14. 7. 2016

Proč nestačí vyjmout baterii z mobilu?

(Poznámka: V tomto příspěvku se dle všeho jedná o tzv. NFC čip, jenž je následovníkem RFID čipů, které měly jednosměrnou komunikaci mezi elektronickými zařízeními (se čtečkou čipu). NFC čip je plně programovatelný s obousměrnou komunikací a používá se na krátkou vzdálenost (milimetry až centimetry), což známe např. z bezkontaktního placení kartami v obchodech. Čili autor článku neobjevil žádné tajné zařízení. Co ale rozhodně stojí za zvážení, je jeho zjištění, že obvody reagují na akustické vlny. Jelikož NFC čip (baterie mající NFC čip má 4 kontakty namísto běžných 3) komunikuje se software telefonu, není těžké si představit, že určité množství dat (audionahrávka?) lze uložit na samotnou baterii a ty pak, až je vložena zpět do mobilu, předat přes GSM komukoli, kdo má přístup k software mobilu. A jak je to s dálkovým přístupem (nejen) do mobilu, již odhalil bývalý pracovník NSA Edward Snowden. Další otázkou je, proč se výrobce rozhodl k nepraktickému a nelogickému kroku a NFC čip umístil na baterii a nikoli do telefonu.)


V Samsungu s4 mi odešla baterie. Koupil jsem si novou, ale stará se nějak vzdula a velmi zřetelně na ní vystoupila silueta kontur antény, podobné jako na vysačkách zboží v obchodech, aby nemohlo být ukradeno. Zaujalo mě to a chtěl jsem vědět, co je to za vymyšlenost - stejně jsem to chtěl vyhodit.A... čekalo mě překvapení. Zdánlivě obyčejná baterie. Jemně odlepuji pásku - a co nevidím! Anténa! Opravdu anténa! Přitom to je uděláno tak, že se musíš smát - odtrhává se při pokusu o otevření. Což se také stalo.Pokračuji. Oddělené to vypadá takto:
1. zde byl páskový kabel, který se odděluje;
2. zbytky antény.Jdeme dál - plošný spoj.Ano, je to tu: čip SS45AE. To celé je kontrola napájení, to je celý systém - bezdrátové nabíjení. ALE - dívám se dál!Zdánlivě běžné schéma pro dálkové bezdrátové nabíjení. Zaujalo mě tu však ještě něco navíc - označil jsem to červeně.
Jde to od plošného spoje k akumulátoru. Vyjmul jsem to. Je mi jasné, že je to nějaký piezoelement. Při jeho připojení ke zkoušečce se nic neukazuje, ale když to napojím k síti nabíjení a připojím k číselnému indikátoru z magnetofonu, potom se při zvucích střelka pohybuje!!!To znamená, že tato součástka může fungovat (a soudě podle všeho i funguje) jako mikrofon ! Jinými slovy, je to takový čip, a mnozí se jistě zeptají: Proč nestačí vyjmout baterii, abys nemohl být sledován?
Zde je tedy odpověď - štěnice je ve skutečnosti integrovaná do baterie!


zdroj: http://antiloh.info/sovety/syurpriz-ot-samsunga.html
překlad: Vlabi

(©)2016 myslenkyocemkoli.blogspot.com
Článek je povoleno publikovat v celé a nezměněné podobě s uvedením zdroje.
 

3 komentáře:

 1. Tento podobný tišťák,jsem objevil i po vypreparování baterie z notebooku s Hliníkovým šasi se zabudovanou televizní analogovou kartou, typu Wc G1Nebo WG C1,už si nepamatuji ten typ, Asusu,škoda ,že jsem to již vyhodil,myslel jsem,že to ovládá jen nabíjení,a hlídá přehřátí baterie,nebo ji dokonce i po dvou letech jako kurvítko vypne,což se u mne stalo,asi,dvě notebookové baterie koupené a obě po dvou letech odešli.
  Mám i podezření i na akumulátorové baterie od Canonu,foťáku,jak se v článku zmiňuje o Tišťáku s bezdrátovým nabíjením,tuto vlastnost pozoruji,že se akumulátor sám od sebé též nabíjí.Ten akumulátor z Canonu mám již deset let a je pořád funkční,ikdyž mám svítící hlášku low baterie,pořád s ním udělám fotky i z bleskem.Též mám podezření i na UPC modem od Kabelovky,s wifinou,protože je v něm ukrytá baterie,že i když to odpojím od 230V sítě,to něco může dělat,ale to už je jen moje domněnka.Ale soudě, jak jde vývoj dopředu,že i pomocí Wifi,lze zjistit počet osob v domě,jako radarem,tak už v UPC modemu spatřuji vetřelce,kterého lze aktivovat na dálku,a vypnout Wifi lze jen s připojeným notebookem v síťovém nastavení,se lze dostat do UPC kabelového modemu s TV a internetem.A jestli WIFI můžou zapnout i na dálku,to nevím.Ale podezření sílí.V.K.

  OdpovědětVymazat
 2. Pochopitelně že u integrovaných baterií jde o potenciální problém par excellence. Bez ztráty záruky je doma nikdo nevymontuje, takže pouze servis. Ten vysápe starou a vyhodí (do recykláku) a nandá novou a vše dle příručky hezky zase sesadí a restartuje systém. Pendrek se takový servisák stará o to, co vše vlastně skrývá obal baterie... To, že nejste paranoidní neznamená, že vás nesledují...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdraví Petr Ježek, identifikovatelný pod skrytou identitou.

   Vymazat

Podepsat se není povinnost, ale projev úcty k druhým.