulicích Kyjeva neustává, civilisté nadále umírají.

Vzhledem k rostoucímu počtu vojenského personálu ozbrojených sil Ukrajiny, který během speciální vojenské operace na ochranu Donbasu dobrovolně složil zbraně a přeběhl na stranu DLR, vytvořil komisař pro lidská práva v DLR „horké“ linky, které přijímají hovory od matek a manželek vojenského personálu ozbrojených sil Ukrajiny.
Matky a manželky ukrajinských vojáků se mohou hlásit s následujícími otázkami:
- dozvědět se o osudu svých blízkých;
- zkontrolovat jejich zdravotní stav;
- spojit se s nimi.

28.02.2022 - 23:09
Hrozba chemického útoku na Donbasu
Redakce Rusvesny obdržela text mimořádného prohlášení oficiálního představitele Lidových milicí LLR nadporučíka Filiponenka:
"Podle informací, které jsme obdrželi, ve vesnici Severodoněck ukrajinští ozbrojenci zaminovali sklady s čpavkem a plánují je během následujících 24 hodin vyhodit do povětří, aby následně z této provokace obvinili LLR.
Znovu vyzýváme vojáky Ozbrojených sil Ukrajiny, aby si uvědomili marnost války – složte zbraně a přejděte na naši stranu, garantujeme vám život!
Ukrajinské nacionalisty pak varujeme před bezprostřední likvidací za zločiny proti lidskosti! 

3. 1. 2022 - 0:03
Stálému představiteli Ruska při OSN Vasiliji Něbenzjovi byly položeny dvě otázky: Kdy skončí operace na Ukrajině? a Povede posílení režimu připravenosti strategických odstrašovacích sil k jaderné válce?
Něbenzja odpověděl: „Až obdržíme signál od ukrajinských úřadů, že jsou připraveny na demilitarizaci a denacifikaci, bude to krok ke konci vojenské operace." Ohledně nebezpečí jaderné války pak vyjádřil naději, že se tak nestane: "Pokud jde o použití jaderných zbraní - doufám, že to Bůh nedopustí!" (průběžně doplňováno)
překlad: Vlabi

Upozornění: 
Vzhledem k současné situaci byla diskuze dočasně uzavřena. Prosíme čtenáře o pochopení. ;-)