12. 5. 2013

3D tisk hrozbou pro ekonomiky světa?

Jistě jste zaznamenali informační boom poslední doby z oblasti nových technologií, konkrétně 3D, kdy byla soukromou osobou doslova a do písmene vytisknuta funkční střelná zbraň. A to téměř s neomezenou variabilitou použití různého kalibru. Cena? Cena tisku!
Nechci tu teď rozebírat morálnost následného zveřejnění plánů pro stavbu této konkrétní zbraně. Umíte si představit, co tato technologie časem může způsobit? Už nyní se cena takové tiskárny pohybuje kolem 42.000Kč a jako se vším v této oblasti půjde raketově dolů v nepřímé úměrnosti s kvalitou tisku - možnosti, co vše lze doma vyrobit.
Co lze na této tiskárně vytisknout? Téměř cokoliv, co budete schopní "vymodelovat" v programu k tomu určeném. Prasklo vám víko na friťáku? Nevadí, vytisknete si nové. Co těsnění k vodovodní baterii? Nemůžete najít hřeben? Zapomněli jste, že vaše neteř má narozeniny a všude je již zavřeno nebo se vám prostě nechce do města nebo chcete darovat něco originálního? Praskl nějaký plast ve vašem autě? A co rychlospojka na zahradní hadici nebo rozprašovací pistole, v které přes zimu zamrzla voda a roztrhla ji? Nevadí! Vše si doma ihned vytisknete za zlomek ceny, která je součtem zisků všech distribučních článků, a v kvalitě, kterou určujete vy!
Myslíte, že informační embargo, o které se mnohé vlády pokusily kvůli šíření plánů na výše zmíněnou pistoli, bylo kvůli snaze ochránit občany? Nenechte se vysmát. Ve hře je mnohem, mnohem více! Běžte do obchodů a rozhlédněte se po regálech. Co tam uvidíte? Samé plastové fíčuřiny s nevalnou kvalitou a použitelností.
Co by potom na to říkal trh? Například Čína, která čímkoliv z plastu zaplavuje celý svět? Nezapomínejte, že Čínu, Indii, Thaiwan atd. využívají v podstatě všechny státy světa. Tam soustřeďují svoji výrobu z důvodu úsporných opatření (o tom by se dalo taky diskutovat). Nezapomínejme na to, že prodej náhradních dílů frčí v mnoha důležitých odvětvích výroby více než prodej nových výrobků.
Navíc, kde je psáno, že v budoucnu se 3D tiskárny omezí pouze na tisk z plastu? Doba aluminia je sice pryč, ale i dnes se hliník používá k mnoha "zajímavostem", například k ovládání počasí, takže si ho je třeba šetřit a ne s ním plýtvat na běžného občana.
Co by se asi tak mohlo stát v případě, že za pár let bude mít doma takovou tiskárnu stejně běžné jako dnes počítač nebo mobil "vyšší" třídy?
Vůbec bych se nedivil, kdyby vznikl nějaký zákon omezující možnosti tiskáren nebo jejich prodej, cenu náplní do této tiskárny či nějaký další nesmyslný "vládní výblitek", kterými jsme poslední dobou doslova zasypáváni - dvojité zpoplatnění solárních panelů, postavení zahradničení mimo zákon, pokusy o zprivatizování vodních zásob a desítky a stovky dalších.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Podepsat se není povinnost, ale projev úcty k druhým.